Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Flopik

Nuda a nuda.Tak prečo 1 hviezda pre toto. Na rok 1999 to ujde.Film ma vôbec nebavil neviem či to bolo tou kamerou alebo proste nudou.Celý film som čakal ako tu viac ľudí písalo skvelý zaver ale nakoniec ma to len utvrdilo že to bola nuda.Po tom ako som si prečítal všetky tie komentáre tak som čakal že už nepôjdem do lesa :).Jediné načo som prišiel je že si asi kúpim kameru a natočím niečo podobné u nás pri rieke :D.Ako horor sa to určite nejaví ale neviem ani sám k čomu by som to zaradil.Škoda no myslel som že konečne niečo kde budem mať otvorenú hubu a nepohnem sa zo stoličky no škoda. ()

Kucndo

Maminka hororu nového milénia. Poslední dobou se vylouplo až moc těchto filmů s "dochovaným materiálem" (Paranormal Activity, Ghost Encounters...), ale žádný z nich nebude nikdy tak kultovní a klasický právě jako tento snímek. Skvělý nápad, který se vážně vyplatil, a to doslova. :) ()

Thomas_xxxxx

86 minútové krútenie kamerou hore a dole má byť pre diváka filmovým uspokojením. Pre niekoho očividne je. Ale ja som sa počas celého filmu nudil a vôbec ma nezaujal. Fakt neviem, prečo má tento film také vysoké hodnotenie, ale podľa môjho názoru si viac ako jednu hviezdu ani nezaslúži. A vraj to mal byť horor a mal som sa báť, ako čítam ostatné komentáre. No neviem, ale ja si pod slovom horor predstavujem niečo celkom iné. ()

Antaeus

Ako tak pozerám, hodnotenie som čarodejnici nedal? No toto.. Plnú pálku by dnes už film odo mňa nedostal. Už som akosi zvyknutý na zábery kamerou, pri ktorých uvažujem, prečo to autori netočili radšej nejakým mobilom? Tie lepšie majú dokonca stabilizátor obrazu! Ale k veci. Keď som videl tento film pred vyše desiatimi rokmi, bol som posraný strachom. Nie preto, čo je v ňom vidieť, ale práve preto, čo v ňom iba tušiť. Vidieť toto dnes, mávol by som rukou. Prvý film svojho druhu, ktorý prerazil. Prvý svojho druhu, ktorý som videl. A jeden z mála svojho druhu, ktorému dám plný počet. Pretože bol prvý. Bolo to pre mňa proste niečo nové. Atmosféra perfektne gradovaná. Smerom ku koncu film perfektne hustne. Po náleze prvého z balíčkov (a paralelnom zmiznutí jedného z "filmárov") to začalo byť fakt zaujímavé. No a koniec ma dostal. Skrátka a dobre: pramatka dnešných FF, ktorá ich v mnohom dodnes prevyšuje. ()

BlackHood

Jedna hvězda za začátek, který byl zajímavý. Ta legenda, že někdy dávno žila ta čarodějka, povídání z lidmi, kteří jí viděli... Ale pak v tom lese, to byla nekonečná nuda.... ()

Heero

Tohle byl snad první horor, u kterého jsem byl vážně posraný až za ušima. V podstatě bez použití triků a nějakých lekacích zvuků, jen neprůhledná tma. Kamera z pohledu první osoby tomu samozřejmě dávala grády. Velmi pěkný počin. ()

cskomando odpad!

Tohle musí být určitě omyl. Po zhlédnutí filmu jsem natolik znechucenej, že je to škoda slov.. a přece si to neodpustím, kde je ta Čarodějnice ? Kde jsou ty vraždy ? Kterej idi*t napsal scénář... a jak mohli nedat té Heather Donahue ránu do obličeje aby ztichla ? Kdyby jen ránu..., ta člověka tak psychicky vytočila svým stupidním arogantnim chováním, řevem a už vůbec, že se opovážila mluvit !!! Zcela chápu ty, kteří jsou díky ní taky bez nervů... ()

Jaroslaf

11 let. já, můj bratr, kamarád a slovenská markíza. půlnoc. slovenský blair witch. ta slovenština to UMOCŇOVALA! dokoukali sme a chlapci šli spát. já seděl celou noc u bratrovy postele a byl posranej až za ušima :) ()

TheSpearCZ

Tohle byla úplná ztráta času. Nejdříve bych chtěl říci, že bych lidi co se na to podívali, rozdělil do dvou skupin... lidi co si to opravdu vychutnají, bojí se a vlastně to prožívaji s hlavními postavami nebo lidi, kteří opravdu nechápou co to právě viděli (já bohužel patřím do druhé skupiny). Ty tři hlavní postavy jsou strašné! Pokud mi z jejich jekotu měli prasknout ušní bubínky, tak jim vřele gratuluji, byly vážně otravní. Natočené to bylo také zle....sledovat skoro hodinu a půl rozviklanou kameru za běhu, ve stanu nebo v noci ve tmě (kde samozřejmě není nic vidět), tak to vám začínají praskat i oční bulvy (a ano chápu, že se jedná o FF film, ale i tak). Není to vůbec, ale vůbec děsivé (možná až na finální tří minutovku), která na mě ale taky neudělala dojem. Když bych to shrnul, tak jsem takhle velké zklamání dlouho neviděl a jediné co je tady na tom záhadou je výdělek tohohle "filmu". 1* ()

