Sabrinina děsivá dobrodružství (TV seriál)

Chilling Adventures of Sabrina

Fantasy / Horor / Thriller

USA, 2018–2020, 27 h 4 min (Minutáž: 50–64 min)

Adam Taylor

Kiernan Shipka, Ross Lynch, Lucy Davis, Miranda Otto, Chance Perdomo, Michelle Gomez, Richard Coyle, Jaz Sinclair, Tati Gabrielle, Gavin Leatherwood, Lachlan Watson, Adeline Rudolph, Abigail F. Cowen, Bronson Pinchot, Sarah-Jane Redmond, Jenna Berman, BJ Harrison, Ty Wood, Adrian Hough, Justin Doble, Christopher Rosamond, John Rubinstein, Richard Ian Cox, Gary Jones, Jett Klyne, Kurt Max Runte, Alvina August, Liam Hughes, Megan Leitch, Justin Dobies, Annette Reilly, Alessandro Juliani, Reese Alexander, Lissa Neptuno, L. Scott Caldwell, Michael Hogan, Brenda McDonald, Carmel Amit, Cynthia Mendez, Moses Thiessen, Anastasia Bandey, Madison Smith, Theresa Wong, Justin Dobies (a.z.), Mckenna Grace, Elle Twedt, Heather Doerksen, Brian Markinson, Georgie Daburas, Jedidiah Goodacre, Alex Diakun, Jeffrey Joseph, Rochelle Greenwood, Peter Bundic, Alexis Denisof, Tyler Cotton, Veronica Cartwright, Emilija Baranac, Abby Ross, Nikolai Witschl, Ray Wise, Charlie Kerr, Spencer Treat Clark, Emily Haine, Bayley Corman, William B. Davis, Daniel Boileau, Liam Hall, Adam DiMarco, Luke Cook, Morgan Tanner, Arielle Tuliao, Panthea Vatandoost, Nicole G. Leier, Graeme McComb, Sam Corlett, Evelyn Burke, Darius Willis, Kaylah Zander

Společně s tímto, Scottem Pilgrimem a Walking Dead je to jasný důkaz toho, že komiksové adaptace zřejmě rád mám, jen mě nezajímají superhrdinové. Na první pohled moc krásně udělaná adaptace, kde se z tradičně karikaturně ztvárněných satanistů stávájí fully fleshed-out lidé se sny a problémy (Addams Family, anyone?). Vizuály zmáknuty na jedničku, jak už jsem u seriálů z produkce Netflixu zvyklý, dokonce odstranili i klasický neduh v podobě toho, že ze seriálů se stávají dlouhé filmy. Zde je sice seasonal story arc přítomný, ale epizody jsou skutečně epizodní a určitou narativní strukturu dodržují. Klasickou televizní Sabrinu mám nakoukanou, byť už jsem stihl většinu zapomenout, ale casting oproti staré verzi je skvělý, i včetně Richarda Coyla, kterého jsem dosud znal z role úplně opačného typu postavy Jeffa Murdocka z Párování. Sabrina obsazená i zahraná na jedničku se všemi pubertálními negativními stránkami a (ne)zdravou dávkou sebevědomí a la "Why must you always insist that the universe grant you special privileges?" (zmínil bych i jednu vynikající scénu z 10. epizody, ale to by byl velký spoiler). Na jednu stranu mi chybí ta nebojácná a kouzlící Sabrina z pilotu, na druhou stranu tropa "zlomit hororem člověka, který je nebojácný a plný sebevědomí" je jedna z mých oblíbených, takže to mě až tak netrápí. Dokonce mě ani netrápilo "girl power" poselství. Co mě však trápilo a trápit bude pořád je nekončící infodump od postav postavám, které by dané informace měly dávno znát. A není to proto, že by to tvůrci nevěděli, o čemž svědčí jasný lampshade hanging v podobě věty: "Thank you for stating the obvious, Hilda."(11.11.2018)

