Můj nepřítel

Scénografie:

Rolf Zehetbauer

Kostýmy:

Monika Bauert

Kedysi dávno, ako malý som videl zopár scén na nejakej nemeckej stanici a teraz po rokoch som na to znova natrafil čírou náhodou, okamžite som zohnal, zhliadol a som príjemne prekvapený. Je to jeden z mojich prvých sci-fi, čo som videl ako malý. Film má jednoduchý námet, dobrý scenár, dej. Mimozemšťan pôsobí dosť umelo a lacno, ale nevadí to, je to veľmi zaujímavá postava. Stret človeka s ním je super. Quaidovi úloha sedela, zahral to suverénne. Prostredie cudzej planéty je perfektné, život na nej je pekne vykreslený. Film má skvelý vizuál, zopár záberov je perfektných, súboj vo vesmíre ušiel na to, že je to nízkorozpočtové sci-fi. Wolfgang Petersen je skvelý režisér a mal by točiť viac sci-fi. Stvoril úžasnú atmosféru a na film rozhodne nezabudnem, neskôr sa k nemu opäť vrátim. 75%(16.9.2008)

předpotopní triky, nic moc masky a celkově staře působící sci-fi.. sám nevím proč, ale nějakým kouzlem dokáže vzít za srdce, i když od začátku můžete (až na drobná překvápka) celkem dobře odhadnout co se stane dál.... A jelikož je malý drak neskutečně roztomilý budete nad ním s jeho unclem držet ochranou ruku. Ovšem za nekonečným příběhem tento film pořád lehce pokulhává...(21.5.2008)

Po skvělém fantasy Nekonečném příběhu Petersem přijal komornější sci-fi Můj nepřítel, aby vyprávěl klasické schéma tohoto žánru. Což samo o sobě nemusí být na škodu, je-li i po 25 letech film uvěřitelný a nejsou-li triky ani výprava archaická. Příjemné překvapení po vizuální stránce. Nic zásadního neodkazuje na realitu roku 1985, což skutečně vítám.(2.1.2011)

Dva roky po třetích Čelistech se Dennis Quaid a Louis Gossett Jr. společně sešli v mnohem lepším snímku, než byl ten o teroru 3D žraloků v aqua parku (tentokrát od režiséra takových trháků jako Ponorka, Nekonečný příběh či S nasazením života - Wolfganga Petersena). Jeho dobrodružný sci-fi příspěvek Můj nepřítel, je trikově slušně zvládnutou podívanou, která baví a dnes už se může honosně pyšnit přívlastkem - klasika žánru. A ne hloupá. Naopak, film má poměrně zajímavý příběh i myšlenku a je dokonalou ukázkou hollywoodské tvorby 80. let.(6.12.2016)

Můj nepřítel - to je dobrý film podle výborné předlohy a zmařená šance natočit výborný film. Můj nepřítel - to je dojemný příběh o nacházení společných zájmů a pocitů při jinak převládající jinakosti - v povídkové podobě také příběh o potřebnosti nějaké identity a silných kořenů v minulost. Můj nepřítel líčí osudy pozemšťana a "draka", válečných nepřátel, osamoceně "vržených" na "pustou" planetu, jejich opatrné sblížování až po postupné převzetí dračí kultury člověkem. Konec režisér pokazill zřejmě proto, že si náhle vzpomněl, že nebyl celou dobu dost akční a rozhodl se to divákům na poslední chvíli vynahradit. Jsem přesvědčená, že literární předloha vytěžila z konce víc a byla to chyba a zrada celkového vyznění filmu náhle ji opustit. ( I mě tahle sci-fi v mládí zasáhla. Jsem ráda, že podle toho, co tu čtu, nejsem sama koho film zaujal - třebaže to byl jinak "bohužel" takový propadák.)(22.2.2004)