Detektiv John McClane má potíže se svou dcerou Lucy, a když ji vytáhne v noci z přítelova auta, jejich vztah se tím rozhodně nezlepší. Hned nato je John vyzván nadřízeným, aby vyzvedl hackera Matta Farrella a dopravil ho do Whasingtonu na oddělení počítačové bezpečnosti FBI. John najde Matta doma, ale než stačí byt opustit, jsou napadeni ozbrojenými muži a dojde k přestřelce... Matt je počítačový génius, ale ze střelby je vyděšený. Navíc mu nedochází, že se někdo snaží zabít jeho. McClane mu to vysvětlí a dopraví ho na FBI do střediska počítačové bezpečnosti. Z médií se zatím hrnou zprávy o problémech s počítačovým systémem a padá jedno odvětví za druhým. Matt zjistil, že se jedná o takzvaný kybernetický výprodej. Velitel bezpečnostního oddělení Bowman Matta umlčí, ale McClane je zvědavý, a tak mu Matt po cestě do jiného střediska FBI vysvětluje, oč jde. Jejich auto je však cestou napadeno a řidič zabit. McClane začíná být hodně naštvaný, ale nechápe, co všechno se děje... Mattovi už je jasné, že se někdo naboural do systému – ne jen do jednoho odvětví, ale do všech –, aby mohl určovat pravidla hry. Kromě vyřazení počítačové sítě jako takové je už vyřazena celá dopravní infrastruktura i komunikační sítě. Podle Matta bude teď na řadě ovládnutí východního uzlu, který zajišťuje dodávky elektřiny... (TV Prima)

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Efekty 10/10/// +obsazení (i ve vedlejších rolích), hlášky, akce, odkazy na původní trilogii, atmosféra -no vy říkáte rating, ale mě nic nenapadá/// John je zpátky a s ním veškerá paráda. Die Hard se drží ve starých kolejích a pravda jde mu to skvěle. Režisér toho hodně vylepšit, tak aby se chytal jak v novém desetiletí tak i v konkurenci Bonda, Bourneho a dalších. Willise mám opravdu rád, hlavně za to, že v porovnání se svymi kolegy si udržel svoji laťku pěkně vysoko a i dnes se může řadit mězi akční hvězdy. Timothy Olyphant byt tady trošku slabší, ale věřím, že jeho chvíle příjde s Hitmenem. Určitě to hodně vynahrazuje Maggie Q, která né a né umřít, je to ale mrcha. Jinak Justin Long velmi zdatně sekunduje a překvapivě má i hodně prostoru. Toho se trošku nedostává Mary Elizabeth Winstead, ale v případě že se už oběví na plátně (hlavně v závěru), tak pěkně hláškuje a je celkově fain. Cliff Curtis potěší, ale popravdě moc toho neudělá a všechno stejně oddře jedinej chlápek "Být hrdinou je naprd, ale někdo to dělat musí" Mimochodem kamera je výborná, akční scény jsou podle mě dost surové a vůbec , takhle si představuju letní akční trhák a všichni ti pavouci a piráti se můžou jít zahrabat. Johne si fain chlap, ale máš jeden problém, neumíš chcípnout...tuhle hlášku jsem tam chtěl slyšet, no tak jsem ji aspoň napsal. Vystihuje hodně./// Celkem 90%/// Podruhé viděno na DVD 28.3.2008. ()

Aky

Nemůžu si pomoci, i když je to nebývalé a k nevíře, ale i čtverce dávám 5*. Chybí v ní sice humor trojky i příběh je chvílemi velmi nepravděpodobný, ale zato je to audiovizuální podívaná se spoustou technických fines a dramatických nápadů, kdy člověk do poslední vteřiny netuší, jak si s tou neřešitelnou situací scénárista a herecky skvělý Bruce Willis přece jen poradí. A pak: zase ta nádherná oslava přátelství! ()

Ruut

UPDATE 2018: No víceméně vykrádačka mé oblíbené trojky, ale zaplať pambů za ni. ------- Skvělý návrat jedné legendy. je to přeplácané, nadsazené, velkolepé, netradiční ... ano je to Smrtonosná past! --- dojmy z druhé projekce: ano je to kvalitní update Smrtonosky do 21 století, jsou tu všechny věci, které máme ze Smrtonosek rádi .. a už to i stačilo. Pátý díl snad už ani netřeba. ()

