Hon na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

• 5150

Několik výborných momentů se opravdu najde a to zejména při manévrování ponorkou, kdy dostává prostor Sean Connery, ale jinak žádná sláva. Stopáž dvě a čtvrt hodiny mi přišla zbytečná a v důsledku toho se dočkáme mnoha nudných pasáží, kdy se relativně nic neděje. Vezmu-li v úvahu jistě vysoký rozpočet filmu, dále režiséra který už má v tomto žánru úspěchy a v neposlední řadě tolik známých herců, tak bych očekával něco daleko svižnějšího a napínavějšího.. Docela nedávno jsem viděl Seagalovo PŘEPADENÍ 2: TEMNÉ ÚZEMÍ, což by měl být nesrovnatelný thriller, ale bavil mě o mnoho víc..(12.10.2006)

Jack Ryan měl jako filmová postava skvělý nástup, o který se postarala dobrá volba románové předlohy, John McTiernan, nacházející se po Smrtonosnou pastí a před Šamanem ve vrcholné formě, Poledourisova dokonale padnoucí hudba a neuvěřitelný Sean Connery jako Ramius. Baldvin sice dělal co mohl, ale v Conneryho charismatu se ztrácel, nedokázal na sebe strhnout pozornost a nakonec ho přehrál dokonce i Sam Neill jako Borodin. To však nic nemění na faktu, že Hon na Rudý říjen zůstává nejlepší filmovou Raynovkou, strhující atmosférou a především výtečně šponovaným napětím, které fungovalo i teď, po téměř čtvrt století.(23.1.2012)

Parádní podmořská taktická podívaná (můj nejoblíbenější ponorkový film) v podání brilantního Conneryho coby kapitána ruské ponorky, který chce dezertovat. Napínavý thriller od začátku až do konce. Zápletka filmu super, zbytek posádky odvádí to co se od nich očekává, výborné herecké výkony. Můj oblíbený úsek, jak se Ramius otočí do dráhy torpéda a ohromí kapitána ponorky US Dallas, ten ho pak ohromí zase jeho manévrem a zničením ruské ponorky. Ještě bych rád vzpomenul parádní úvodní píseň jak z filmu tak i z OST. Basil Poledouris - Hymn To Red October (je jen málo písní při kterých mě běhá mráz po zádech, tato je jedna z nich.)(8.12.2005)

Studená válka odezněla a s ní trochu i síla tohoto filmu, který z její paranoi hodně těží. Na velkém plátně impozantní kombinace obrazu a Poledourisovy v malém formátu také hodně ztrácí, v tom má menší výhodu třebas trochu laciněji, ale univerzálněji střižený "Krvavý příliv". Přesto jeden z nejlepších ponorkových filmů.(16.3.2005)

„Vy ste...“ – „Obetovateľný?“ – „Také niečo.“ No. Od Toma Clancyho som v čase písania tohto komentára nečítal ani ň, našťastie som videl už tri filmové spracovania jeho špionážnych literárnych bestsellerov s agentom CIA Jackom Ryanom. No, našťastie – komerčný úspech čajových kúskov VYSOKÁ HRA PATRIOTOV a JASNÉ NEBEZPEČENSTVO (s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe) dodnes pokladám za dve zo sto najväčších filmových záhad 90. rokov 20. storočia. Naopak, NÄJVAČŠIA HROZBA (2002) s Benom Affleckom sa mi páčila. Všetky tri filmy sa stali obrovskými trhákmi a ako som tak pozeral HONBU NA PONORKU, ktorá tiež veľa zarobila, nechápal som, prečo. Všetky štyri filmy sú plus mínus rovnaké: čosi ako príbeh neexistuje, len viac či menej súvislá rada scén, s postavami sa ROZHODNE nedá zblížiť (dá sa stotožniť s agentom CIA, americkým prezidentom alebo kapitánom ponorky?), okorenených štipkou priemerne zvládnutej akcie, matná atmosféra, bombastické (a bombasticky nevyužité) herecké obsadenie (James Earl Jones hral Ryanovho šéfa zatiaľ 3x zo spolu už štyroch ryanoviek), veľa zamotaných zvratov a tucty postáv, pohybujúcich sa v komplikovaných politicko-vojenských situáciách. Sklamaný z už hore spomenutých dvoch fordovských clancyoviek som od HONBY NA PONORKU nič nečakal. John McTiernan (SMRTONOSNÁ PASCA a PREDÁTOR) sa snaží, celé to má (i vďaka hudbe) atmosféru a zvyšok spasila bizarná pseudo ruská charizma mužného alfa samca Seana Conneryho. Ale to je asi tak všetko. Tušil som, že reči o „kultovom filme“ sú precenené (kto ich vysiela a koľko mu agent Toma Clancyho za to platí?), takže som ani nebol z povedzme "štandardného" výsledku sklamaný a musím povedať, že tých 130 minút ma nudilo menej, ako som čakal.(5.2.2010)

• - Filmový Rudý Říjen je o něco větší verze ponorky třídy Typhoon. Skutečné ponorky třídy Typhoon (v ruské terminologii třída Akula) jsou největší ponorky, jaké kdy byly postaveny. Na délku měří 175 metrů a celkem jich bylo vyrobeno 6. (Foxhound#1)

• - S nabídkou ztvárnit postavu Jacka Ryana byl osloven Harrison Ford, avšak odmítl, protože si nebyl jistý, zda by takový snímek mohl mít úspěch. (Indy_Brabino)

• - Krátko potom, čo obdržal faxom scenár, zvažoval Sean Connery (Marko Ramius), že od role odstúpi, pretože mu príbeh prišiel absurdný na obdobie Studenej vojny, kedy sa odohrával. Akonáhle sa ale dozvedel, že ide o príbeh na motívy udalostí, ktoré sa naozaj udiali, rozhodol sa zostať. (Methodix)