Vice

• Česko Muž v pozadí (více)
USA, 2018, 132 min

Režie:

Adam McKay

Scénář:

Adam McKay

Kamera:

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe (více)

Příběh Dicka Cheneyho, nejvlivnějšího viceprezidenta, jehož politika významně ovlivnila průběh dějin. Životopisné drama Vice získalo osm nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší film. Christian Bale ztvárňuje Dicka Cheneyho v tomto epickém příběhu o tom, jak se obyčejný washingtonský úředník nepozorovaně dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe a stal se nejmocnějším mužem planety, který zásadně změnil zemi i celý svět. V dalších rolích této temně komediální sondy do zákulisí americké politiky se představují Amy Adamsová, Steve Carell a Sam Rockwell. (Cinemax)

Lacike

Pre mňa podobný zážitok ako predošlý McKayov film The Big Short. Znova film najviac zaujme štylizovaním hercov do postáv založených na skutočných ľuďoch. Christian Bale už ma tým svojím priberaním alebo chudnutím trochu štve. Ale našťastie pri tom nikdy nezabudne aj fenomenálne hrať, takže znova si film ukradol pre seba. Najpôsobivejšie sú rozhovory medzi ním a jeho ženou v podaní Amy Adams. Keď sa spolu rozprávajú o niekom, tak z toho doslova mrazí, pretože to pôsobí jak keby sa dvaja psychopati dohovárali na tom ako niekoho zabijú a jak si to užijú. Film by sa dal rozdeliť do dvoch rovín. V tej prvej sledujeme čo Chaneyho počas rokov formovalo a v druhej jeho prefíkaný plán ako ovládnuť najvyššie vedenie USA. Nejak sa v tom ale stratila jeho motivácia prečo to robil a prečo mu na tom tak strašne záležalo. Dôvod ohľadom uprednostňovania jednej firmy pre vojenské zakázky je podaný až príliš vágne. Išlo mu viac o prachy alebo o moc, aby si uchlácholil ego? Práve jasnejšie vysvetlenie jeho motivácii by pomohlo jak samotnému filmu tak aj vystihnutiu jeho postavy. Takto musí všetko uhrať len Bale svojím talentom a Cheney tu pôsobi ako jednorozmerná diabolská figúrka, ktorej záležalo len na jeho rodine. Ďalším negatívom môže byť to, že od diváka sa vyžaduje určitá orientácia v americkej politike, inak bude u viacerých scén len nechápavo sledovať, čo sa deje a prečo sa vlastne politik A stretol s politikom B a čo je na tom napínavé. 6/10. ()

Dale

Adam McKay sa asi stáva mojim obľúbeným scenáristom a režisérom, lebo aj druhý jeho film u mňa zabodoval na plnej čiare. Úžasné vykreslenie pozadia americkej politiky, kto má akú moc a na základe akých záujmov sa rozhoduje vo veciach, ktoré dokážu ovplyvniť životy miliónov ľudí a celosvetovú situáciu. A z Christiana Balea mi padla sánka, Rami Malik bol tiež skvelý, ale Christian je pre mňa jednoznačne hercom roka a keď porovnám jeho výzor s tým v Mechanikovi, tak to je niečo neskutočné, čo dokáže spraviť kvôli svojej postave. No ani ostatní herci príliš nezaostávajú, Amy Adams, Sam Rockwell a Steve Carell sú rovnako úžasní a presvedčiví. Pre mňa osobne veľký filmový zážitok so silnou témou. ()

vurhor

Na první pohled se může zdát, že Vice bude zase jen dalším ne příliš zajímavým filmem o politice, nicméně snímek překvapí svými vcelku často humornými sekvencemi, plus v občasných fázích i poetickou symbolikou, na kterou člověk v takových typech filmů není vůbec zvyklý. A rozhodně to není natočené špatně, jen je to takové nekonzistentní a skákavé. Jako kdyby film sám nevěděl, čím teda vlastně má být. Zda teda opravdu vážným politickým dramatem, pojednávající o drsoňovi Cheneymu, který se po téměř celou dobu své politické kariéry držel přísloví "účel světí prostředky", nebo jen pouhou satirou, která se vlastně zas až tak važně nebere. Tyhle skoky, plus i určitá unáhlenost v poslední třetině, filmu dost škodí. A je to škoda, protože onen sled událostí je rozhodně zajímavý a poutavý, ovšem člověk se musí v onom období, tedy léta 2000-2009, trochu vyznat, jinak se může lehce ztratit. Nemluvě také o parádních hereckých výkonech samých sympaťáků, přičemž Amy Adams asi začnu přát Oscara. Kdyby ten film stál pevněji nohama na zemi a pár věcí si odpustil, šlo by o velice slušné politické drama. Krapet škoda. Lepší 3* ()