Allien.9

TAKHLE má vypadat návrat legendy. Scénář, hlášky, záporák, (...) a ironický Bruce Willis, který bude McClanem nejspíš do smrti (ne, že by mi to po 4.0 nějak vadilo). Také Justin Long je jako Matt Farrell dokonalý, takže ve skrytu duše doufám, že se mihne i v nějakém případném pokračování. Po opětovné zhlédnutí zvedám ze čtyř na pět hvězd a volám "hurá".:-) ()

HAL

Překvapivě velice solidní update starých Smrtonosných Pastí do nové podoby... ale v obdobném staromilském duchu. Jen v moderním podání s hackery místo normálních zlodějů a v tradičně opět zvětšeném měřítku (jednička je v pár patrech mrakodrapu, dvojka na ploše letiště, trojka v celém městě, čtverka zabírá celý stát a v pětce asi bude McLane zachraňovat planetu). Přes všudypřítomné technické vymoženosti a ukecaného počítačového geeka za zadkem je tu zkrátka pořád stejný John McClane s devítkou v ruce, nasraným úšklebkem na tváři a sarkasticky zpruzenou hláškou mezi zuby. Jen co do akce je té modernity až příliš - ne v tom jaké věci ve filmu používají postavy, ale v tom jaké hračky mohly používat při natáčení autoři... a tak podobně jako u nového Indiana Jonese často překračují míru toho co by jinak relativně civilní postavy filmu dělat měly, a toho co díky moderním trikům dělat mohou... a pocit alespoň přibližné realističnosti tím trpí. 8/10 ()

Satan

Začínají titulky a já jsem zaražený v sedačce kina. Smrtonosný comeback se zrovna nevydařil tak, jak bychom si všichni přáli, i když pár světlých momentů zde určitě bylo. Od procházky z kina mě však napadlo tolik věcí, že sesumírovat je v jednom uceleném balení nebude lehká úloha. a) .:McClane a historie:. Jednička byla co do akčního žánru obrovským přínosem, dvojka jen okopírovala zaběhlý systém a změnila prostřední a třetí díl se vrátil s McTiernanem ke kořenům a více či méně experimentoval. Čtvrtý díl je narací podobný, ale úplně jiný. Jinak řečeno - nebýt postavy McClanea, nepoznali bychom, že se jedná o Die Hard. b) .:Pocta sérii:. Je zapotřebí si uvědomit, že když vzniknul první díl Die Hard, Wiseman měl 15 let a právě z jeho režie čiší pocta k legendárnímu poldovi McClaneovi, který obdařen slušnou kadencí hlášek a střeliva celý film táhne sám (Willis je zde v opravdu vynikající formě a vůbec bych se nezlobil, kdyby jeho akční důchod skončil coby John McClane). Také nemůžete neminout několik narážek na starší díly prostřednictvím "nechápajícího" Justina Longa. c) .:Smrtonosná past ve 21. století:. Zde přichází kámen úrazu. Moderní technologie, počítače, hackeři, různá udělátka a tady v tom mumraji starý dobrý řízek John? Jasně, lépe to asi udělat nešlo, ale proč PG-13, proč? To chce Wiseman opravdu hrát na obě znesvářené cílové skupiny? Tím mám na mysli diváka, který se přišel podívat na svou milovanou akční legendu a diváka, který první akci viděl v Pirátech z Karibiku a žije v domnění, že John McClane je vietnamský veterán. Téměř nulová krev, žádný civilní John, ale létající a demolující polda, kterému nepřijde divné, že ta stíhačka se do něj ani napotřetí netrefí... d) .:Záporáci:. Hanse už asi nepřekoná nikdo, Die Harder měl nejspíš nejhorší "bad guye" a třetí díl se mohl pochlubit skvěle slizkým Ironsem. Ani tady 4.0 nevítězí, naopak prohrává na celé čáře. Jediný záporák, který jakž takž něco hraje, je Olyphant, ale za něho mluví spíše činy. Maggie Q a "spiderman" nebyli nic extra. e) .:Scénáristé na Havaji:. Tak, jako jednička pozměnila akční žánr, Die Hard 4.0 se stala řadovým akčním blockbusterem, který nepřichází na nic nového a utápí se ve vlastní megalománii, nelogičnosti a vyumělkovanosti. Závěr je pak oproti výborné první polovině (konče tunelem) jen slabý odvar a děj už se jen tak doplazí do očekávaného cíle. Jó kdyby tohle viděl McTiernan. f) .:McClane:. Už jsem zmiňoval, že Willis hraje perfektně a zcela jistě si natáčení užíval. Jeho postava se ovšem poněkud pozměnila. Snad si stejně jako já vzpomenete na Johna ve svízelné situaci, který si mumlá sám pro sebe, jak že se do toho zase dostal....Až na jeden případ se ve čtverce nic podobného nedočkáme a ono McClane sám o sobě se nejspíš napil nějakého zázračného lektvaru a kosí zde jednoho nepřátele za druhým. Jediná, dokonce i scénáristicky slušná akční scéna je ihned ta první a "tunelová". ()

