Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Najvydarenejší ( zatiaľ ) prepis románov o Jackovi Ryanovi. A vlastne o túto postavu v tomto vynikajúcom akčnom polithrilleri ani nejde. Stredobodom filmu je kapitán Marko Ramius v skvelom podaní Seana Conneryho, ktorý postave dodal neskutočný šarm. Alec Baldwin ako Jack Ryan je tak akosi nechtiac presunutý na vedľajšiu koľaj. Réžia Johna McTiernana je samozrejme majstrovská, napínavá a akčná, film má skvelú gradáciu, hlavne v závere. Ponorková klasika, u mňa jednoznačne najlepšia.(21.10.2010)

Tomuhle filmu jsem se instinktivně dlouhou dobu vyhýbal až jsem nakonec zjistil, že jsem dělal dobře. Drama tohoto typu by mělo stát na akci, což se zde děje. Ovšem akce spočívá zejména ve stále opakovaných záběrech na ineteriéry ponorek a na obličeje, které si mezi sebou nervózně pohazují údaje a povely o metrech a úhlech. Vyjma posledních deseti minut to tak probíhá celý film, tedy dvě hodiny.(30.6.2012)

Toto je vynikající Thriller, který by bez Seana Connereyho nebyl rozhodně tak mde je nyní... Příběh vynikající, plný zvratů a přechodu na opačnou stranu. Většina se odehrává (jak už samotný název napovídá) pod vodou, kde panuje napjatá atmosféra. Nový vanález "housenkový pohon" je hlaní zápletkou, je to vymoženost, kterou má jenom jedna strana, a housenkový pohon je vzácný, a nedá zaměřit na sonarech ponorek. Doporučuji tento film shlédnout.(19.9.2004)

Pozor bude se zde vyskytovat spoiler!Skvělý špionážní thriller(proč se takové už netočí) s brilantním Connerym který za svůj výkon(vysvětlete mi proč)neobdržel Leninův řád a skvěle sekundujícím Baldwinem.SPOILER:pět hvězdiček však nedávám z toho důvodu že mi tam zcela bezdůvodně zabijou Sama Neilla.Kvůli tomu to není 100% ale jen 99%.ŠKODA!!!!(3.8.2003)

• honajz

Nebýt Seana Conneryho, který svou posedlost dokázal skvěle zahrát, asi by mne to nebavilo. Je to dobrý ponorkový film s dobrou kamerou, efekty a některými herci, ale celkově mi přijde zdlouhavý a když jej dávají v televizi, ani nemám chuť jej dokoukat nebo vůbec začít koukat. Téma mne nijak nebralo a nebere, jestli nějaký sovětský námořník získá azyl v rádoyb zemi svobody, je mi ukradené, protože je to stejně jen propagandistická pohádka, nic jiného. Realita by byla hodně, hodně jiná. ---- Poněkud mi u filmu vadí, jak McTiernan pořád jede ty ruské častušky, až nesmyslně, jak má pořád ty úchvatné záběry ponorek, jako by ho to přivádělo k orgasmu, vadí mi i ta zbytečná ukecanost - podstatných dialogů je zde minimum, vystříhat polovinu filmu, ani si toho nevšimnete. A divný je i ten přechod z ruštiny (no, ruštiny) do angličtiny přes čtení bible. Jinak superagent Jack Ryan zde předvede maximálně skok z vrtulníku do ponorky s mezipřestupem, jinak jen čumí a dává "moudré" rady.(26.8.2013)

• - Sean Connery (Marko Ramius) sa pripojil k nakrúcaniu po tom, čo kvôli úlohe v tomto filme odmietol ponuku v Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1990). (Methodix)

• - Tony Seiniger, který dělal návrh filmového plakátu, čerpal ze sovětských plakátů, které jsou zvýrazněny červenou a černou barvou. (Terva)

• - Biblické verše, ktoré číta Putin (Peter Firth) na začiatku svojho rozhovoru s Ramiusom (Sean Connery), sú zo Zjavenia, 16. kapitoly, 16. a 17. verša. (Methodix)