Temný Kraj

Režie:

Jitka Bártů

Hudba:

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Badinková Nováková, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Odborník na sériové vraždy Petr Kraj se ve svém zdravotním volnu na malebném venkově dostává společně s nalezeným psem a nezkušenou trojicí okresních policajtů k vyšetřování šesti případů sériových vražd, ve kterých ožívá stejně temné zlo jako ze starých pověstí a strašidelných legend.
Pražský elitní kriminalista z oddělení vražd Petr Kraj dává ze zdravotních důvodů sbohem velkoměstu a usazuje se na chátrající faře po svém strýci v malebném kraji opředeném strašidelnými legendami a pověstmi. Na zdánlivě poklidném venkově si ale připadá opuštěný stejně jako osamělý strom za vesnicí, ke kterému ho vážou vzpomínky z dětství. Jeho návrat ke kořenům není v žádném ohledu snadný, ale postupně také propadne nostalgické atmosféře a tajemné malebnosti venkova. Navíc potkává i nové kolegy z okresního oddělení, kteří se díky němu dostanou k vyšetřování spletitých případů sériových vražd a získají příležitost k profesnímu i osobnímu růstu. Plachá Naďa Hamplová, snaživý Vojta Coufal a bodrý Pepa Sláma se vyznají v temných zákoutích svérázného kraje a jsou Petrovi těmi nejlepšími parťáky při objasňování zločinů a oporou ve chvílích, kdy všem nemilosrdně ubíhá drahocenný čas... (TV Prima)

jarousch666 odpad!

Jeden měsíc hodnocení filmů, test znalostí..prošel jsem i když nevím jestli 8/10 nebo lépe...a to vše jenom kvůli tomu abych mohl komentovat tento seriál. Totiž miluju detektivky. Těšil jsem se na tento seriál, protože seriové vraždy úchyláci atd. ALE...už od první zmínky o smrtelné nevyléčitelné neoperovatelné nechemoterapeutovatelné neozařovatelné nemoci hlavního hrdiny si myslím že bude hepáč. Přehrávající nebo nehrající herci (Vaculík ale celkem v poho). Absolutně nelogické chování postav. Příběh nedává smysl. Řešení vztahů na úkor pátrání. Vraha buď uhodnete hned jak se objeví, nebo naopak až se na něj ukáže protože k němu nevede žádná logická linka. Ten namyšlený idiotský detektiv. Zbytečná postava toho jelita co sbírá strašidelné příběhy. Anarchie na stanici...proboha jsem velitelka, nechám si kakat na hlavu? Studénková se strašným přízvukem...uf končím, na první příspěvek stačí. A pokud jsem si všimnul tak už se to nevysílá v primetimu? PS: Abych pravdu řekl, výměny psa jsem si všiml až po čtení komentářů...není ti nějaký veterinář který by to potvrdil/vyvrátil? JP 26/02/17 Chtěl jsem dát po minulém dílu jednu hvězdu ale po scénách s Morávkovou je to do mínusu. Tohle už s detektivkou nemá vůbec nic společného. 11/04/17 Poslední 3 díly jsem už neviděl, protože jsem neviděl důvod proč na to koukat. ()

Wanesska

Absolutně nechápu zdejší hodnocení! Oproti jiným nuda kriminálkám, které nám TV nabízí, je tento seriál opravdu povedený. Herecké výkony, až na nějakou výjimku, jsou skvělé. Lukáš Vaculík hraje dobře a uvěřitelně. Má to spád, napětí. Jenže jak už to bývá, většina čsfd uživatelů vidí Bártů, (Trošku aj.) a okamžitě jdou s hvězdičkami dolů. Myslím, že se to holkám povedlo. Kdyby předlohu napsal Spielberg jistě by se hvězdičkami nešetřilo. Nevím, proč srovnáváte s Temným případem. Třeba za mě byl Temný případ snůška keců o ničem, jak někdo psal, pozorovat šuk.jící mouchy na stole bylo daleko zábavnější. Za mě jeden z nejpovedenějších seriálů. Pustina no 1, Labyrint no 2, Temný Kraj no 3. :-) ()