mchnk

Pro mě osobně nejlepší díl celé série. Pro nadšence možná podivné, nicméně teprve zde si užívám Willisovu postavu naplno. Uznávám ovšem, že k dosažení tohoto typu McClanea, bylo nutné absolvovat všechny akce předtím. ()

Javert

Bruce Willis dokazuje, že je stále ve formě i na stará kolena. Film hýří neskutečně krásně natočenými scénami, které někdy sice jsou trochu přitažené za vlasy (stíhačka x kamion), ale spolu s výborným příběhem se na celý film dívá jedním dechem. ()

mzss1

Naprosto perfektní. Z celé série nejvíce akce. Dost se to vyrovnává jedničce. Akce je tu trochu přehnaná, hlavně konečné pronásledování se stíhačkou. Willis má zde dost dobrých hlášek. Záporák Timothy Olyphant je druhej nejlepší po Rickmanovi, který mě zaujal. Potěší i Justing Long a Maggie Q. Hudba oproti předcházejícím třem dílům se moc nezměnila, změnil se hudební skadatel a to Marco Beltrami, kterého mám v oblibě. Hudba je perfektní. Nevadilo mi ani, že tenhel díl je v přístupnosti PG-13. Hodotím 97% = ***** ()

Snorlax

Ach jo, 4. pokračování je ještě větší taškařice, než první Smrtonosná past. Zkoušela jsem se dívat kvůli avizovanému zneužití IT a ani to mi nepomohlo, abych se dokázala plnohodnotně bavit. Ale na Willise se dá koukat i v extraptákovinách. ()

kingik

Len Wiseman akci umí a s nástrahami čtvrtého pokračování si poradil se ctí. Možná hodně příznivcům postavy John McClanea bude vadit jeho celkové vyměknutí, a především se ubralo na brutalitě, ale "uhlazený" čtvrtý díl má, co nabídnout. Hlavně po stránce akční, kterou je nutné brát s nadsázkou, a po stránce herecké duo Willis & Long příjemně funguje. Záporák Timothy Olyphanta byl překvapivě slabý. Víc už z toho vyždímat nešlo, a jako bonus Mary Elizabeth Winstead. 80% ()

Legas

Die Hard je můj snad vůbec nejoblíbenější film. A nejen můj. Len Wiseman je také fandou Johna McClaina a na 4.0 je to znát. I přesto mojí první reakcí bylo mírné zděšení. Nejsložitější bylo překousnout rating PG-13. McClain kleje decentně, což naštěstí nevylučuje povedené hlášky, nekouří, což zase můžeme omluvit vývojem postavy. Z McClaine se stal budoucí dědeček, kterému už na hlavě nezbyl ani vlásek, ale pořád je to chlap od rány. Akční scény jsou velice dynamické, stále ještě s nádechem staré školy. Děj bohužel velice připomíná narychlo spíchnutý bestseller, jak ho známe z knižní podby, kdy nějaký autor vyrchlí na dané téma, aniž by mu rozumněl, 10 románů. Mám pocit, že předchozí díly byly krapet inteligentnější, i když... Poprvé jsem se zkrátka 4.0 trochu zalekl, teď jsem si ji s malými kompromisi užil. Po akční stránce je rozhodně lepší, než její předchůdce. ()

