Hon na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

• Niktorius

Bůhví co se našincům honilo v hlavách, když u nás Alec Baldwin prvně honil Rudý říjen a bůhví, jak by si tento film vedl, kdyby se svým načasováním netrefil přímo do protiruské a proamerické porevoluční nálady ___ Všechna ta obludná klišé, násilné scénáristické kličky, rušívé skoky ve vývoji příběhu a hromady logických (či technických) lapsů sice slouží žánrovosti, ale zároveň neomluvitelně podkopávají nohy i těm posledním ždibcům uvěřitelnosti a působí vyloženě zcizujícím dojmem, kdy si divák chtě nechtě pořád připomíná, že sleduje výplod něčí fantazie. Závěr je pak jednou z nejbolestivějších křečí, které jsem měl tu pochybnou čest zhlédnout a málem mi vyhnal z hlavy i vzpomínky na několik málo scén, v nichž McTiernan dostál své tehdejší pověsti... 50%(15.1.2009)

Jack Ryan měl jako filmová postava skvělý nástup, o který se postarala dobrá volba románové předlohy, John McTiernan, nacházející se po Smrtonosnou pastí a před Šamanem ve vrcholné formě, Poledourisova dokonale padnoucí hudba a neuvěřitelný Sean Connery jako Ramius. Baldvin sice dělal co mohl, ale v Conneryho charismatu se ztrácel, nedokázal na sebe strhnout pozornost a nakonec ho přehrál dokonce i Sam Neill jako Borodin. To však nic nemění na faktu, že Hon na Rudý říjen zůstává nejlepší filmovou Raynovkou, strhující atmosférou a především výtečně šponovaným napětím, které fungovalo i teď, po téměř čtvrt století.(23.1.2012)

Sean Connery jako kapitán ruské atomové ponorky Marco Ramius je skvělý a Alec Baldwin jako analytik CIA Jack Ryan taky boduje. Já jsem nejdřív viděl film a teprve potom četl knížku a musím přiznat, že se to McTiernanovi fakt povedlo celkem dobře natočit, protože ta kniha je celkem dost obsáhlá a složitá. Film se mi hodně líbil a nemyslím si že se mu dá něco vytknout snad jen zdlouhavost příběhu. Hudba byla výborná jak při scénách s americkým námořnictvem tak při scénách s ruským námořnictvem. Moře dává všem novou naději stejně jako sny. Marco Ramius - Kryštof Kolumbus(9.7.2011)

Litevec Ramius (charismatický Connery) se během studené války rozhodne v rámci udržení rovnováhy sil odevzdat Rudý říjen poháněný housenkami do rukou vždycky o píď chytřejšího strýčka Sama. Z Murmansku do Zátoky Pláňat v Maine bych za takovým chrabrým kapitánem klidně doplaval kraulem.. McTiernanovi se podařilo udržet napětí po celý film, nedělá ze všech Rusů takové prochlastané tupce, jak bývá zvykem a těch pár technicky krajně nepravděpodobných momentů bych pro jednou připsal na vrub Clancyho žánrovosti (fikce). Ryan by měl okamžitě vrátit toho plyšového medvěda Johnově dcerce, než se táta McClane namíchne..(29.6.2009)

Nebudu tady jako jiní poměřovat tento film s ostatními z "ponorkového žánru". Moc filmů z ponorek neznám a z těch pár co jsem viděl je tento určitě lepší. Pořád se ale, i přes hvězdné obsazení a brilantní hudbu, nejedná o žádný revoluční akční film a pro mne je toto pouhý nadprůměr co se týče obsazení a podprůměr co se týče děje.(31.1.2010)

• - V českém dabingu jsou chyby. např. v čase
    28:58 říká ruská obsluha sonaru: "Sonarový kontakt na levoboku těsně před námi," což je nesmysl, protože v tomtéž záběru je jasně vidět, že Dallas pluje za nimi.
    Ve 41:00 doplňuje Dr.Ryan (Alec Baldwin) bezpečnostního poradce prezidenta, že je "nepostradatelný," z logiky děje, ale vyplývá, že měl říct "postradatelný," protože jinak nemá debata s poradcem smysl. .
    V 50:39 obsluha amerického sonaru Jones (Courtney B. Vance) říká, že to ".... poslouchal desetkrát," což nedává logiku, správně by měl říct, že to "zrychlil desetkrát," čemuž odpovídá následující rychlost přehrávání záznamu.
    V 57:22 Ramius (Sean Connery) říká: "Zvyšte rychlost na 20 uzlů a udržujte ji," ale v čase 57:57 říká první důstojník Borodin (Sam Neill): "Kurz 195 a držte rychlost 26 uzlů." Že by ji tedy důstojní sám, svévolně a bez rozkazu zvýšil?
    V 1:00:30 Ramius, který v čase 57:22 stanovil rychlost na 20 uzlů nařizuje: "Snížit rychlost na 20 uzlů."
    V 1:30:28 Kpt. Mancuso (Scott Glenn) dává povel: "Plný výkon!" aby Ramiuse upozornil na jejich přítomnost. Je to chyba dabingu, správně měl přikázat: "Plný zpětný chod." Z následujícího záběru je patrné, že se lodní šroub Dallasu otáčí obráceně.

(pjotri)

• - Filmový Rudý Říjen je o něco větší verze ponorky třídy Typhoon. Skutečné ponorky třídy Typhoon (v ruské terminologii třída Akula) jsou největší ponorky, jaké kdy byly postaveny. Na délku měří 175 metrů a celkem jich bylo vyrobeno 6. (Foxhound#1)

• - Kevin Costner bol pôvodne obsadený do role Jacka Ryana. (Methodix)