Alžbetin dvor (TV seriál)

Drama / Romantický / Válečný / Historický

Československo, 1986

Andrej Lettrich

Předloha:

Hana Zelinová (kniha)

Tibor Biath

Radoslav Brzobohatý, Jana Zvaríková, Michal Dočolomanský, Vlado Müller, Maroš Kramár, Emília Vášáryová, Zora Kolínska, Jiří Císler, Dušan Jamrich, Marián Geišberg, Ján Greššo, Ján Kramár, Štefan Mišovic, Marián Slovák, Jaroslav Rozsíval, Adriana Romanová-Tarábková, Štefan Kvietik, Alexandra Záborská, Andrej Hryc, Štefan Kožka, Magda Vášáryová, Miloš Pietor, Štefan Skrúcaný, Karol L. Zachar, Zuzana Jezerská, Eva Večerová, Isabela Soukupová-Siegelová, Zuzana Cigánová, Vladimír Rohoň, Ján Zachar, Ladislav Kočan, Jozef Krivička, Štefan Turňa, Peter Šimun, Petra Vančíková, Július Vašek, Jana Nagyová, Leopold Haverl, Hana Gregorová, Ľubomír Paulovič, Michal Gučík, Richard Stanke, Marek Ťapák, Eva Pavlíková, Anton Korenči, Tibor Bogdan, Svatopluk Matyáš, Ady Hajdu, Mikuláš Onufrák, Michal Gazdík, Jozef Vajda, Milan Bahúl, Anton Živčic, Pavol Mikulík, Marta Sládečková, Zdeněk Srstka, Ivo Gogál, Vladimír Bartoň, Vladimír Jedľovský, Jozef Husár, Hana Gajdošová-Letková, Marta Krampolová, Viera Strnisková, Jiří Krampol, Elo Romančík, Karol Polák ml., Jana Bittnerová, Pavol Juráň, Stano Dančiak, Norina Bobrovská, Martin Kovačič, Margita Lopatova, Alžbeta Bárthová-Pietorová, Marián Sotník, Nicoleta Deptová, Peter Bzdúch, Dušan Lenci, Soňa Ulická, Emil Horváth st., Pavol Topoľský, Adam Kerďo, Andrej Ritomský, Radko Paľa

Suverénne najlepší seriál pochádzajúci zo slovenského prostredia, kde sa vystriedali všetky možné slovenské aj české herecké hviezdy, na ktoré dnešní pseudoherci môžu skutočne len čumieť a učiť sa. Stačí si len porovnať mená ako Dočolomanský, Jamrich, Müller a mohli by sme tu vymenovať ďalšie desiatky z tejto série, s dnešnými mladými nádejami ako Maštalír, Koleník alebo Kemka. A tom som týchto pánov spomenul len preto, že sú to výhercovia slovenskej ankety OTO v katégorii najlepší herec. To je zrkadlo dnešnej úrovne. Alžbetin dvor je famózna kniha spracovaná do legendárneho filmového spracovania. Herecké výkony spolu s perfektným dejom plného zvratov a nečakaného vývoja je ozdobou našej kinematografie.(17.6.2016)

Plnokrvná televízna melodráma s výsostne slovenskou (spočiatku uhorskou) látkou, natočená na námet trilógie spisovateľky Hany Zelinovej. Láska, sex, intrigy a smrť (veľa smrti) v ságe zemianskych rodov turčianskej stolice. Výpravný seriál sa blýska atraktivitou kostýmov, exteriérov aj interiérov, a výbornej hudby Svetozára Stračinu. Dejovo sa pohybuje na hranici pútavého historického románu a braku zo ženskej červenej knižnice, a chvíľami to pojme oboje. Napriek tomu sa tvorcom podarilo uchopiť určitú magickosť a osudovosť príbehu, vďaka čomu vie osloviť širšie spektrum divákov a býva v slovenskej televízii pravidelne reprízovaný. Prvé štyri časti sú vydarené, piatu a šiestu drží trochu motív Hájnalky, záverečná epizóda so silným politickým podtextom však pôsobí zmätene a dejovo nehodnoverne, konanie postáv miestami nelogicky. Nemohol som sa ubrániť dojmu, že posledná časť bola natočená akoby nasilu a pôsobí ako z iného seriálu. Škoda takéhoto sklamania v závere inak vydarenej série. Čo sa týka obsadenia, ide o lexikón hviezd slovenského (a z časti českého) herectva, najmä v mužských postavách. Výkony , ktoré ma zaujali: Radek Brzobohatý (dabovaný Štefanom Kvietikom - role si v inej postave neskôr v seriáli vymenili), Vladimír Müller v dvojúlohe , Emília Vášáryová, Richard Stanke, Zora Kolínska a ďalší.(22.9.2016)

Výborný historický seriál, ktorý v šiestich epizódach predstaví osudy jedného prekliateho zemianskeho rodu počas 150 rokov. Aj takéto dlhé obdobie a veľké časové skoky podáva zaujímavým spôsobom s dobre premyslenými výmenami hercov, občas aj v rámci hereckých rodín. Vrcholom je určite štvrtá epizóda s Vladom Müllerom, neskôr sa to mierne nakláňa k socialistickym dogmám. Ale aj tak ide o veľmi podarené dielo a je dobré, že prešlo digitálnym reštaurovaním pre potešenie ďalších generácií.(23.11.2018)

Dôstojné televízne prerozprávanie výbornej románovej trilógie Hany Zelinovej. Škoda len niektorých úprav v scenári, ktorých dôsledkom bolo vypustenie najlepších častí knižnej verzie. Nebyť toho, dávam 5*. Poznámka: Dodatočne po ďalšom zhliadnutí zvyšujem na 5*. Moja výčitka k rozdielom knižnej predlohy oproti scenáru asi nie je celkom OK, pretože som fakticky nevidel film / seriál, ktorý by dosahoval kvalít knižnej predlohy. Nič lepšie v slovenskej seriálovej tvorbe nemáme a dovolím si tvrdiť ,že sa nemáme za čo hanbiť ani pred svetom.(4.10.2006)

Dokud se to odehrává v 19. století a jde čistě o rodinné drama s hádkami mezi více bohatými a méně bohatými, tak je to fantastický výlet do slovenské historie středních vrstev. Takže první tři čtyři díly výborné, pak ovšem nastupuje dělnické hnutí a levicová ideologie a nastává kvalitativní sešup, nicméně dobová daň roku vzniku je tu ještě ve snesitelné míře. První polovinu suverénně táhnou Radoslav Brzobohatý a Emília Vášáryová. Aby to divákům nebylo líto, v pátém díle se Brzobohatý objevuje aspoň jako dabér a jeho hlasem mluví Štefan Kvietik. Na snížení dramatického vyznění má podíl Magda Vášáryová, která se posledními dvěma díly motá v dost nešikovné postavě pošahané Celesty. Naproti tomu zajímavou roli bordelmamá ztvárnila zpěvačka Zora Kolínská. Má to navíc slušnou a přesně pasující hudbu. Slovenská televize si postavila solidní pomník své tvorby z 80. let a troufnu si tvrdit, že je to lepší než Zlá krev nebo Synové a dcery Jakuba Skláře ze stejné doby u nás.(16.6.2012)

• - Exteriéry rodového sídla Fabiciů byly natočeny na zámku Lesné Kračany nedaleko od Dunajské Stredy, interiérové scény byly ale pořízeny v rokokovém zámku Mošovce u Turčianských Teplic. Kostel, který se ve filmu objevil, se pak nachází na Slovensku v Mošoviach, zámek zase na Moravě v Miloticích. (argenson)

• - V piatej časti Kamenné labute (1986) hrá starého Filipa Fabiciho Ján Kramár, svoj hlas mu prepožičal Andrej Mojžiš. (Piri)

• - Budova sýpky, drevenica pre služobníctvo, brána na Alžbetinom dvore i jazierko s kamennými labuťami boli v skutočnosti filmárske kulisy postavené pre potreby natáčania. (Raccoon.city)