Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Kvalitní válečný drama. Ten příběh známe všichni a Sean Ellis se to pokusil převést a neposrat to. No a celkem se mu to povedlo. Herci hrajou oba dobře a to včetně Dornana, ale Murphy je jinde to ví každej. Ještě se mi hodně líbili Neužil a Harry Lloyd. Za co dávám hvězdu dolů je totálně zmatená kamera. Ellis by měl zůstat u režie, protože být tam normální kameraman nebál bych se dát víc, ale když se kamera furt nesmyslně klepe a běhá různě dokola je to otravný. V bitvě v kostele mi to tolik nevadilo, tam se to hodilo, ale když se dva lidi baví a kamera se klepe, jak kdyby to točil náš pan domovník, tak to začne pěkně prudit. Jinak fakt výborný drama, můžeme být hrdí.(4.10.2016)

Zvlášť druhá polovina filmu byla strhující. Dornan si u mě napravil reputaci za tu blbost, ke který se upsal.(4.10.2016)

Skvělý filmový počin. To je Antropoid. Známý příběh, který znovu ožívá. Již mnohokrát jsme mohli sledovat snímek, který pojednává o atentátu na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Nikdy však se nepodařila taková výborná koprodukce, která by stála za to. Až nyní. Režisér Sean Ellis nám tento skutečný zásah nejen do českých dějin, nabízí v pozoruhodné formě. Od začátku nás přibližuje k hrdinům Janu Kubišovi a Josefovi Gabčíkovy, od seskoku padákem až po jejich vlastní smrt. Všechno potřebuje čas, zvláště v tomto snímku. Celý průběh operace se pomalým postupným krokem rozvíjí až k samotnému atentátu. Skutečné vyvrcholení filmu, ale přijde právě až po tomto aktu, kdy se rozjede pátrání, vyšetřování, vyslýchání a poté také ke konečné finální akci v kostele. Tato závěrečná část je opravdu znamenitě natočena a vynahradí předchozí místy "nudné" a zdlouhavé pasáže. Samozřejmě nejde nevytknout český přízvuk a výslovnosti některých jmen, na který si budete muset zvyknout ale je to jen malá kaňka, na jinak výtečném snímku. Film, za který se my Češi nemusíme stydět.(6.10.2016)

• dawnie

Řemeslně se mi to líbilo (scéna v kostele byla super), scéna atentátu byla pěkně napínavá, a bylo samozřejmě zajímavý to vidět. Ale co tomu prostě nemůžu odpustit, je ten nedostatek citu, kterej to ve mně (ne)dokázalo vzbudit. Nestihla jsem si k postavám vybudovat žádnej pořádnej vztah, výměny mezi nima pro mě byly nedostatečný, zkratkovitý, omezený na klišé - možná to je vinou toho, že to prostě takhle bylo očekáváno, protože je to vázáno historií. Ale kruci, je to škoda. Jedinej Cillian mě přiměl k nějakýmu pocitu, protože dokázal hrát i tam, kde toho moc k hraní neměl.(8.10.2016)

Američané očividně již zcela kompletně vykradli celou svou historii a proto se začali cpát do historie jiným. Opravdu nevím o tom, že by v době Protektorátu všichni v Praze mluvili anglicky a pokud si to dobře pamatuju z gymnázia, byli oba hrdinní parašutisté československé národnosti, takže si nejsem tak úplně jistý, co tam dělal zrovna Cillian. No nic hned zítra v hospodě posbírám místní pivní pěchotu (Tondu, Jarina, a Evžena) a okamžitě rozjedeme natáčení snímku z viktoriánské epochy. Už dokonce vím, kterou postavu si chci zahrát. Bude ze mně hrdinný král Viktor!!!(11.10.2016)

Jako pověstné ticho před bouří působí celkem klidný začátek Anthropoida, a buďte si jistí, že ten klid je opravdu jenom zdánlivý. Zkraje pomalé tempo filmu bude postupně velmi příjemně gradovat, aby se na samém konci stalo doslova vražedným. Jeho umocnění pomáhá i značně syrové podávání skutečností z té doby a zároveň je snímek v nejdůležitějších bodech historicky přesný. Právě to uvědomění, že se tohle v naší zemi skutečně stalo, navíc ne tak dávno, dostane člověka do zvláštního stavu fascinace hraničící se zděšením. Tleskám o to víc, že je to film o naší zemi natočený v zahraničí a v původním znění i s "českou angličtinou". Výborně se poslouchá, výborně se na to dívá.(14.10.2016)

