Sabrinina děsivá dobrodružství (TV seriál)

Chilling Adventures of Sabrina

Fantasy / Horor / Thriller

USA, 2018–2020, 34 h 52 min (Minutáž: 50–64 min)

Adam Taylor

Kiernan Shipka, Ross Lynch, Lucy Davis, Miranda Otto, Chance Perdomo, Michelle Gomez, Richard Coyle, Jaz Sinclair, Tati Gabrielle, Gavin Leatherwood, Lachlan Watson, Adeline Rudolph, Abigail Cowen, Bronson Pinchot, Sarah-Jane Redmond, Jenna Berman, BJ Harrison, Ty Wood, Adrian Hough, Justin Doble, Christopher Rosamond, John Rubinstein, Richard Ian Cox, Gary Jones, Jett Klyne, Kurt Max Runte, Alvina August, Liam Hughes, Megan Leitch, Justin Dobies, Annette Reilly, Alessandro Juliani, Reese Alexander, Lissa Neptuno, L. Scott Caldwell, Michael Hogan, Brenda McDonald, Carmel Amit, Cynthia Mendez, Moses Thiessen, Anastasia Bandey, Madison Smith, Theresa Wong, Justin Dobies (a.z.), Mckenna Grace, Elle Twedt, Heather Doerksen, Brian Markinson, Georgie Daburas, Jedidiah Goodacre, Alex Diakun, Jeff Joseph, Rochelle Greenwood, Peter Bundic, Alexis Denisof, Tyler Cotton, Veronica Cartwright, Emilija Baranac, Abby Ross, Nikolai Witschl, Ray Wise, Charlie Kerr, Spencer Treat Clark, Emily Haine, Bayley Corman, William B. Davis, Daniel Boileau, Liam Hall, Adam DiMarco, Luke Cook, Morgan Tanner, Arielle Tuliao, Panthea Vatandoost, Nicole G. Leier, Graeme McComb, Sam Corlett, Evelyn Burke, Darius Willis, Kaylah Zander, Whitney Peak, Vanessa Przada, William Samples, Kallie Hu, Aadila Dosani

Sabrina Spellman, již toto jméno by mělo naznačovat, o co v tomto "roztomilém" seriálu půjde. Avšak ne tak docela. Příběh nás zavádí do městečka Greendale, které jakoby celý rok slavilo Halloween. Ne nadarmo se totiž jedná o doupě všerůzných čarodějnic, které za sebou (ale hlavně před sebou) mají nevídaná dobrodružství. No, abych to neprotahoval, seriál vás absolutně pohltí do svého výborného světa, který se s každou sérií o něco rozroste, až vlastně na konci nevíte, kde jste se nacházeli v první sérii. Skvělá práce scénáristů a hlavně herců vám rozhodně zpříjemní napínavé koukání, od kterého se jen tak neodtrhnete. Kiernan Shipka si na, do této chvíle skoro neznámou herečku, vede obdivuhodně a celému světu dodává krásné kouzlo (inside joke). Škoda jen té 3. série. A konce. Pobrečel jsem.(9.1.2021)

Super dark teen seriál o starej známej Sabrine. Hlavne Teta Zelda trochu pritlačila na píľu, ale celkovo je seriál v znamení krvi, temného pána, smrti a podobne. Druha séria pôsobila do nejakého šiesteho dielu ako prešľapovanie na mieste, no aspoň tie zvyšné diely to zachránili. No tak tretia séria, neviem neviem. Nenudil som sa, ale tu mi už seriál pripadal fakt viac pre teenegerov. Bola tam síce krv a náhle úmrtia, ale k čomu to je, keď je koniec aký je. Piesne mi nevadili, ale vôbec sa k príbehu ani atmosfére nehodili. Netflix asi skúšal, či by to išlo. Diváci im ale verím tento výmysel rýchlo vyženú z hláv. Prvé dve série aspoň mali zmysel, ale tu mi to prišlo ako iba niečo naviac, čo bolo úplne zbytočné. Postavy boli také ploché, zo Sabriny sa stala neohrozená a arogantná hrdinka, kúziel tu bolo málo a hoci tu bola predzvesť niečoho väčšieho, budeme si musieť asi počkať na ďalšie série. Peklo absolútne nevyužité, Michelle Gomez stále lahodná, ale aj ona mi prišla nejako málo na obrazovke. Celkovo sa tvorcovia asi snažili dať do tejto série veľa a zároveň urobiť ucelený príbeh, až mi to vyšlo také prázdne, že som nedostal plnohodnotnú sériu. Na druhej strane, oproti predchádzajúcej sérii boli diely viac vyvážené. Posledný diel bol úplne WTF, kedy tvorcovia už takmer úplne zahodili logiku a ani sa nesnažili nejako to všetko vysvetliť. Len sa všetko nejako stalo, a samozrejme všetko išlo ľahko a scenáristické barličky len tak lietali (čo sa týka celej série). Roz a Harvey úplne zmenili povahy, zrazu sú z nich neohrození bojovníci, absolútne nikto v Greendale sa nad ničím nepozastavuje a tým pádom nie je problém. Katastrofa. Prvé štyri diely 4. série tiež neboli bohvie čo a pôsobili veľmi teenegersky, no druhá polovica bola dosť super a bavila ma. Síce si to spievanie mohli odpustiť a koniec bol trochu uponáhľaný, ale kvalita oproti 3. sérii išla hore. Potešil aj 7. diel, ktorý priniesol aj trochu nostalgie a hlavne konečne hovoriaceho Salema.V konečnom dôsledku hodnotím štvrtú sériu ako aj celý seriál pozitívne.(3.10.2019)

