Hon na ponorku

Honba na ponorku

The Hunt for Red October

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1990, 130 min

Kdo čeká akci, ten čeká marně. Hon na ponorku je spíš komorní drama ze studené války. Satiricky laděné debaty politiků (předávající si záměrně mylné informace) nemají chybu. Snahu o realistické podání života ponorkové posádky lze taky jen ocenit, i když McTiernanovi občas hapruje poněkud pomalejší tempo.(16.2.2015)

Každou minutou napínavý a zábavný film se skvělým obsazením. Toho už žádná další Ryanovka nedosáhla. Herci předvádějí úžasné výkony, co se akčního filmu týče. Ať už charismatický Connery, sympatický Baldwin, nebo výbušný Stellan Skarsgård, který ve své maličké roli předvádí maximum hereckého záporáckého žebříčku. Zkrátka zasloužených 100.(5.6.2004)

"Co vlastně chtěj ?? Rusové se sami neplánovaně ani nevyserou.. A tak zkušenej kapitán si všechno moc dobře předem dvakrát promyslí.." Tak nám zabili Putina, parchanti !! Kterýho ?? Ale ne toho samozvanýho poloboha z Leningradu, to jen toho politruka s ksichtem Petera Firtha, co překážel zde naprosto famóznímu Seanu Connerymu v roli litevského kapitána Ramiuse na Rudém říjnu !! Nicméně jistá podoba tam určitě byla..;) Ale jak to vlastně jen Tom Clancy mohl, sakra, tušit !? ;) Nakonec je tenhle nechtěný vtípek vlastně jen onou pověstnou třešničkou na dortu v podobě téhle nesmírně povedené a především hvězdně obsazené ryanovky, kterou po celou dobu její napínavé plavby naprosto bez zaváhání vede do cíle velezkušený hitmaker, žánrově silně rozkročený režisér John McTiernan, který si vzal tentokrát k ruce třeba i holandského kouzelníka s kamerou Jana De Bonta či Basila Poledourise, který se zas vytáhl nejlepším soundtrackem své kariéry..(10.2.2015)

Sean Connery jako kapitán ruské atomové ponorky Marco Ramius je skvělý a Alec Baldwin jako analytik CIA Jack Ryan taky boduje. Já jsem nejdřív viděl film a teprve potom četl knížku a musím přiznat, že se to McTiernanovi fakt povedlo celkem dobře natočit, protože ta kniha je celkem dost obsáhlá a složitá. Film se mi hodně líbil a nemyslím si že se mu dá něco vytknout snad jen zdlouhavost příběhu. Hudba byla výborná jak při scénách s americkým námořnictvem tak při scénách s ruským námořnictvem. Moře dává všem novou naději stejně jako sny. Marco Ramius - Kryštof Kolumbus(9.7.2011)

Akční válečný film tak, jak ho mám rád. Analytik Ryan pomáhá ruskému kapitánovi emigrovat do USA i s nejnovější jadernou ponorkou Rudý říjen. A mohou si Sověti dovolit nechat utéci zrovna Rudý říjen?... Některé scény jsou geniální, např. prudký výskok Rudého října nad hladinu moře, nebo torpédo dohánějící ponorku v otočce u útesu. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6644-hon-na-ponorku/videa/(21.6.2010)

• - Tony Seiniger, který dělal návrh filmového plakátu, čerpal ze sovětských plakátů, které jsou zvýrazněny červenou a černou barvou. (Terva)

• - Krátko potom, čo obdržal faxom scenár, zvažoval Sean Connery (Marko Ramius), že od role odstúpi, pretože mu príbeh prišiel absurdný na obdobie Studenej vojny, kedy sa odohrával. Akonáhle sa ale dozvedel, že ide o príbeh na motívy udalostí, ktoré sa naozaj udiali, rozhodol sa zostať. (Methodix)

• - "The Hunt for Red October" je také první kniha, ve které se objevuje postava Jacka Ryana. (Sony1994)