Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Tohle ze mel bejt nejakej hon na ponorku? To bylo spis hledani nebo pozorovani ponorky, hon si teda predstavuju jinak. Od tohohle filmu jsem dost cekal a to byla mozna chyba. Z tech zasadnich ponorkarskejch filmu byl tenhle posledni, kterej sem nevidel a proto jsme se na nej docela tesil a to nemam filmy o ponorkach rad. Jenze tenhle film je fakt nuda. 110 minut kecu, nelogickyho jednani postav a nelogickejch situaci a na zaver jedna vcelku uboha bitva. Cekal jsem nejaky napinavy dramaticky sceny nebo aspon peknou akci, ale ani jedno tu neni. Navic ta super ultra vychytana ponorka se stejne za chvily posere a nic nepredvede. Tri hvezdicky davam hlavne za dve veci. Za vcelku slusnyho Neilla a Baldwina a za Seana Conneryho, kterej byl ale drsnej jen ze zacatku. A pak za naprosto perfektni hudbu od Basila Poledourise.(21.9.2006)

"Co vlastně chtěj ?? Rusové se sami neplánovaně ani nevyserou.. A tak zkušenej kapitán si všechno moc dobře předem dvakrát promyslí.." Tak nám zabili Putina, parchanti !! Kterýho ?? Ale ne toho samozvanýho poloboha z Leningradu, to jen toho politruka s ksichtem Petera Firtha, co překážel zde naprosto famóznímu Seanu Connerymu v roli litevského kapitána Ramiuse na Rudém říjnu !! Nicméně jistá podoba tam určitě byla..;) Ale jak to vlastně jen Tom Clancy mohl, sakra, tušit !? ;) Nakonec je tenhle nechtěný vtípek vlastně jen onou pověstnou třešničkou na dortu v podobě téhle nesmírně povedené a především hvězdně obsazené ryanovky, kterou po celou dobu její napínavé plavby naprosto bez zaváhání vede do cíle velezkušený hitmaker, žánrově silně rozkročený režisér John McTiernan, který si vzal tentokrát k ruce třeba i holandského kouzelníka s kamerou Jana De Bonta či Basila Poledourise, který se zas vytáhl nejlepším soundtrackem své kariéry..(10.2.2015)

K výsostným břehům USA se blíží neviditelná sovětská ponorka Rudý říjen s nadstandartní jadernou výbavou. Američtí analytici začínají zběsile promýšlet možné varianty dalšího vývoje situace, včetně propočítávání přesunu kontinentu před případnou jadernou navštívenkou. Kapitán Ramius zatím s výrazem tyranského kakabuse rozdává své posádce strohé pokyny a ani jeho nejbližší podřízení netuší, zda budou v následujících hodinách navigovat jaderné hlavičky směrem k Soše svobody nebo se staví na šálek čaje do Langley za jedním informovaným tušitelem.(17.7.2009)

Parádní podmořská taktická podívaná (můj nejoblíbenější ponorkový film) v podání brilantního Conneryho coby kapitána ruské ponorky, který chce dezertovat. Napínavý thriller od začátku až do konce. Zápletka filmu super, zbytek posádky odvádí to co se od nich očekává, výborné herecké výkony. Můj oblíbený úsek, jak se Ramius otočí do dráhy torpéda a ohromí kapitána ponorky US Dallas, ten ho pak ohromí zase jeho manévrem a zničením ruské ponorky. Ještě bych rád vzpomenul parádní úvodní píseň jak z filmu tak i z OST. Basil Poledouris - Hymn To Red October (je jen málo písní při kterých mě běhá mráz po zádech, tato je jedna z nich.)(8.12.2005)

Sean Connery nikdy na plátně nepůsobil líp (sorry, Jonesi seniore, odpusť, Jamesi), dokonce i tomu Baldwinovi to sekne. McTiernan vás tímhle příběhem provede s neskutečnou brilancí a při Poleroudisově verzi sovětské hymny budete v pokušení ji závidět našim slovanským bratrům. Jak by si asi Basil poradil s Kde domov můj? PS: Někdy se pokuste tohle vidět v původním znění, jsou tam roztomilé fígle s přecházením z ruštiny do angličtiny.(19.9.2006)

• - S nabídkou ztvárnit postavu Jacka Ryana byl osloven Harrison Ford, avšak odmítl, protože si nebyl jistý, zda by takový snímek mohl mít úspěch. (Indy_Brabino)

• - Posádka americkej ponorky USS Dallas prijala filmové motto "The Hunt is On" za svoje. (Methodix)

• - Natáčení začalo 3. dubna 1989. Natáčení probíhalo ve Washingtonu, v Connecticutu, v Kalifornii, na Aljašce a ve Velké Británii. (reich)