Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Tomuhle filmu jsem se instinktivně dlouhou dobu vyhýbal až jsem nakonec zjistil, že jsem dělal dobře. Drama tohoto typu by mělo stát na akci, což se zde děje. Ovšem akce spočívá zejména ve stále opakovaných záběrech na ineteriéry ponorek a na obličeje, které si mezi sebou nervózně pohazují údaje a povely o metrech a úhlech. Vyjma posledních deseti minut to tak probíhá celý film, tedy dvě hodiny.(30.6.2012)

Sean Connery jako kapitán ruské atomové ponorky Marco Ramius je skvělý a Alec Baldwin jako analytik CIA Jack Ryan taky boduje. Já jsem nejdřív viděl film a teprve potom četl knížku a musím přiznat, že se to McTiernanovi fakt povedlo celkem dobře natočit, protože ta kniha je celkem dost obsáhlá a složitá. Film se mi hodně líbil a nemyslím si že se mu dá něco vytknout snad jen zdlouhavost příběhu. Hudba byla výborná jak při scénách s americkým námořnictvem tak při scénách s ruským námořnictvem. Moře dává všem novou naději stejně jako sny. Marco Ramius - Kryštof Kolumbus(9.7.2011)

Connery exceluje, Baldwin "pouze" zdatně sekunduje, Clancyho předloha byla takřka tradičně skvělá, hudba Basila Poledourise geniálně dokresluje atmosféru, prostě tento film by si zasloužil Leninův řád. Jediné, v čem tkví při sledování tohoto filmu zádrhel, je opakovaně příšerný překlad a v některých verzích i ne zrovna vydařený dabing. Faktem je, že ani ruština v originálu není zrovna bezchybná:) Tak či tak, málokdy odolám, abych se i přes utrpení mého sluchu na víc než dvě hodiny nepřipojil k Honu Na Rudý Říjen. 80%, klasika žánru. A za výjimečný soundtrack 10% navíc.(20.1.2003)

• honajz

Nebýt Seana Conneryho, který svou posedlost dokázal skvěle zahrát, asi by mne to nebavilo. Je to dobrý ponorkový film s dobrou kamerou, efekty a některými herci, ale celkově mi přijde zdlouhavý a když jej dávají v televizi, ani nemám chuť jej dokoukat nebo vůbec začít koukat. Téma mne nijak nebralo a nebere, jestli nějaký sovětský námořník získá azyl v rádoyb zemi svobody, je mi ukradené, protože je to stejně jen propagandistická pohádka, nic jiného. Realita by byla hodně, hodně jiná. ---- Poněkud mi u filmu vadí, jak McTiernan pořád jede ty ruské častušky, až nesmyslně, jak má pořád ty úchvatné záběry ponorek, jako by ho to přivádělo k orgasmu, vadí mi i ta zbytečná ukecanost - podstatných dialogů je zde minimum, vystříhat polovinu filmu, ani si toho nevšimnete. A divný je i ten přechod z ruštiny (no, ruštiny) do angličtiny přes čtení bible. Jinak superagent Jack Ryan zde předvede maximálně skok z vrtulníku do ponorky s mezipřestupem, jinak jen čumí a dává "moudré" rady.(26.8.2013)

• Crocuta

Když jsem to dnes viděl po letech znovu, nestačím se divit zdejšímu (a svému starému) slušnému hodnocení. Pseudotechnické bláboly, spousta nudy a americká představa o sovětském námořnictvu asi stejně věrohodná jako když si Československá televize hrála ve svých inscenacích na Američany. K tomu debilní dabing a úžasná výslovnost ruštiny ("respjúblík svabjódnýých") - tady zbývá vlastně už jen skvělý Sean Connery, a ten to, chudák, sám nevytrhne.(23.12.2015)

• - Natáčení začalo 3. dubna 1989. Natáčení probíhalo ve Washingtonu, v Connecticutu, v Kalifornii, na Aljašce a ve Velké Británii. (reich)

• - Biblické verše, ktoré číta Putin (Peter Firth) na začiatku svojho rozhovoru s Ramiusom (Sean Connery), sú zo Zjavenia, 16. kapitoly, 16. a 17. verša. (Methodix)

• - Posádka americkej ponorky USS Dallas prijala filmové motto "The Hunt is On" za svoje. (Methodix)