Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

RabbitX

Po shlédnutí tohoto filmu se snad každý člověk zamyslí byl to hustej film se 100% pravdou. Takovejhlech filmů by se mělo točit víc!! ()

Estrecha

Stejný pocit po skončení filmu jsem zažil jen u filmů jako Náš vůdce, Země nikoho, Andaluský pes nebo Kmotr. Co mají společného? - Ve filmu není ani vteřina na škodu a na konci jen sedíte, koukáte a pak si uvědomíte, že TLESKÁTE... Lépe uchopit toto téma už snad nelze, a větší zážitek může být jen z vlastní zkušenosti. Takový z toho mám pocit. DOPORUČUJI ()

SG_ever

Realistická podívaná o rasismu bez příkrasy. Černí jsou svině, bílí jsou svině protože všichni jsme stejní a zároveň jiní jak jen to jde. (90%) ()

Mrkvič

Naivní to asi bude, ale mám velkou slabost pro filmy, které bych si moc přál, aby dokázaly něco měnit. Moje představa je ale asi stejně naivní jako film. Podruhý mě na filmu ale vadily jiný věci. Tak působivý závěr je napodruhé najednou docela slabej, protože se toho chceme dozvědět víc. A proč všechny scény současnosti jsou jak z lacinýho televizního filmu? Nebýt Nortona, nebyl by film tím, čím je. Jeho "vyvěšování vlajky" nebo výraz po vraždě nejdou zapomenout. ()

Qitek

Tony Kaye nestihl film dokončit a dodělávky dělal Edward Norton, to jistě vědí mnozí z Vás. Nevím, kdo měl poslední slovo nad tímto klenotem. Edward Norton je naprosto geniální ve všech polohách. Ať už jako extrémní nácek, či jako napravený člověk. Zpomalovačky pro mě nikdy nebyli tak případné jako v tomto skvostu. A sada působivých scén jede jako na běžícím pásu! P.S. Jeden člen mé rodiny je taky nácek (bohužel). Nemám ho rád. Nicméně mi dávno dávno říkal, než k nám film přišel, že tohle bude pecka. Když film viděl ptám se ho, tak co, jak se Ti líbil. Odpověděl- Tohle natočili Židi. Je to zkurvený Židovský film. Myslím že film mluví za vše. Očem mluví ale bohužel a očividně někomu stejně nedojde. ()

Sfinkter

Kult je vynikající film, nicméně hraje si s tak ožehavým tématem, že se nevyhne určitému levnému kalkulu a poměrně dost průhlednému moralizování. Ale aby byla tato problematika srozumitelná - lépe to v podstatě natočit nešlo. Poslední zhlédnutí 8/2020. ()

skrblik007

Norton do role nácka sednnul, jak vyšitej. Pěkný a uvěřitelný příběh proměny jednoho chlapíka na pozadí jednoho z největších problémů. Líbí se mi ta neutralita tohohle filmu. ()

kinghome

KULTovní klasika. Tohle je film, který můžu vidět klidně milionkrát a za hoďku bych si ho klidně pustil znova. Vše podstatné už tu bylo řečeno. Nesmrtelný film a životní role Edwarda Nortna. A myslím si, že už nikdy nic lepšího nezahraje. Jednoznačně nejlepší film na toto téma. ()

bubun

... Ovšem nejgeniálnější na tom je, že v česky dabované verzi, kterou jsem částečně měla tu čest včera vidět, dva z hlavních představitelů mluví Rimmer a Lister. To nevymyslíš. ()

hallelluja

Vždy ma trochu zamrzí, ak ma vôbec neosloví film, ktorý je pre niekoho známeho silno osobný... Ja tieto americké rozprávky tváriace sa ako dráma skrátka nedávam. Schematické postavy, veľkohubé kecy, zázračná premena hlavného hrdinu... Príliš naivná odpoveď na vážnu otázku neonacizmu a rasizmu. ()

viperDavid

Tady nedá říct nic než je bravo. Edward se na roli neskutečně dobře připravil, jak fyzicky tak herně. Nic a nikoho nenechal na pochybách. Přes to, že ta jeho vlajka na prsou mě iritovala, k filmu to patří. Nijak ani nepodceňuju závěr, bylo to jasné vyvrcholení vlivu na mladšího bratra a konečná konfrontace s jeho bývalými stoupenci by podle mě ani neměla smysl. Asi nejlepší film Edwarda Nortona ()

KRYSIOPICE odpad!

