Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

petra8619

Film mého dospívání. Do dnes si budu pamatovat, jak jsem v divadle vstala a na při scéně, kdy Danny umírá jsem křičela: "Nééééé proč on" :-) Opravdu skvělý film. Hudba úžasná.... Herci krásní. Napětí. Film, na který se můžete dívat i s partnerem :-) na konci bude brečet i on. ()

stenrik

Takhle teda ne. Buď točím válečné drama o válce nebo romantickou citovou slaďárnu z války ale ne obojí, to prostě nejde. Do války city nepatří. Navíc já nemám rád koncept, kdy se film točí okolo jedné nebo dvou postav, které všechno přežijí. Scény z bitev jsou ale parádní, díky tomu dávám dve hvězdy. ()

Serjoza

Původně jsem ohodnotil za 3, po delší časové prodlevě jsem se ale na film podíval znovu a žasnu nad tím, kolik věcí jsem dřív přešel bez povšimnutí. Že je Bay mistr na akční scény není nic nového, ze záběrů čiší megalomanství a majestátnost a na pokoukání zde Míša odvedl vážně dobrou práci, i tak ale říkám, že se mi Pearl Harbor nelíbil. Vlastenectví dotaženo do mrtě, podáno ovšem naprosto směšným způsobem přes banální hovna-říkající promluvy jednotlivých aktérů. Taková slova by snad nikdo v reálu nepoužil! "Mám rád velitele ponorek, nemají čas na zbytečné řeči. Stejně jako já." Když jde do tuhého, vypneme obraz a vnímáme jen zvuk, slyšíme šum a halas, výstřely a na tisíc způsobů parafrázovanou výplň "honem, honem, jedu, jedu, rychlejc, chlapi, přidej, dělej, už budu, budu!" Příběh a hlavně celá délka filmu je jeho další potíží. Uff, 3 hodiny koukat na melodrama s originalitou brazilské telenovely zasazené do druhé světové... kdyby ta Kate aspoň čas od času ukázala kozi, ani toho se ale nedočkáme, takže nezbude než trpět a čekat, až se herci vyblábolí, padne deset tisíc milionů keců na téma "Amerika a já" a přijde zase nějaká letecká bitka s výbuchy v ceně německého státního rozpočtu. Historicky taky nic moc, spousta faktů a zajímavostí o samotném útoku tu není zmíněna, vše se prostě točí okolo hlavní trojky a křoví = kamarádů vojáčků a kamarádek sestřiček okolo a pro lidi, kteří aspoň lehce doufali v nějaké to info, musí holt stačit dvě tři data a ono číslo o pohřbených v nebohé Arizoně. V tomhle ohledu je určitě lepší Tora! Tora! Tora!. Přesvědčivé jako tříleté dítě s pistolí. Japonci probírají super extra přísně tajné plány o napadení USA a na zahradě 20 metrů od nich si hrají šikmooký dětičky s dráčkem? Vážně mi nevadí velkofilmy zahalené třema prdelema romantiky, musí mít ale hlavu a patu, zvlášť, když jde o tak monumentální projekt, jakým tříhodinový Pearl Harbor je, nebo chce být! Napadá mě srovnání s Titanicem - romantika sladká jako čerstvá cukrová vata posypaná lízátky, zalitá karamelem a v pozadí historická katastrofa dnes všem známá. Jenže na rozdíl od Pearl Harboru měl film co nabídnout příběhově, nebylo vám u jeho sledování trapně, nepřemýšleli jste nad logickými nesmysly a nestál na oné jedné (dvou) akčních scénách, protože se jeho obrazy daly hltat od prvních minut... a jako celek tím pádem vyzněl mnohem líp. Sorry, ale na víc než 50 % to nevidím. ()

DavidDizzer

Poměrě se divím, že si tento film nezasloužil trochu lepší hodnocení. Možná některé nezaujmul historický podtext. Někoho možná Akční či Válečný podtext. Každopádně všechno dohromady dělá z filmu akčního a historického velmi zajímavou atmosféru, přičemž je zde zakomponováno hodně romantiky, avšak také dramatu. Napětí a akce zde nechybí, které je podbarveno scénami odlehčenějšího charakteru romantiky. Poměrně dojemný, akční a poměrně dosti dobře natočený film, který já osobně hodnotím jako za dobře natočený. Není to úplná pecka, ale méně jak *** hvězdy si určitě nezaslouží. Více jak **** také ne. Je to takový zlatý střed až lepší průměr... ()

trojkolka

Spousta komentářů zde naráží na to, že romantika a válečný film nejdou dohromady. Buď jedno nebo druhé, ale proč? Když nebudu brát v potaz, že Evelyn vezme za vděk kýmkoliv kdo je po ruce, tak se mi ta vedlejší dějová linka líbí. Naopak zastávám názoru, že kdyby to bylo jen čistě válečné, akční a drama, tak se rovnou můžeme podívat na nějaký dokument, který byl o této historické události natočen. Vizuálně krásný film, akční scény jsou perfektně natočené - nálet na Pearl Harbor vezme dech. Affleck a Harnett podávají za mě velmi slušný výkon (vůbec ne hrůzný a toporný jak se tu zmiňují ostatní) a Beckinsale je krásná ženská, která mi svým vzhledem do doby i filmu dobře zapadá. Zimmer opět nezklamal a tento film podbarvil velmi chytlavou hudbou. Film vidím určitě jednou ročně a hrozně ráda se k němu vracím. Proto dávám 5 hvězd a vůbec se za to nestydím. ()

ohinek

To byla událost tehdy. Škoda že mi už je známo, že film obsahuje asi tolik historických informací, kolik zápis z dějepisu podprůměrného žáka základní školy a že ten Doolitlův nálet se sice odehrál, vskutku to však nebyl tím obratem ve válce. Ale nevadí, co se týče ohnivých koulí je Michael Bay v té nejlepší formě, a romantická linka funguje (skoro vždycky) taky, i když za to vděčíme hlavně maestru Hansi Zimmerovi. A neskutečným křivkám Kate Beckinsale... ()

Frontier

To je tak patetickej cajdák, že to hezký neni. Několikrát jsem se přistihl, jak si držim hlavu v dlaních. No, nemá cenu to moc rozhňahňávat. Z úcty k B-25 a P-40 dám aspoň ty 2*... ()

Pecos

I když válečné filmy nemám moc v oblibě, tento film mě uchvátil. Líbila se mi kombinace válečného dramatu a romantického příběhu. ()

GCorsini

Kde je historie, kde je cokoliv krom řešení vztahů? Proč to nenapíší jasně: romantická rádoby válečně historická blitka pro teenky. ()

FauSSt

Krasne bojove sceny ma nutia zas a znova zlozit poklonu a prejavit uctu Samurajom nebies....KAMIKAZE!.....Amici pocitili prvy raz co je to dostat frcku do ich drzeho a po vojnach baziaceho rypaku! ()

Rarity_MLP

Stručně řečeno, jedná se o dobrý film, který byť zaměřen na události druhé světové války, zejména onoho útoku na tichomořskou námořní základnu Spojených států na Havaji, zcela jistě navodí romantickou atmosféru i pro večer určený ke sledování filmů s přítelkyní. Na své si přijdou i starší děti, film totiž, až na pár vyjímek, postrádá skutečně kruté scény (topící se lidé na USS Arizona nejsou nic v porovnání s invazní pláží filmu Zachraňte vojína Rayena), je plný explozí a destrukce velkých objektů a v neposlední řadě u mnoha dětí, zejména chlapců, může probudit zájem o historii. V žádném případě se však nejedná o snímek určený dětem třetí třídy základní školy, na to je nutné myslet. Na druhou stranu je však film plný historických chyb, které každého skutečného WWII fandu urazí nebo rozpálí do běla. Mám na mysli - zelená A6M (roku 1941 létala bílá), přesilový souboj A6M se dvěma P-40 je naprosto nerealistický (bez ohledu na početní převahu mělo A6M v malých váškách navrch, a to nezohledňuji výcvik a bojové zkušennosti japonských námořních pilotů), část odehrávající se v Bitvě o Británii je též podivně zpracovaná. ()

PoprockCZ

Emocionální romance v poli války. Kupodivu i ta 3h délka se dala zvládnout, ale příběh je takový obyčejný, nepříliš poutavý. ()

bodo1

Patetická sračka. Nakoniec to odznelo akože Japonské kurvy to vlastne prehrali hneď v prvej tretine. Ben Assfuck s tou jeho pičoidnou držkou tomu tiež nepridal. Romantickovojenská mutácia, niečo ako strašidlo od Dr.Frankensteina, toho prvého čo mal tie skrutky v hlave. Dve a to som musel vyjebať flašu pomarančovej šťavy s litrom domácej vodky ()

Bumkybunny

Podle mě velmi kvalitní film. Rozhodně to není slaďák, který by byl nudný a předvídatelný. Má napínavou a poutavou dějovou linku. Doporučuji jak fanouškům romantických filmů, tak milovníkům dobrodružství a adrenalinu. ()

vitek_korenn

Napětí, strach, bezmoc, naděje, emoce. Většina válečných filmů se striktně drží žánru a obsahuje vždy jenom některý z těchto hlavních aspektů. Což je velká škoda. Avšak konečně zde máme film, co obsahuje vše zde uvedené a ještě více. 3 hodinová stopáž pro někoho může být příliš, ale nebojte, nudit se vážně nebudete. Film by se dal rozdělit na 3 části, ve kterých se většinou střídá akce s emocemi-romantikou. A funguje to skvěle! Akce je svižná, dechberoucí a pěkná na pohled. Zatímco emoce jsou procítěné, překvapivé a uspokojující. Konečně military film tak jak má být! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)