InJo

Já v podstatě ve všem souhlasím s Civalem (respektive se vším jeho kritizováním), ale při aktuální "akční krizi" jsem i tak za tenhle zábavný a strhující nášup (většinou moc pěkné) akce ze srdce rád. Jinak řečeno - jako současný akčňák opravdu výborné, ale s předchozími díly to moc společného vážně nemá - McClane už zdaleka není tak "fyzický" a "uvěřitelný" tvrďák, ale klasický superman, který každou svízelnou (a tím myslím opravdu svízelnou) situaci nějak vyřeší a hlavně bez větších problémů přežije (scéna se stíhačkou je sice parádní, ale z úplně jiného vesmíru) a to, že už se vlastně vůbec nenachází v žádné "pasti" je už skoro zbytečné zmiňovat... A co se týče hlášek, tak tam mu to sice pořád šlape, ale přeci jen už to také není úplně ono (to kouzelné slůvko "fuck" tam prostě chybí). Rozhodně jsem si to užil (a ne málo!), ale musím souhlasit s názorem, že tahle série postupně degraduje, což si pozorný divák (a hlavně fanoušek) uvědomí hlavně při srovnání s "žánrotvorným" prvním dílem. 75 % ()

Sobis87

Je paradoxní, že čtvrtá Smrtonosná past pod taktovkou Lena Wisemana, který se zviditelnil rádoby "cool" vykrádačkou Matrixu Underworld, působí příjemně staromódně. Všechny znaky předchozích dílů byly zachovány - McClane je stále ten samý cynik, opět střílí tucty záporáků a vždycky si najde chvilku na nějakou peprnou hlášku (i v tomto díle je o co stát)...a samozřejmě s přibývajícími minutami přibývají i zranění na jeho starém těle, takže jako v každém dílu, i zde je John McClane před závěrečnými titulky zkrvavený a domlácený...prostě klasika:-) Předešlým dílům se sice nevyrovná, ale i tak se jednáo důstojné pokračování, u kterého se rozhodně nebudete nudit. Akce je dost, hlášek taky, záporák Timothy Olyphanta je fakt grázl a u Justin Long jako Willisův sidekick překvapivě nic nekazí...jen to přestřelené finále se stíhačkou si mohli tvůrci odpustit. Die Hard 4 je poctivý popkorn se všemi klady i zápory (tím myslím hlavně klasické pitomosti, co se týká práce s počítači jako "nahráj virus" a tak). ()

IQ Tiqe

Timothy Olyphant se mi líbil už v Sexbombě od vedle a i tady hraje perfektního padoucha (a to neni vůbec snadný!); asijský šmrnc přidavá Maggie Q, Kevin Smith jako hacker vynikající, Justin Long mi byl znám spíš jako prototyp herce v teenagerovských komediích, ale asi začíná vyspívat a s Willisem k sobě pasovali. A Bruce? Je staší, ale neztrácí kouzlo, grimasy, humor. Na ději by se dalo pár nesrovnalostí najít, ale zaručeně nenudí a nekazí logu "Die hard" pověst. "Nesmrtelnost" hlavních hrdinů je na snesitelné úrovni. "Yippie ki-yay, motherfucker!" uvidíme se v 5. pokračování. ()

