Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

JARDAHONDA

Legendární Jánošík, který bohatým bral a chudým dával.. Nové filmové zpracování se vrací, jeho legenda žije dodnes.. Určitá snaha obnovit Jánošíka se sice cení, ovšem děj byl podrůměrný, scény nezáživné a celkové zpracování velmi slabé ** ()

Bubugirl

Tu hvězdičku dávám jen za kostýmy a krásné prostředí. Když si vzpomenu na svoji oblíbenou knihu Jánošík ( o 4 dílech ), kde je hlavní postava silným, hrdým, studiosem, který miluje paní Zuzanku a srovnám toto kde si chce mladý Jánošíček jen ejchuchovat....Pravdivá historie?? Ale kdeže, velmi doporučuji přečíst si knihy mají plno skvělých pasážích, které Vás zaujmou více než toto. ()

onevoice

No začiatok je veľmi sľubný. Čo sa ale deje potom nie je žiadna pravdivá história iba totálne halušky režisérky ktorá fičí asi na všetkom možnom a hlavne na Jakubiskovi. Hlavný hrdina Juro vyzerá ako z koncentráku. Horko ťažko som to dopozeral. Dvojku dávam za začiatok a koniec. ()

vybka odpad!

Obdivujem všetkých, ktorí to dokázali dopozerať do konca. Po 20 minútach som to vzdala, nemalo to absolútne žiadnu šťavu, strašne rozťahaný dej, úbohé dialógy a tie dabingy! Toľké prachy sa vysolia na natočenie filmu a vznikne z toho taká blbosť. ()

GreenQueen

Niekoľko rokov sa čakalo na film o "našom najväčšom hrdinovi" a nakoniec prišlo toto. Nie, že by bol Jánošík úplne zlý, slabá bola pre mňa len jeho prvá polovica, kde sa len spieva a tancuje, čo pre mňa nič zaujímavé nie je. Neskôr už film plynie aspoň rýchlejšie a má v sebe nejaký náboj, ale pri vyše dvoch hodinách stopáže by ho mohlo byť aj viac. Celkovo ale aspoň priemer, ovšem už by bolo na čase, aby sa u nás objavilo aj niečo iné než historické veľkofilmy. ()

woodoop odpad!

Škoda, že tento hrdinský příběh, který zaujímá tak významnou pozici ve slovenské historii byl natočen jako naprostý propadák. Stejně tak herecké obsazení do role Jánošíka mi připadá nešťastné. Herec Václav Jiráček perfektně zahrál roli zachráněného muže Ferdy ve filmu Hlídač č. 47 nebo heparinového vraha ve filmu Hodinu nevíš. V těchto rolích působí úlisně, což je ale v pořádku. Bohužel tak působí i v roli národního hrdiny Jánošíka. Navíc scéna, kdy mu napichovali hák pod žebro působila přehnaně nechutně. ()

TimeSpliter odpad!

Každý den do hospody, opít se, každý večer s jinou do postele, každý den jít krást a kamarády nechat znásilňovat nevinné ženy, i tak by se dal Jánošík "Pravdivá historie" popsat. Nemluvě o tom jak chudým "daroval" (jet na koni a rozhazovat kolem sebe peníze, aha...) Tohle je jeden z filmů které opravdu znovu vidět nepotřebuji a tak mě zklamal, že je to zřejmě největší odpad. Film od kterého nic nečekáte vás zklamat nemůže, já od tohohle filmu čekal hodně, o to větší zklamání to bylo.. ()

Adušinka

Asi jsem od filmu taky čekala trochu víc, i když co čekat, když má v názvu ,,Pravdivá historie" a tím je ochuzen o všechny pohádkové vlastnosti, který, co si budem nalhávat, má skoro každý rád. Ale Jiráček je sympaťák, hudba ucházející a krajina kouzelná. ()

hujerita

Jediné čo sa my na filme páčilo bola príroda. Príbeh žiadny, herecké výkony nula bodov a tááá dĺžka. ďakujem radšej starého Jánošíka pozriem, toto teda nie. ()

clubland odpad!

