Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 000)

V. epizoda je rozhodně nejlepším filmem z celé původní trilogie. Především těží z úspěchu prvního dílu, který dovolil filmařům rozinout celé Star Warsovské univerzum. Postavy tak získaly větší hloubku (především Vader, který se z poskoka stal hlavním záporákem, ale i ostatní jako třeba Luke), filosofie ohledně Síly dostala ucelenější tvář, přišly nové fascinující lokace a postavy (výlet na Dagobah je jednou z nejlepších částí snímku, především díky neodolatelnému Yodovi), souboje se světelnými meči získaly konečně detailnější zpracování, které jim dodalo na zajímavosti i uvěřitelnosti a celkový nádech příběhu je oproti ostatním dílům mnohem dospělejší a značně temnější (zde to bude zásluha nejspíše jiného režiséra, kterým není narozdíl od epizody IV Lucas). Pohádkovost celých SW je tu již spíše takovou kulisou před kterou se odehrává příběh o zradě, vnitřních pochybách a spoustě dalších pěkných emocí. Navíc Impérium vrací úder končí i příjemně temně a nekoná se tak nezajímavý happy end, který kazí zážitek ostatních dvou filmů staré trilogie. Svým způsobem má epizoda V v rámci nové trilogie svůj protějšek v Pomstě Sithů, se kterou sdílí několik styčných ploch různých motivů. Efekty byly vylepšeny a celý děj kolísá mezi epickým vyprávěním (bitva na Hothu) a komorním "dramatem" (scéna mezi Vaderem a Lukem). Samozřejmě se tu vyskytují i nějaké ty chyby a naivita příběhu, ale vzhledem k době svého vzniku je třeba této epizodě leccos odpustit. Po stránce zvukové byla nádherná hudba Johna Williamse doplněna o po většinu času převládající variace na "Imperial March", což je naprosto dokonalá skladba (pobrukuju si jí každou chvíli:-)). Takhle má vypadat pokračování.(16.7.2009)

Jásám a plesám - titíž herci a jářku jaký to posun! Lucas si zjevně uvědomil, že k realizaci jeho nápadů bude záhodno přenechat režisérskou taktovku vhodnějšímu kandidátovi, než je on sám. Děj je příjemně svižný a a z krkolomné pohádkovosti předchozí epizody zde nastupuje nefalšované science fictions. CPO se už nesnaží být za každou cenu vtipný, ale střídmě glosuje dění svými protivnými stížnostmi, podoben spíše neurotické ženě, než inteligentnímu droidovi. Výborný moment je poodhalení zjizveného temene lorda Vadera. Snad jen R2 by měl zapracovat na výslovnosti - tak nějak mu pořád není rozumět. S něčím takovým jako: "píp-blulblu-píp-píp" jako herec díru do světa neudělá.(24.8.2009)

Nejoblíbenější Star Wars. Nemám slov. Přece bych ten copánek neměl na hlavě jen tak. 100%(14.9.2009)

Ve svýho době hit.(19.12.2009)

• johael

Chtěl jsem, moc jsem chtěl dodívat se do konce jakéhokoli z dílů Star Wars. Pochopit. Ocenit. Prožít si to vzrušení. Sed jsem k tomu a říkal si: "vydrž! Vždyť se to tak líbí! Těch doporučení! Toho nadšení kolem! Té spokojenosti!" Hanebně jsem selhal. Ani jednou jsem nevydržel tu ptákovinu dokoukat.(19.3.2010)

Asi najlepší diel celej ságy. Najmä výborná hudba a tréningové scény s Yodom sú nezabudnuteľné(21.6.2010)

Pokud byla epizoda III nové trilogie Star Wars jejich nejtemnějším a nejdrsnějším dílem, pak právě epizoda V byla tím samým ve staré trilogii. Právě proto pro mě tento a III. díl jsou ty nejoblíbenější. Impérium svůj úder vrátilo nanejvýš úctyhodně.(19.7.2010)

Určitě lepší než IV, který bych dal 55 %. V si "zaslouží" tak 70 %. Pořád to ale například III nesahá ani po kotníky a i ostatní dva novější díly mě bavily víc. Nemohu si pomoct, ty starší díly na mě působí naivně až komicky, souboje nemají nějak šťávu. Když se k tomu přidá ještě nesympatický hlavní hrdina, který ani neumí hrát, je zle. Ještě že to tam Ford zachraňoval. Zkrátka nechápu, kde se berou tak vysoká hodnocení. Jasně, na svou dobu.... ale teď je 2010 a já to hodnotím z dnešního pohledu.(21.7.2010)

Moje nejoblíbenější epizoda, poprvé se zde objevuje Yoda, Imperátor je představen jako hlavní záporák, Bobba Fett nahání Hana Sola, prostě paráda. A ,,Luke, I am your father" je pro mne jedna z nejsilnějších scén vůbec(16.10.2010)

Temnější a střízlivější díl než minule. K tomu větší rozpočet a na závěr legendární věta ujasňující rodinné vztahy. Výsledkem je nejlepší film z celé ságy.(23.11.2010)

Tímto filmem George Lucas ukázal, že to s kultem jménem Star Wars myslí vážně a předchozí Nová naděje nebylo jenom plácnutí do vody. Temnější, promyšlenější (v rámci Star Wars), technicky i scénáristicky dokonalejší, zvláště boje na planetě Hoth a Oblačné město stojí za to (v obou verzích). Odhalení Lukova otce je správně překvapivé, při scéně zalévání Hana Sola do karbonitu se slabším povahám svírá hrdlo, atmosféra je o třídu lepší než v předchozím a následujícím díle (a všech ostatních dílech), konečně vesmír působí bezútěšně a nebezpečně, třešínkou na dortu pak je jasně souboj Luka a Darth Vadera nad propastí a jejich mrazivý rozhovor. Herecké výkony se výrazně zlepšily, jsou snad i lepší než v Návratu Jediho, Mark Hamill už nepůsobí jako středoškolák zachranující vesmír, výcvik u mistra Yody se stal snad nejkopírovanější sekvencí filmu v rámci žánru (knižně i filmově). Naštěstí se neopakuje vláčný rozjezd Nové naděje, akce je prakticky neustálá, mým oblíbencem se pak stal lovec lidí Boba Fed s vyzáží otřískané popelnice. Nejlepší díl série, hlavně protože zatímco v ostatních dílech staré série jsou silnější a slabší pasáže přibližně 50:50, zde je to 90:10.(14.2.2011)

tarararáárááátarararaá(23.3.2011)

Patka je mojim osobnym favoritom, prvy krat pouzity Imperial March motiv, šibnuty Yoda, Imperátor , slavna bitka o Hoth a nadherny lightsaber duel + mega epic ftw "I! am your FATHER!"(20.5.2011)

Určitě nejlepší Star Wars a to už je hodně co říct.(25.9.2011)

Najlepší diel hviezdnych vojen. Dejovo najobsahovejší, človeka si pripúta od prvej sekundy do poslednej. Nie je taký úsmevný a "milý" ako štvorka, ani miestami až nudne zdĺhavý ako šestka. Diely 1-3 ani neporovnávam, efektovo sú lepšie, ale spracovanie, postavy a všetko okolo, to proste nejde. Preto u mňa zo všetkých častí práve táto najviac priľnula k srdcu.(6.10.2011)

"I am your father ! "(9.2.2012)

Nejnadčasovější film všech dob.(6.3.2012)

Nejlepší díl série.(28.3.2012)

• Traktorista

Absolutně dokonalá věcička, tohle se prostě povedlo. Na tricích je vidět postup času a rozvoj technologií - jinak neskutečně skvělý film, vše tak parádně do sebe zapadá, až se to zdá velice reálné a né hrané. Můj absolutně nejoblíbenější film z celé ságy. Souboj se "želvákama" je prostě nezapomenutelný...(7.5.2012)

Jsem asi ovlivněn dnešní dobou s efekty. Možná za to může fakt, že jsem ty starší díly viděl poprvé před pár lety (! opravdu, nějak se mi to vyhlo) a jako první jsem viděl ty novejší díly, Skrytá hrozba a Pomsta Sithů, ty se mi líbí daleko víc, hlavně Pomsta je nejlepší. V těch starších mi prostě chybělo víc soubojů, víc akce. V tomhle ohledu se mi líbí třetí díl, Návrat Jediho, ten byl přecijen akčnější. Při prvním dílu jsem se docela nudil, druhej možná o trochu lepší, ale i tak nic extra. Možná, kdybych viděl starší díly dřív než ty novější, a kdybych je viděl tak před deseti a více rokama, tak by se mi to líbilo daleko víc.(22.5.2012)