poster

Anthropoid

 • Velká Británie

  Anthropoid

 • Francie

  Opération Anthropoid

 • Slovensko

  Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Komentáře uživatelů k filmu (887)

 • neo93
  *****

  Skvělý filmový počin. To je Antropoid. Známý příběh, který znovu ožívá. Již mnohokrát jsme mohli sledovat snímek, který pojednává o atentátu na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Nikdy však se nepodařila taková výborná koprodukce, která by stála za to. Až nyní. Režisér Sean Ellis nám tento skutečný zásah nejen do českých dějin, nabízí v pozoruhodné formě. Od začátku nás přibližuje k hrdinům Janu Kubišovi a Josefovi Gabčíkovy, od seskoku padákem až po jejich vlastní smrt. Všechno potřebuje čas, zvláště v tomto snímku. Celý průběh operace se pomalým postupným krokem rozvíjí až k samotnému atentátu. Skutečné vyvrcholení filmu, ale přijde právě až po tomto aktu, kdy se rozjede pátrání, vyšetřování, vyslýchání a poté také ke konečné finální akci v kostele. Tato závěrečná část je opravdu znamenitě natočena a vynahradí předchozí místy "nudné" a zdlouhavé pasáže. Samozřejmě nejde nevytknout český přízvuk a výslovnosti některých jmen, na který si budete muset zvyknout ale je to jen malá kaňka, na jinak výtečném snímku. Film, za který se my Češi nemusíme stydět.(6.10.2016)

 • dawnie
  **

  Řemeslně se mi to líbilo (scéna v kostele byla super), scéna atentátu byla pěkně napínavá, a bylo samozřejmě zajímavý to vidět. Ale co tomu prostě nemůžu odpustit, je ten nedostatek citu, kterej to ve mně (ne)dokázalo vzbudit. Nestihla jsem si k postavám vybudovat žádnej pořádnej vztah, výměny mezi nima pro mě byly nedostatečný, zkratkovitý, omezený na klišé - možná to je vinou toho, že to prostě takhle bylo očekáváno, protože je to vázáno historií. Ale kruci, je to škoda. Jedinej Cillian mě přiměl k nějakýmu pocitu, protože dokázal hrát i tam, kde toho moc k hraní neměl.(8.10.2016)

 • Emjecko
  *****

  Jako pověstné ticho před bouří působí celkem klidný začátek Anthropoida, a buďte si jistí, že ten klid je opravdu jenom zdánlivý. Zkraje pomalé tempo filmu bude postupně velmi příjemně gradovat, aby se na samém konci stalo doslova vražedným. Jeho umocnění pomáhá i značně syrové podávání skutečností z té doby a zároveň je snímek v nejdůležitějších bodech historicky přesný. Právě to uvědomění, že se tohle v naší zemi skutečně stalo, navíc ne tak dávno, dostane člověka do zvláštního stavu fascinace hraničící se zděšením. Tleskám o to víc, že je to film o naší zemi natočený v zahraničí a v původním znění i s "českou angličtinou". Výborně se poslouchá, výborně se na to dívá.(14.10.2016)

 • tartan
  *****

  Silný príbeh, silný film. Možno by sa mu dalo pár vecí vytknúť, filmársky i herecky je to však na vysokej úrovni a záverečný boj parašutistov proti nacistickej presile v kostole svätého Cyrila a Metoda je non plus ultra. Už dlho som inak nešiel z kina taký zamyslený. Gabčík, Kubiš a ďalší obetovali svoje životy v boji proti fašistom a naši "milí" spoluobčania ich dnes, len pár desiatok rokov potom, bez kúska hanby zvolia do zákonodarného zboru tohto štátu. Svet je občas divné miesto a preto je dobré, že tento film práve teraz vznikol.(17.10.2016)

 • pushover
  **

  Dvě hvězdičky za finální přestřelku v kostele, jinak je to sterilní, dialogy zoufalý, herci prkenný a přízvuk trapnej. Škoda, Metro Manila se Ellisovi hodně povedlo.(22.10.2016)

 • The_Peach
  ****

  Po dlhšej dobe vidieť Dr. Cranea v kladnej roli padlo vhod. Jedna hviezda z hodnotenia dole za toho JoSefa Gabčíka. Takto dodrbať meno...(22.10.2016)

 • Lkn
  *****

  Chvíli mi trvalo pochopit ten hype kolem tohoto filmu, ale kdyz se na to člověk podívá upadne mu brada a popadne ho chuť pláče za to jake hrdiny jsme měli v naší vlasti, kteří byli ochotni polozit svůj život za představu lepšího zítřka! Šíleně smutný příběh, který musí chytnout každého. Jeden z nejlepších filmu pro letošní rok!(22.10.2016)

