Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (39)

Season 3 (2019) (S03)

Za mňa do tretice všetko najlepšie. Druhú sériu som si dostatočne užil, aj keď sa nedostavilo nadšenie a wow efekt zo série prvej. Možno za to ale môže aj vek hrdinov, že som sa do ich osudov a prvých lások dokázal viac vcítiť. Vyvážená kombinácia skvelého humoru, romantiky, hororu, nostalgie, popkultúry a niekoľkých skvelo nakrútených scén a výjavov s parádnou atmosférou. ()

Kapitola první: Suzie, slyšíš mě? (2019) (S03E01)

Už epilóg pred úvodnými titulkami dáva jasne najavo, akým smerom sa bude tretia séria uberať. Ide o klasickú uvádzaciu časť série, kde sme iba navnaďovaní na ďalší priebeh, vrátane cliffhangeru na konci. Každopádne som rád, že opäť má seriál trochu odlišnú atmosféru, než predchádzajúce dve série, kde bol ten rozdiel medzi nimi cítiť, čo ma osobne nijako neiritovalo. Takto na začiatok ťažko hodnotiteľné nejakými percentami, celok bude dôležitejší... ()

Kapitola druhá: Krysy z obchoďáku (2019) (S03E02)

No podľa mňa sa to v druhej časti po úvodnom rozdaní kariet slušne rozbehlo a ukazuje sa , že tretia séria bude mať zrejme celkom slušné tempo a nebudeme sa zbytočne zastavovať pri zbytočnostiach. Pokiaľ teda šerifove trampoty s mladými zaľúbencami nepovažujete za zbytočnosť. Ale aj takáto dejová linka patrí k tomuto seriálu. Stále je skoro hodnotiť, zdá sa ale, že zatiaľ je tu možno viac humoru, než by bolo potrebné. ()

Kapitola třetí: Případ zmizelé plavčice (2019) (S03E03)

Takže Stranger Things séria tretia sa treťou časťou naplno rozbieha a ukazuje, kde by mali byť pri jej celkovom hodnotení tie hlavné tromfy. Každá dejová línia je tu vynikajúco rozpracovaná, nejde už o žiadnu expozíciu, ale skutočne si už môžeme naplno vychutnávať scenáristické aj režijné tromfy autorov. Len treba dúfať, že seriál v nastavenom trende bude pokračovať, pretože akúkoľvek intermission smerom k záveru už nebudem po tejto vynikajúcej časti tolerovať. ()

Kapitola čtvrtá: Test saunou (2019) (S03E04)

Od príprav k akcii alebo prečo slovo America/Amerika musí v sebe obsahovať meno Erica/Erika. ()

Kapitola pátá: Armáda (2019) (S03E05)

Obávam sa, že nový Terminator: Dark Fate sa sotva vyrovná Terminator: The Flayed ()

Kapitola šestá: E Pluribus Unum (2019) (S03E06)

No ono to na plný počet vytiahol skôr ten záver, respektíve nejaká posledná desaťminútovka, ktorá je skutočne epická, najmä čo sa týka El-iných vízií. Dejová linka v podzemí je ako vtipná, tak napínavá, čo tam po tom, že príliš dôveryhodná nie je. Ono ani v seriáli, kde sa po ulici presúva nejaký tekutý sliz, až tak veľmi nejde. Začínam mať dojem, že tretia séria sa mi páči z celého ST zatiaľ najviac, čo sa samozrejme môže ešte zmeniť, ale pevne dúfam, že sa tak nestane. ()

Kapitola sedmá: Kousnutí (2019) (S03E07)

Zatiaľ mi tento diel sadol najmenej z celej série, možno preto, že neobľubujem návštevy zábavných parkov a nikdy som si žiadneho obrovského plyšáka nevystrielal. Každopádne vizuálnych nápadov sa nájde celkom dosť, Hooperova šmýkačka a prestrelka v zrkadlovej sieni jasne víťazia. Na posledný diel ma to rozhodne navnadilo dostatočne, ale nezdieľam všeobecné nadšenie z The Bite. Okrem spomínaného možno aj preto, že k tomu kusnutiu skutočne došlo. ()

Kapitola osmá: Bitva u Starcourtu (2019) (S03E08)

Dobre, záver ma v podstate ničím neprekvapil, čo je na jednej strane asi aj dobre. Vzhľadom na to, že mi štýl rozprávania aj atmosféry tretej série sadol, tak som rád, že záver tento pocit nijako nenabúral. Najvyššie hodnotenie dostáva za niekoľko vynikajúcich scén, Neverending Story je možno najlepší moment celého seriálu. Záverečná dvadsaťminútovka dala spomenúť na koniec Návratu kráľa a no a záverečná potitulková scéna je proste len štandartný cliffhanger, bez ktorého by som sa obišiel a mohla ním začať napríklad až štvrtá séria. 90% ()

Season 4 (2022) (S04)

Svojim spôsobom oproti predošlým sériám krok trochu iným smerom, čiže nemohol byť každý spokojný, ale na druhú stranu niekto maximálne. Podľa mňa dosiaľ najlepšia sezóna, kedy Dufferovci už ohmatanú látku a jej potenciál dokázali vyťažiť takmer na maximum. Trochu ich v tom brzdia niektoré dialógy, niektoré epizódy by sa dali skrátiť, ale celkovo je to pastva pre oči a aj útok na emócie. Občas sa vyskytne infantilný wtf moment, ale ono stále treba asi uspokojiť (a zároveň aj získavať) aj mladšie publikum.  Paralelný rytmizujúci strih medzi dejovými líniami tvorcom vychádza naplno. ()

