Neznámý voják

Sotaelokuva

(pracovní název)

Neznámy vojak

Válečný / Drama / Historický

Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní: 133 min)

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Mika Orasmaa

Lasse Enersen

Eero Aho, Marketta Tikkanen, Johannes Holopainen, Samuli Vauramo, Aku Hirviniemi, Jussi Vatanen, Juho Milonoff, Joonas Saartamo, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Andrei Alén, Severi Saarinen, Paula Vesala, Max Ovaska, Matti Ristinen, Hemmo Karja, Elias Gould, Eino Heiskanen, Akseli Kouki, Diana Požarskaja, Pirkka-Pekka Petelius, Nina Torikka, Annika Stenvall, Jarkko Lahti, Nika Savolainen, Kimi Vilkkula, Mikko Kouki, Leo Honkonen, Eemeli Louhimies, Janne Virtanen, Joonas Kenttämies, Ramin Sohrab, Anssi Niemi, Turkka Mastomäki, Oskar Pöysti, Miro Apostolakis, Mikko Töyssy, Emil Hallberg, Roman Maksimuk, Panu Korhonen, Fikrete Miftari, Ilkka Heiskanen, Henry Nenonen, Benjamin Klementtinen, Tuukka Leijavuori, Alina Tomnikov, Robert Enckell, Robin Packalén, Ville Hilska, Jussi Inkiläinen, Eero Leichner, Kristofer Gummerus, Miska Kaukonen, Adolf Hitler (a.z.), Markku Laanti, Eveliina Piippo, Nemias Mikkonen, Sointu Vestman, Olavi Hagert, Wille Komulainen, Siina Laine, Kari Takanen, Jari Ovaskainen, Jan Engström, Juha Mälkki, Arto Mäenmaa, Ilkka Perheentupa, Jukka Ylitalo, Teemu Huuhtanen, Niko Derome, Pasi-Heikki Mikkola, Antti Peltola, Aleksandre Goncharov Dias, Inessa Kim, Mark Stipakov, Alexandra Upornikova, Robert Ingman, Oskari Sipola, Patrick Degerman, Kristoffer Nuutinen, Roman Baranov, Saban Ramadani, Lev Stipakov, Samuli Hokkanen, Mikko Leppänen, Lasse Lindberg, Aamu Jäntti, Elsi Ristinen, Pessi Mikkonen, Topi Lösönen, Verena Konttila, Eemil Huikuri, Tuomas Huikuri, Oskar Viitala, Matti Mikkola, Jyrki Konola, Otto Pilli, Mikko Viitanen

Jako výroční sedmitisícový film jsem si zvolil celkem náhodně tento, pro mě neznámý, tříhodinový finský epos a musím říct, že lepší volbu jsem udělat nemohl. Neznámý voják není tradiční válečný film, jedná se opravdu o historický epos týkající se bolestných finských dějin. Je krásné vidět, že každá válka je v podstatě pořád stejná - nejdřív tam a pak zase zpátky a ani tady se nekoná výjimka a kdyby bylo v žánru navíc i roadmovie, nedivil bych se. Doporučuje 10 vojáků z 10 z bratrstva neohrožených.(15.1.2020)

• Chrustyn

Původní film, mám v paměti, hlavně díky tomu, že jsem jí viděl nedávno a musím uznat, že je o několik levelů výš, než tato moderní verze. Film nepřináší nic, čím by nějak vybočoval z řady jiných válečných filmů, ale co mě opravdu nemile překvapilo, bylo zpracování bitevních scén, které nejen, že se nemůže rovnat konkurenci, ale i vedle 33 let starého originálu, vypadají výrazně hůř.(21.10.2018)

Vzhledem k tomu, že jsem viděl alternativní verzi, strávil jsem u filmu tři hodiny, ale vůbec toho nelituji. Byl to hodně zvláštní válečný film, přestože nechyběly bojové scény, nepřítel byl téměř neviditelný a filmu to kupodivu neubralo na akci, napětí, ani atmosféře. Boje mezi Finy a Sověty měly svá specifika, místo bitev velkých tankových svazků docházelo na srážky v hustém lesním porostu podobně, jako to probíhalo na pacifických ostrovech a mělo to něco do sebe. Američtí filmaři by se mohli přiučit, jak nahlédnout do rodinného zázemí vojáků, aniž by museli divákovi způsobit velmi agresivní alergickou reakci na patos.(2.9.2018)

Ty tři hodiny stopáže na mě byly přece jen trochu moc, ale jinak se jedná o parádní válečný film z neokoukaného prostředí mapující pro nás netradiční události. Dají se vidět i lepší filmy, ale na evropskou provenienci je to velmi nadprůměrný počin, o kterém si domácí kinematografie může nechat leda tak zdát. 85%(30.4.2018)

Rozpočet EUR7,000,000 ($8miliónov)Tržby Celosvetovo $15,717,000▐ Jednoznačne som čakal viac. Pre porovnanie podobné ruské filmy za posledné roky (Bitka o Sevastopoľ, prípadne aj ...a rána sú tu tiché) sú určite pútavejšie. V tomto prípade na danej 3 hodinovej ploche mi to príde dosť ploché, ničím zvlášť prevratné, niečo ako poľské filmy Wolyn, či Katyn. Okrem jednej zaujímavejšej postavy, sú ostatné akési nezáživne, proste len figúrky, ktoré občas v priebehu padnú v boji ale nič zvláštne k ním nepociťujeme. Technicky je aspoň dodržaný štandard. /60%/(17.6.2018)

• - Film vydělal za první víkend ve Finsku 3,6 milionů amerických dolarů, což je nejúspěšnější uvedení finsko-jazyčného filmu vůbec. Zároveň jde o nejvýdělečnější film ve finských kinech v roku 2017. (Inferio)

• - Natáčelo se ve Finsku ve městech Suomenlinna, North Karelia, Kotka, Pahkajarvi, Helsinki, Kannusjarvi, Kuhmo a Vekaranjarven varuskunta. (Varan)

• - V jedné ze scén při závěrečném ústupu po odhození těžkých zbraní do vody, je možné vidět finského vojáka, který je mimo jiné ozbrojen lukem a šípy. Posléze se o luku vojáci dokonce v jednom z rozhovorů zmiňují. Luk samozřejmě není běžná zbraň druhé světové války, takže se dá předpokládat, že sloužil k lovu potravy. (honza.kuzel)