Jordan

John McLane je späť, doba sa zmenila, všade samé počítače, satelity a podobné hypermoderné hračky, no John je stále ten istý. Preto mu scenárista po boku pripísal ako buddyho mladého hackera - preklenutie vyše desaťročnej pauzy jednou pomocnou postavou, taká malá scenáristická pomôcka. Okrem toho, že John, i keď už trošku zostarol, je stále ten správny drsňák, ktorý má charizmy na rozdávanie a tým je jej viac, čím viac jaziev je na jeho holej lebke (zdá sa mi, že zo všetkých dielov má v tomto najväčšiu výdrž - ani nespočítate, koľkokrát visí z nejakého dopravného prostriedku) je ďalším plusom to, že John má dcérku a tá jednoduchým plynutím času tiež vyrástla a chvalabohu má viacej vlasov a ženského pôvabu než otecko, takže sa na tých pár scén, v ktorých sa Mary Elizabeth Winstead môžeme pokochať, dá naozaj veľmi slušne pozerať. Posledným plusom je pár vydarených akčných scén (wiseman už v underworlde dokázal, že akciu zvláda, ale/a tiež to, že predsa je len tá akcia pre neho a jeho filmy dôležitejšia, než samotný príbeh a podobne.) Najlepšia je asi kamión verzus stíhačka! A teraz sa kvôli rovnováhe prenesieme na odvrátenú stranu mesiaca. Nebyť Brucea "McLanea" Willisa, tento film by v návale novej vlny amerických akčných trhákov neobstál. Bol by lepším priemerom. Čiže by si stále držal svoj status "A" filmu, stále by hral v lige s najlepšími, ale rozhodne nie na popredných miestach. Našťastie však tu ten starý známy sympoš John je a tak má film šancu aj popri Owenovi (Shoot em up), Stathamovi (Kurierovia, CRANK), Craigovi (Casino Royale) či napríklad Transformeroch, Lucky Number Slevin alebo Smokin Aces . . . Inak ale nič extra, a to hlavne preto, že sa autori snažili spojiť "klasickú drsnú školu" s novými postupmi - príde mi to však tak, že aj z jedného aj z druhého vybrali dosť neopodstatnene a bez hlbšej analýzy faktory, ktoré nemali a skombinovali ich tak, že si nesadli (napr. zo starej školy použili hláškovú drsnosť hlavného hrdinu - skúste spočítať, koľkokrát povie willis "kick your ass"- to, že zápletka je viacmenej jednoduchá a hlavný padouch ide po peniazoch a na samotný koniec zabije hlavný dobrý hlavného padoucha a potom je ešte záverečná scéna "po" akcii pri sanitkách, kde sa "akože po filme" stretnú všetci v nemocnici a tak . . . a z nového si vzali námet zápletky, filtre a klipovitý look). Ale to by sa dalo odpustiť s prižmúreným okom. Čo sa ale nedá odpustiť (aspoň ja si na to potrpím) je absencia humoru. Drsné hlášky by mal willis sypať rad radom. Pár krát povie slizounovi, že mu kickne ass, ale jediná naozaj vtipná (aspoň pre mňa vtipná) hláška zaznela až tesne pred koncom a aj to z úst matta farrela. A to boli hlášky popri akcii ďalšia vec, na ktorú som sa tešil. Tej akcie sa mi aspoň v dvoch troch prípadoch dostalo celkom hojne . . . ale po predošlých die hardoch, poslednom skautovi, pulp fiction, piatom elemente a ďalších kúskoch by sme od brucea chceli počuť viac. VIAC! ()

Anderton

Tak trochu malé sklamanie, za ktoré može predovšetkým režisér, ktorý točí akčný film podla svojich predstáv, to jest nonstop akcia. Tým pádom je menej priestoru pre hlášky, Willis tu len pobehuje a striela, občas vycedí nejakú tú hlášku, ale je toho málo. Akcia je výborne natočená, ale nereálna, čo by sa dalo akceptovať, ak by sa film nebral príliš vážne. MI:3 mi pri tomto pripadal ako dokumentárny film. FBI nič nepochopí skor ako McClanov spoločník, ktorý presne vie kam treba ísť a v ktorej miestnosti zrovna nikto nebude. Záporák je dosť odporný, ale nie je to ani Irons, ani Rickman. Olyphantov ksicht si už dnes nevybavím. No a ten modrý filter sa do Die hard príliš nehodí, ďalšie diely budú mať asi zelený a červený filter. ()

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií

26.09.2012

Brutální Nikita se vrací

Brutální Nikita se vrací

23.02.2010

A tentokrát bude nejen krásná a smrtící, ale bude mít i dobré kung-fu. Maggie Q se sice narodila na Havaji (americkému otci a vietnamské matce), ale jméno si udělala v hongkongských filmech plných… (více)