Boku no Hero Academia (TV seriál)

• Japonsko

僕のヒーローアカデミア

• Japonsko

Boku no Híró akademia

My Hero Academia

Animovaný / Akční / Fantasy

Japonsko, 2016–2020, 34 h 58 min (Minutáž: 23–24 min)

u tohoto seriálu mě několik let odrazovalo, že hlavní hrdina neměl mít podle úvodních popisů na několika anime webech žádné schopnosti - tudíž jsem se obával, že to pravděpodobně bude anime o uřvaném snaživci (což tak trochu je) a bude to děsně nudný ...pozitivní zpráva je, že mu schopnost je hned v prvních dílech předána. Anime rozhodně nudný není a i přes jistou infantilitu občas balancující na hraně fantasmagority ho lze doporučit všem, kteří rádi koukají na boje s využitím nejvšemožnějších nadpřirozených schopností (minimálně co do jejich množství anime nemá obdoby). Tvůrci též velmi šikovně posouvají příběh, dostatečně rychle na to, aby anime nestagnovalo, ale dostatečně pomalu na to, aby vydrželo...no, po třetí sérii to odhaduji ještě tak na dalších 6. 65%(10.12.2019)

Obyčejný "dětský" šónen, který to co dělá, dělá velmi dobře. Jenom podle zasazení je vidět, že se to nesnaží lámat rekordy, nesnaží se to být něčím výjimečným, snaží se to jenom zabavit. A že to baví. Svět plný superhrdinů a superzloduchů, a jeden malý chlapec, který nemá žádnou schopnost. Chvíli jsem se bál, že později získá nějakou ultimátní schopnost a celé se to zvrhne, a přestože ultimátní schopnost získal asi ve třetím díle, tak to velmi dobře zpracovali a nestal se z něj overpowered týpek. Celé to má dobře vykreslené (i když archetypální) charaktery, které byste tam očekávali (akorát Eraserhead je trošičku specifičtější, a proto taky nejlepší). Je tam určitý charakterový vývoj. Občas je to i vtipné, na rozdíl od Fullmetal Alchemist, který má podobný typ humoru, ale tam nefunguje. Ale hlavní jsou bitky, to se od tohoto očekává asi nejvíce. A v tom to exceluje. Rvačky jsou dynamické, rychlé, ale zároveň taktické, mají šťávu. Naprosto nejlepší je rvačka AllMighta a toho ptačího týpka v intru (které má skvělou hudbu). Přímo z děje je rozhodně nejlépe provedená bitva Eraserheada s padouchy. Není dokonalá jenom z akčního hlediska, ale i z toho příběhového (nechci to dále nějak rozmazávat). Všechno je to navíc podtržené skvělým soundtrackem a animace, i když jednodušší, je taky pěkně zpracovaná. Celkově to asi ničím nepřekvapí, je to seriál sestávající hlavně z mlátiček, ale spoustu času dostávají i samotné charaktery. Pro děti je to dostatečně rychlé a barvené, pro starší publikum to má akci, která má koule a jednoduchý, přesto zábavný příběh. Za mě spokojenost.(3.8.2017)

Shounen pre najmenších. Je to plné energie, dej je síce predvídateľný, ale má spád a tvorcovia sa to nesnažia nijako umelo naťahovať. Tematicky aj kresbou, podobne ako Tiger & Bunny, oveľa bližšie západnému konzumu s komiksami o superhrdinoch, pričom sú ale stále zachované klasické východné hodnoty. Pri tak silno prefláknutej téme je celkom fajn, že schopnosti aj boje sú tu celkom nápadité, len hlavná postava nemusela preplakať každú jednu epizódu. 13/13 – 70%(27.8.2016)

Míchačka shounenu a superhrdinů – co lepšího si milovník obou žánrů vůbec může přát! Prvních pět dílů bylo takových rozjezdových, ale přesto velmi poutavých, hlavně díky animaci a sympatickému hlavnímu hrdinovi. Šlo v nich hlavně o zblížení All Mighta a Dekua, což se povedlo. Potom už to začlo mít pořádné grády. U tohoto anime jsem strašně rád, že je v něm vše, co si tento hero žánr zaslouží – zajímaví hrdinové a zločinci, celá ta UA akademie s učiteli, hero obleky, zlepšování fyzické zdatnosti, zlepšování superschopností, turnajová sága, hrdinské praxe, tohle všechno z tohoto anime dělá naprosto propracovaný superhrdinský svět. Ale hlavní je, že ty postavy mají emoce a že je dokáží přenést na diváka.(5.3.2019)

Japonské shonen anime vypilované do prosté dokonalosti a milostný dopis americkému superhrdinskému komiksu. Tvůrci zkrátka superhrdiny chápou. A tak se nám, divákům, dostává do rukou tato neuvěřitelně slibná záležitost, která má před sebou jistě ještě mnoho sérií. Ale k věci - první série My Hero Academia je třináctidílný shonen, tedy chlapecké akční anime. Tento žánr s sebou ovšem přináší mnoho samozřejmých a v současnosti již k smrti otřepaných motivů. A My Hero Academia si tyto motivy bere k srdci, ale ukazuje je upřímně, zajímavě a takovým způsobem, že i to nejstarší klišé působí čerstvě. Jako světla nad rajčaty v supermarketu. Pomalý rozjezd nevadil, a to hlavně proto, že na rozdíl od běžného shonenu, kdy čekáte, až se něco začne dít, My Hero Academia zvládá bavit, i když se tam vlastně nic moc neděje. Velice silnou stránkou a hlavním důvodem, proč dát tomuto anime šanci, jsou postavy (způsob, jakým jsou napsané, ale i jejich design po všech stránkách) a akce. A v obou těchto věcech hrdinové excelují a je zkrátka radost to sledovat. Pokud bych měl mít výtku, je to rozhodně padouch. Ani by tolik nevadilo, že je většinu série nepřítomný. Ale všechno na něm je zatím generické. Čemuž nepomáhá fakt, že je to snad jediný design z mangy, který se nepodařilo přeložit úplně bezchybně z mangy do anime, tj. ztrácí faktor děsu a hrůzy, kterým v manze disponuje. Protože mimo to na něm skutečně nic moc není. To je ovšem jen drobný mušinec na stropě Sixtinské kaple. My Hero Academia je nový vrchol shonenu a skvělá ukázka toho, čeho je kvalitní superhrdinský příběh schopný.(27.2.2018)

• - Motto školy U.A. „Plus Ultra“ lze najít i na vlajce Španělského království. (KCM)

• - V epizodě Yuga Aoyama svým Navel laserem vyryje do kamene během tréninku větu „il faut se méfier de l'eau qui dort“. To v naší řeči značí přísloví „tichá voda břehy mele“. (KCM)

• - Todoroki Shouto má každé oko jiné barvy, tomu se odborně říká heterochromie. (KCM)