Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

BS

Film proniká do subkultury nazi-skinheads a otevírá nám tak pohled na rozvrácené rodiny, divoké party a pouliční bitky, které k životu "nácka" patří. Skvělá sonda do jejich života! ()

MiCM

Film poměrně surový a asi realistický, bez nějakého přiklášování nebo nadsázky. Vše tak jak to je a zpracováno jak má být. Několik let se mi to nedařilo nikde sehnat.. ()

T-pack

Tak dobrá. Bylo to mírně rychlejší a kratší, než by se to snad kdy událo ve skutečnosti. Ale všechna morální poselství a vykreslení postav a ideí za tento mírně nelogický a zarážející průběh stojí. Navíc jsem byl u tohoto filmu přikován ke gauči a očima jsem ho hltal tak, jako naposledy v kině třetí díl Star Wars. Tento film není ani náhodou uměleckým dílem... je to skvostný Opus překonávající všechna má očekávání. A určitě k tomu dopomohl i Nortonův výkon. Odteď je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů!... A jen mimochodem, prohlédl jsem si odpadové komentáře s nadějí, že snad najdu nějakého zapáleného nácka - a ač překvapen, přesto chápu, že místo fašouna tam jsou realisté - z jejich dlouhých komentářů čiší očividná potřeba vysvětlit nám svět, zachytit i tu nejmenší chybu snímku a prostě napsat co možná nejvíce slov (mimoto jsem si prohlížel seznam oblíbené literatury jednoho z nich). ()

tomxxx

Edwarda Nortona mám v celku rád a myšlenka, že bude hrát zápornou postavu mě vzrušovala. Omyl, zase klaďas:D Film má zvláštní obrazové pojetí, jehož více než jedna polovina je černobílá. Scénárista zase zahrál na divákovi city. Jediné co vybočovalo byl konec. Masakroidní stříkance krve všude kolem mi většinou nevadí, ale do tohoto filmu se to prostě nehodilo. ()

mickyreed

Opravdu zvláštní dílo. Hrnuly se ve mě takové myšlenkové pochody, že jsem musel film několikrát zastavit, abych mohl přemítat. Nejlepší je se na něj dívat s někým inteligentním a rozpravovat s ním o myšlenkách tohoto filmu. Přidávám mezi Top 10. Žádný film mě ještě nedonutil takhle přemýšlet. Jedno z nejlepších, nejrealističtějších děl, co sem kdy shlédl a zároveň také film, který vás donutí se opravdu zamyslet. ()

lennyd

Derek Viniyard (Edward Norton) se velmi těžce vyrovnává se smrtí svého otce, hasiče, který přišel o život v černošském ghettu. Mladý Derek začne obviňovat všechny černochy ze smrti otce, a stane se vyznavačem nacistického hnutí - ve kterém se brzy stane uznávaným členem. Jedné noci ale zabije dva černošské kluky, kteří mu chtěli ukrást auto - a dostane se do vězení, kde se svého jednostranného pohledu zbaví. Když se ale z vězení vrátí, zjišťuje - že jeho mladší bratr Danny (Edward Furlong) zdárně vydává v jeho "nacistických" stopách ... Tohle je jeden z filmů - který chtěl šokovat, a šokoval (český distributor si to pro jistotu ještě pojistil názvem filmu). Rozhodně to není film, který by nějak rychle vyšuměl z paměti - svoji zásluhu na tom mají i oba bratři (ve filmu) a jmenovci (ve skutečnosti) - Edward Norton i Edward Furlong. Hlavně Edward Norton exceluje, a myslím že by si Oskara za tuto roli zasloužil (musel se bohužel spokojit jen s nominací)... ()

LadyDevil

I když je to už pár dní po shlédnutí, stále mi svým způsobem Kult hákového kříte leží v žaludku. Divíte se? Asi ne, protože dennodenně se člověk může setkat s touto problematikou, ať už se jedná o rasismus, problém s etnickými skupinami, rovnoprávností, apod. Film na mě zapůsobil tak silně, že mi v násilných scénách nacistického řádění bylo až fyzicky špatně, zatínala jsem pěsti a dívala se s vlhkýma očima... Mockrát jsem se musela zamyslet nad tím, jak je to u nás a porovnávat situaci, vzpomínala jsem. Nijak nezakrývám svojí silnou averzi vůči nacistům, nejsem agresivní člověk, ale jakmile dojde řeč na tuhle tématiku, zmocňuje se mě vztek. Tudíž pro mě sledování tohoto filmu bylo velice emotivní. Líbilo se mi i zpracování - střídání barev s černobílou vzhledem k minulosti, no a výkon Nortona by bylo asi nošení dříví do lesa, neskutečný vžití do role - přes nabrání 20ti kil svalový hmoty přes šílený výrazy obličeje, zklidnění, všechno... panečku, tenhle film je zkrátka síla, asi nemám víc slov... ()

