Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Opäť jeden z propagandisticky ladených filmov, tentoraz aj skutočne zasadený do obdobia studenej vojny USA vs CCCP. Ďalší z filmov zo skrytou ideou: Ako dobre je v Amerike, a všetci tam chcú. Dvaja špičkoví kapitáni ponoriek Connery a Glenn avšak za veľkej podpory autora psycho-profilu zvádzajú psychologický súboj. Baldwin je tiež vtiahnutý do role a veľmi dobre sa s ňou stotožnil. "Šialený Ivan" ma však dostal. Veľmy dobrý film, ktorému k dokonalosti veľa nechýba. Vrele odporúčam.(22.3.2010)

Je to napínavé, je to akčné, je to klaustrofobické, je to dobre napísané a výborne zahrané mnohými veľkými a menšími filmovými hviezdami. Je to ale tiež "iba" čistý mainstream bez presahu, ktorý by dnes už v takejto scenáristickej podobe neprešiel, keďže má film aj politické pozadie. Nám, pamätníkom, to ale vôbec neprekáža a vzhľadom na to, akým smerom sa začala uberať McTiernanova kariéra, považujeme obdobie, v ktorom vznikla Ponorka, za jeho zlaté časy.(15.12.2012)

Hon na ponorku je dobrý a kvalitně natočený film. Jenže při jeho sledování jsem snad po celou dobu měla pocit, že obsahově a dějově je film velmi slabý. Přišlo mi, že se hodně mluví, ale nic se v podstatě neděje. Tato kombinace mě začala pomalu uspávat a neměla jsem dojem, že by se děj během filmu nějak "probudil." Čekala jsem, že se bude jednat o akční, napínavé drama, a zatím jsem dostala film s velkým potenciálem, který byl však zpracován jiným směrem od toho, který by mě dokázal upoutat. No, nedá se, existují zkrátka snímky, které i přes vysoká procenta zklamou naše očekávání a říkáme si u nich, jestli je ten "rozdíl" v nás, nebo je ten film skutečně takový, jak jej vnímáme.(22.12.2011)

• honajz

Nebýt Seana Conneryho, který svou posedlost dokázal skvěle zahrát, asi by mne to nebavilo. Je to dobrý ponorkový film s dobrou kamerou, efekty a některými herci, ale celkově mi přijde zdlouhavý a když jej dávají v televizi, ani nemám chuť jej dokoukat nebo vůbec začít koukat. Téma mne nijak nebralo a nebere, jestli nějaký sovětský námořník získá azyl v rádoyb zemi svobody, je mi ukradené, protože je to stejně jen propagandistická pohádka, nic jiného. Realita by byla hodně, hodně jiná. ---- Poněkud mi u filmu vadí, jak McTiernan pořád jede ty ruské častušky, až nesmyslně, jak má pořád ty úchvatné záběry ponorek, jako by ho to přivádělo k orgasmu, vadí mi i ta zbytečná ukecanost - podstatných dialogů je zde minimum, vystříhat polovinu filmu, ani si toho nevšimnete. A divný je i ten přechod z ruštiny (no, ruštiny) do angličtiny přes čtení bible. Jinak superagent Jack Ryan zde předvede maximálně skok z vrtulníku do ponorky s mezipřestupem, jinak jen čumí a dává "moudré" rady.(26.8.2013)

Soundtrack Basil Poledouris: 1. Hymn To Red October (Main Title) [5:06] ,2. Nuclear Scam [7:18] ,3. Putin's Demise [0:55] ,4. Course Two-Five-Zero [0:21] ,5. Ancestral Aid [2:16] ,6. Chopper [2:53] ,7. Two Wives [2:42] ,8. Red Route 1 [3:30] ,9. Plane Crash [1:50] ,10. Kaboom!! [3:17](7.5.2011)