O čo vlastne tým dvom Polkám išlo? Strašná nuda, ďalší umelý, novodobý film. Nehovoriac o chabom "hereckom" obsadení. ()

BaMia

Nerozumiem tým stráááášne kritickým komentárom. Veď keď si zoberieme do úvahy, že to režírovali ženy a podotýkam Polky (čím by som ich vlastne nijak nechcela uraziť) tak je jasné, že to čistá dokonalosť nebude. Áno možno tak ako väčšine mi najviac prekážali tie strašne promiscuitné scény a to nechutné lízanie si prstov, ale viac mi vadilo práve tých 140 minút, ktoré nemali vždy čo ponúknuť. Odhliadnuc od všetkého herecký výkon Václava bol skvelý a možno práve preto že toto je len remake, klobúk dolu pred ním. Veľmi ma ale potešil aj Ivan Martinka, ktoré osobne veľmi nemusím, do postavy Tomáša bol však nasadený veľmi trefne. Tatry, príroda, tá hudba a tance, všetky veci naokolo tomu dodávajú štipku úžasu a viac menej to aj zachraňujú. Ale myslím, že až také zlé to naozaj nebolo :-) ()

Robisko

Sarkazmus pani Hollandovej je nebotyčný. Vykresliť nášho národného hrdinu ako miništranta z pomocnej školy, to chcelo veľkú odvahu. Tretinu postáv obsadiť hercami iných národností a nadabovať pôsobí ako študentský film. Zbojníci vyzerajú ako partia komparzistov, čo práve prišla z obeda... Úvodná bojová scéna vyzerá ako partia retardov s walkmanmi v ušiach... Po ozbíjaní pocestných niekto zo zbojníkov zvolá: "Ozbíjal Vás Jánošík!" Mal som pocit, že pozerám film Sám doma a partiu Mokrých banditov. Dve hviezdy dám za dobrú kameru, slušný vizuál, pôsobivú popravu, súbor piesní a tancov a snahu vložiť do filmu všetko možné, akurát mi tam chýbala silnejšia dobová živočíšnosť, ktorá by zo zbojníkov mala tryskať. ()

ambrobene

Viem, že som bol naivný, ale tento film úplne zničil moje predstavy o Jánošíkovi, ako o poctivcovi, ktorý naozaj bohatým bral a chudobným dával. Naopak, urobil z neho úchylného ožrana a chrapúňa, hoci sem-tam svoj pevný charakter preukázal. Každopádne, tento padelek je plný folklóru, chlastu a pripomína pokus o nepodarené lacné porno. Čakal som od neho hodne viac... aspoň tú jednu symbolickú hviezdu si zaslúži ()

pyromantik

Bohatým bral a chudobným kradol. Mne tento film ukradol ilúzie autentickosti už v momente keď si Juraj dával so svojou milou divokú jazýčkovú. Na potenciálneho kňaza nadčasový to výkon! :D ()

andy60

Za prvé - nevěřím tomu, že bohatým bral a chudým dával. Je to jen výplod lidské fantazie, která potřebovala mít svého hrdinu. I historici se dnes přiklání k názoru, že to nebyl takový lidumil, že bral všem a to především ku svému prospěchu.A teď k filmu. Na poměrně velké ploše toho mnoho nenabízí. V první polovině se téměř nic neděje, nejlepších je asi posledních 15 minut. Příjemné byly záběry krajiny, méně už erotické vsuvky do děje. ()

Major776

Film není stavěný na efektech a bůhvíjakých vylepšeních a tak jde spíš o dobovou podobu legendy o Jurovi Jánošíkovi. Přírodní vzhled a atmosféra filmu jsou maximálně reálné a vše funguje na uvěřitelné úrovni. Pravdy životní, které ve filmu zaznívají absolutně nenápadně, zůstávají stejně jako v opravdovém životě, davy nepovšimnuty. V historii jasně nejlepší Jánošík.... ()

OtokPag

Jen z úcty ke kámošovi Paľovi z Terchovej a jeho milovaným "Jánošikovým slavnostem", na který mě snad 100x zval dávám týhle ubohý slátanině 15% ()