Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

liebgott

Dobrá Komedie , opravdu , celý film jsem se musel smát nad legračním vyváděním hlavní postavy ať už od zlomeného nosu nebo Směšnému Létáni s P-40 mezi Hangáry . Co se týče té Romantické zápletky tak ta mě vůbec nezajímala a troufnu si říct že by zkazila jinak docela povedený Akční letecký film , Love story bylo předvídatelné a navíc láska obou hrdinů byla šílená Kráva která střídala naše dva protagonisty jako by se nechumelilo , Danny se z kategorie Blbej Hajzl vymanil jenom dýky konečné bitvě s japonskou patrolou a Rafe byl jediná sympatická postava . K leteckým soubojům mám spoustu výhrad , například to směšné manévrovaní mezi stěnami hangáru a americkým Kulometům ve Japonských střemhlavých bombardérech , Doolitlův nálet byla asi nejpovedenější část filmu . Ta akce byla nesmírně náročná a všichni co se jí zúčastnily si zaslouží náš nehynoucí vděk .  Rafově působení v Orlí peruti  by mohlo být věnováno trochu více času na úkor zbytečné romantice v Pearlu Harboru , rozumějte te romantika se tam místy hodila a třeba ten začátek kde byl Rafe a ta sestřička v New Yorku byla dost pěkná a kdyby zde ta romantická omáčka skočila tak by se film vyšplhal třeba i na pět (historickou přesnost od Michaela Baye nečekám) Takže finální výsledek : Za útok na Pearl Harbor jedna hvězda . Za Nálet na Tokio taky jedna hvězda . Za lítaní ve Spitfirech v Anglii půl hvězdy . Za New York a humor tak půl hvězdy . Zbytek bych kvůli propagandě a blbé romanci zařadil do kartotéky spálit a popel vysypat na hony daleko od Pearlu Harboru . ()

ap2001

Ale ano, Pearl Harbor je svým způsobem dokonalým filmem. Je na něm vidět zručnost režiséra, kameramana i trikařů a úplně nejvíc nadupaný rozpočet. Škoda je jen toho klišovitého scénáře, jenž jako by vypadl odkudsi z červené knihovny amerického nacionalisty. ()

Hicks

Cameronův recept z Titanicu v Pearl Harboru nefunguje. Bay je sice skvělý řemeslník, ale nějaká psychologie postav mu vůbec nic neříká, což je u romantického dramatu na pozadí válečné katastrofy dost podstatná vada. Škoda, že mu Bruckheimer neporadil, když je studovaný psycholog. Jediným kladem snímku jsou výborné bojové scény, japonský útok je natočen skvěle. Tak skvěle, že už to nevypadá jako realita, ale počítačová hra. Chybí tomu syrovost Vojína Ryana nebo Black Hawk Down. ()

dbt

Myslel jsem si že filmy na principu "my jsme ti dobří a když zabijem ty zlé, budeme hrdinové" už snad v dnešní době nemáme zapotřebí. Problémem je, že je takto zpracováván konflikt skutečný; kdyby šlo o smyšlený, jako např. v ID4 (naví prot mimozemšťanům), tolik by mi to nevadilo. Na přehnaný americký patriotismus a macho-hrdiny jsem navíc alergický. A co se té romantiky týče, přišla mi dost nedůvěryhodná, za což do jisté míry asi může i představitelka hlavní ženské role, které jednak není dobrá herečka a jednak je mi nesympatická. Nějaké ty hvězdičky si ale film zaslouží za efektně natočené bojové scény a celkovou zručnost (ty peníze jsou na tom opravdu vidět). ()

Belerofonu

Michael Bay je zručný režisér...kamera je asi jeho dítě, některé záběry jsou opravdu krásné a vychytané..ale tady to končí. Tohle je příklad filmu, kdy zvítězila komerce a vlastenenctví tam kde dostali Amíci na prdel už dávno. ()

Trageeed

Jeden velký kýč apelující na náš cit. K tomu tolik tun amerického vlasteneckého patosu jako váží křižník. A jedna technická na závěr - ukažte mi armádu, která narve své nejlepší stíhače do bonbardéru a pošle je na smrt!!!! ()

lapatata

Nádherně natočený velkolepý snímek pro všechny, kteří očekávájí nejenom obrovskou výpravu a efekty, ale také hluboký a dlouhodoznívající emotivní zážitek. ()

shinlove

Za prvé - film byl výtečně natočený, ústřední dvojice dobrá, ženská mezi nimi taky, ale přesto se mi to moc pohromadě nelíbilo...a za druhé - sledoval jsem film s kamarádem, který je fanda do 2.světové a ten opravoval všechny věci, které ve filmu být neměly a v té době ještě nebyly - např. zábradlí na bitevních lodích apod. Což rozhodně také nepřidalo mému hodnocení :D 3* ()

Hans_Fiala odpad!