• Teringer

Tenhle kousek je vcelku sympatický a pro nemocná, v posteli proležená odpoledne docela ideální, ale víc nic. Cítím, že cílová skupina je o už o značných pár let mladší, ale ačkoliv jsem si párkrát ťukala na čelo, tak jsem vyloženě netrpěla (oproti Riverdale, oof). Jen "středobod vesmíru/můžu všechno" Sabrina byla chvílema docela nesnesitelná, což je škoda.(8.9.2019)

Venku prší, sychravo...ukázkový podzim. A k němu není nic lepšího, než maraton tady malé rebelky Sabriny. Podmanivá atmosféra, fajn hudba a solidní herci. ALE! Tohle není pohádka. Násilí, sex, krev, mučení. V dnešní době asi žádné překvapení. Netflix teď velmi často vypouští podobné seriály pro adolescenty...větší logiku v tom nehledejte. A už vůbec ne spojitost s komediálním seriálem z devadesátých let. Mám pocit, jakoby se teď každý druhý řídil pravidlem; čím více budeme šokovat, tím více budeme úspěšnější. Ano, čarodějnictví je téma samo o sobě. Ovšem seriálu by neuškodilo ponechat si o trochu více té pohádkovosti a zvolnit. První epizoda měla patřičné kouzlo, které se s přibývajícími díly vytrácelo. I tak by ale byly tři hvězdy málo.(28.10.2018)

"Nová" Sabrina si z původní náctileté taškařice vzala jen jména postav a jinak si jede po své vlastní ose. Prvních pár dílů mě fakt přibilo do židle - temný přístup, všude samý Satan, bytost s kozlí hlavou, vidiny černé budoucnosti a čarodějnice vysící na stromech. Prostě WOW, přesně něco pro mě. Jenže... postupem času se z toho stala stejně ta "taškařice" jako originální Sabrina The Teenage Witch s Mellisou Joan Hart. Pokud neuvidíte pár dílů v sérii, nic se nestane, o nic důležitého nepřijdete. Některé díly jsou vyloženě vata nebo "What If..." a postavy se chovají naprosto iracionálně ve spoustě případech. Prudence se kamarádí se Sabrinou jen, když to scénář vyžaduje, jinak ji nenávidí a nejradši by ji viděla mrtvou. Takové střídání nálad mi přišlo v některých dílech jako nekonzistentnost střihače. Taky se tam dost řeší ty náctileté první lásky, ale ok, postavám má být 16 let. Mohlo to být víc hororové, víc cool, víc odvázané, ve výsledku se jedná pouze o oddychovku na sledování při home office. - Shlédnut každý díl 3 sérii.(9.3.2020)

• - V epizodě je detailní záběr na sirénu varující před tornádem. Jedná se odkaz na film Silent Hill (2006). Záběr je prakticky identický, včetně tónu samotné sirény. (Rubicon)

• - Lachlan Watson hrající Susie Putnam se identifikují jako non-binary, stejně jako jejich postava. Používají tedy zájmena „oni“ místo „ona/on“. (hansel97)

• - V seriálu jsou odkazy na snímek Suspiria (1977) a Noční můra v Elm Street (1984). Obývací pokoj v domě Spellmanů má stejnou barvu stropu jako strop, který je k vidění v hororu Suspiria (který je mimochodem také o čarodějnicích), a dále scéna, kdy Harvey (Ross Lynch) usíná se sluchátky na uších a v croptopu, je odkazem na charakter z Noční můry v Elm Street, kterou ztvárnil Johnny Depp. (Kacitr)