Neznámý voják

• Finsko Tuntematon sotilas (více)
Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní 133 min)

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Kamera:

Mika Orasmaa

Hudba:

Lasse Enersen

Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Paula Vesala, Samuli Vauramo, Joonas Saartamo (více)

Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem. Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti. (CinemArt)

Filip83

Po dlouhé době výborný válečný film! Dlouhá stopáž (180 minut) vůbec nevadila. Kam se na to hrabou některé válečné filmy z americké produkce. Jako třeba Železná srdce, kdy na rozdíl od tohoto filmu má tento film vyobrazené reálné bojové scény. ()

prasecak_cz

Opravdu epické putování skrz karélii během finské pokračovací války, tento válečný film je mistrovské dílo, které zastíní i hollywoodské trháky. ()

stuj

Klasický válečný film. A docela povedený. Není v něm totiž americký patos (jupííí), ale ztvárnění si přitom může s profi americkou produkcí podat ruce. Pár "blbých" scén by se sice našlo, ale to tolik neva. Bylo to milé překvapení. ()

Fonnel

War, war never changes. A analogicky Russians, Russians never changes. Finum je tezky vycitat kolaboraci, kdyz meli rusaky za zadkem a spojenci se k nim postavili prdeli napred, stejne jako v Mnichove, jako ke Gruzii, jako ke Krymu, jako k Donetsku. Z filmu je dobre citit bezvychodnost situace. Napadli te, vzali ti pudu, vyuzil jsi sanci a chvilku to vypadalo dobre. Nakonec prijdes jeste o vic. Na tohle by meli skoly brat deti do kina, ne na podelany Toy Story. ()

Tonula

NEZNÁMÝ VOJÁK je další z mnoha válečných filmů o 2. světové válce. Tentokrát z pohledu finských vojáků.. Film popisuje neslavnou epizodu finských dějin, kdy se finská vojska spojila s německými nacisty, aby osvobodila území, ztracené v nedávné "zimní válce". Líčí prvotní nadšení při osvobození Karelie, následnou okupaci sovětského území s představami o velkém Finsku (půjdem na Smolensk), přes ústup zpět do Finska a končí vyhlášením války Německu ve chvíli, kdy už byla válka víceméně rozhodnuta. Vše je podáno na osudu finského bojovníka Rokky, kterému válka navrátila statek v Karélii, ale nakonec jej musí rodina opět opustit. Rokka je prototypem finského Ramba, svéhlavý a neukázněný voják (nemá problém říci komukoliv svůj názor), nemilosrdný a výkonný válečník ("nepřátelé nejsou lidi"), ale všichni kolem něj postupně umírají... Film je syrový a strohý, k hrdinům si nevytvoříte žádný vztah, nepocítíte ani sympatie, ani lítost nebo nějaké city, realitu podává bez zbytečných slov, až na výjimky je to téměř stále boj o život. Na můj vkus mohl být film kratší. Výborná kamera, citlivá hudba. 40% ()

aragonit

Podle slušného hodnocení, jsem se na film těšil, ale mé očekávání zdaleka nenaplnil, nebyl v něm žádný slavný finský odstřelovač, ani rychlé přesuny lyžařů, ani velké hrdinství tam nebylo moc vidět, nějak plošně..místy finové působí jako ustrašení malý kluci, což v průměru nevěřím že byli. Nuda, šeď. Pro mne to je běžný průměrný celkem dobrý válečný film, který ovšem nevyužil dechberoucí látky, která se přímo nabízela.. Vlastně mi toho moc nedal... Což je škoda ()

supg

Skvělá kamera, velmi dobrý válečný film, kde se nesalutuje, ale o to více bojuje. Hrdinové jsou zabíjení bez nějakého toho patosu soucitu okolo. ()

hypnos11

Film je i přes délku tří hodin poněkud zkatkovitý. Ale není se co divit, když pokrývá čtyřleté období. Tato zkratkovitost je znát hlavně za začátku, kdy se scény střídají mírně chaoticky. Při některých scénách na mě film působil, jakoby jim nějaká část chyběla, navíc i postavy by na začátku zasloužily větší prostor pro vykreslení charakteru. Člvoěk ale musí brát ohled na to, že už takhle je film dost dlouhý. Zřejmě existuje i seriálová verze o délce čtyř a půl hodin - tu jsme ale nikde nenašel. Nicméně zpět k filmu. Zhruba po první třetině mě ta zkratkovitost přestala trápit a film jsem si začal užívat. Akce je zde jednoduše vynikající, an evropské poměry téměř jedinečná. Mimo akční linii mi příšlo, že je biják místy slabší, ale to souvisí s tím, že tyto scény byly evidentně upozaděny, což je vcelku pochopitelné. ()

AwesomeAdam

Nejlepší druhoválečný film v několika ohledech. Látka samotná má své mantinely, ale z tradičního pohledu na 2ww je bitva o Karélii a konflikt mezi Finskem a rašisty hodně vybočující. Fantastická kamera, scenérie,  střih atd. Opravdu zážitek pro každého kdo má tyto filmy pod kůží.. A pro hulvátské primitivy, UGROFINSKÝ je jazyk, ne země Finska ve které se to odehrává... Enšpígl dobrý! Američani takový film nemají a zachraňte bryana je proti tomuto asi jako esmeralda.. ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)