Tohle je ještě horší než pohádka o Ryanovi. Tahle trapná propaganda si nezaslouží ani odpad. Kdokoliv si mlže říakat co chce, ale hezké sestřičky a pár akcí, podle mě, netvoří film. Základní problém tohoto filmu je, že Bay to chtěl původně točit jako milotstný příběh odehrávající se za války. Věc, která zkazila tento film byla spolupráce s americkou armádou. Ta si upravila scénář a pojetí filmu způsobem, který glorfikuje americkou armádu, zkresluje historické události a tvoří z toho všeho jen náborový plakát. Jen koukněte na tu hrůzu v Anglii. Leden 1941 - tou dobou už Němci dávno omezili nálety na noc a na rušivé nálety, ve filmu to jsou obrovské svazy a ve dne! Podle označení letadel, patří ty spitfiry 303. polské peruti, a neříkalo se snad něco o Orlí peruti? Ty souboje jsou vhodné tak jedině k pousmání, hlášky v rádiu taky, a pár do vody tomu nasadil korunu. Letadlo by se po dopadu kolmo na hladinu rychlosté cca 600 km/h muselo rozmlátit na cucky, ne že z toho upadně pár plechů. A nespadl on blízko Doveru ve dne? Hleďme, on spadne u Anglie a vynoří se u Francie. Hmm, pašák... A co teprve před letem? ,,...aůe na olejové potrubí bych se měl ještě mrknout" trochu brzo, při poplachu. Ohledně plánování útoku, autoři se měli alespoň jednou podívat na film Tora tora tora!, pak by možná pochopili o co vlastně šlo. Scény s útokem jsou hnus, počítačem upatlaná hrůza, cca 45 minut jen výbuchy a létající letadla, občas nějaké scény na lodích, ale jen předávání velení a sřílení po letadlech. Sem tam sice něco spadne a kulky létají vodou, ale vypadá to až moc akčně. Scéna na letišti a ve vzduchu je zase jen přehánění a zmatek, Skutečnosti se to podobá jen v tom, že 2 piloti odstartovali a sestřelili pár Japonců. Jen si porovnejte skutečnost a film. Ve skutečnosti letěli celkem třikrát, Taylora při posledním letu sestřelili a Welsh musel vyskočit padákem, ve filmu to zvládnou za jeden let a ještě oba přežijí. Welshe později tahali po soudech za start bez povolení, tady letí na Tokio. Není to trochu moc nápadné? Po té vší hrlze ještě přišla ta nemocnice, u těch scén jsem se doslova nudil. Doolittlův útok děsně přehnali, on sám se bál trestu za neúspěch, ve filmu zničí všechny fabriky v Tokiu. Do Číny letí jednou těsně u vody a jednou v mracích, samozřejmě to ještě dramatizovali těmi Japonci. Technická poznámka, tehdy měly letadlové lodě dřevěné paluby a Hornet nebyla vyjímkou, filmaři použili nějakou současnou hrůzu. A ten konec, co to bylo? Blbější kecy o tom jak Amerika začala věřit ve vítězství jsem snad ani neslyšel. Projev Roosevelta si dost upravili. Podoba herců je taky hrůza. Admirálu Kimmelovi bylo 69 let, vypadá na to ten herec? Roosevelt vypadal úplně jinak, Jamamoto taky. Lovestory hodnotit ani nebudu, těžko říct jestli je to hlavní věc ve filmu a nebo jen faktor srážející úroveň válečného filmu. Hudba je v pár sekvencích celkem pěkná a hodí se k obrazu, jindy je její poslech utrpení. Co říci závěrem, všichni by měli před hodnocením Pearl Harboru zhlédnout Tora tora tora, potom by určitě ubyla nejméně jedna hvězdička. () (méně) (více)

Jurij

Tenhle snímek má s autenticitou válečných událostí společného asi tolik, co chemička s fabrikou na výrobu kozího sýru. Naprostá ztráta času, pokud nechcete film, ve kterém je armáda plná nekuřáků a v každý druhý záběr je věnovám vlajce s hvězdami - moc vlastenecké, moc "bayovské"... Ale jinak v poho - u scén s novodobou technikou jsem se vážně bavil... ()

zekon odpad!

Vyhonit akční scény úchvatnými triky. Historie, realita, skutečnost.......na to se nehledí, hlavně udělat pořádný akční film s romantikou a hodně vydělat. Naprostá katastrofa, letadla létají kde se jim zachce jak se jim chce, ještě že máme Tmavomodrý svět. ()

hanzi_111

Všemi kritizovaná lovestory, ale já jsem spokojený, pro mě je to jeden z nej filmů, ikdyž akci zastírá právě zmíněná lovestory... Bay dokázal ovšem zase že je mistr triku a okamžiku... ()

VeRuSskA

Čekala jsem, že to bude průměrný film, ale ani ne po polovině filmu jsem si uvědomila, že stojí za to ho vidět,protože něco tak krásného jsem ještě neviděla. Přímo dokonalý film. ()

J.Bourne89 odpad!

........Japončíci v čele s letadlovou lodí Jamamoto náhle zaútočili na Havaj, ale mnohem zábavnější je si pustit konspirační dokument, který uvažuje nad možností, že USA s tímto atakem pár měsíců dopředu počítala, aby se mohla pustit do velkého byznysu, zvaného válka.........což je nejspíš pravda!! ()

Jirka1111

Příběh v podstatě o ničem. Chyb jako máku. Ale za klíčovou, akční scénu dávám o hvězdu navíc. Pro mě za čtyři. ()

sponeck

Jako milovník válečných filmů z druhé světové války musím říci, že jsem byl dost zklamán. Očekával jsem od filmu trochu něco jiného. Milostný románek bych ještě překousl, to nebylo u amerického filmu žádné překvapení. Historická věrnost mně však ve filmu absolutně chybí. Při náletu použitá současná plavidla US Navy, přeškolení pilotů stíhaček během několika měsíců na elitní piloty bombardérů startujících z letadlové lodi a mnoho dalších věcí mě naprosto odrovnalo. Vlastně to je romantický příběh na válečném pozadí, kde Pearl Harbor je jen jednou z mnoha epizod. Kdo chce uronit slzu, nechť si pustí. Kdo chce vidět válečný film, nechť raději sáhne po Tora! Tora! Tora! Podle mého podprůměr. ()

tomma

Jediný film při kterém se mi podařilo v kině usnout. Vzbudil mě až japonský nálet na Pearl Harbor. A jelikož jsem už byl vyspinkaný, tak jsem ho musel protrpět až do konce. Že já blbec si sebou nevzal aspoň pivo :-) ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)