Můj nepřítel

Rolf Zehetbauer

Kostýmy:

Monika Bauert
  • giovanni3

Tak dle ukázek jsme se na tento film těšil, ale jsem zklamán... Dva soci po sobě střílí ve vzdušném souboji pak oba spadnou na zem a když se potkají tak hle ten zachrání toho a ten zas toho a jsou to nejlepší kamarádi až Drakovi člověk vychová dítě, které zachrání ze spárů tlupy pirátů a vůbec osvobodí celou smečku utlačovaných Draků a jako happyend uvede mladého Draka ke svému národu sáhodlouhým proslovem v jejich řeči... Přišlo mi to nezáživné a někdy dokonce až nudné... 2z5(10.7.2011)

Hodně netradičně zpracovaný sci-fi, kde se dvě rozdílný rasy střetávaj po ztroskotání na opuštěný planetě. Bohužel je to trikově, až teda na masky, trochu lacině působící a hlavně jelikož je to založený převážně na dialozích, tak to sem tam mírně nudí, protože to občas nemá co říct a scénář tomu taky moc nepomáhá, hlavně trošku rozpačitě vypadá učení angličtiny Drakonem. Ale celkově se jedná o solidní sci-fi, i když bych od Petersena čekal víc po Nekonečným příběhu. 3.5*(2.4.2008)

Je to vlastně takové osobní drama Dennise Quaida na jedné vzdálené planetě, kde se učí sžít s nepřítelem, kterého nakonec najde jinde, než by si sám myslel. I přes dlouhou dobu, která uběhla od natočení filmu, je svět v něm zajímavý a dobře zpracovaný. Příběh je trochu patetický, ale ne zas tolik, aby to člověka přímo odradilo. Není to vyloženě kultovní, ale určitě skvělý film. Nečekejte akci, spíš dobré dialogy a zajímavý děj. 75% = 4/5(1.2.2011)

Iba rok po NEKONECNOM PRIBEHU (1984) dostal Wolfgang Petersen ponuku natocit priamo hollywoodsky sci-fi film, ktory sa podla mojho nazoru na 80-te roky vydaril hlavne vdaka dobremu scenaru. Zaujimave bolo sledovat ludsku nenavist voci inej mimozemskej rase, ale hlavne ako sa to potom vsetko moze zmenit, ale nechcem nic prezradzat. Jednoducho krasny zaver filmu o ludskej zlomyselnosti - otroctve alebo opustenosti na cudzej planete, sprevadzana zaujimavou hudbou Mauricea Jarreho. ________ Dennis Quaid - (Willis Davidge) +++ Louis Gossett Jr. - (Jeriba 'Jerry' Shigan / Drak) +++ Brion James - (Stubbs) +++ Richard Marcus - (Arnold) +++ Carolyn McCormick - (Morse) +++ Bumper Robinson - (Zammis) +++ Jim Mapp - (Starý Drak) +++(23.10.2011)

Novela Barryho Longyeara vyvolala svého času velký zájem scifistických fanoušků, a bylo tedy jen otázkou času, kdy se někdo chopí filmových práv. Neučinila tak kupodivu žádná z velkých amerických filmových společností, ale Bavariafilm, který si najal režiséra Petersena, známého adaptací Nekonečného příběhu.. Nicméně je pravda, že děj povídky upravil směrem k "hollywoodštině" a jak režijní styl, tak scénář odpovídá tomu, na co jsme zvyklí od amerických blockbusterů. Na druhou stranu se to projevilo naštěstí i ve výpravě a rozpočtu, takže snímek nevypadá lacině a za zmínku stojí především vynikající práce maskérů. Podobu mimozemšťana vytvořil Chris Wallas. Jeho inteligentní ještěr opravdu žije, vyjadřuje emoce, něhu, veselí, smutek i lhostejnost. Mimozemšťana si zahrál Louis Gossett Jr., a to velmi zdařile. Povedlo se mu strefit podobu "Draka" tak, že je možné mu věřit mimozemský původ. Petersen naštěstí převzal z novely to hlavní, tzn. ušlechtilou myšlenku soužití naprosto odlišných bytostí a jejich spolupráce. Na druhou stranu, některé přidané motivy hodně zavání nelogičností a ředí původní výbornou literární předlohu. Motiv kosmických pirátů pochopitelně u Longyera chybí, natož aby tito piráti, kteří zajisté disponují špičkovou technologií, potřebovali mimozemské otroky pro práci v dolech. Podobných pitomostí se ve filmové podobě pár najde, takže vysoké hodnocení není na místě, přesto v polovině 80. let šlo o nadstandartní sci-fi snímek, který je dnes neprávem pozapomenutý. Celkový dojem: 60 %.(10.1.2008)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné novely Barry B. Longyeara. (Hans.)

• - Celý film byl původním režisérem, Richardem Loncrainem, natočen na Islandu, ale po neshodách s producenty se projekt odložil, dokud se ho neujal Wolfgang Petersen. (HellFire)

• - Natáčelo se ve filmovém studiu Bavaria v Mnichově. Exteriéry jsou z ostrova Lanzarote ve Španělsku. (HellFire)