poster

Alžbetin dvor (TV seriál)

Drama / Romantický / Válečný / Historický

Československo, 1986, 6x80 min

Režie:

Andrej Lettrich

Předloha:

Hana Zelinová (kniha)

Hrají:

Radoslav Brzobohatý, Jana Zvaríková, Michal Dočolomanský, Vladimír Müller, Maroš Kramár, Emília Vášáryová, Zora Kolínska, Jiří Císler, Dušan Jamrich, Marián Geišberg, Ján Greššo, Ján Kramár, Štefan Mišovic, Marián Slovák, Jaroslav Rozsíval, Adriana Romanová-Tarábková, Štefan Kvietik, Alexandra Záborská, Andy Hryc, Štefan Kožka, Magda Vášáryová, Miloš Pietor, Štefan Skrúcaný, Karol L. Zachar, Zuzana Jezerská, Eva Večerová, Isabela Soukupová-Siegelová, Zuzana Cigánová, Vladimír Rohoň, Ján Zachar, Ladislav Kočan, Jozef Krivička, Štefan Turňa, Peter Šimun, Petra Vančíková, Július Vašek, Jana Nagyová, Leopold Haverl, Hana Gregorová, Ľubomír Paulovič, Michal Gučík, Richard Stanke, Marek Ťapák, Eva Pavlíková, Anton Korenči, Tibor Bogdan, Svatopluk Matyáš, Ady Hajdu, Mikuláš Onufrák, Michal Gazdík, Jozef Vajda, Milan Bahul, Anton Živčic, Pavol Mikulík, Marta Sládečková, Zdeněk Srstka, Ivo Gogál, Vladimír Bartoň, Vladimír Jedľovský, Jozef Husár, Hana Gajdošová-Letková, Marta Krampolová, Viera Strnisková, Jiří Krampol, Elo Romančík, Karol Polák ml., Jana Bittnerová, Pavol Juráň, Stano Dančiak, Norina Bobrovská, Martin Kovačič, Margita Lopatova, Izabela Sieglová, Alžbeta Barthová-Pietrová, Petronela Kolevská, Marián Sotník, Nicoleta Deptová, Peter Bzdúch, Dušan Lenci, Soňa Ulická, Emil Horváth st., Pavol Topoľský
(další profese)
 • sclavux
  *****

  Je to jeden z tých pokladov, ktoré si nedovolím opakovane pozrieť skôr než po troch rokoch. V opačnom prípade by zážitok z neho nebol tak silný. Príbeh, spracovanie, hudba, podanie, len škoda slabučkého zakončenia. Dal by som neviem čo, aby som si ho mohol pozrieť ešte aspoň jedenkrát prvýkrát... „Uhorská" časť ma bez debát vyššiu úroveň, ako posledné dva diely, ktoré sú poznačené bojom robotníckeho hnutia, ale to je koniec koncov každý informačný prameň tej doby. Najsilnejšia postava Mathias, cisárov radca, s tajným poslaním uhorskej šľachty odrhnutia od Viedne je príkladom nevtieravého opisu historických premien v Uhorsku, ktorých sa tu nachádza dostatok. Cholera, Napoleon, zrušenie poddanstva, pozemková reforma, Hurban, Košicko-Bohumínska magistrála.. Je taký romantický výlet do nie tak vzdialenej minulosti.(1.2.2015)

 • tahit
  ****

  Domnívám se, že tento televizní seriál zachovává všechny přednosti kvalitní tvorby a má smysl pro detail postav se zvláštní osudovostí. Nemluvě o tom, že v něm slovenská krajina v celé šíří půvabu jen září. A jako by ten exteriér pro dramatický děj byl přímo stvořen. Režisér Andrej Letrrich měl velký dar, že uměl vždy vsadit na herce, přesněji na skvělé herce, kteří umějí či uměli udržet pozornost seriálu v historickém pojetí v míře svrchované a budiž jim za to dík. Přesto, že čas bývá někdy neúprosný kritik, tak poutavé literární návraty do televizních adaptací uplynulé doby jsou pro mne vkusnou a přitažlivou zábavou. Ještě dodám, že spisovatelka Hana Zelinová uměla opravdu nádherně a živě vytvořit ve své fantazii příběhy plné dramatických zvratů.(3.8.2010)

 • mikhail
  *****

  Dôstojné televízne prerozprávanie výbornej románovej trilógie Hany Zelinovej. Škoda len niektorých úprav v scenári, ktorých dôsledkom bolo vypustenie najlepších častí knižnej verzie. Nebyť toho, dávam 5*. Poznámka: Dodatočne po ďalšom zhliadnutí zvyšujem na 5*. Moja výčitka k rozdielom knižnej predlohy oproti scenáru asi nie je celkom OK, pretože som fakticky nevidel film / seriál, ktorý by dosahoval kvalít knižnej predlohy. Nič lepšie v slovenskej seriálovej tvorbe nemáme a dovolím si tvrdiť ,že sa nemáme za čo hanbiť ani pred svetom.(4.10.2006)

 • Herrydos
  *****

  Úžasný seriál kterého se zub času ani nedotkl poprvé jsem viděl až poslední část a to ještě z půlky když to jednou dávala ČT a tak sem musel čekat až to opět někdy zařadí STV a konečně sem si mohl tenhle skvost zhlédnout od začátku a musím Slovákům vystřihnout poklonu je to skvělí seriál který nemá moc velkou konkurenci jak tady v Česku tak na Slovensku je škoda že už se něco podobného netočí a pokud ano nestojí to za moc holt tenkrát věděli jak na to tohle je rozhodně za plný počet *(23.5.2014)

 • triatlet
  *****

  Rukopis Hany Zelinové na scénáři je patrný ve chvílích, kdy třeba malá Berta (v 5. díle) drnčině vyslovuje "er", nebo v posledním díle, kdy se těhotná Marta ptá Daniela: "Kde je Tvůj bratr?" Nádherně odvyprávěná sága má pevný základ v trilogii Hany Zelinové "Alžbětin dvůr", "Volání větra" a "Květ hrůzy". Osudy rodu Fabiciovců jsou silnější v prvních čtyřech dílech, které těží z 19. století. Poslední dva díly víc motají politiku a upřednostňují komunisty. Scény s přestřelkou Němců a partyzánů působí spíš jako parodie než jako opravdový boj. Herecky výborně podchycené, výborný nápad obsadit do role Celesty, pravnučky Julie Fabici (Emília Vašáryová), Magdu Vašáryovou.(8.7.2008)

 • - Exteriéry rodového sídla Fabiciů byly natočeny na zámku Lesné Kračany nedaleko od Dunajské Stredy, interiérové scény byly ale pořízeny v rokokovém zámku Mošovce u Turčianských Teplic. Kostel, který se ve filmu objevil, se pak nachází na Slovensku v Mošoviach, zámek zase na Moravě v Miloticích. (argenson)

 • - V piatej časti Kamenné labute (1986) hrá starého Filipa Fabiciho Ján Kramár, svoj hlas mu prepožičal Andrej Mojžiš. (Piri)

 • - Budova sýpky, drevenica pre služobníctvo, brána na Alžbetinom dvore i jazierko s kamennými labuťami boli v skutočnosti filmárske kulisy postavené pre potreby natáčania. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace