Ze sovětské ponorkové základny u Murmansku vyplouvá nejnovější model jaderné ponorky jménem „Rudý říjen“. Je vybavena magnetohydrodynamickým, tzv. housenkovým pohonem, který je tak tichý, že prakticky vylučuje možnost ponorku detekovat, sledovat a zasáhnout. Ponorce velí zkušený kapitán Marco Ramius, původem Litevec. V téže době se o ponorce dozvídá analytik CIA, doktor Jack Ryan, prohlíží si její fotografie a ihned je mu na její konstrukci cosi podezřelé. Brzy začne uvažovat o tom, že se nejedná o běžný typ ponorky. Kapitán Ramius se mezitím na ponorce zbaví politruka, který mu právě předal rozkaz týkající se místa, kam má ponorka plout, a jejích cílů. Ten nahradí svým vlastním plánem: cestou k americkým břehům, kde chce kapitán požádat o politický azyl. Když to oznámí důstojníkům, někteří nejsou příliš nadšeni. Kapitán Borodin, jeho pravá ruka, se ale těší na nový život ve svobodném světě. Ponorku „Rudý říjen“ po jistou dobu sleduje americká ponorka „Dallas“, když ale Rusové zapnou tichý chod, náhle se ruská loď ztratí. V té době dostává admirál Padorin v Moskvě dopis od kapitána Ramiuse, který ho v něm informuje o svých záměrech. Ihned je vydán rozkaz ponorku „Rudý říjen“ pronásledovat a zničit… Jack Ryan je od začátku přesvědčený, že plavba Rudého října nemá jen cvičný charakter. V jejím okolí náhle dochází k silné ruské aktivitě a Ryan tuší, že ponorku budou nyní pronásledovat jak Američané, tak i Rusové, kteří mají velkou šanci ji dostihnout dřív. To by se mohlo povést zejména další ponorce, které velí kapitán Tupolev a která se nachází nedaleko. Ryan dostává od admirála Greera tři dny na to, aby zjistil, jak se věci mají. V případě, že se nemýlí, má ponorku i s kapitánem zachránit. K tomu se ale musí nějak dostat na její palubu, přičemž vše musí proběhnout v naprosté tajnosti. Ryan je dopraven na letadlovou loď Enterprise, jejíž posádka mu také příliš nevěří. Ponorka Dallas mezitím zjistí, že Rudý říjen míří k pobřeží Islandu, po tzv. „rudé stezce“, což může znamenat, že se chystá zaútočit na americké území… (TV Prima)

Trailer

woody

Pozor bude se zde vyskytovat spoiler!Skvělý špionážní thriller(proč se takové už netočí) s brilantním Connerym který za svůj výkon(vysvětlete mi proč)neobdržel Leninův řád a skvěle sekundujícím Baldwinem.SPOILER:pět hvězdiček však nedávám z toho důvodu že mi tam zcela bezdůvodně zabijou Sama Neilla.Kvůli tomu to není 100% ale jen 99%.ŠKODA!!!! ()

DaViD´82

Zdařilá adaptace neméně skvělé knižní předlohy. Velmi dobré obsazení, ve kterém sedne i Alec Baldwin v roli Jacka Ryana a především úžasně charismatický sovětský kapitán Marko Ramius v podání Seana Conneryho. K tomu zajímavý děj, mistrně budované napětí a skvělá gradace. Navíc jistá McTiernanova režie podpořená skvostnou hudbou od Basila Poledourise a Hanse Zimmera. Jednoznačně nejlepší filmová adaptace grafomana Toma Clancyho. Hodnocení OST : 4/5 ()

Radyo

Dnes už všeobecně známý thriller, který opravdu diváka upoutá do křesla a nenechá mu ani na chvíli vydechnout. Excelentní Sean Connery v hlavní roli celému filmu maximálně dominuje, ostatní známí herci jej pak vhodně doplňují coby posádky ponorek. Dramatická zápletka je doladěna do detailů a co se týče atmosféry, přirovnal bych tenhle film k Uprchlíkovi. Prostě paráda. ()

Gemini

Connery exceluje, Baldwin "pouze" zdatně sekunduje, Clancyho předloha byla takřka tradičně skvělá, hudba Basila Poledourise geniálně dokresluje atmosféru, prostě tento film by si zasloužil Leninův řád. Jediné, v čem tkví při sledování tohoto filmu zádrhel, je opakovaně příšerný překlad a v některých verzích i ne zrovna vydařený dabing. Faktem je, že ani ruština v originálu není zrovna bezchybná:) Tak či tak, málokdy odolám, abych se i přes utrpení mého sluchu na víc než dvě hodiny nepřipojil k Honu Na Rudý Říjen. 80%, klasika žánru. A za výjimečný soundtrack 10% navíc. ()

Djkoma

Výborný podmořský film o jedné ruské ponorce Red october (jak krásný název to je) a honu na ni. Opět úžasný Connery (čím starší tím lepší!!!) a (bohužel znovu) špatný jeden z bratrů Baldwinových tentokrát Alec. Škoda, že tento ne-herec trošku kazí celkový dojem, ale i přesto skvělý film!! Podle mě jednoznačně nejpovedenější Clancyho převedená povídka na film. ()

• Tony Seiniger, který dělal návrh filmového plakátu, čerpal ze sovětských plakátů, které jsou zvýrazněny červenou a černou barvou. (Terva)
  • Richard Jordan bol druhou voľbou do role doktora Jeffreyho Pelta. (ČSFD)
  • "The Hunt for Red October" je také první kniha, ve které se objevuje postava Jacka Ryana. (Sony1994)