Vice

• Česko Muž v pozadí (více)
USA, 2018, 132 min

Režie:

Adam McKay

Scénář:

Adam McKay

Kamera:

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe (více)

Příběh Dicka Cheneyho, nejvlivnějšího viceprezidenta, jehož politika významně ovlivnila průběh dějin. Životopisné drama Vice získalo osm nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší film. Christian Bale ztvárňuje Dicka Cheneyho v tomto epickém příběhu o tom, jak se obyčejný washingtonský úředník nepozorovaně dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe a stal se nejmocnějším mužem planety, který zásadně změnil zemi i celý svět. V dalších rolích této temně komediální sondy do zákulisí americké politiky se představují Amy Adamsová, Steve Carell a Sam Rockwell. (Cinemax)

kubilov

Styl a typ filmu přesně pro mě, pomalejší a precizně udělané politické drama z amerického prostředí... to si nechám líbit. A i když na 5* hodnocení ještě nějaká menší nadstavba chybí, byl jsem nadmíru spokojen a Vice jsem si moc užil. Dick Cheney je fascinující osobnost a politik, jenž trochu paradoxně vlastně dnes už není všeobecně znám a je už trochu zapomenutý. Přitom to byl právě on, kdo udělal jako první z funkce viceprezidenta opravdu vlivnou funkci - v čemž však jeho nástupci ve funkci Joe Biden a Mike Pence nepokračovali, uvidíme, co Kamala Harris. Uvědomil si potenciální sílu tohoto úřadu a i díky vztahu s Georgem W. Bushem, jenž nebyl tím pravým byrokratem pro washingtonské politikaření, byl v podstatě tím, kdo v Bílém domě dělal zásadní rozhodnutí a často jen potřeboval prezidenta vmanipulovat do rozhodnutí, které se hodilo právě jemu. To vše Vice ukazuje. Jaký je Cheney jestřáb, válečný štváč, oportunista a v podstatě dosti krutý člověk. Christian Bale toto všechno opravdu pozoruhodně svou úctyhodnou metodou dokázal skvěle ztvárnit (a to včetně další bláznivé fyzické změny), nominace na Oscara zcela po právu. Kromě tradičně zcela přesné a kvalitní Amy Adams (kdy ta ale ve filmu nehrála skvěle) bych chtěl ještě zmínit poměrně neotřelé způsoby, jakými Adam McKay ozvláštňuje děj. Jde o chytré a vtipné berličky, které však filmu nijak neubírají na serióznosti a nekarikují jej. To je třeba ocenit, protože v rukou někoho méně citlivého by právě k tomu dojít mohlo. ()

PlysovyMacko

Je tu pritomna nezvycajna forma rozpravania pribehu ( rozpravac darca, prestrihy, koncove titulky uprostred filmu). Film nie je urceny ludom ako ja, co meno Cheney len poculi dakedy v spravach. Riesi sa tu zahranicna politika v case Bushovej vlady a pochopila som len tolko ze Dick Cheney bol seda eminencia a mal viac moci ako samotny prezident a invazia do Iraku bola vykonstruovana. Ale herci su skvele namaskovani. ()

wanry02

Od Vice jsem doufal velké věci, ale vlastně jsem dostal co jsem čekal. Výborné herecké výkony, které doplňuje kvalitní režie a zajímavý námět, ale na negativní stranu vah film stahuje dle mého spatně zvládnutelné vykreslení postav a některé režisérko/scenáristické nápady, u kterých jsem si div nevykroutil hlavu. Ale musím říct, v co jsem doufal a vlastně bral za jasné byly bravurní herecké výkony, kterým samozřejmě vévodí fenomenální Christian Bale, který šel se svou proměnou do extrému a neváhal nabrat mnoho kilo jen čistě pro svou roli. Nebýt-li letošní ročník filmových Oscarů v herecké kategorii tak vyrovnaný myslím, že by si Christian suverénně došel pro zlatou sošku. U Amy Adams zase tak nadšený nejsem. Jedna z mých nejoblíbenějších hereček sice předvedla skvělý výkon (i skvělou proměnu), ale jinak mi její výkon přišel, takový umělý a hlavně nevýrazný, který na Oscara podle mého názoru není (na druhou stranu se tomu v takové plejádě dechberoucích výkonů není co divit). Pak je tu nominace pro skvělého Sama Rockwella, který znovu ukázal ohromný herecký talent, ale ještě více mě zaujal skoro až bláznivý, ale fungující výkon Steva Carella, kterého mám v poslední době čím dál radši a po výkonu Christiana Bale, je pro mě druhý nejvýraznější. Co se týče režie tak prostě Adam McCley takové filmy umí. Nevím jak to dělá, ale u většiny jeho filmů se to hemží jednou hvězdou za druhou a tady tomu nebylo rozhodně jinak. Jeho režie uspokojila má očekávání a přinesla zajímavé a netradiční styly vyprávění, ale zároveň i některé "originální" kousky (jak už jsem psal) u kterých jsem jen kroutil hlavou. No a nakonec bych rád zmínil scénář, který sice měl chyby (jako špatné vykreslení postav), ale celkově fungoval velmi dobře a některé nápady se scénáristům opravdu povedli. No a nakonec tedy stačí jen říct, že Vice je určitě dobrý a zajímavý film (hlavně pro amerického diváka), ale mě přišel v některých chvílích nedotažený a v částech syrový a tak moje hodnocení zní slušných 60%. ()

garry

Skvěle natočený a zahraný politický film. Jediná  vada na kráse je, že je nasvícena politická psychopatická hyena od republikánů. Ty demokratické hyeny nejsou o nic lepší. Jsou stejně prohnilé. USA ovládá plutokracie. Politici jsou jen loutky. Skvělý popis jak funguje washingtonská bažina. Administrativa USA je ovládaná lobbisty. Christian Bale je herecký genius. ()

HellsAngel

Film, ktorý sa poziciuje niekde do stredu medzi výpravný dokument a klasickú politickú satiru. McKayov unikátny prístup vytvára jedinečnú príležitosť k nahliadnutiu do zákulisných pletích vysokej americkej politiky, bohužiaľ sa to ale v mnohých momentoch nezaobíde bez silného názorového komentára. Experimentálne rozprávačské postupy sú tentokrát využívané v oveľa väčšej miere ako pri predošlom The Big Short, pričom napríklad takú linku s rozprávačom musím ozaj pochváliť. Všetky podstatné fakty sú aj napriek tomu náležité ozrejmené a v téme znalý divák sa nudiť rozhodne nebude. Snímka ale takmer úplne zabúda na vykresľovanie motivácií a pohnútok hlavného protagonistu/antagonistu, čo vytvára dojem, že hlavným zámerom bolo obrať Cheneyho o akýkoľvek ľudský rozmer. Či si to zaslúži je už vec názoru. Bale vo svojom najnovšom hereckom koncerte len opätovne podčiarkuje, aký fenomenálny úkaz vlastne je, no ani trojica vedľajšákov Carell, Rockwell a Adams sa taktiež nijako nestrácajú. Apolitickému publiku to síce veľa nedá a všetci ostatní sa naopak budú radikálne líšiť v celkovom pohľade, no rozhodne to stojí za zhliadnutie. ()

Tomas_PO

Pre mňa tohtoročný Oscarový víťaz, a to aj popri geniálnom Green Book a samozrejme Bohemian Rhapsody. Famózny prienik do zákulisia najvyššej americkej politiky, a to len nedávno minulej, opierajúcej sa o nespochybniteľné fakty a reálie. Vynikajúci výkon Christiana Bale-a, Amy Adams, či Sama Rockwella. A to všetko s nepochopiteľne slabým spoločenským ohlasom, ako aj hodnotení na CSFD. Malá náplasť pre tvorcov aspoň v podobe oscara za make-up a účesy. ()

Birter

So because I have the ability to understand facts that makes me a liberal? Pokud vezmeme v potaz letošní nominace na Oscara a fakt, že z nich vyhrála tzv pohádka o rasistovi, nevidím důvod proč by při kvalitě Vice nemohl vyhrát právě tento ironický biopic. O americké politice toho nevím ani co by se za nehet vešlo a po úžasném traileru na film s Christianem Balem, v hlavní roli, který své tělo opět vymodeloval k obrazu svému, jsem se moc těšil na tuto lekci dějepisu. Politika ve vzniku Vice asi nehraje zas takovou roli, jakože jsou Bush a Cheney u ledu už dost dlouho, ale toto satirické přiblížení života člověka, o němž bychom v rámci americké politiky měli všichni vědět více, mi přijde jako prospěšné pro jakéhokoliv diváka. Vice totiž není ani nudným vylíčením životních událostí Dicka Cheneyho, ale je to film, který má úžasný švih, černý humor, trošku meta-humoru s Jessem Plemonsem a dokáže takto, pro někoho nezáživné téma, udělat o mnoho zábavnější. Nebo alespoň mě to tak přišlo. A je asi také důležité zmínit, že musí být v rámci takového filmu velmi těžké nezůstat černobílý, s čímž má jistě mnoho republikánů i ne-republikánů problém. Ale taková studie komplexní historie americké politiky, podle mého názoru nebyla v popisu práce Adama McKaye. To že diváci se na film nedokáží podívat s nadhledem a oddělit zdramatizovanou postavu Dicka Cheneyho od obecných politických faktů, je... no jejich problém. ()

