Můj nepřítel

Scénografie:

Rolf Zehetbauer

Kostýmy:

Monika Bauert

Spojenie space opery s dojímavým príbehom o priateľstve dvoch odlišných rás ( dokonca ich aj hrajú zástupcovia odlišných národností ) sa vydaril neskutočne dobre. Vizuálna stránka berie dych, dej je svižný a zábavný, a na koniec nastúpi aj nejaká ta slzavá scéna. Jeden z najmenej docenených filmov v histórii kinematografie.(7.9.2010)

• giovanni3

Tak dle ukázek jsme se na tento film těšil, ale jsem zklamán... Dva soci po sobě střílí ve vzdušném souboji pak oba spadnou na zem a když se potkají tak hle ten zachrání toho a ten zas toho a jsou to nejlepší kamarádi až Drakovi člověk vychová dítě, které zachrání ze spárů tlupy pirátů a vůbec osvobodí celou smečku utlačovaných Draků a jako happyend uvede mladého Draka ke svému národu sáhodlouhým proslovem v jejich řeči... Přišlo mi to nezáživné a někdy dokonce až nudné... 2z5(10.7.2011)

Staré dobré sci-fi ze staré školy, v dnešní době se rozhodně již nedají hodnotit efekty ani podobné věci protože by neměli žádnou šanci s novými, ale i přesto sci-fi jako je tahle potěší a líbí se, a to i přesto že příběh má nemálo chyb a nedomyšleností.... ale což, nemůžeme házet na starou klasiku špínu!(10.7.2011)

Strhující drama o vzniku přátelství mezi zastupiteli dvou znepřátelených ras. Jen ten akční konec si mohl Petersen odpustit. V podstatě to je filozofická konverzačka o ryze (mezi)lidských problémech, kde je akce druhořadá. Lokace na opuštěné planetě a konfrontace s mimozemšťanem slouží jen ke zvýraznění odlišnosti dvou bytostí. A ono to tak opravdu skvěle funguje. Dialogy jsou inteligentní a povahy i vývoj postav uvěřitelné. Škoda, že se už dnes takovéhle komorní filmy prakticky netočí.(6.4.2008)

Záležitost, kterou by člověk raději neměl vidět v dospělosti, aby mu zůstaly aspoň hezké vzpomínky. Základní nápad je sice zajímavý (knihu jsem nečetl), ale uchopen příliš hollywoodsky. Asi je v tom příznak toho, jak se později Petersenova tvorba v hollywoodu vyvíjela. Málokdy úplně špatná věc (ano, kromě Air Force One), ale i u tech potenciálně velmi dobrých tomu většinou chybí ten kousek od slušného k výbornému.(10.2.2011)