V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

Trailer

SeBig

Budoucnost, vesmír..vede se válka mezi lidmi a tzv. Draky(?) Jeden z lidí ztroskotá na opuštěný planetě, na té samé ztroskotá i jeden z Draku.. daji se dohromady aby oba přežily, dokud je někdo nenajde. Přátelství mezi nimi mi přišlo dost dobrý..někdy se hejtej a nekdy dokážou spolupracovat. Pak nastane pár zlomu, kdy těm hrdinum fakt fandite a to me dost bavilo. Snad jen pár blbostí mi tam trochu vadilo, ale nakonec mi to přišlo jako skvělý dobrodružství v mem oblibenem prostředí - vesmír, cizí planeta. ()

Tomco

skoda, ze v case vyroby bola technika v plienkach, dnes by to vyzeralo rozhodne inak. ale nevadi.film ma sice svoje muchy, ale tie nastastie neprevysuju pozitiva. tak napriklad dennis quaid si svoju rolu rozhodne uziva a ani ten pribeh nie je primarne priblbly, preto konstatujem, ze petersen onoho casu nakrutil lahko nadpriemerne scifi. 70% ()

monolog

Autora předlohy Barry Longyeara mám rád, ale bohužel se mi tuhle povídku nepovedlo nikde sehnat, takže ten konec srovnat nemůžu, ale taky mi to přišlo hodně nečekaný, spíš ale až to, jak Davidge odvede Zammise před tu radu. Ta akce mi ani tak moc nevadila, ale je škoda, že ten konec trošku hlouběji nepromysleli. myslím, že by to ani nebylo tak těžký, vymyslet duchaplnější konec. ale jinak ten film stojí za to vidět. dennis quaid jako člověk je tak lidskej, až je to neuvěřitelný. A musím říct, že drakova filozofie se mi taky dost líbila. přišlo mi to něco jako buddhismus. Film je vlastně příběhem velkého přátelství, přátelství, které přesahuje prostor, čas i lidský život. Přátelství na život a na smrt, které ale ve skutečnosti možné není. A od toho tu je fantazie a fantaskní svět, aby nám tyto nemožné věci a těžko postižitelné lidské hodnoty, jako je pravá láska, přátelství nebo oddanost ukázal tak, jak bysme si to přáli ve skutečnosti. ()

B!shop

I kdyz sci-fi, vlastne to je klasickej pribeh o velkym pratelstvi, akorat zasazenej do zajimavyho a netradicniho prostredi. Tudiz tady nejde o naky vesmirny bitvy a podobne, ale velkou cast filmu tvori dialogy, ale musim uznat, ze mi to tentokrat ani nak nevadilo, protoze i kdyz se treba nic moc nedeje, tak stejne film nenudi a je skoro porad zajimavej, misty dojemnej, misty napinavej a misty sklouzne az ke komedii. Jinak Louis Gossett je tady fakt k nepoznani, ale i pres tu masku mi prislo, ze hral docela slusne a pak tu je paradni Dennis Quaid, na kterym celej film stoji a svoji roli zvlad fakt dobre. Jeste stoji za zminku triky, vesmirny lode nic moc, ale jinak masky a prostredi planety mi prislo s ohledem na dobu vzniku filmu docela slusny. Celkove ackoliv se nejedna o kdovico, tak jsem se tech 100 minut docela dobre bavil. ()

Anderton

Môj nepriateľ je jedna z prvých sci-fi klasík, ktoré som videl začiatkom 90tych rokov na videu. Veľmi sa mi páčil, vtedy už dokonca aj tá antixenofóbna myšlienka. Po desiatich rokoch som sa obával, že ten film nebude na mňa takto fungovať znova, ale čuduj sa svete, fungoval ešte lepšie. Petersen je dobrý, zručný režisér, ktorý nikdy výrazne vďaka tej zručnosti nemôže sklamať a mal k dispozícii dobrý scenár s jasným posolstvom, takže nie je dôvod do tak starého filmu príliš rýpať. ()

• Ze záběru na palubní počítač při Willisově (Dennis Quaid) nalezení je vidět, že se děj odehrává mezi roky 2092 až 2095. (Dinsberg)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné novely Barry B. Longyeara. (Hans.)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)