corpsy

Nechcem sa vyjadriť nejako nemravne, alebo netolerantne a verte, že je to skôr pochvala ako kritika, ale Christian Bale vie skvelo zahrať aj h0vn0 na kameni. Plus oscarové masky a drajv, keď vlastne sledujete človeka, ktorý drží vlasť za gule a bolo by mu prakticky odpustené aj verejne vysraté HovN0 na kameni. Pozerá sa na to dobre, ale vníma sa to ťažko. ()

Vxxx

Zatraceně, to byl dlouhý film. První polovina docela zajímavá,druhá polovina doslova uspávací. (Pokud byste mohl někdo napsat do zpráv, kdo byl nakonec ten vypravěč, byla bych vděčná. Celou dobu mě to zajímalo a pak jsem to asi prospala.) Herecké výkony jsou skvělé ale jinak to žádná špička není. Libí se mi, že film přiznává co je fakt a co prostě neví. Za mě 3*. ()

agentmiky

Christian Bale, to je takový herecký fenomén dnešní filmové doby, že to snad ani není možné. Označit ho za hereckého chameleona osobně považuji za asi ten nejlepší kompliment vůči němu. On totiž dokáže ztvárnit jakoukoli postavu, a to ještě s takovou bravurou, že samotný snímek, kde figuruje, se vynese do závratných výšin, co se týče kvality. Adam McKay si vzal na paškál politické fungování a intriky, jež se dějí za oponou a všeobecné spektrum lidí je jednoduše nevidí, vtiskl jim svůj nestandardní režisérský rukopis a vznikl z toho výsledek, který se s ničím nemaže. Nedokážu říct, co všechno se doopravdy událo, a co si jen tvůrci domysleli pro výslednou dramatizaci tohoto snímku, ale i tak se v mnoha chvílích mého sledování dostavily pocity, které se nedaly označit za příjemné. Kromě luxusní přeměny Balea v Dicka Cheneyho (jak fyzické, tak i té expresivní....to jeho vyjadřování a mluva...prostě jako originál) zaváleli ve vedlejších rolích Amy Adams, Sam Rockwell a především Steve Carell (wow, ten mě taktéž odrovnal). Kdo čeká obyčejný film o politikovi, tak spokojen rozhodně nebude, protože slovo OBYČEJNOST tento film nezná. A právě v tom tkví to kouzlo. Za mě dávám 85 % ()

Kaluž

Politická varice na Vlka z Wall Street říznutá dokumentama Michaela Moorea. Je to vtipné, je to mrazivé, je to nadmíru zábavné a kouká se na to jedna radost. A ten závěr nemá chybu! Po výborné Sázce na nejistotu další trefa do černého. ()

Maq odpad!

Lze přirovnat k Sequensovu třicetidílnému opusu. Možná ještě přesněji k Vávrovým Dnům zrady. Vávra se také dovolával "faktické" přesnosti. Ovšem mezi "fakty" a "výběrem fakt s dramatizační přílohou" je propastný rozdíl. Film rozhodně není médiem vhodným ke studiu fakt, je moc krátký a povrchní a především: upírá studujícímu iniciativu. Ukáže mu jen to, co ukázat chce, a ještě mu to dramatizačně ochutí. Přitom tyhle filmy se snaží lidem vymýt mozky právě tím, že se tváří jako fakticky přesné. --- Poslední dobou se ve světě (kdepak u nás) dost řeší dezinformační kampaně moderované z Ruska a Číny. Je to dost rafinovaný kumšt a může skutečně napáchat hodně škody - ovlivnit lidi, aniž si to uvědomují. Možná se ale nakonec ukáže, že obranu je třeba mobilizovat nikoli podle místa původu, nýbrž podle obsahu. Velmi, velmi mnoho "pravdivých" děl by sítem neprošlo. --- Jenže je tady svoboda slova. Filmoví tvůrci mají právo vyjádřit názor jaký chtějí a prostředky jakými chtějí. Nechtěl bych přijít o svobodu slova. Ale uvítal bych, kdyby tvůrci takového svinstva riskovali alespoň pořádnou přesdržku. ()

Remedy

Děsivě působivá ukázka totálního zprivatizování státní moci pod falešnou záminkou ochrany všech Američanů, resp. celého „svobodného“ světa. Není to tak hravé a divácky atraktivní jako McKayův předchozí opus The Big Short, přesto je tenhle portrét asi nejnebezpečnějšího viceprezidenta v americké historii dostatečně sžíravý, satirický a brutálně cynický. Manipulace s veřejným míněním, desetitisíce mrtvých civilistů a minimálně dva zhroucené státy. Odkaz Dicka Cheneyho v moderních dějinách je skutečně nesmazatelný. Herecky je to samozřejmě výborná záležitost, leč mám pocit, že se ten ultraživočišný a někdy až křečovitý Baleův projev pomalu vyčerpává. ()

Mr.Pumpkin

Co funguje jednou, nemusí fungovat i podruhé. Co bavilo a působilo svěže v Sázce na nejistotu, v tomto případě neskutečně otravuje. Film by místy i fungoval, ale neustále je dění narušováno různými těžkopádně působícími pokusy o osobité pojetí. Celé to tak musí táhnout a zachraňovat herci a odvádí skvělou práci. Christian Bale je působivý a i ostatní herci mu zdatně sekundují. 50% ()

dom156

Před s kouknutím Vice sem o nějakém Dick Cheney ani snad jednou neslyšel. Zde je ukazován jako velký dareba a grázl. Po filmu jsem si přečetl pár článků ohledně tohoto muže a nic není černé ani bílé, jak by nám scénárista chtěl říci. Samozřejmě se takového člověka nechci zastávat, ale jen jako temnou postavu ho nemůžeme vykreslovat. Když se vrátím k hodnocení, tak primárně vše stojí a padá na výborném výkonu Bale. Také mě dost zaujala postava, kterou ztvárnil Steve Carel. Bohužel mimo hereckých výkonů není moc co až tak kladně hodnotit, jak rozložení dějové linky i v historickém měřítku, forma vyprávění je nezajímavá a tak nemohu než dát jen průměrné hodnocení. ()

kajas

Adam McKay všechny zaskočil natočením dvouhodinového dramatu o ekonomické krizi, které bylo neskutečně zábavné a úderné (zdravím "Sázku na nejistotu"), takže se logicky předpokládalo, že i jeho výlet do politických vod bude stejně úspěšný. Herecké obsazení si opět vybral lahůdkové (Bale je chameleon, který zvládne naprosto cokoli, hodně se mi líbil taky Rockwell jako Bush), ale zbytek už prostě trochu drhnul. Slušná podívaná do zákulisí americké nejvyšší politiky, na které ale není nic zapamatováníhodného. "House of Cards" mě snad chytne víc. ()

Aleee89

Smazala jsem jeden dávný rest. Zajímavá sonda do politických vod a doby, kterou si sice člověk jako já už pamatuje a vnímal ji (myslím teď hlavně 9/11, Afghánistán, Irák...), ale zase ho ta politická stránka nezajímala tolik, aby znal všechny detaily a nějak více i Dicka Cheneyho - takže jsem si film mohla vychutnat se všemi jeho nuancemi. Donutil mě si spoustu věcí posléze dohledat, což hodnotím pozitivně. Líbily se mi některé formální prvky, které tu klasickou životopisnou rovinu oživily. Délka přes dvě hodiny mi i přes rozvláčnější tempo nevadila, takže suma sumárum, hodnotím snímek jako celek pozitivně. A mám ráda Amy Adams. ()

M.i.k.e

podvratně zábavný film...McKay zvolil podobný formát jako u Sázky na jistotu a i když Vice není takový majstrštyk i tentokrát mu to vychází.I tentokrát se na plátně nedějí úplně košér věci,ale díky formě,hercům a pár netradičním a fajn nápadům je to velmi slušná zábava skoro celou dobu.Skoro celou je psáno záměrně,protože narozdíl od Big Short tu jsou hluchá místa a ty víc jak dvě hodiny jsou přeci jen trochu moc.Co zamrzí je jednak fakt,že ač Cheney (výborný Bale),Rumsfled (zase a už nepřekvapivě výborný Carrell),nebo Colin Powell (skvěle trefený Tyler Perry) jako by svým předlohám z oka vypadli,nedá se to samé říct o Rockwellově G.W.Bushovi.Druhak pak fakt,že film nejde úplně do hloubky a myslím,že mohl mnohem líp ukázat proč je Cheney tak nenáviděn.Takhle je to mnohdy jen v náznacích a místy to smrdí Moorovinou...70% ()

Aljak

Popravde, moc sa mi do tohto filmu nechcelo. Ale nevidieť ho, to by bola chyba! Vedel som (však asi každý), že Cheney je zmrd, ale že až takýto? Kvalitné politické drámy so zaujímavou témou alebo ústrednou osobnosťou vždy dokážu zaujať, a Vice ma veru prekvapilo nad očakávania. Samozrejme, aspoň základný prehľad o politickom dianí v USA je v tomto filme nevyhnutnosťou, lebo inak vám ujde kopa súvislostí a kontextu, na ktoré dej filmu odkazuje. Cheney je zaujímavá osobnosť, večne tak akosi v úzadí všetkého, ale jeho vplyv na politické rozhodnutia bol skutočne výrazný. Formát a spracovanie filmu bolo naozaj vynikajúce, aj keď nie som expert na americkú politiku, takže neviem posúdiť do akej miery sa film "otrhol z reťaze" mimo faktov. Ale každopádne, pochybujem, že by sa tvorcovia chceli zdiskreditovať tým, že by posunuli do sveta nejaký pochybný film, ktorý by nebol založený na reálnych udalostiach a súvislostiach. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak to bolo skutočne nad pomery vydarené, hoci Sam Rockwell v úlohe GWB sa mi zas až tak moc nepozdával. Za mňa je to však to najlepšie z nominovaných oscarových filmov (dokonca ešte o kúsok lepšie ako Green Book). ()

vydumnica

Keby tento film nebol zaradeny k oscarovym, pravdepodobne by som ho nevidela. Urcite to nie je film pre kazdeho, asi ani pre mna nie, ale dopozerala som. Hodnotim to na nieco medzi 2 a 3*. Pozoruhodne herecke vykony su to najlepsie na celom filme. VICE sa snazil zaujat divaka nezvycajnou formou a zaujimavo prekvapil falosnymi zaverecnymi titulkami niekde uprostred, ja som sa aj tak miestami nudila. Mam zmiesane pocity a co sa tyka politiky a vierohodnosti zivotopisu hlavnej postavy, netrufam si povedat, co vsetko je na tom pravdy...A myslim si, ze filmu uskodilo, ze nebol podany vazne, ale satiricky az komedialne. ()

Martin741

Aby sa clovek brutalne vyznal V US politike, hlavne smerom dovnutra. n to ja nemam cas, ja som cechoslovak a sledujem domovinu, a hodne i Europu. To, ze sa stretol politik A s B, C, D ......X, z toho mam ja hovno. A hovno mam aj z tohoto filmu. Viem ale kto je Juraj chodec Krovie. Aspon ze mali zabrany a nepitvali zahranicnu politiku USA, film sa drzal v pokojnych vodach - za to teda obiede 45 % ()

Rocky88

McKayův režisérský styl můžu, Balea můžu, pletichářství v politice taky můžu. Byl jsem zklamán? Ne, jedná se o zábavnou skorosatiru mapující honbu za mocí ve WH a kokotinami, které z vycházejí z činů dělaných při této honbě. Bale je zde jako vždy výborný, obličejově k nepoznání. Jediným nešvarem je trochu delší stopáž. ()

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

19.03.2019

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (více)