Silný príbeh, silný film. Možno by sa mu dalo pár vecí vytknúť, filmársky i herecky je to však na vysokej úrovni a záverečný boj parašutistov proti nacistickej presile v kostole svätého Cyrila a Metoda je non plus ultra. Už dlho som inak nešiel z kina taký zamyslený. Gabčík, Kubiš a ďalší obetovali svoje životy v boji proti fašistom a naši "milí" spoluobčania ich dnes, len pár desiatok rokov potom, bez kúska hanby zvolia do zákonodarného zboru tohto štátu. Svet je občas divné miesto a preto je dobré, že tento film práve teraz vznikol.(17.10.2016)

anthropoid byl velmi svezi. odsypalo to a bylo trochu jiny nez nam ve skole rikali :-)(18.10.2016)

• Vikyy98

Tak vysoké hodnocení jenom kvůli tomu, že je zfilmováno něco, co jsme se jako malý učili na základce. lidi si tady hrajou na kritiky a přitom je ovlivní sebemenší kravina. Anthropoid má vcelku dobré herce, ale špatně napsané postavy. Dialogy jsou podprůměrné. Lovestory je strašně uspěchané a zbytečná - asi si nějaký ten citový prvek nemohli odpustit. Podání samotné Prahy je věrohodné a feel tamější doby jsem cítil. S vizuálem jsem tedy spokojen. S čím však spokojen nejsem jsou akční scény. celá polovina filmu je akční pasáž. Atentát je napínavý a asi nejlíp natočená scéna z filmu (i když to mohlo být ještě lepší). Finální čtyřicetiminutová přestřelka v kostele je dlouhá, průměrné natočená a absolutně bez nápadu.(20.10.2016)

• pushover

Dvě hvězdičky za finální přestřelku v kostele, jinak je to sterilní, dialogy zoufalý, herci prkenný a přízvuk trapnej. Škoda, Metro Manila se Ellisovi hodně povedlo.(22.10.2016)

Po dlhšej dobe vidieť Dr. Cranea v kladnej roli padlo vhod. Jedna hviezda z hodnotenia dole za toho JoSefa Gabčíka. Takto dodrbať meno...(22.10.2016)

• Brano

Vzhľadom na ohlasy som očakával viac. Je síce pekné že tam zobrazili česko-slovenské hrdinstvo, ale spracovanie ma skôr nudilo ako bavilo. V závere som takmer zaspal. Od začiatku sa to tiahne strašné pomalým tempom, s minimálnym počtom akčných scén. Vyzdvihnem akurát zaujímavý námet, ktorý opisuje atentát na Reinharda Heydricha, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov tretej ríše a dobrý herecký výkon Cilliana Murphyho.(22.10.2016)

Chvíli mi trvalo pochopit ten hype kolem tohoto filmu, ale kdyz se na to člověk podívá upadne mu brada a popadne ho chuť pláče za to jake hrdiny jsme měli v naší vlasti, kteří byli ochotni polozit svůj život za představu lepšího zítřka! Šíleně smutný příběh, který musí chytnout každého. Jeden z nejlepších filmu pro letošní rok!(22.10.2016)

Veľmi som sa tešil na tento film a nemám mu veľmi čo vytknúť, a aj keby som mal, už to tu "kritici" popreberali. No jedno je isté....verbal, je strašne odporný, sprostý, nechutný, retardovaný, debilný, dementný, samoľúby kokot, ktorý si naviac myslí, že je vtipný.. Daj sa liečiť chlapče.(24.10.2016)

