Sabrinina děsivá dobrodružství

• USA Chilling Adventures of Sabrina
USA, (2018–2020), 34 h 52 min (Minutáž: 50–64 min)

Hudba:

Adam Taylor

Kiernan Shipka, Ross Lynch, Lucy Davis, Miranda Otto, Chance Perdomo, Michelle Gomez, Richard Coyle, Jaz Sinclair, Tati Gabrielle, Gavin Leatherwood (více)

Série(4) / Epizody(36)

Recenze uživatele Marceloo k tomuto seriálu (3)

Sabrinina děsivá dobrodružství (2018)

Pred svojimi šestnástymi narodeninami sa musí čarodejnica Sabrina Spellman (Kiernan Shipka) rozhodnúť, či sa presunie do sveta čarodejov a začne navštevovať školu mágie. Toto rozhodnutie je komplikované, pretože by za sebou musela nechať svojho partnera Harveyho (Ross Lynch), svoje verné kamarátky, školu, a v podstate všetko, čo doteraz v živote zažila. V mestečku Greendale bude počas tohtoročného Halloweenu o zábavu určite postarané. - Od začiatku som nemohol uveriť tomu, ako prehnane politicky korektný sa tento seriál snaží byť (aj keď chudáci tvorcovia akosi pozabudli zohladniť nositelov mieru z Blízkeho východu) a chcel som to tu rozpísať, ale potom v priebehu pozerania vyšli fakt zábavné videá, v ktorých napríklad muž s kabelkou na pleci, s náušnicami a ružovým tričkom nemôže zniesť to, keď mu niekto povie sir, alebo video, v ktorom pracovník obchodu nemôže zniesť to, že slušný zákazník má na hlave čiapku s nápisom Make America Great Again. A úprimne povedané, tieto krátke videá ma bavili viac, ako desať epizód tohto seriálu, takže sa môj postoj úplne zmenil a ďakujem tvorcom tohto seriálu a im podobným, ktorí vychovávajú v Amerike túto prehnane politicky korektnú generáciu. Chváliť sa tu toho dá mnoho. Hlavne je to konečne projekt, ktorý presádza čarodejnícku tematiku v hororovej podobe, ktorá jej patrí, pretože počet slušných hororov s čarodejnicami v tomto tisícročí sa dá spočítať na prstoch jednej ruky. Kiernan Shipka bola podla mňa ideálnou volbou pre hlavnú úlohu a jej výkony sa mi páčili, aj keď bol jej prednes niekedy trochu chybný. Divák bude musieť akceptovať aj to, že sa tu po väčšinu času riešia tínedžerské záležitosti, že je tu nejasné časové zaradenie a že logika sa v mnohých momentoch úplne vytratí, ale bolo to ovela viac hororovejšie, než som čakal, takže nejaký výrazný problém s tým nemám a ako moderný hororový seriál to svoju úlohu plní dostatočne dobre. Po poslednej epizóde mám silný pocit, že druhá séria bude omnoho lepšia, takže s hodnotením zatial trochu pošetrím. + herečka z Carriers a February + herečka z Freakish + herec z My Friend Dahmer + herečka z Annabelle: Creation + herečka z When the Bough Breaks a Slender Man + herečka z Case 39 a iZombie + herečka z iZombie a Dead of Summer + herec z The Whispers + herec z iZombie + herečka z Stranger Things + herec z Case 39, Van Helsing a The Exorcist ()

Série 2 (2019) (S02)

Sabrina sa po skončení prvej série snaží zžiť so všetkými temnými vecami, ktoré zažila, a nájsť nový zmysel života. Nie je úplne zmierená s tým, aké veci vykonala, a preto sa bude snažiť vydať sa správnou cestou. - Pred Halloweenom som sa rozhodol zopakovať si prvú sériu tohto jesenne ladeného seriálu, a po dopozeraní prvej som sa hneď pustil do nasledujúcej, ktorú som už dlhšie odkladal. Ako som už písal v minulom komentári, od druhej série som očakával viac a aj sa to naplnilo. Po všetkom, čo sa odohralo, bolo jasné, že táto séria bude ovela temnejšia a taktiež aj bola. Dej sa udáva mnohokrát neočakávaným smerom a osudy postáv sa tak miešajú, že nakoniec divák neverí už vôbec nikomu. Tvorcovia samozrejme neupustili od otravného SJW podtextu, ale prekvapivo ma velmi zaujala dejová linka, v ktorej sa ocitla po prvej sérii Susie. Tretia séria by mohla byť ešte lepšia, aj keď netuším, akým smerom sa po tomto závere bude uberať. ()

Série 3 (2020) (S03)

Po udalostiach z predchádzajúcej série sa Sabrina (Kiernan Shipka) spolu s partiou zo školy vydáva zachrániť Nicka (Gavin Leatherwood). Jej akadémia sa vyrovnáva s ťažkými stratami a jej tety sa snažia udržať pokope študentov, ktorí v nej zostali. Prudence (Tati Gabrielle) a Ambrose (Chance Perdomo) sa vydávajú na lov a ich korisťou je otec Blackwood (Richard Coyle), ktorý bude musieť zaplatiť za skutky, ktoré napáchal. - Tretia séria je pre mňa značným sklamaním, pretože na konci druhej série to vyzeralo na slušný nábeh pre príbeh odohrávajúci sa v pekle, na čo som sa dosť tešil. Dej sa tu síce odohráva, ale nie tým spôsobom, akým by som si želal. Fanúšikovi hororových seriálov bude už od začiatku udierať do oka to, že sa tvorcovia viac než inšpirovali čarodejníckymi sériami American Horror Story. Potešil ma vývoj niektorých vzťahov. Hlavne za Thea som bol rád a celkovo ide o jeden z mála prípadov, kedy Netflix nezobrazuje LGBT problém nasilu, ale spracúva ho na základe skúseností, ktoré si herec prežil aj v skutočnosti. Keď už som u týchto politických vecí, tak spomeniem aj to, že mnoho kresťanov kritizovalo tento seriál a označovalo ho za satanistickú propagandu a podobné nezmysly, pričom biblické príbehy v tejto sérii sú spracované vynikajúco. Taktiež oceňujem to, že sa Netflix snaží poukázať aj na vzdelávanie v oblasti sexuality, čo je v dnešnej dobe fakt potrebné, keďže aj u nás na dedine sa medzi sebou trckajú trinásťročné decká čo ani len netušia, aké to môže mať následky. Ako si to tak po sebe čítam, tak sa vlastne to, čo som v prvej sérii považoval za najväčšie negatíva, postupne stalo najsilnejšou stránkou tohto seriálu. Nábeh na štvrtú sériu sa celkom podaril, ale bude to chcieť trochu zlepšiť scenár, pretože v tejto sérii už bolo badatelné, že v mnohých momentoch sa tvorcovia viac-menej stratili. ()