Můj nepřítel

Enemy Mine

Môj nepriateľ

Sci-Fi / Drama / Dobrodružný

USA, 1985, 108 min

Člověk by čekal nějaký akční supergalaktický megacloumák, ale máme tady nefalšovanou pohádku! A k tomu z vesmíru. Zpočátku hledání společné řeči s nepřítelem, když oba piloti skončí jako trosečníci na opuštěné planetě, potom ještě drsněji, výchova mláděte nepřátelské rasy, a to s otcovským přístupem. Film jde prostě úplně jiným směrem, než bych býval čekal. Ale špatný rozhodně není, výprava je typicky "osmdesátková", Dennis Quaid byl hvězda už za mlada.70%(16.10.2012)

• tron

„Ty si tehotný? Ako sa to stalo? Na mňa nepozeraj.“ SPOILERY. Jedno z najúchylnejších sci-fi, aké som kedy videl. Budúcnosť. Ľudstvo bojuje proti jašterím mimozemšťanom. Človek a jašter stroskotajú na nehostinnej planéte. Keď pochopia, že nepriateľstvo nikam nevedie, začnú spolupracovať, bleskovo sa naučiac reč druhého. Aby nebola na planéte (kde údajne pristávajú zlí piráti, ale prvú hodinu ich len počujeme) nuda, dozvieme sa, že mimozemšťania sú hermafroditi t.j. rovnako, ako slimáky, dokážu oplodniť samých seba (!). To sa aj stane (!!). Človek sa oňho začne starať a ak by si navzájom začali po večeroch dávať holandské kormidlo (viď. ZACK A MIRI TOČIA PORNO), vôbec by som sa nečudoval. Mimozemšťan porodí potomka, ale pri pôrode zomiera a o výchovu bleskovo rastúceho jašteríka sa následne stará týpek, ktorý predtým celý svoj život zasvätil zabíjaním jeho potomkov (Quaid neskôr hral v podobne zvláštnom morálnom konflikte - Dračie srdce). Scenár je bizarný, originalitu by ste ale čakali márne – mimozemšťania majú dve ruky a dve nohy, na mimozemskej planéte sa dá normálne dýchať, žijú tam hady a dokonca sneží. Už len si zohnať vianočný stromček a bozkávať sa pod imelom. Okaté štúdiové exteriéry (hoci sú zvláštnym spôsobom pôsobivé) tomu tiež príliš nepomáhajú. A to, čo sa odohráva po Quaidovom oholení, je už len zívajúce divákove dokopanie do vyslobodzujúcich záverečných titulkov. Tento titul nemá v roku 2010 (kedy píšem komentár) šancu osloviť diváka, narodeného po roku 1990. Zaujíma iba nostalgikov, narodených okolo roku 1980, ktorý na ňom vyrastali. Teoreticky. Prakticky som na ňom ale vyrastal aj ja. A už ako decku mi to pripadalo ako blbosť.(27.5.2011)

Wolfgang Peterson a poslední z jeho debutního trojlístku Ponorka-Nekonečný příběh a Můj nepřítel. Z Německa do Ameriky s udržením vysoké kvality. Můj nepřítel není jednoduchý film, ale Peterson se s ním dokázal skvěle poprat. Člověk a drak ztroskotají na opuštěné planetě a vybudují si zde vztah, který předčí jejich očekávání. Skoro až pohádkový příběh o nenávisti, která se změní v přátelství a oddanost nepůsobí vůbec dětinsky ani nesmyslně. Právě naopak. Vše skvěle funguje, stejně jako epické záběry na neznámý svět a kvalitně vypracované kulisy světa techniky mezi hvězdami. Je skvělé, že film neupadá do vztahové dramatu a v závěru opět mění tvář, aby se celý cyklus přeměny dovršil. Pro milovníky sci-fi jasná volba. Mimochodem hudbu složil Maurice Jarre, slavný skladatel filmové hudby (Lawrence z Arábie, Dr. Živágo, Cesta do Indie) a otec neméně slavného Jean Michela Jarreho, přední osobnosti elektrické hudby. PS: od první chvíle mi přišlo, že drak musí být černoch:)a teď čtu, že byl... nepřehlédnutelné a má to i nějaký vedlejší smysl?:)(9.2.2010)

I kdyz sci-fi, vlastne to je klasickej pribeh o velkym pratelstvi, akorat zasazenej do zajimavyho a netradicniho prostredi. Tudiz tady nejde o naky vesmirny bitvy a podobne, ale velkou cast filmu tvori dialogy, ale musim uznat, ze mi to tentokrat ani nak nevadilo, protoze i kdyz se treba nic moc nedeje, tak stejne film nenudi a je skoro porad zajimavej, misty dojemnej, misty napinavej a misty sklouzne az ke komedii. Jinak Louis Gossett je tady fakt k nepoznani, ale i pres tu masku mi prislo, ze hral docela slusne a pak tu je paradni Dennis Quaid, na kterym celej film stoji a svoji roli zvlad fakt dobre. Jeste stoji za zminku triky, vesmirny lode nic moc, ale jinak masky a prostredi planety mi prislo s ohledem na dobu vzniku filmu docela slusny. Celkove ackoliv se nejedna o kdovico, tak jsem se tech 100 minut docela dobre bavil.(25.6.2008)

• Sfinkter

Prvních padesát minut jsem se regulérně rozmýšlel, zda tento filmek vlastně dokoukám, technicky i dějově vážně katastrofa. Avšak dokoukal jsem a nakonec jsem za to byl rád. Je potřeba vyzdvihnout Quaida a trošku popostrčený děj v druhé půli, kde už příběh nabýval na hlubším významu. Mimochodem hledači kovů při zajmutí malého draka říkají, že mu budou říkat John Doe - zde se asi inspirovali tvůrci Sedm pro jméno postavy sériového vraha v podání Spaceyho :)(25.1.2010)

• - Během úvodní bitvy zobrazuje počítač v Dracově lodi strukturu proteinu. (HellFire)

• - Režírovat mohl David Lynch i Terry Gilliam, který odmítl, protože chtěl natočit vlastní snímek, ze kterého se vyklubal Brazil (1985). (HellFire)

• - Ze záběru na palubní počítač při Willisově (Dennis Quaid) nalezení je vidět, že se děj odehrává mezi roky 2092 až 2095. (Dinsberg)