Blueeyes

Tak takhle ne. Já uznávám, že nejsem hororovej fanda, ale to proto, že mě vyděsí i termín splatnosti na složence. Bojím se fakticky u všeho. Tady nic. Jediné čeho jsem se opravdu obávala, bylo, že to snad nikdy neskončí. Hlavní hrdinové mi šli na nervy, chovali se jako pitomci, křičeli jako na lesy a vůbec si za celou tu situaci mohli sami, protože neprokázali špetku úcty, pokory ani inteligence. Abych byla fér tak u těch otisků rukou přes stan mi dobře na duši nebylo, ale to mi fakt nestačí k oblíbení filmu. Tři nesympatický lidi s hloupým nápadem a roztřesenou kamerou. Pro mě za tři, a to jsem mírná jako beránek. ()

Klajnik odpad!

Chápu, že to v lidech může vyvolat strach, ale u mě tomu tak nebylo. Mimo to však tento film nic nenabízí a obsahově mi byl protivnej. Tři lidi chodí po lese a vyčítají si, že se ztratili. Jeden z nich zmizí a další dva na konci vejdou do nějakýho domu, kde... se nic nestane. Velmi neuspokojivá podívaná. ()

fixaman

Jeden z nejpřelomovějších a nejlepších hororů všech dob. Blair Witch odstartovalo subžánr found footage a dodnes z něj představuje to nejlepší. Naprosto skvělé je, že ve filmu z protagonisty zmiňovaného zla není vlastně nic vidět, což působí velmi intenzivně na divákovu psychiku. Protože co si budeme povídat, nejvíc se člověk bojí nepoznaného, hrůzy, kterou nemůže vidět, nezná ji a nedokáže si ji ani představit. Kdyby tvůrci zlo ukázali, ztratil by celý film většinu svého kouzla. No a když ke všem pozitivům přihodíte velmi intenzivní a uvěřitelné psychické hroucení všech hlavních postav, nejde té hrůze nepodlehnout. Blair Witch řádím jednoznačně mezi nejlepších deset hororů všech dob. ()

arcticsky odpad!

Už tenkrát, když tento filmík vylétl s úspěchem do kin jsem věděl dle přečteného obsahu a ústních svědectví známých, že to bude volovina. Po bezmála čtvrtstoletí jsem se sebral a zkusil to. A dostal jsem přesně to, co jsem čekal - těžkou nudu a vskutku hororové dialogy v tom nejhorším slova smyslu. Vše zakončeno protivným vřískáním ústřední kunďaby v díře. Díky za "zážitek"...I ta nepovedená parodie Závada Blair Witch si ten jeden bodík zasloužila, toto ne! ()

Kosťa odpad!

Opravdu nevím, co kdo na tomhle filmu vidí. I když je možná inovativní, může mít skvělou kameru, herecké výkony, které jdou do nebes, tak já si ničeho z toho nemám šanci všimnout. Vše je spolehlivě ubito hysterickým řevem ženské, kterou mám po pěti minutách chuť zabít sám .......... ()

JohnFarst

Určite vrchol hororového žánru. Tento film rozhodne vystraší každého a ten kto hovorý, že nie tak je len samoľúby chvastavec... Nikdy nezabudnem na prvý raz keď som TOTO uvidel. Bolo to na chate a pozeral som to sám potme. Ďalšie tri noci som prebdel v potoch a strachu aký som dovtedy nepoznal. Posledná scéna, od Joshuoveho volania o pomoc až po pivnicu, je najstrašidelnejšia akú som kedy videl a zimomriavky mi naskakujú už len keď nato pomyslím. Veľmi pochybujem, že tento film niečo niekedy v rámci žánru prekoná. ()

mh.mail

60% - Zajímavé, celkem napínavé. Neotřelý (i když ne úplně originální - viz Kanibalové) způsob filmového vyprávění (jako kdybychom se dívali na autentické amatérské záběry) je zároveň trochu kontraproduktivní - kdo z vás bude v okamžiku, kdy mu jde opravdu o život, utíkat v neznámém prostředí a zároveň pořád držet u oka kameru a natáčet? ()

RickyFitts

prostě geniální koncept, všichni, co jsme někdy uvažovali o tom natočit levný dobrý film už snad ani víc žárlit nemůžeme, na detailech nezáleží, jestli je to horor, je to asi ten nejlepší ze všech, 4+ ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)