rockwoman

Naprosto excelentní Edward Norton, to je první co mě napadá. Kult hákového kříže je neobyčejný, hodně silný příběh k zamyšlení. Jeden z těch filmů, na který nelze zapomenout. Jak snadno mohou rodiče ovlivnit své děti. V tomto případě rasová nenávist otce předaná do jeho synů. Co vlastně Derekovi dal kriminál? To byl teda tvrdý očistec, ale i přes tu šílenou fyzickou bolest tam něco = někoho našel (Neser mě jo, já jsem postrach celýho krimu. A víš proč? Dělám do prádla) ..."Nejsme nepřátelé, ale přátelé. Nesmíme být nepřátelé. I když nás může ovládnout zlost, nesmí přerušit naše pouto lásky. Mystické struny naší paměti nepochybně mohou znovu vzkřísit ty lepší stránky naší povahy." ()

venison

"Kult hákového kříže" je taková malá skineheadská pohádka, kterak z velkého kápa, mluvčího a nejvěrnějšího stoupence white power se stane díky vězení zastánce černochů. Ve skutečnosti na funkčnost nápravných zařízení moc nevěřím.. Edward Furlong mi i se svým sestřihem připomínal jednu postavu z mého života.. Nezapomenutelný to kousek, který snad nikdy nezestárne.. Edward Norton roli Dereka zahrál opravdu přesvědčivě :-) ()

dANo

Chválihodne spracovaná náročná téma, ktorú umocňuje výborný herecký výkon Edwarda Nortona. Potešil aj druhý Edward, ktorého rola je ale o niečo jednoduchšia... dej filmu má len málo múch, ale práve kvôli nim nedávam plné hodnotenie (napr. vezeňské klišé, basketbal a pod.). ()

Moogwi

Film, který vás chytne a nepustí až do závěrečných titulků. Dvě hodiny mi uběhli jako pět minut, a ten konec, to je prostě něco, co musí dostat každého... ()

JohnSmith

Skvělý je především Edward Norton a jeho přeměna ze skinheada a rasisty k mírumilovnýmu a rasově nekonfliktnímu člověku ()

Natabar

Och, och. Tak předně plusy: Skvělý Edward Norton a na stejné vlně výborně asistující Edward Furlong. A tím bych asi tak skončil (krom ještě později zmíněného). Mínusy: Nevyváženost děje a myslím, že špatné sestříhání (výborného materiálu). Ve výsledku vidím film, který lze rozdělit na třetiny. 1/3 - příšerná nuda, 2/3 - (vězení) 100% - nejlepší, co se ve filmu odehrálo, 3/3 - slabší dojezd (naštěstí se už neopakuje prušvih ze začátku). Jsou filmy výtečné, jsou filmy středu, jsou propadáky - to je život a realita. A tak to i beru. Nicméně mě vždy zamrzí, když někdo svým neumětelstvím zmrší to, co mělo potenciál stát mnohem výš. ()

Mihail123

Silný film, ktorý nám servíruje celosvetový problém - rasizmus. Film, ktorý má myšlienku a o tú tu ide. Film hlavne ťahá neskutočne briliantný Edward Norton, ktorému som všetko "zožral". ()

PanFilmov

Super životná napínavá dráma páčilo sa mi ako presvedčeného skinheda dokázalo zmeniť väzenie a keď ho pustili vzoprel sa tomuto štýlu života, chcel začať nový aj sa mu to podarilo len škoda že do toho zatiahol aj mladšieho brata, ktorý kvôli tomu aj umiera:(( ()

swe

Perfektně natočené a geniálně zahrané syrové, sociální drama. Norton měl za svou roli dostat oscara. ()

Krustyburg

Tak s tímhle filmem vůbec nesouhlasím. "Nácek" Derek je tam vykreslenej jako chytrej a správnej kluk, kterej akorát chce udělat pořádek ve společnosti. Dostane se do vězení, kde si uvědomí, že i černoch může bejt dobrej člověk. :-D A napraví se... A v tom je jádro pudla. Náckové jsou magoři a hovada a to, že na ně černoši budou hodní je ani náhodou nepřivede k rozumu!... Film je naivní, postavy jsou povrchní.. Prostě je to celé americké v tom horším slova smyslu - sugestivní a černobílé. ()

nevermore

Musím se přiznat, že na začátku, jsem sympatizoval s těma bílýma. Mám k tomu totiž perfektní předpoklady ze svých zkušeností ze života. I když u nás to nejsou černoši. Nicméně ten konec, zvrat jako trám, a čuměl jsem s otevřenou tlamou. No film neuvěřitelný, rozhodně dokáže vyvolat dost silné emoce, ať už jsou jakékoliv. Ovšem já na to koukal s dost otřesným českým dabingem, doporučuju otitulkovanou originální verzi... ()