BrusVejn

Mám slabosť na politické filmy a tento konkrétny je ako keby stvorený pre mňa. Bol by som ale radšej keby sa film viac venoval práve tomu viceprezidentovaniu, po ktorom je pomenovaný. Christian Bale je famózny a keď si ho porovnáme, s Malekom, ktorý získal Oscara za Bohemian Rhapsody, je to trošku k smiechu :) ()

Nekrosef

Bez mučení se přiznám, že jsem předchozí tvorbu Adama McKaye neviděl. Na film mě nalákala kombinace traileru, Balea, Carella a Rockwella. Nevěřím svým očím, co jsou v dnešní době schopni vytvořit jak herci, tak maskéři pro pokud možno co největší podobnost historickým postavám. I když se v historii USA tolik neorientuji, základ mi postačil k tomu, abych si film jako politické drama vychutnal. Způsob vyprávění je ale místy dost nešikovný kvůli nedostatku podložených důkazů. Ale i tak myslím, že svoji message to mělo a ten Cheney byl vlastně hodně zajímavá figurka především svým vývojem. Za každým úspěšným mužem opravdu lze hledat jeho ženu. ()

chup44

Z akého dôvodu tento film tak málo ľudí hodnotilo a prečo to nízke hodnotenie ? Film, natočený tak zaujímavým štýlom som dlho nevidel, už len preto si ma získal. ()

Grázl83

Ch. Bale opět předvádí neskutečně převtělení do hlavní postavy. Celkové pojetí filmu včetně režie je takové divné, divácky ne úplně zajímavé. PS. McKay Dicka asi nemá v oblibě. ()

bonovox

Takmer dokonalý obraz o človeku, ktorý výrazne zasahoval do politických dejín nielen v amerike. Je to veľmi pútavo natočené s občasnými super vsuvkami, hlavne titulky v strede filmu sú top. Po hereckej stránke je to koncert tria Bale, Carell a Rockwell a nezaostáva ani Amy. Ja som si to užil a máličko chýba k plnej paľbe. ()

Radek273

Někdo možná bere tento snímek jako nudný, zdlouhavý a zapomenutelný, jenž nepřináší nic nového. Ovšem právě naopak! Krásně je tu shrnuto a nastíněno, jak se podlou stínohrou dokáže nenápadný tichý intrikán dostat k tak neuvěřitelné "moci". Zároveň nutno uznat, že vzhledem k tomu, že se tu probírá politika, politika a znovu "jen" politika, dokáže lehce udržet pozornost i tento více jak dvouhodinový film. A to je tedy umění! Co se výkonů týče, Bale jako středobod je perfektní, a svým způsobem zastiňuje všechny další, neméně povedené výkony. Závěrem snad jen poznámka - Zapomenutelný? Možná. Ale obrovsky důležitý po historické stránce!!! ()

PTuranyi

Príbeh má predpoklady na výborný film, herci robia čo môžu ale napriek tomu je výsledkom priemerný vývar politického thrilleru. Dôvodom možno je, že v hľadáčiku filmu je samotná osoba  Dicka Cheneyho a jeho činy akoby zostávali na periférii záujmu. Napriek tomu film poskytuje niekoľko zaujímavých filmových momentov. Konkrétne fiktívny koniec uprostred filmu. Naomi Watts ako moderátorka viď Najsilnejší hlas. V porovnaní so spomenutým Najsilnejším hlasom je tu viditeľný rozdiel. Hoci Cheney je rovnaký hajzlík ako Roger, Crowe je v svojej úlohe dôveryhodnješí ako Bale, takže na viac ako 70% nemá. ()

BigbyWolf

Oproti Big Short podstatně slabší, ale stále dobré. Je to méně vtipně, zcizovací hrátky nejsou tak efektivní a délka přes dvě hodiny je moc. Podstatné věci to však řekne bez problémů. ()

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

19.03.2019

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (více)