Kapitola první: Klub Hellfire (2022) (S04E01)

Naši mladí hrdinovia sú na strednej škole a s tým prichádza aj určitá zmena atmosféry. Pokiaľ neradi trávite filmový/seriálový čas na americkej high school, možno budete trpieť, a keď nemáte radi basket v telocvični, tak detto. Mňa to ale bavilo, rovnako ako aj jedna šikovná paralelná montáž. V závere ale tvorcovia vytasia scény ako z čistokrvného nadprirodzeného hororu a postavy vôbec nešetria. Vystraší to, má to tú správnu atmosféru a chcete vedieť, čo bude ďalej, respektíve ako sa s tragédiou vysporiada okolie. ()

Kapitola druhá: Vecnova kletba (2022) (S04E02)

Opäť tu máme chytro využitú paralelnú montáž, ale aj kombináciu humoru a strašenia a vraždenia v štýle záveru prvej epizódy. Ono sa zdá, že každá epizóda bude teraz končiť rovnako, ale snáď také monotónne riešenie Dufferovci nezvolili. Eleven je na škole v pozícii Carrie, namiesto plesu tu ale máme kolieskové korčuľovanie. A ja som jej ranu korčuľou skutočne ocenil. Ako to tak vyzerá, najbližšie sa pozrieme na Kamčatku a na Aljašku. ()

Kapitola třetí: Monstrum a superhrdina (2022) (S04E03)

Jadrom tretej epizódy je otázka, či je Eleven monštrum, alebo záchranca sveta a stojí na tej správnej strane. Otázka bola zrejme aj zodpovedaná a divákovi je aj jasná, ale isté pochybnosti ostávajú. Okrem toho začína lov na Eddieho, policajti a agenti sa činia a prichádzajú na autách s húkačkami a svetlami. A áno, nachádzame sa aj na Kamčatke a na záver prichádzame na Aljašku. V Stranger Things 4 sledujeme veľa paralelných dejových línií, pričom je to podané prehľadne, zábavne a napínavo. ()

Kapitola čtvrtá: Drahý Billy (2022) (S04E04)

Podľa môjho názoru zatiaľ najlepšia epizóda celého seriálu. Každá dejová línia šľape naplno, čaká nás zopár prekvapení, cool retrospektíva, návšteva blázninca-väznice ako v Mlčaní jahniat a záver je proste stopercentný Stranger Things. Nemám, možno prvýkrát počas celého seriálu, žiadne výhrady a trochu sa bojím, že štvrtá séria asi už nič lepšie neponúkne. ()

Kapitola pátá: Projekt Nina (2022) (S04E05)

Všetko zachránil záver a ďalšia vražda tajomného antagonistu, ktorý ale už zase tak tajomný po polovičke série nie je. Ale aj tak nemá chybu. Jazerá skrátka majú v americkom horore svoje pevné miesto. Bohužiaľ karate a trápne fóriky jednej skupinky na výlete tu sú ako z iného vesmíru, z ešte temnejšej strany, než je tá temná. Ale dobre, aj Aljaška, aj Kamčatka poskytujú dostatočné množstvo napínavých situácií, ako napríklad nečakané stretnutie v base. No a Eleven, aj napriek protestom, je zase tá stará dobrá Eleven so super schopnosťami. ()

Kapitola šestá: Do hloubky (2022) (S04E06)

Už vieme, aký má účel ruská väznica, ale na vyvrcholenie tejto línie si ešte musíme počkať, respektíve najviac sa asi každý teší na jeden očakávaný súboj. Pri hľadaní Eddieho zisťujeme, tak trochu pritiahnuto za vlasy, že na opačnú stranu vedie ešte jedna cesta. Cesta k nej je ale jedna z najpríťažlivejších pasáží novej sezóny. I keď toľko rizika (možnosť utopenia), čo do nej dávajú postavy, je málo uveriteľná. Čaká nás aj zaujímavý cliffhanger, po ktorom asi ťažko nezapnete ihneď ďalšiu časť. ()

Kapitola sedmá: Masakr v laboratoři (2022) (S04E07)

Každá dejová línia tu dosahuje svoj vrchol. Toľko času na druhej strane sme si ešte neužili, tak si ho užívajme. V ruskom väzení konečne príde na očakávaný súboj v "aréne" a srdcervúce stretnutie. No a v laboratóriu sa odohrá masaker z názvu, ale Stranger Things prichádzajú so zásadným a veľmi prekvapivým zvratom. A je to nakrútené úžasne. A zahrané dokonalo. ()

Kapitola osmá: Tatínek (2022) (S04E08)

Záverečná dvadsaťminútovka patrila medzi najlepšie pasáže poslednej série. Avšak hodinka pred ňou asi to najslabšie v sezóne. Bol to skôr taký výdych po dokonalej epizóde a spomínaný záver poriadny nádych pred finále. Snáď bude stáť za to. ()

Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (S04E09)

Finále prebieha zhruba tak, ako sa dalo predpokladať. I keď to platí len sčasti, samotný záver je dosť prekvapivý a ukazuje, že Duffers už netvoria látku iba pre teenagerov, ale že ich dielo je skutočne temné aj z hľadiska vývoja deja a úmrtí niektorých postáv. Prvá hodinka je oťukávacia, dalo by sa čo to povystrihovať, ale potom sa finále rozbehne naplno a dokáže vyvolať aj patričné emócie. Opäť prestrihávame pravidelne medzi viacerými dejovými líniami, kde sa ale bojuje, vždy odlišným spôsobom, o to isté, o celkové víťazstvo a táto stratégia tvorcom funguje. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu