Neznámý voják

Sotaelokuva

(pracovní název)

Neznámy vojak

Válečný / Drama / Historický

Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní: 133 min)

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Mika Orasmaa

Lasse Enersen

Eero Aho, Marketta Tikkanen, Johannes Holopainen, Samuli Vauramo, Aku Hirviniemi, Jussi Vatanen, Juho Milonoff, Joonas Saartamo, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Andrei Alén, Severi Saarinen, Paula Vesala, Max Ovaska, Matti Ristinen, Hemmo Karja, Elias Gould, Eino Heiskanen, Akseli Kouki, Diana Požarskaja, Pirkka-Pekka Petelius, Nina Torikka, Annika Stenvall, Jarkko Lahti, Nika Savolainen, Kimi Vilkkula, Mikko Kouki, Leo Honkonen, Eemeli Louhimies, Janne Virtanen, Joonas Kenttämies, Ramin Sohrab, Anssi Niemi, Turkka Mastomäki, Oskar Pöysti, Miro Apostolakis, Mikko Töyssy, Emil Hallberg, Roman Maksimuk, Panu Korhonen, Fikrete Miftari, Ilkka Heiskanen, Henry Nenonen, Benjamin Klementtinen, Tuukka Leijavuori, Alina Tomnikov, Robert Enckell, Robin Packalén, Ville Hilska, Jussi Inkiläinen, Eero Leichner, Kristofer Gummerus, Miska Kaukonen, Adolf Hitler (a.z.), Markku Laanti, Eveliina Piippo, Nemias Mikkonen, Sointu Vestman, Olavi Hagert, Wille Komulainen, Siina Laine, Kari Takanen, Jari Ovaskainen, Jan Engström, Juha Mälkki, Arto Mäenmaa, Ilkka Perheentupa, Jukka Ylitalo, Teemu Huuhtanen, Niko Derome, Pasi-Heikki Mikkola, Antti Peltola, Aleksandre Goncharov Dias, Inessa Kim, Mark Stipakov, Alexandra Upornikova, Robert Ingman, Oskari Sipola, Patrick Degerman, Kristoffer Nuutinen, Roman Baranov, Saban Ramadani, Lev Stipakov, Samuli Hokkanen, Mikko Leppänen, Lasse Lindberg, Aamu Jäntti, Elsi Ristinen, Pessi Mikkonen, Topi Lösönen, Verena Konttila, Eemil Huikuri, Tuomas Huikuri, Oskar Viitala, Matti Mikkola, Jyrki Konola, Otto Pilli, Mikko Viitanen

Z logického hľadiska mi skutočne nesedelo, že niekedy Fíni (a najmä prakticky neporaziteľný Rokka) postupovali ako Chuck Norris a v určitých chvíľach sa zase jednotlivci z roty nechali zastreliť skutočne lacným spôsobom. Okrem toho bol však Neznámy vojak skutočne parádnou, trojhodinovou vojnovou jazdou, plnou strelného prachu a výbuchov. Fanúšikom vojnového žánru, krásneho fínskeho jazyka a prírody určite odporúčam. PeRRRRkele!(14.6.2018)

Jako výroční sedmitisícový film jsem si zvolil celkem náhodně tento, pro mě neznámý, tříhodinový finský epos a musím říct, že lepší volbu jsem udělat nemohl. Neznámý voják není tradiční válečný film, jedná se opravdu o historický epos týkající se bolestných finských dějin. Je krásné vidět, že každá válka je v podstatě pořád stejná - nejdřív tam a pak zase zpátky a ani tady se nekoná výjimka a kdyby bylo v žánru navíc i roadmovie, nedivil bych se. Doporučuje 10 vojáků z 10 z bratrstva neohrožených.(15.1.2020)

Je pravda, že Finové jsou asi jediný evropský národ, který v rámci válečného velkofilmu dokázali epickou formou zfilmovat druhou světovou válku stejně tak, jako třeba Američani. Jedou si na nacionalistkou tóninu a tak, ač je na filmu skoro všechno dobré, nemůžu se zbavit některých nelogičností, které tam někteří vojáci předvádí. Jinak se ale jedná o neskutečný zážitek a asi to nejlepší, co Finové o bojích v Karelské šíji vůbec kdy natočili. A že těch filmů už pár bylo. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že jim na ty jejich válečné filmy nepřispívá finská vláda včetně samotných daňových poplatníků. Díky jejich válečným kouskům totiž vím, že Finové byli největší hrdinové za druhé světové války a nepodrobili se nikomu a ničemu. A myslím si, že to je přesně to, co těmito filmy Finové chtěli a chtějí předat světu...a přidat si trošku na nacionalistickém egu, které strádá a probouzí se v současnosti hlavně v momentě, kdy Evropou vládne Mistrovství světa v hokeji.(23.11.2020)

[180 min. cut] Epizody ze života finského vojáka velmi volně pospojované do nějaké chronologie, jejich lepidlem je více méně svérázná postava geniálního, leč problematického vojáka Rokky. Představeno je nám sice nad tucet dalších zásadních postav, ale ty z příběhu mizí, aby se zase objevovaly, nebo aby po jejich dvouhodinovém pobíhání po filmovém bojišti někdo do nich v půlsekundě nasolil dávku olova a ony již navždy zmizely. Patos bych tomuto filmu fakt nevyčítal. Nejdůležitější poznámka může vyznívat pejorativně, ale nemyslím ji tak: Pokud vás nezajímají válečné filmy či válka obecně, fakt nemá cenu si tento film pouštět, protože nemá žádnou uměleckou nadhodnotu. Má to přehlednou kameru, dobré barvy i make-up. Výbuchy, kácení stromů, tanky, technika, zvuk, to vše je bravurním dokumentem Finské války. Ale není v tom nic víc. Války, která je mimochodem specifická tím, že se skoro celá odehrávala v bažinách a lesích, od čehož film nijak neucukne, takže bortící se kostely a pouliční válku zde také nečekejte. Být genderově zlý, tak bych ten film označil za Mamma Mia pro muže, role těch nemnoha ženských postav je zde celkem jasně definována. Každopádně i při tříhodinové pasáži je tam cítit to zběsilé stříhání a z toho vyplývající trochu neobratná epizodičnost. Faktem je totiž, že materiálu bylo natočeno tolik, že tuto zimu bude vypuštěna do finské televize 4 dílná minisérie o Finské válce, kde díl bude mít po hodině a je to jenom ještě prodlouženější verze filmu. Tomu říkám schopnost vyždímat z filmu maximum.(1.8.2018)

Velice slušné finské Band of Brothers. Zažijete všechny povinné složky válečného filmu: střílení, plížení, chlastání v zákopech, krátkou romanci v týlu a mrtvé kamarády. Na tři hodiny je to docela dlouhé, tak spíš doporučuju ten kratší střih. Na lehkou depku -- z toho, že my jezdíme do Finska na Erasmus a před 75 lety tam kluci v našem věku umírali s utrhanýma rukama -- stačí i ten.(29.7.2018)

• - V prodloužené verzi filmu, když kapitán Kariluoto (Johannes Holopainen) pozoruje vojáka zasaženého při hodu granátem, vystřelí ze svého samopalu Suomi m/1931. Ten však vydá značně odlišný zvuk než jaký vydává ve zbytku filmu. (Mirecek42)

• - V jedné ze scén při závěrečném ústupu po odhození těžkých zbraní do vody, je možné vidět finského vojáka, který je mimo jiné ozbrojen lukem a šípy. Posléze se o luku vojáci dokonce v jednom z rozhovorů zmiňují. Luk samozřejmě není běžná zbraň druhé světové války, takže se dá předpokládat, že sloužil k lovu potravy. (honza.kuzel)

• - Film je volně založen na skutečné postavě jménem Viljam Pylkäs (28. února 1912, Valkjärvi – 6. února 1999, Lempäälä), který byl předlohou pro hlavního hrdinu filmu jménem Antero 'Antti' Rokka, podle knižního románu „Neznámý voják“ spisovatele jménem Väinö Linna. Spisovatel Linna a Pylkäs spolu bojovali v Pokračovací válce (1941–1944).  Události, jejich umístění a chronologie byly autorem upraveny, ale charakter hlavního hrdiny a jeho spolubojovníků našel spisovatel Linna ve skutečných osobách. Například slavná filmová scéna, kdy Anti Rokka zastřelí sám mhoho rusů a zastaví tak útok, se Pylkäsovi opravdu stala a byl při ní zraněn do hlavy. Během této bitvy dosáhl zabití 83 potvrzených nepřátel. (JerryBrno)