Perplexa

Jedna hvězda. Za Lukáše Vaculíka. Potenciál vzhledem k hereckému obsazení byl velký, avšak naprosto nevyužitý. Co tvůrkyně předvedly s rolemi "venkovských" policitů, aby podtrhly význam pražského esa, je trestuhodné. Vydržela jsem dva díly. S velkým sebezapřením a vírou ve zlepšení. Nedostavilo se. ()

Lumirel

První dva díly byly tragédie... Každopádně od té doby se seriál zlepšuje a tak nějak, ač nechápu jak, jsem si jej oblíbil. Těším se na další díly. Některé herecké výkony jsou dobré, jiné horší. Každopádně mě to baví. ()

rass

Pokud chci vůbec začít s hodnocením, je potřeba především úplně vypustit z hlavy Prima-rní nesmysl, totiž že patrně všichni sérioví vrazi z celé EU si uspořádali jakési soustředění v malé české obci Břeh. Tady operují další neuvěřitelné postavy, které jednají povětšinou nelogicky a tupě schematicky, takže o další nesmysly není nouze. Ať už je to tlupa místních policistů (ve složení: bezradná náčelnice - ambiciozní kretén - nepracující žvanil), na smrt nemocný chalupář a zároveň největší tuzemský machr na sériové vrahy, vnadná veterinářka, holdující zejména rekreačnímu běhu, jejich příbuzní a sousedé atd….všechny tyto postavy mají jedno společné: jsou prostě a jednoduše špatně napsané. Placaté, neživé, bez věrohodné motivace, jednající stále dokola podle stejného mustru. Scénář je zkrátka největší slabinou tohoto dílka. Nijak to nezachraňují ani herecké výkony. Snad jen Vaculík v hlavní roli snese nějaké měřítko, ale jinak je to bída. Nováková-Fuitová jen vyplašeně kouká, Teplý je neustále za megasnaživého blba, Zima buď něco žere, nebo blábolí o čarodějnicích, Trnavský si drží motorkářskou helmu a Studénková s botoxovým pyskem koženě sedí a čumí – všichni pořád v jedné poloze, bez jakéhokoliv vývoje, bez jakýchkoliv vnitřních emocí. Sledování tohoto panoptika vyvolává místy spíš nechtěný úsměv, než nějaké napětí. Zápletky případů jsou velmi primitivní a čitelné. Po zhlédnutí šesté epizody (čili v polovině) tak končím, protože další sledování považuji za ztrátu času. Ani si nepočkám na očekávaný happyend, až bude zdánlivě beznadějně nemocný hrdina zachráněn, aby mohl spočinout v náruči sympatické veterinářky, ani na rýsující se další šťastnou dvojici (Nováková – Rašilov). V rámci objektivity je ale třeba uznat, že už byly natočeny daleko horší příšernosti, takže přestože je seriál bezesporu podprůměrný, zařazení mezi odpad si nezaslouží. Řekněme, tak 30%? ()

52637

RAPL je nejlepsi krimi co nase TV mohla napsat, jeste Labyrint, ktery bude pokracovat spolu s Raplem. Vaculik hraje dobre, ale to je asi vse, pes ma skvelou roli a zbytek je pro zasmati. Jeden dil je rozdelen do dvou, coz neni spatne, ale ne u tohoto serialu. Jedna hvezda je za uvodni titulky, sice prevzate, ale pekne ()

huspenina33

Vážně špatný, nesympatické postavy ( Zima - imbecilní hraní, Teplý - nesympatický žvejkal ) jen Vaculík, a to je sakra málo. ()

kreyson13

Není to tak blbý, jak se zdálo zkraje. Místní poldové jsou sice na facku všichni komplet, ale Vaculík to drží a hudba a výprava to celkem zachraňuje. Taková oddychovka, u který se nesmí moc myslet. ()

Maxusz odpad!

Tuhle ubohost jsem dnes měl možnost 15 minut sledovat. Už když jsem viděl znělku, pochopil jsem odkud smrad vane - kašírované intro s jednoduchými efekty z dílny nějakého prefabrikátu pro balík Adobe. Snaha kolotočářsky břebarvit scénu, ke všemu rádoby dramatická hudba a úchylné melodie, jako kdyby ten borec v kulichu utekl z westernu. Herecké výkony a děj jsem nezpozoroval. Pokud se scénograf jmenuje Fejková, pak se není čemu divit, že její práce je podvrh a ne zrovna faksimile - ty hovado, dokážeš si představit, že by měl psycholog v kanceláři vystavené tabule ROR? To je jako, kdyby si do čekárny dal otázky inteligenčního testu! Každý jeden, kdo se na tom podíleli, patří exemplárně potrestat doživotním zákazem působení v TV. ()

randalll odpad!

Děvčata Bártů se pokusily o slušný krimiseriál, plný napětí, dobrodužství a záhad ! Dokonce se jim pro svůj plán podařilo sehnat Lukáše Vaculíka, no budiž ... Ale má to jeden háček milé holky - NEPOVEDLO SE ! ()

Jirkacek

Když se Temný kraj objevil v premiéře na TV Prima, podíval jsem se na první čtyři díly a z časových důvodů se na další již nedíval. O rok později jsem se rozhodl se k němu vrátit a tak se Lukáš Vaculík jako odborník na sériové vraždy Petr Kraj objevil u nás doma v obýváku. K němu se přidala moje oblíbená Tereza Kostková jako veterinářka Tereza Coufalová, která měla s Krajem pletky a také mu zachránila psa. Dalším sympaťákem v seriálu byl Saša Rašilov nejml. jako PhDr. Kryštof Steiner, odborník na sestavování profilu zločinců, který se dal dohromady s Kristýnou Fuitovou Novákovou čili velitelkou okresní policejní stanice Naďou Hamplovou, která v Temném kraji dostala opravdu hodně prostoru. Druhým členem týmu byl Jan Teplý jako snaživý Vojta Coufal, policista a sukničkář v jedné osobě. Nejvíce mne ale zaujal a to docela překvapivě třetí a poslední vyšetřovatel Karel Zima, usedlý člověk, který věčně něco jedl a hlavně sepisoval pověsti z temného kraje. Proto také názvy jednotlivých dílů - Čarodějnice, Loupežníci, Jezinky a tak dále. Autoři dvanáctidílného seriálu překvapivě zvolili variantu dvou částí na jeden případ a často nám naservírovali sériového vraha na zlatém podnose a on to byl nakonec úplně někdo jiný, který se třeba jen párkrát na obrazovce mihl. Často byl úvodní díl něco jako rozjezd, i když občas pořádný a v druhém se to vše hezky tak nějak kdo lesa uzavřelo. Líbil se mi i decentní vtip, často černý humor, který souvisel s tím, že Petr Kraj trpěl nádorem na mozku, takže několik dílů vlastně umíral, protože operace byla velmi riziková. Byl jsem tedy zvědav nejen na to, kdo je vrahem, ale jestli to Kraj přežije. Nemohu zapomenout ani již zmíněného krásného zlatého retrívra, který kriminalistovi z Prahy, dělal společnost v jeho domku po zesnulém otci, kam odjel odpočívat od práce. Jenže, vrahové mu udělali čáru přes rozpočet a začali v kraji vraždit, takže chca nechca musel kolegům z okresního oddělení pomáhat a vlastně i bývalému parťákovi Martinu Trnavskému alias kriminalistovi Luboši Bachovi, který skoro pořád jezdil všude na motorce. V seriálu se objevila samozřejmě řada dalších postav, ať už přítomných v skoro každém díle, nebo jen těch epizodních a já jsem byl se všemi velmi spokojen. Nejvíce mne zaujala Hana Gregorová jako vědma a kartářka, Martin Havelka jako stárnoucí uctívač black metalové hudby a bývalý vězeň či Igor Bareš jako vraždící automechanik a další propuštěný vězeň. A tak bych mohl pokračovat, ale to by bylo na dlouhé psaní. Na závěr bych ocenil fakt, že se hodně natáčelo v exteriérech a filmaři nám nabídli mnoho krásných záběrů pěkné české přírody, hlavně to místečko se stromem a křížem, to bylo pošušňáníčko panečku. Mimochodem, když jsem četl titulky se jmény herců, vždycky mne pobavily tyto : Zima, Teplý, Studénková !!! Seriál Temný kraj sice nijak neoslnil, ale mě se docela líbil a proto mu uděluji tři temné hvězdy ***. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Když vznikla o pár let později druhá řada Temného kraje, docela jsem toto pokračování odkládal, neboť jsem se obával toho, s čím tvůrkyně kriminálního seriálu přijdou. Většinou totiž dojde na pokles kvality a jen se kvůli sledovanosti protahuje děj, aby to nějak dopadlo. A přesně k tomu, podle mého názoru, došlo i u Temného kraje. Když skončil poslední dvou díl, nabyl jsem dojmu, že snad bude ještě třetí řada, aby se osudy našich hrdinů nějak uzavřely, neboť zdaleka ne všechny postavy stihly dořešit své osobní problémy. Ano, druhá řada byla spíše o osobních prožitcích postav, než o vyšetřování sériových vražd, které se jako na potvoru stávaly v okolí obce Břeh, kde bydlel hlavní hrdina a vyšetřovatel Petr Kraj (Lukáš Vaculík). Když se tento borec, jež unikl v první sérii z náruče spravedlivé paní s kosou, ujal vedení pražské kriminálky v oddělení vražd, zdálo se mi, že se už tak moc na obrazovce neobjevoval, jako nové postavy. Stejně tak sporadicky jsem mohl vidět sympatickou veterinářku (Tereza Kostková), policejního psychologa (Saša Rašilov) či šéfku mord party Kvapilovou (Zdena Studánková). Zato takového Rosťu Kořena, šéfa krajské kriminálky, který kdysi s Krajem kamarádil a teď ho nesnášel, toho jsme si užili dost. Naštěstí příležitost dostali opět okresní vyšetřovatelé Naďa Hamplová (Kristýna Nováková), snaživý Vojta Coufal (Jan Teplý), který povýšil a stal se členem pražské kriminálky a bodrý Pepa Sláma (Karel Zima), jehož stále podváděla pěkná manželka a učitelka Květa (Zuzana Kainarová). A taky jsem si mohl virtuálně pohladit krásného Egona, jemuž bych hned hodil kostičku, kdybych měl takovou TV. Z dalších rolí bych neměl zapomenout na instalatéra a myslivce Šmída (Jakub Žáček), baronku Trachtovou (Dana Morávková), otce Hampla (Jan Novotný) či vyšetřovatele na motorce Bacha (Martin Trnavský). Celá druhá řada byla tedy hlavně o vyřešení osobních problémů, například jsme čekali na to, až se dozvíme, kdo na konci první řady zabil Ulricha, otce Adama, syna policistky Hamplové. Byla to ona ? Nebo v tom měl prsty nevrlý šéf krajské kriminálky Kořen ? Chvíli to vypadalo dost nahnutě i s jeho manželkou Maruškou (Markéta Hrubešová). A jakou roli v tom hrál sériový vrah Roman Justl (Igor Bareš), který seděl ve vězení za to, že zabil docela dost lidí a málem také Naďu Hamplovou ? Spoustu věcí jsme se dozvěděli na konci druhé řady, ale jak už jsem psal, tak zůstalo i několik otazníků. Dočkáme se tedy třetí řady ? Já nevím, ale už po tom moc netoužím, protože dvojka mne už moc nebavila a dala se zkrátit na tři, čtyři díly a to by stačilo. Proto je o jednu cípatou i moje hodnocení druhé řady, které ode mne získala dvě temné hvězdičky **.  () (méně) (více)

burg

Musím říct, že mě to fakt bavilo - a o to víc, když si uvědomí, že jediný krimi seroše, co se dnes vysí(r)ají jsou VIP vraždy, Specialisté, Kriminálka anděl a podobný hovna... ()

FromBLHell odpad!

Oproti první sérii velmi špatné, asi šito horkou jehlou. Nejvíc mě vytáčí výkon Davida Suchařípy, přehrává, nejde mu to a na roli křiváka se vůbec nehodí. ()

maclib odpad!

Druhá série je strašná nuda. Né že by první byla super akční podívanou ale aspoň tam byl ten počáteční nápad, který se díl od dílu vytrácel do ztracena. ()