Neznámý voják

Sotaelokuva

(pracovní název)

Neznámy vojak

Válečný / Drama / Historický

Finsko, 2017, 135 min (Alternativní: 180 min)

Do kina jsem vyrazil 9. května, tedy v den, kdy nás kdysi osvobodila Rudá armáda. Ta zde také „hrála“, ale v roli toho zlého agresora. Nevím, jestli existuje moc filmů natočených z pohledu, kde se bojuje celou dobu proti Sovětskému svazu, a nejde přitom o smyšlený akční film. Zároveň jsem si doplnil neznámá historická fakta ohledně Finska ve 2. světové válce. Nejen Sověti měli vojáky samé hrdiny. Finové tady ukázali dobrovolné nadšení i na úkor svých rodin. Ve filmu je ukázaná reálná „severská“ válka, ve které tlupa obyčejných lidí tlačila pěšky a metr po metru agresora zpět na své území. Přirozeně podané postavy v jejich jednoduchosti i prostotě a válka ve své kruté realitě, která si nevybírá mezi hrdiny a zbabělci. Velké překvapení, jak dobrý a působivý válečný film Finové natočili. Na první pohled je celý film jinak natočený, než by to udělali např. Američani. Působivá byla i zvuková stránka, protože vzhledem k množství spotřebované munice se reproduktory v kině pořádně provětraly.(10.5.2018)

Po druhé po Dunkirku jsem odcházel z kina spokojený, že dobré válečné filmy se ještě točí. A ještě raději jsem byl, že jej natočila malá evropská země a vzdala jím hold vojákům jednoho trochu opomíjeného konfliktu v rámci druhé světové války. Neznámý voják je skvělý film, trochu citující z Tenké červené linie, což je ale spíš pocta. Malinko mu možná ubírá sestříhání na exportní o 45 minut kratší verzi, protože některé pasáže mi přišly trochu neukotvené (návštěva holek), ale to je jen domněnka, protože se obávám, že full verzi asi u nás nikdy neuvidíme. Jinak ale super nasnímaná syrovost a krutost války, bez příkras a sentimentu. Pochvalu zaslouží i precizní výprava a vzorné historicky přesné použití výzbroje (na začátku T34 model 1940, ke konci již T34/85).(8.5.2018)

Ty tři hodiny stopáže na mě byly přece jen trochu moc, ale jinak se jedná o parádní válečný film z neokoukaného prostředí mapující pro nás netradiční události. Dají se vidět i lepší filmy, ale na evropskou provenienci je to velmi nadprůměrný počin, o kterém si domácí kinematografie může nechat leda tak zdát. 85%(30.4.2018)

Sledoval som to paralelne s verziou z roku 1955 a vyšší rozpočet a moderná filmárčina sa výrazne prejavili: príbeh je hlbší, postavy lepšie prekreslené, o bojových scénach ani nehovoriac. Z filmu cítiť istú bezvýchodiskovosť a sklamanie fínskych vojakov z ich výboja k rieke Svir, avšak armádne a politické vedenie Fínska predviedlo rovnako dobrú prácu, ako vojaci - podrobnosti o Pokračovacej vojne sú zhrnuté tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka Ak máte chuť absolvovať vojenské dejiny Fínska v 20. storočí vo filme, odporúčam začať filmom Raja 1918, kde je popísaný vznik sovietsko-fínskej hranice, pokračovať klasickým dielom Talvisota o zimnej vojne, Tuntematon sotilas (2017) o Pokračovacej vojne. Potom Tali-Ihantala 1944, o udržaní hranice v roku 1944. K Laponskej vojne (vyháňanie hitlerovcov) som nenašiel žiadny kvalitný hraný film, takže dokument Vojna v severnej Európe, 2. časť (Spálená zem).(30.4.2018)

Na Rudém náměstí je vojenská přehlídka a zazní i salvy z děla. Vladimíra Iljiče to v mauzoleu vzbudí, vyleze ven a vidí, že z hrobu neznámého vojína také někdo vychází. Zamává mu a zavolá: „Kamaráde, to byla ale šlupka, co?“ Neznámý vojín však věčně živému vůdci zmateně odpoví: „Ha? Was ist das schlupka?“ No, dost otřepaných, neboť Neznámý vojín aus Finnland ist hřejivý asi jako der Winter v Lappland a pozitivní jako půlka Svazijska. Suomi, majíce k tomu dostatek vskutku vhodného historického materiálu, prostě druhosvětoválečné umí drsně a bez patosu, čili žádné mávání fanglema, salutování, srážení kufrů, řiťrvoucí proslovy umírajících gärojů či malování sousedů na černo se nekoná, ba naopak palba do vlastní řady (sestávající zejména ze zelených mozkoven) a značně naturalistická akce jsou pravidlem. Dokonce ani největší sympaťák filmu, programový antigumák jako poleno a karélijský Čuorilla Plänkonen, nebyl prvoplánově padnut. Pročež spokojenost maximální.(18.5.2018)

• - Ve filmu se objevily tanky T 34/76 a T 34/85. Zbraně použité ve filmu byly finský samopal Suomi m/1931, sovětský samopal PPSH-41, protitanková puška L-39 Lathi a puška mosin-nagant. (K98)

• - Film vydělal za první víkend ve Finsku 3,6 milionů amerických dolarů, což je nejúspěšnější uvedení finsko-jazyčného filmu vůbec. Zároveň jde o nejvýdělečnější film ve finských kinech v roku 2017. (Inferio)