 • kacir
  *****

  Veľmi som sa tešil na tento film a nemám mu veľmi čo vytknúť, a aj keby som mal, už to tu "kritici" popreberali. No jedno je isté....verbal, je strašne odporný, sprostý, nechutný, retardovaný, debilný, dementný, samoľúby kokot, ktorý si naviac myslí, že je vtipný.. Daj sa liečiť chlapče.(24.10.2016)

 • Kacer
  ***

  Velkofilm, který se zbytečně nedrží historických faktů. Nemá smysl je vyjmenovávat, snad za všechny - obléhání kostela CaM: dělat z kluků Ramby, kteří postřílí 20 němců? Faktem je, že čeští parašutisté byli vyzbrojeni pouze pistolemi s poměrně malými rážemi a zřejmě nezemřel jediný německý voják. Což není kritika obléhaných parašutistů. Nevyužitá byla třeba linka Čurdy, u kterého šlo zdůraznit jeho motivaci více, než strohým přečtením dopisu. Čekal jsem od Anthropoidu hodně a byla to opravdu chyba. Uvěřitelnější, reálnější a po všech stránkách kvalitnější je Operace Silver A, řekněme sesterské dílo a ještě k tomu české.(24.10.2016)

 • markyzgero
  ***

  příště bez romantických linek prosím(25.10.2016)

 • george82
  ****

  Myslím, že Ellis natočil důstojnou vzpomínku na tuto akci z WWII. Není to úplně klasickej doják a to se mi líbí. Hollywood má zvyku tam šoupnout vždy něco navíc, aby to bylo líbivější a to se tu naštěstí nestalo. Je teda fakt, že v jednu chvíli to na mě bylo dost akční, ale kdo ví, jak to doopravdy bylo, když kolem toho je tolik nejasností.(25.10.2016)

 • pirulka
  *****

  Pre mňa veľmi silný a ťažký film. Je v ňom hneď niekoľko atribútov, ktoré ho robia pre mňa dokonalým- veľmi ma zaujíma problematika druhej svetovej vojny- nacistov, gestapa, tej absurdnosti, krutosti a šialenosti v ktorej ľudia museli žiť- ten strach, ktorý sa pre nich stal celkom prirodzenou súčasťou života..a čo spravili zle?.... Len sa "zle" narodili, so "zlou" farbou pleti "zlým" pôvodom, v "zlej" dobe? Nikdy nenájdem otázku prečo to tak muselo byť... Tiež milujem filmy, ktoré sú nakrútené podľa skutočných udalostí a zároveň tento príbeh mi je veľmi blízky, keďže sa týka "mojej rodnej krajiny"- slovákov a čechov..a po zhliadnutí tejto snímky som opäť o niečo viac hrdá na to, že som slovenka. Perfektné herecké výkony- je pre mňa zaujímavé, že som do sledovania tohto filmu išla s tým ako sa budem "oblizovať" nad "christianom- jamie dornan" , no v skutočnosti som nevedela odlepiť oči od Cillana Murphyho, ktorý bol taký neskutočne charizmatický a sexy, že mám asi ďalší prírastok do svojej osobnej zbierky hereckých sexsymbolov :D Spracovanie deja aj filmu na veľmi vysokej úrovni, romantická zápletka, autentickosť, napätie, a slzy, ktoré sa mi tlačili do očí na konci ..len potvrdzujú, že pozrieť si skvelý film je jedno z najlepších vecí na svete :) Malo by byť viac takýchto snímok, aby ľudia poznali svoju históriu, a aby vedeli, že , majú byť na čo a na koho hrdí...(25.10.2016)

 • thomasnikrs
  *****

  Dlouho jsem nedal pět *, měl jsem trošku obavy z natočení filmu podle skutečných událostí někým "nečeským",dále herci z akčních filmů.... ALE moje obavy se rozplynuly po pár minutách a líbilo se mi opravdu vše, od výborných hereckých výkonů, hudba, kamerové záběry, zpracování nám dobře známého příběhu... Závěrečná přestřelka byla naprosto dokonalá, jestli si někdo myslí, že tam chodili Němci jak selata na porážku, tak ANO. Pro ně byli naši hrdinové "parchanti", kteří jim zabili vrchního velitele a modlu, každý je chtěl dostat. Jen je mi líto, že ve filmu trošku nezabrousili do událostí týkajících se hasičů, kteří zaplavovali kryptu kostela, jak to bylo doopravdy s jejich velitelem, to jak to odmítali udělat, jak jim bylo vyhrožováno atd..:-( ZÁVĚR - děkujeme za krásný zážitek(26.10.2016)

