Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Toto je vynikající Thriller, který by bez Seana Connereyho nebyl rozhodně tak mde je nyní... Příběh vynikající, plný zvratů a přechodu na opačnou stranu. Většina se odehrává (jak už samotný název napovídá) pod vodou, kde panuje napjatá atmosféra. Nový vanález "housenkový pohon" je hlaní zápletkou, je to vymoženost, kterou má jenom jedna strana, a housenkový pohon je vzácný, a nedá zaměřit na sonarech ponorek. Doporučuji tento film shlédnout.(19.9.2004)

Výborný podmořský film o jedné ruské ponorce Red october (jak krásný název to je) a honu na ni. Opět úžasný Connery (čím starší tím lepší!!!) a (bohužel znovu) špatný jeden z bratrů Baldwinových tentokrát Alec. Škoda, že tento ne-herec trošku kazí celkový dojem, ale i přesto skvělý film!! Podle mě jednoznačně nejpovedenější Clancyho převedená povídka na film.(13.7.2004)

Jeden z nejlepších ponorkových filmů a thrillerů z dob studené války. Connery tady zastíní všechny okolo a nikdo mu nedokáže zdatně sekundovat a pokud ano, pak je tam jen na pár chvil (Sam Neill). Vše ovšem stojí na skvělé režii Johna McTiernana, který na přelomu 80/90 let uměl napětí a akci. Velká škoda, že dnes už netočí. Líbí se mi ty dlouhé záběry, střih a atmosféra. P.S.: V dnešní době je dobré vidět film, kde (SPOLER!) umře postava s jménem PUTIN! Velmi progresivní film. Hodnocení OST: Jeden z nejlepších Basil Poledourisů! Vedle Conana, Robocopa a Hvězdné pěchoty je to totální hudební orgasmus ve spojení s obrazem. 10/10(30.8.2014)

Je to napínavé, je to akčné, je to klaustrofobické, je to dobre napísané a výborne zahrané mnohými veľkými a menšími filmovými hviezdami. Je to ale tiež "iba" čistý mainstream bez presahu, ktorý by dnes už v takejto scenáristickej podobe neprešiel, keďže má film aj politické pozadie. Nám, pamätníkom, to ale vôbec neprekáža a vzhľadom na to, akým smerom sa začala uberať McTiernanova kariéra, považujeme obdobie, v ktorom vznikla Ponorka, za jeho zlaté časy.(15.12.2012)

Opäť jeden z propagandisticky ladených filmov, tentoraz aj skutočne zasadený do obdobia studenej vojny USA vs CCCP. Ďalší z filmov zo skrytou ideou: Ako dobre je v Amerike, a všetci tam chcú. Dvaja špičkoví kapitáni ponoriek Connery a Glenn avšak za veľkej podpory autora psycho-profilu zvádzajú psychologický súboj. Baldwin je tiež vtiahnutý do role a veľmi dobre sa s ňou stotožnil. "Šialený Ivan" ma však dostal. Veľmy dobrý film, ktorému k dokonalosti veľa nechýba. Vrele odporúčam.(22.3.2010)

• - V českém dabingu jsou chyby. např. v čase
    28:58 říká ruská obsluha sonaru: "Sonarový kontakt na levoboku těsně před námi," což je nesmysl, protože v tomtéž záběru je jasně vidět, že Dallas pluje za nimi.
    Ve 41:00 doplňuje Dr.Ryan (Alec Baldwin) bezpečnostního poradce prezidenta, že je "nepostradatelný," z logiky děje, ale vyplývá, že měl říct "postradatelný," protože jinak nemá debata s poradcem smysl. .
    V 50:39 obsluha amerického sonaru Jones (Courtney B. Vance) říká, že to ".... poslouchal desetkrát," což nedává logiku, správně by měl říct, že to "zrychlil desetkrát," čemuž odpovídá následující rychlost přehrávání záznamu.
    V 57:22 Ramius (Sean Connery) říká: "Zvyšte rychlost na 20 uzlů a udržujte ji," ale v čase 57:57 říká první důstojník Borodin (Sam Neill): "Kurz 195 a držte rychlost 26 uzlů." Že by ji tedy důstojní sám, svévolně a bez rozkazu zvýšil?
    V 1:00:30 Ramius, který v čase 57:22 stanovil rychlost na 20 uzlů nařizuje: "Snížit rychlost na 20 uzlů."
    V 1:30:28 Kpt. Mancuso (Scott Glenn) dává povel: "Plný výkon!" aby Ramiuse upozornil na jejich přítomnost. Je to chyba dabingu, správně měl přikázat: "Plný zpětný chod." Z následujícího záběru je patrné, že se lodní šroub Dallasu otáčí obráceně.

(pjotri)

• - Filmový Rudý Říjen je o něco větší verze ponorky třídy Typhoon. Skutečné ponorky třídy Typhoon (v ruské terminologii třída Akula) jsou největší ponorky, jaké kdy byly postaveny. Na délku měří 175 metrů a celkem jich bylo vyrobeno 6. (Foxhound#1)

• - Výdaje na príčesok Seana Conneryho (Marko Ramius) sa nakoniec vyšplhali na čiastku 20 tisíc amerických dolárov. (Methodix)