S devadesátkovým sitcomem má nová Sabrina pramálo společného. Tentokrát se nehraje na humor, ale na temnou, krvavou a dekadentní podívanou, která se ale mnohdy bere příliš vážně, a tak sklouzává spíš k parodii. A to obzvlášť, co se milostné linky hlavní hrdinky, která by v 16 letech pro lásku až na kraj světa šla, týče. Chyběla mi také o něco větší provázanost mezi jednotlivými díly, i když komplexní rámec série měla. Sabrina je skvěle obsazená, vizuálně vymazlená a především napínavá. A i když je hlavní cílovka nějakých 16-20 let, neumenšuje to nic na faktu, že seriál dokáže zaujmout i starší, kteří jen občas musí být shovívavější k tomu přehnanému patosu.(6.11.2018)

Venku prší, sychravo...ukázkový podzim. A k němu není nic lepšího, než maraton tady malé rebelky Sabriny. Podmanivá atmosféra, fajn hudba a solidní herci. ALE! Tohle není pohádka. Násilí, sex, krev, mučení. V dnešní době asi žádné překvapení. Netflix teď velmi často vypouští podobné seriály pro adolescenty...větší logiku v tom nehledejte. A už vůbec ne spojitost s komediálním seriálem z devadesátých let. Mám pocit, jakoby se teď každý druhý řídil pravidlem; čím více budeme šokovat, tím více budeme úspěšnější. Ano, čarodějnictví je téma samo o sobě. Ovšem seriálu by neuškodilo ponechat si o trochu více té pohádkovosti a zvolnit. První epizoda měla patřičné kouzlo, které se s přibývajícími díly vytrácelo. I tak by ale byly tři hvězdy málo.(28.10.2018)

Fantastický sitcom prerobený na jeho temnejšiu variantu, a bez toho sitcomu samozrejme. Aj keď občasný humor by sa tu našiel. Škoda, že to nemalo lepšiu herečku v hlavnej úlohe. Kiernan Shipka to proste herecky nezvládla podľa mojich predstáv. Rovnako ako celok mi to prišlo dynamicky nevyrovnané, sú tu síce pekné scény, ktoré dýchajú napätím a hororovým mystériom, no žiaľ tu sú aj dlhé nezáživné pasáže, pri ktorých divákovi klipkajú oči. Koniec však našťastie v tomto smere mnohé zlepšil. Tak uvidíme ako druhá séria, možno bude lepšia ako táto prvá, šancu tomu dám. Priemer. 60/100(9.1.2019)

Tenhle kousek je vcelku sympatický a pro nemocná, v posteli proležená odpoledne docela ideální, ale víc nic. Cítím, že cílová skupina je o už o značných pár let mladší, ale ačkoliv jsem si párkrát ťukala na čelo, tak jsem vyloženě netrpěla (oproti Riverdale, oof). Jen "středobod vesmíru/můžu všechno" Sabrina byla chvílema docela nesnesitelná, což je škoda.(8.9.2019)

• - Teta Zelda (Miranda Otto), jak se ukáže, umí hned několik jazyků. Včetně francouzštiny, italštiny, ruštiny, španělštiny a němčiny, jak je vidno na novinách, které v každé epizodě čte ráno u snídaně. (Kacitr)

• - Keď sa Kiernan Shipka dozvedela, že sa v tejto epizóde objaví jej mladšia verzia, poslala hneď tvorcovi správu, v ktorej bola jej fotka s Mckennou Grace. Pripísala, že ju musí do seriálu obsadiť, pretože vyzerajú ako dvojníčky. Mckenna s ponukou okamžite súhlasila. (Marceloo)

• - Spoiler: Klony, které tvořila z lidí Mandragora, je odkazem k filmu Invaze zlodějů těl z roku 1978, kde také podivný druh rostliny tvořil klony lidí, které chytil. Odkaz přímo k tomuhle snímku dokládá scéna, ve které rostlinný klon Sabriny předvede přímou kultovní scénku, kdy vztyčí prst a začne nelidsky křičet, jako to na konci filmu udělal Matthew Bennell (Donald Sutherland). (Hlavonozec)