Alžbetin dvor (TV seriál)

Drama / Romantický / Válečný / Historický

Československo, 1986, 6x80 min

Andrej Lettrich

Předloha:

Hana Zelinová (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Jana Zvaríková, Michal Dočolomanský, Vlado Müller, Maroš Kramár, Emília Vášáryová, Zora Kolínska, Jiří Císler, Dušan Jamrich, Marián Geišberg, Ján Greššo, Ján Kramár, Štefan Mišovic, Marián Slovák, Jaroslav Rozsíval, Adriana Romanová-Tarábková, Štefan Kvietik, Alexandra Záborská, Andrej Hryc, Štefan Kožka, Magda Vášáryová, Miloš Pietor, Štefan Skrúcaný, Karol L. Zachar, Zuzana Jezerská, Eva Večerová, Isabela Soukupová-Siegelová, Zuzana Cigánová, Vladimír Rohoň, Ján Zachar, Ladislav Kočan, Jozef Krivička, Štefan Turňa, Peter Šimun, Petra Vančíková, Július Vašek, Jana Nagyová, Leopold Haverl, Hana Gregorová, Ľubomír Paulovič, Michal Gučík, Richard Stanke, Marek Ťapák, Eva Pavlíková, Anton Korenči, Tibor Bogdan, Svatopluk Matyáš, Ady Hajdu, Mikuláš Onufrák, Michal Gazdík, Jozef Vajda, Milan Bahúl, Anton Živčic, Pavol Mikulík, Marta Sládečková, Zdeněk Srstka, Ivo Gogál, Vladimír Bartoň, Vladimír Jedľovský, Jozef Husár, Hana Gajdošová-Letková, Marta Krampolová, Viera Strnisková, Jiří Krampol, Elo Romančík, Karol Polák ml., Jana Bittnerová, Pavol Juráň, Stano Dančiak, Norina Bobrovská, Martin Kovačič, Margita Lopatova, Izabela Sieglová, Alžbeta Barthová-Pietrová, Petronela Kolevská, Marián Sotník, Nicoleta Deptová, Peter Bzdúch, Dušan Lenci, Soňa Ulická, Emil Horváth st., Pavol Topoľský

Suverénne najlepší seriál pochádzajúci zo slovenského prostredia, kde sa vystriedali všetky možné slovenské aj české herecké hviezdy, na ktoré dnešní pseudoherci môžu skutočne len čumieť a učiť sa. Stačí si len porovnať mená ako Dočolomanský, Jamrich, Müller a mohli by sme tu vymenovať ďalšie desiatky z tejto série, s dnešnými mladými nádejami ako Maštalír, Koleník alebo Kemka. A tom som týchto pánov spomenul len preto, že sú to výhercovia slovenskej ankety OTO v katégorii najlepší herec. To je zrkadlo dnešnej úrovne. Alžbetin dvor je famózna kniha spracovaná do legendárneho filmového spracovania. Herecké výkony spolu s perfektným dejom plného zvratov a nečakaného vývoja je ozdobou našej kinematografie.(17.6.2016)

Domnívám se, že tento televizní seriál zachovává všechny přednosti kvalitní tvorby a má smysl pro detail postav se zvláštní osudovostí. Nemluvě o tom, že v něm slovenská krajina v celé šíří půvabu jen září. A jako by ten exteriér pro dramatický děj byl přímo stvořen. Režisér Andrej Letrrich měl velký dar, že uměl vždy vsadit na herce, přesněji na skvělé herce, kteří umějí či uměli udržet pozornost seriálu v historickém pojetí v míře svrchované a budiž jim za to dík. Přesto, že čas bývá někdy neúprosný kritik, tak poutavé literární návraty do televizních adaptací uplynulé doby jsou pro mne vkusnou a přitažlivou zábavou. Ještě dodám, že spisovatelka Hana Zelinová uměla opravdu nádherně a živě vytvořit ve své fantazii příběhy plné dramatických zvratů.(3.8.2010)

Dokud se to odehrává v 19. století a jde čistě o rodinné drama s hádkami mezi více bohatými a méně bohatými, tak je to fantastický výlet do slovenské historie středních vrstev. Takže první tři čtyři díly výborné, pak ovšem nastupuje dělnické hnutí a levicová ideologie a nastává kvalitativní sešup, nicméně dobová daň roku vzniku je tu ještě ve snesitelné míře. První polovinu suverénně táhnou Radoslav Brzobohatý a Emília Vášáryová. Aby to divákům nebylo líto, v pátém díle se Brzobohatý objevuje aspoň jako dabér a jeho hlasem mluví Štefan Kvietik. Na snížení dramatického vyznění má podíl Magda Vášáryová, která se posledními dvěma díly motá v dost nešikovné postavě pošahané Celesty. Naproti tomu zajímavou roli bordelmamá ztvárnila zpěvačka Zora Kolínská. Má to navíc slušnou a přesně pasující hudbu. Slovenská televize si postavila solidní pomník své tvorby z 80. let a troufnu si tvrdit, že je to lepší než Zlá krev nebo Synové a dcery Jakuba Skláře ze stejné doby u nás.(16.6.2012)

Je to jeden z tých pokladov, ktoré si nedovolím opakovane pozrieť skôr než po troch rokoch. V opačnom prípade by zážitok z neho nebol tak silný. Príbeh, spracovanie, hudba, podanie, len škoda slabučkého zakončenia. Dal by som neviem čo, aby som si ho mohol pozrieť ešte aspoň jedenkrát prvýkrát... „Uhorská" časť ma bez debát vyššiu úroveň, ako posledné dva diely, ktoré sú poznačené bojom robotníckeho hnutia, ale to je koniec koncov každý informačný prameň tej doby. Najsilnejšia postava Mathias, cisárov radca, s tajným poslaním uhorskej šľachty odrhnutia od Viedne je príkladom nevtieravého opisu historických premien v Uhorsku, ktorých sa tu nachádza dostatok. Cholera, Napoleon, zrušenie poddanstva, pozemková reforma, Hurban, Košicko-Bohumínska magistrála.. Je taký romantický výlet do nie tak vzdialenej minulosti.(1.2.2015)

Nádherná rodinná sága rodu Fabiciovcov. Je pravda, že oproti knihe je celkový dej upravený (celé dianie sa sústredilo na Alžbetin dvor, pričom z kníh sa tu odohráva len dej prvej), ale vynikajúce herecké výkony výkvetu vtedajšej hereckej školy, podmanivá hudba a bravúrne napísaný scenár robia z tejto minisérie skutočný skvost.(21.6.2007)

• - Exteriéry rodového sídla Fabiciů byly natočeny na zámku Lesné Kračany nedaleko od Dunajské Stredy, interiérové scény byly ale pořízeny v rokokovém zámku Mošovce u Turčianských Teplic. Kostel, který se ve filmu objevil, se pak nachází na Slovensku v Mošoviach, zámek zase na Moravě v Miloticích. (argenson)

• - Postavu, ktorú hral Radoslav Brzobohatý, nahovoril Štefan Kvietik a naopak postavu, ktorú hral Štefan Kvietik, nahovoril Radoslav Brzobohatý. Taktiež Ľubomíra Pauloviča predaboval herec Ľubo Roman. (BlueNeon81)

• - V piatej časti Kamenné labute (1986) hrá starého Filipa Fabiciho Ján Kramár, svoj hlas mu prepožičal Andrej Mojžiš. (Piri)