 • HEED
  ****

  Na české poměry je to dost výrazný film. Blahopřeji. Ta angličtina je tam ale strašná. Některé scény fakt chuťovka.(29.10.2016)

 • vieriX
  ****

  Jako jedno z největších hrdinství československé historie v druhé světové válce nabídlo velice důstojný průběh. Jelo se myslím podle všeho co člověk už někde četl jak to asi bylo. I když člověk ví konec tak film udrží napětí během celých dvou hodin.(29.10.2016)

 • Guran
  ***

  Na film jsem se dost těšil. Hned mě potěšilo, že zahraniční filmaři vzali naše dějiny do svých rukou. Bohužel film nedopadl nějak přesvědčivě. Kdyby se snímek zkrátil a nebylo v něm tolik zbytečných dialogů, dopadlo by to mnohem lépe. Herecké obsazení je skvělé. Murphymu i Dornanovi jejich role věřím. Scénář má spousty bugů a kromě atentátu na Heydricha a přestřelky v kostele se ve filmu vlastně nic neděje a postavy jenom mluví a mluví. Ale když už dojde na akci, je z toho pěkná podívaná, které je bohužel jak jsem zmínil hodně málo. Historická Praha se také povedla a čeští herci, jako Aňa Geislerová také ostudu neudělali. Škoda režiséra Ellise. Kdyby film režíroval např. Steven Spielberg či Clint Eastwood, byl by to jiný kalibr. Snímek se dá ale zkouknout a o propadák se zase nejedná. Prostě čistý průměr.(31.10.2016)

 • Stanmi
  ****

  V rámci výsadku Anthropoid přistanou na území Protektorátu Čechy a Morava dva českoslovenští vojáci Jan Kubiš (Jamie Dornan) a Josef Gabčík (Cillian Murphy). Jejich úkolem je spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha… To, že u nás sem tam natáčejí své filmy zahraniční produkce není nic nového, ale aby u nás natáčeli film na motivy z naší historie, to už se každý den nestává. Musím se přiznat, že když jsem se dozvěděl, že u nás Sean Ellis bude natáčet film o atentátu na Heydricha, tak jsem byl poměrně optimistický, protože toto téma je natolik silné a zajímavé, že pokud se bude Sean držet historických reálií, tak se to prostě nedá zkazit. A po návštěvě kina mohu s potěšením konstatovat, že se film povedl. Fotbalovou hantýrkou se dá napsat, že film je zápasem dvou rozdílných poločasů. V první půlce se dvojice Gabčík-Kubiš rozkoukává a zjišťuje, jak se tu vlastně věcí mají a začínají s přípravou na atentát (a do toho si užijí trochu té romantiky). Tedy ne, že by tato část filmu byla úplně nezáživná, ale není tu nic, co by člověka nějak zvlášť zaujalo, kromě toho, že tady všichni mluví anglicky s různými přízvuky, což pro českého diváka musí být poněkud nezvyklé, ale dá se na to po čase zvyknout. Pak už však dojde na samotný atentát a začne ta pravá jízda, ve které jedna dramatická scéna střídá druhou a prakticky tu není žádná slabší chvíle a tak to je až do samotného konce filmu. Ke cti Seana Ellise se musí nechat, že je místy až dokumentárně přesný (především v pasáži samotného atentátu), takže i díky tomu je druhá polovina snímku opravdu působivá. A svůj díl na tom mají pochopitelně také herci. Jamie Dornan sice není špatný herec, ale funguje spíš jako marketingový tahák, to jeho kolega Cillian Murphy je v roli Gabčíka naprostý profesionál a jeho výkon je ozdobou celého filmu. Potěší také Toby Jones a zahanbit se nenechají ani čeští herci a herečky, především Aňa Geislerová a Alena Mihulová. Anthropoid je tak zajímavým, napínavým a dobře natočeným dramatem navíc o jedné z nejpamátnějších událostí naší novodobé historie.(1.11.2016)

 • kymla
  ****

  První půlku jsem měla pocit, že sleduji dokument bez napětí a hudby, která by pomohla. Ale vynahradil mi to dech beroucí závěr. Atentát J.Sequense za 5. Sean Ellis za 4.(6.11.2016)

 • RobLord
  *

  V Británii se rozhodlo Kill Heydrich, a tak jsou vysláni rozklepaní asasíni, kteří nedokáží bez problémů zvládnout ani výsadek, natož pak atentát. Aby budili dojem Čechoslováků, žvatlají mezi sebou špatnou angličtinou, v jejímž rámci ovšem nedokáží vyslovit ani "kurva", "Jindřich" nebo "Lidice". Když zrovna nepropadají panice nebo nepíchají český holky, improvizují se zbraněmi z kovošrotu sundání jednoho z nejvýše postavených Smrtihtavů Třetí říše. Nudný film jsem dokoukal snad jen proto, že se týká naší historie. Jenže Angláni a Frantíci vědí kulový o české (potažmo československé) povaze a o zdejším prostředí, takže věrohodnost je zde nulová. Ellisův Antropoid i přes zajímavé obsazení (Cillian Murphy, Toby Jones) nedosahuje kvalit kupříkladu Strachova českého TV filmu Operace Silver A, který je pro našince stokrát uvěřitelnější a hlavně je mnohem, mnohem lepší. Dávám jednu hvězdičku za krátkou scénu mučení na Gestapu. Antropoid je úplně stejně blbej film, jako byl ve své době nápad atentátu na Heydricha a jeho stupidní provedení.(8.11.2016)

 • Terezinka198
  *****

  Viděno v originále. O tomto filmu jsem slyšela už předtím a ihned jsem zbystřila. Nedlouhou dobu jsem plánovala, že si nějaký čas zpříjemním právě návštěvou kina a zhlédnutím tohoto filmu. Nakonec mě kupodivu předběhla jiná osoba, která to odněkud stáhla a pustila to. A tak to začalo… O útoku na Heydricha jsme jistě slyšeli všichni a víme, jak to dopadlo, a jak dopadli i ti, kteří ho zinscenovali. Tento film je jejich příběhem. Měla jsem opravdu obavy - Češi mě poslední dobou děsí, co za "výtvory" vydávají za film. Ale ano, dalo se tam některé z nich překousnout. Tajemný začátek, kdy se dva mladí muži octnou v lese a hledají pomoc, mě navnadil ihned. Příběh naprosto unikátní, herci skvěle voleni. Jen jsem měla zpočátku chuť ubrat jednu hvězdu kvůli jedné osobě. A tou osobou je Aňa Geislerová. Nic proti ní… ale do tohohle mi prostě nesedla. Hrála si tam bůhvínaco a mě přitom připadala - omlouvám se za ten výraz, ale je tomu tak - spíše jako kurtizána, která jenom tiše vyčkává, aby mohla něco ukořistit. Nevím, takhle na mě její role působila. Nebyla jsem schopna její postavu zde prostě nějak začlenit, abych o ní neměla nehezké myšlenky. A co to měla být ta její závěrečná scéna? Měla jsem chuť vstát a odejít, abych si zanadávala, že jsou to pitomci - ale jasně, drama, spása, blablabla, jsme přece lidi, a to mi na krátkou chvíli znechutilo opět celý film - tak jsem se dívala z okna a nahlas si broukala, ale pak jsem znovu začala vnímat a dobře jsem udělala. Přestřelka v chrámu byla dokonalá. Místy mi přišla i komická (viz. scéna, kdy si navzájem vraceli granáty.. to už mi cukal koutek nahoru, protože to vypadalo skutečně komicky.), ale byl to prostě skvost. Divím se, že tu danou osobu, která to stáhla, napadlo, že by to mohlo zajímat i mě. I tak bych si to dřív nebo později stáhla také nebo bych rychle letěla do kina, užít si ten zážitek na vlastní kůži. Ke konci jsem skutečně jenom zírala. Tady nebylo moc co řešit (až na Geislerku, ale tu překousnu, protože ji budu ignorovat) a film ode mě právem získává 5*, protože mi ukázal postavy dvou atentátníků, jako to žádný dějepisec zatím neudělal. A já mám snad o kousíček blíž k tomu, abych měla 2. světovou válku o něco radši, co se tématu týče. Předtím pro mě byla nezáživná (no jo, učitelka Dějepisu na základce to tehdy odflákla - pardon, dostali jsme se jenom k Mnichovské dohodě), nyní už 2. světové válce začínám trochu rozumět a zajímám se o ni. A poslední věc na závěr – jsem ráda, že nikoho nenapadlo, aby to skončilo tím slavným americkým „happy-endem“, byl to překrásný konec. Realisticky podané.. Nebo spíše uvěřitelně podané. A to jsem potřebovala.(11.11.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace