Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

Torgal

Tento film niekto snáď poskladal zo všetkých možných klišé rozprávok s čertami (a tých česi natočili veru nepočítane). Koncept je už tak ohraný, že som mal problém sústrediť sa na dianie na obrazovke, lebo vývoj deja sa dal veľmi ľahko predvídať na polhodinu dopredu. Z totálneho nezáujmu to u mňa ťahalo len sympatické obsadenie, ale to je tak všetko. Neviem si predstaviť niekoho, kto by chcel toto pozerať opakovane každé Vianoce - ale to je problém v podstate všetkých týchto novodobých vianočných rozprávok. 4/10 ()

GIK

Nesmyslný film. Čert nechce do pekla.  Čerti nechtějí lidské duše. Uchechtaní čerti. Nepříjemný Piškula. Děsnej účes – neposedná patka. Z Piškuly na mě padá tíseň. Ke konci již muka. Odpočítávání minut do konce. Protivný kouzelný plamínek v podání Lišky. Přihřáté chování mnoha postav. ()

Jonatána

Moc pěkná pohádka, myslím, že jedna z těch opravdu povedených. Dvojka Marek Adamczyk a Hana Vagnerová mě vážně bavila. ()

mirra66

Jde vidět, že s časem se posouvají nejen hranice vkusu, ale i obsahy pojmů. Toto pohádkové dílo je totiž prezentováno pojmy "velká" a "výpravná" pohádka, ale je tomu skutečně tak? Čertužel tomu tak není, protože velkého na tom není nic a výpravného téměř nic. Zbývá tedy pohádka a ta to skutečně je, neboť dobro zvítězilo nad zlem. Současně se však jedná o pokračování thrilleru o tom, zda někdy vznikne opět nějaká skutečně velká a výpravná pohádka, která by svým obsahem, kvalitními hereckými výkony a absencí trapností hrdě navazovala na tradiční pohádkové skvosty, jako například "S čerty nejsou žerty" od kterých v tomto malém a nevýpravném dílku bylo bezostyšně opisováno. Abych byl spravedlivý, tak musím uznat, že trocha (jen velice málo) humoru zde bylo a proto nebudu přetvrdým kritikem. Tedy k hodnocení, za tu špetku humoru neposílám toto mikrodílo do plamenů pekelných a hodnotím 50%. ()

Trixinka

Jsou pohádky, na které se rádi podíváte několikrát, a stávají se vánoční jistotou. Potom jsou pohádky, na které se podíváte ze zvědavosti jednou, a docela rychle zapomenete o čem byly. To je bohužel případ této pohádky. Dějově neoriginální, peklo na můj vkus moc drastické (pro děti nevím nevím), ženský prvek nulový, vtipu málo...ale musím ocenit postavu čerta Matěje, vedlejší postavy Vydry, Němce, Langmajera. Celkově průměrná pohádka za 3*. ()

Adiemus

Začátek byl utrpením, pak došlo ke zlepšení, na kterém má lví podíl Marek Adamczyk, který mě zaujal už ve Specialistech. Příjemně překvapil Ondřej Sokol, jakkoliv ho jinak nemusím; naopak mi neseděl Jiří Lábus, který musí (?) být obsazen pomalu v každé pohádce. Hrabě Hubert s maskou připomínající Oldmanova Drákulu a s projevem Marge Simpsonové mě v tomto případ doslova rušil. Nepopírám Lábusovu všestrannost, ale čeho je moc, toho je příliš. Kupodivu mě nepřesvědčil ani František Němec jako Lucifer a pro roli Befeleea bych dala přednost Jiřímu Dvořákovi. Problém pro mě představuje Zdeněk Piškula; působí jenom jako ňouma nebo ho tak dobře hraje? Neměnný výraz, hloupě napsaná role. Ale pravda, proti tragickým Třem bratřím byla role Ondry malým krůčkem vpřed. Dámy byly spíš do počtu (a na ozdobu?). Leč přes všechny výtky je Nejlepší přítel ve srovnání s většinou současných rádobypohádek přece jen koukatelný. ()

E lan

Tento rok konečně slušná pohádka s dobrými herci, vtipnými scénami a štědrým zpracováním. Škoda jen toho příběhu, ten malinko kulhá. Ve finále to ale moc nevadí. ()

bearmeedek

ČT předhodila letos k vánocům jen jednu novinku a doufal jsem, že bude lepší. Tím ji ovšem nezatracuji. Pohádka byla slušná a celkem výpravná. Díky i za to. Ovšem velice chválím za nový pohled na peklo. Čerti se tu s ničím nepárají. Hříšník je postaven před soud, přečtou se hříchy, pak poslední přání se stejně zamítne, protože vede k osobnímu prospěchu. A padne rozsudek - propadá peklu, odsouzen k nuceným pracím (ve dne) a smažení v kotli (v noci). To zde bylo i ukázáno a působilo to celkem hrůzostrašně. Vtipná byla i přebujelá čertovská administrativa. Zřejmě odkoukali u nás na zemi, tak my by jsme u nich mohli zase to rychlé soudnictví ... ()

Karp

Přemýšlel jsem, která pohádka kromě Andělů Páně se mi v posledních letech líbila, a vzpomněl jsem si na Korunního prince... A ejhle on ji režíroval stejně jako Nejlepšího přítele Karel Janák. Nejlepší přítel je přeci jen o něco slabší, ale dobré momenty v něm najít lze a je vidět, že Janák coby režisér pohádek není špatnou volbou. Sice lituji, že Z. Piškula je ve své roli plochý a nevýrazný, že po slibném úvodu je pohádka jakási prázdná, že dopředu odkrývá karty, pokud jde o pány ženichy, ale jinak je to dobře řemeslně odvedený film - rozhodně jeden z těch lepších, zůstaneme-li v žánru pohádek. Největší slabinou je pak zřejmě věrohodnost emocí, ať už ve formě přátelství Ondry a čerta Matěje nebo lásky zajíce Piškuly a o něco zkušenější K. Svarinské. Nejvíce pak potěší J. Langmajer, J. Lábus odvede svůj velmi slušný standard a O. Sokol se do své role také hodí. ()

Oonika

Námět sice nebyl nijak originální, ale zpracování nás bavilo. Prostě normální pohádka, žádné ujeté pokusy :) ()

kukkik

Horší obsazení už snad ani být nemohlo; je vidět, že si dali práci aby vyhrabali to nejhorší, co na české herecké scéně máme. Možná, kdyby to nevyšlo jako nová vánoční pohádka od ČT, tak by to mohlo možná.. no ne, je to šméčko a dost. 1/5 a to ještě jenom že jsem ještě přeslazený cukrovím. ()

rublik05

Jak se říká, i mistr tesař se někdy utne. Tentokrát to mistru Janákovi moc nevyšlo, Nejlepší přítel působí dost nesympaticky a nezajímavě, herci jsou až na pár výjimek dost nevýrazní, nesedl mi tentokrát ani příběh. Zamrzelo mě, že pohádka není vůbec vtipná, humor aby člověk pohledal, komediální stránku zachraňuje snad jen výborný Ondřej Sokol, který má zároveň jedinou sympatickou a zapamatovatelnou postavu. Na efektech se tentokrát patrně šetřilo, působí těžce průměrně, natáčecí lokace jsou naopak fajn. Příběh mě popravdě moc nezaujal, nebavil, hlavní herci mi taktéž. Pro tentokrát lehké zklamání, očekával jsem trochu smysluplnější podívanou. 5/10. ()

ForGump

Vlastně by to bylo no problem, kdyby některé věci nevypadaly jako vycucané z prstu a scénář by dostal trochu větší péči. Poselství tam nějaké také je, peklo vlastně absolutně suprové podle Bočanovském vzoru, včetně Vydrova úředníka a celého pekelného úřadu s odděleními. Herci OK, byť jsem si vědom toho, že kreace dvojice Sokol - Lábus působí někdy až přehnaně teatrálně (a tím vlastně zakrývají to, že tahle pohádka by nemohla kandidovat na tu nejvtipnější). Jinak neuvěřitelný cit tvůrců pro výběr ústřední dvojice (resp. čtveřice), co do typu postav. Nejlepší přítel = Janákem kvalitně natočený průměr. 50% ()

ANTYCHRYST

Nová vánoční pohádka. Není to žádná hitparáda ale dá se to zvládnout. Misty mě přijde jako bych sledoval okopceny peklo z čert ví proč... ale jo to peklo je asi nejpovedenejsi.. 50 % ()