Celé je to neskutečně naivní. O tom jak se neonacista skamarádí ve vězení s Afroameričanem a prozře. Tvůrci sází na osvědčené témata a postupy, které zaručují dobře hodnocení kritiky jako je násilí a rasizmus. Sice nic nového, ale bylo by to OK. Jenomže pak přijde finále, které skrývá zákeřné totalitní myšlenky. Za tklivé hudby a romantického východu slunce říká Danny: „Nenávist je přítěž, život je příliš krátký na to být pořád naštvaný. Prostě se to nevyplatí.“ Myšlenka filmu je jasná: pokud s něčím nesouhlasíte a chcete proti tomu bojovat. Znamená to, že jste ti špatní a je to tím že máte v srdci nenávist. Navíc je to zbytečné protože sami nic nezmůžete. Nejlepší je se na to vykašlat a podvolit se. Jen si užívejte přítomnost a nechte ať o vaší budoucnosti rozhodují jiní. Co na to říct? Demokracii vybojovali stateční a spravedliví ne hloupé ovce sloužící tyranům jak se nás snaží přesvědčit. ()

Helmutek

Nenávist je přítěž. Život je moc krátkej na to, abyste byl pořád naštvanej. Prostě to nestojí za to. I kdyby jen kvůli tomuhle poselství ten film měl mít na světě svoje opodstatněný místo, tak by to stálo za to - obzvlášť v dnešní vyhrocený uprchlický době, kdy západní svět tak snadno sklouzává k jednoduchejm a černobílejm řešením. Film ale naštěstí funguje dobře i mimo tenhle základ - takže přesto, že to, co sděluje, je vlastně tak trochu banální agitka za svět mírumilovnější a lehce naivní příběh o tom, jak whitepridebadass díky vězeňskýmu spřátelení se s černochem, kterej je (světe, div se) vlastně taky člověk, dojde k poznání a svý názorový nápravě. Naštěstí je to ale vyvážený tim, že demence dostává prostor jak na tý "bílý" straně, tak na tý opačný (jak ostatně už píše KNTRFKT) a taky silnym koncem, díky kterýmu je člověk schopnej filmu leccos odpustit - protože možná i díky těmhle věcem (a taky díky přístupnosti, pochopitelnosti, uchopitelnosti a přímočarosti) se z filmu stal takovej kult schopnej oslovit tak obrovský množství lidí. ()

Lachtaan

Začínám zkrátka milovat filmy, které člověka uhranou, ba dokonce srazí do kolen i bez sebemenšího zásahu vizuálních efektů. Obyčejná dramata s krutým, ale za to bohužel pravdivým námětem, se pro mě stávají klenotem mezi filmy všeho druhu. Zvláště když ve finále zanechají i jisté ponaučení. Zkrátka mohu s klidem na duši říci, že American History X je (prozatím) jedním z trojice nejlepších filmů, mnou zhlédnutých za tento kalendářní rok. ()

uhlajz

Naprosto souhlasím s Golfistou. Vynikající snímek s geniálním výkonem Edwarda Nortona. Některé scény jsou opravdu dechberoucí a při té obrubníkové jsem zavíral oči, jak byla brutální, nekompromisní a přesvědčivá. Úžasný přerod osobnosti, avšak závěr nás vrátí tvrdě zpět do reality... ()

Chasm

Nejlepší herecký výkon Edwarda Nortona a skvělá režie a kamera Tonyho Kaye udělaly neočekávaně z tohoto filmu trhák se vším všudy... Mně tam nic nechybělo, dokonce myslím, že to skončilo přesně v ten pravý moment... No, určitě, kdo ještě neviděl... Stojí to za to! ()

Endyis

Onehdy jsem z toho byl úplně hotovej, ale teď na to mam úplně jiný pohled: Sice dobře zahrané a v určitých momentech působivé (filmařsky tak nějak ok) ale přehnané, nevěrohodné, nepravděpodobné a příliš sentimentální. TENHLE FILM SI SKUTEČNĚ NEZASLOUŽÍ HODNOCEN9 88%, ani omylem. Nevím, kam všichni dali oči a hodnotili tenhle "pohádkový" film 5*, už z toho důvodu jednu ubírám. Dobří herci, to rozhodně, ale to je tak nějak všechno... ()

Tomasso001

Norton předvádí nádherný herecký výkon a celý film je úžasná studie lidského chování. Líbí se mi jak film poukazuje na změnu vnímání věcí a agresivní přístup k životu a řešení problémů pod vlivem skinheadské komunity. Normální člověk si z toho bere ponaučení a hnusí se mu, co se může stát s jedincem pod tak zvráceným vlivem, zatím co příslušníci skinheadů v tomto filmů vidí modlu. ()