Velkofilm, který se zbytečně nedrží historických faktů. Nemá smysl je vyjmenovávat, snad za všechny - obléhání kostela CaM: dělat z kluků Ramby, kteří postřílí 20 němců? Faktem je, že čeští parašutisté byli vyzbrojeni pouze pistolemi s poměrně malými rážemi a zřejmě nezemřel jediný německý voják. Což není kritika obléhaných parašutistů. Nevyužitá byla třeba linka Čurdy, u kterého šlo zdůraznit jeho motivaci více, než strohým přečtením dopisu. Čekal jsem od Anthropoidu hodně a byla to opravdu chyba. Uvěřitelnější, reálnější a po všech stránkách kvalitnější je Operace Silver A, řekněme sesterské dílo a ještě k tomu české.(24.10.2016)

Myslím, že Ellis natočil důstojnou vzpomínku na tuto akci z WWII. Není to úplně klasickej doják a to se mi líbí. Hollywood má zvyku tam šoupnout vždy něco navíc, aby to bylo líbivější a to se tu naštěstí nestalo. Je teda fakt, že v jednu chvíli to na mě bylo dost akční, ale kdo ví, jak to doopravdy bylo, když kolem toho je tolik nejasností.(25.10.2016)

Pre mňa veľmi silný a ťažký film. Je v ňom hneď niekoľko atribútov, ktoré ho robia pre mňa dokonalým- veľmi ma zaujíma problematika druhej svetovej vojny- nacistov, gestapa, tej absurdnosti, krutosti a šialenosti v ktorej ľudia museli žiť- ten strach, ktorý sa pre nich stal celkom prirodzenou súčasťou života..a čo spravili zle?.... Len sa "zle" narodili, so "zlou" farbou pleti "zlým" pôvodom, v "zlej" dobe? Nikdy nenájdem otázku prečo to tak muselo byť... Tiež milujem filmy, ktoré sú nakrútené podľa skutočných udalostí a zároveň tento príbeh mi je veľmi blízky, keďže sa týka "mojej rodnej krajiny"- slovákov a čechov..a po zhliadnutí tejto snímky som opäť o niečo viac hrdá na to, že som slovenka. Perfektné herecké výkony- je pre mňa zaujímavé, že som do sledovania tohto filmu išla s tým ako sa budem "oblizovať" nad "christianom- jamie dornan" , no v skutočnosti som nevedela odlepiť oči od Cillana Murphyho, ktorý bol taký neskutočne charizmatický a sexy, že mám asi ďalší prírastok do svojej osobnej zbierky hereckých sexsymbolov :D Spracovanie deja aj filmu na veľmi vysokej úrovni, romantická zápletka, autentickosť, napätie, a slzy, ktoré sa mi tlačili do očí na konci ..len potvrdzujú, že pozrieť si skvelý film je jedno z najlepších vecí na svete :) Malo by byť viac takýchto snímok, aby ľudia poznali svoju históriu, a aby vedeli, že , majú byť na čo a na koho hrdí...(25.10.2016)

Dlouho jsem nedal pět *, měl jsem trošku obavy z natočení filmu podle skutečných událostí někým "nečeským",dále herci z akčních filmů.... ALE moje obavy se rozplynuly po pár minutách a líbilo se mi opravdu vše, od výborných hereckých výkonů, hudba, kamerové záběry, zpracování nám dobře známého příběhu... Závěrečná přestřelka byla naprosto dokonalá, jestli si někdo myslí, že tam chodili Němci jak selata na porážku, tak ANO. Pro ně byli naši hrdinové "parchanti", kteří jim zabili vrchního velitele a modlu, každý je chtěl dostat. Jen je mi líto, že ve filmu trošku nezabrousili do událostí týkajících se hasičů, kteří zaplavovali kryptu kostela, jak to bylo doopravdy s jejich velitelem, to jak to odmítali udělat, jak jim bylo vyhrožováno atd..:-( ZÁVĚR - děkujeme za krásný zážitek(26.10.2016)

Na české poměry je to dost výrazný film. Blahopřeji. Ta angličtina je tam ale strašná. Některé scény fakt chuťovka.(29.10.2016)

Jako jedno z největších hrdinství československé historie v druhé světové válce nabídlo velice důstojný průběh. Jelo se myslím podle všeho co člověk už někde četl jak to asi bylo. I když člověk ví konec tak film udrží napětí během celých dvou hodin.(29.10.2016)