poster

Můj nepřítel

 • USA

  Enemy Mine

 • slovenský

  Môj nepriateľ

Sci-Fi / Drama / Dobrodružný

USA, 1985, 108 min

Scénář:

Edward Khmara

Kamera:

Tony Imi

Hudba:

Maurice Jarre

Producenti:

Stephen J. Friedman

Střih:

Hannes Nikel

Zvuk:

Ed Parente

Scénografie:

Rolf Zehetbauer

Kostýmy:

Monika Bauert
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sfinkter
  **

  Prvních padesát minut jsem se regulérně rozmýšlel, zda tento filmek vlastně dokoukám, technicky i dějově vážně katastrofa. Avšak dokoukal jsem a nakonec jsem za to byl rád. Je potřeba vyzdvihnout Quaida a trošku popostrčený děj v druhé půli, kde už příběh nabýval na hlubším významu. Mimochodem hledači kovů při zajmutí malého draka říkají, že mu budou říkat John Doe - zde se asi inspirovali tvůrci Sedm pro jméno postavy sériového vraha v podání Spaceyho :)(25.1.2010)

 • flanker.27
  ***

  Záležitost, kterou by člověk raději neměl vidět v dospělosti, aby mu zůstaly aspoň hezké vzpomínky. Základní nápad je sice zajímavý (knihu jsem nečetl), ale uchopen příliš hollywoodsky. Asi je v tom příznak toho, jak se později Petersenova tvorba v hollywoodu vyvíjela. Málokdy úplně špatná věc (ano, Air Force One), ale i u tech potenciálně velmi dobrých tomu většinou chybí ten kousek od slušného k výbornému.(10.2.2011)

 • Jino
  ****

  Kvalitní sci-fi. Efekty sice za tu dobu zestárly, ale působivě natočený příběh a masky to vynahrazují. Děj je na toto zvláštní sci-fi drama hodně bohatý, takže jsem se ani na chvíli nenudil. Navíc Dennis Quaid a Louis Gossett Jr. přesvědčivě zvládají své postavy. Jako malé děcko jsem měl tento film hodně rád a dneska, nejen z nostalgie, tento pocit přetrvává. Jen mě mrzí ten pokažený konec, jinak bych měl čisté svědomí z těch čtyř hvězdiček, které po uvážení dávám.(22.1.2010)

 • dr.horrible
  **

  Petersena nemám rád.Natočil niekoľko výborných filmov (In the Line of Fire,Outbreak) plných bezchybnej akcie a hereckých výkonov,no až na jeden (Neverending Story),im absolútne chýba srdce,duša alebo proste čokoľvek,čo by mi umožňovalo vytvoriť si k nim akýkoľvek citový vzťah.A rovnaké je to s Enemy Mine.Triky a akcia sú na tú dobu obstojné,Quaid je tradične sympatický a nájde sa aj pár vtipných hlášok,ale pre dnešného diváka je to skrátka už trochu detinské,zastaralé,nudné a hlavne neosobné.A záver stojí za hovno.By the way,ako tak pozerám,väčšina tu hodnotila iba podľa spomienky.Je to tak na 50% a pôvodne som chcel dať tri hviezdy,ale 74 percent?!? Tento film patrí do modrých čísel(12.2.2013)

 • RHK
  ***

  Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Sci-fi až fantasy tak trochu startrekovského typu, která řeší psychologii soužití dvou inteligentních ztroskotanců - člověka a draka na opuštěné planetě. Tahle robinsonáda je ale obtížně stravitelný pokrm pro milovníky současné sci-fi kvůli slabým trikům a místy i scénáři. Podobné téma navíc zpracoval zajímavěji např. Steven Spielberg ve slavném E. T. Mimozemšťanovi již o 3 roky dříve. Přesto Enemy Mine za shlédnutí stojí - kvůli zajímavé cizí planetě, perfektním maskám draků a hlavně výtečným hereckým výkonům dvou ztroskotanců, kvůli kterým filmu odpouštím všechny chybičky. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RB87kN6UTLg(17.8.2011)

 • - Režírovat mohl David Lynch i Terry Gilliam, který odmítl, protože chtěl natočit vlastní snímek, ze kterého se vyklubal Brazil (1985). (HellFire)

 • - Celý film byl původním režisérem, Richardem Loncrainem, natočen na Islandu, ale po neshodách s producenty se projekt odložil, dokud se ho neujal Wolfgang Petersen. (HellFire)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné novely Barry B. Longyeara. (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace