Alžbetin dvor (TV seriál)

Drama / Romantický / Válečný / Historický

Československo, 1986, 6x80 min

Andrej Lettrich

Předloha:

Hana Zelinová (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Jana Zvaríková, Michal Dočolomanský, Vladimír Müller, Maroš Kramár, Emília Vášáryová, Zora Kolínska, Jiří Císler, Dušan Jamrich, Marián Geišberg, Ján Greššo, Ján Kramár, Štefan Mišovic, Marián Slovák, Jaroslav Rozsíval, Adriana Romanová-Tarábková, Štefan Kvietik, Alexandra Záborská, Andrej Hryc, Štefan Kožka, Magda Vášáryová, Miloš Pietor, Štefan Skrúcaný, Karol L. Zachar, Zuzana Jezerská, Eva Večerová, Isabela Soukupová-Siegelová, Zuzana Cigánová, Vladimír Rohoň, Ján Zachar, Ladislav Kočan, Jozef Krivička, Štefan Turňa, Peter Šimun, Petra Vančíková, Július Vašek, Jana Nagyová, Leopold Haverl, Hana Gregorová, Ľubomír Paulovič, Michal Gučík, Richard Stanke, Marek Ťapák, Eva Pavlíková, Anton Korenči, Tibor Bogdan, Svatopluk Matyáš, Ady Hajdu, Mikuláš Onufrák, Michal Gazdík, Jozef Vajda, Milan Bahúl, Anton Živčic, Paľo Mikulík, Marta Sládečková, Zdeněk Srstka, Ivo Gogál, Vladimír Bartoň, Vladimír Jedľovský, Jozef Husár, Hana Gajdošová-Letková, Marta Krampolová, Viera Strnisková, Jiří Krampol, Elo Romančík, Karol Polák ml., Jana Bittnerová, Pavol Juráň, Stanislav Dančiak, Norina Bobrovská, Martin Kovačič, Margita Lopatova, Isabela Sieglová, Alžbeta Bárthová-Pietorová, Petronela Kolevská, Marián Sotník, Nicoleta Deptová, Peter Bzdúch, Dušan Lenci, Soňa Ulická, Emil Horváth st., Pavol Topoľský

Dôstojné televízne prerozprávanie výbornej románovej trilógie Hany Zelinovej. Škoda len niektorých úprav v scenári, ktorých dôsledkom bolo vypustenie najlepších častí knižnej verzie. Nebyť toho, dávam 5*. Poznámka: Dodatočne po ďalšom zhliadnutí zvyšujem na 5*. Moja výčitka k rozdielom knižnej predlohy oproti scenáru asi nie je celkom OK, pretože som fakticky nevidel film / seriál, ktorý by dosahoval kvalít knižnej predlohy. Nič lepšie v slovenskej seriálovej tvorbe nemáme a dovolím si tvrdiť ,že sa nemáme za čo hanbiť ani pred svetom.(4.10.2006)

Velmi podařený (díl 1-4) seriál, který mapuje tragické osudy několika generací rodu Fabiciů od dob Napoleonova tažení do Ruska až po druhou světovou válku. Seriál má velmi kvalitní hudbu a herecké obsazení, které je zejména v první polovině seriálu podpořeno i silným dějem a solidním scénářem. Jak je typické pro seriály z minulého režimu, čím více vzrůstá síla "dělnického" hnutí, tím více děj zabředává do prázdného politikaření a nabubřelých řečí. Pokud se děj opírá o tragiku rodinné kletby a velké emoce nenávisty, závisti a lásky a žárlivosti, potud je dobrý a věrohodný, protože neprodukuje nikoho zcela kladného nebo záporného, jen ho více či méně chápeme a fandíme mu. Ke konci už kladnost postav plyne a odvozuje se od jejich postoje ke komunistickému hnutí a partizánům. Takže to jde šupem domů. Škoda, že se seriál více neopíral o silné figury Mathaise, Alžběty, Julie a Filipa a nevytvořil jim i ke konci silnou protiváhu.(7.10.2007)

Úžasný seriál kterého se zub času ani nedotkl poprvé jsem viděl až poslední část a to ještě z půlky když to jednou dávala ČT a tak sem musel čekat až to opět někdy zařadí STV a konečně sem si mohl tenhle skvost zhlédnout od začátku a musím Slovákům vystřihnout poklonu je to skvělí seriál který nemá moc velkou konkurenci jak tady v Česku tak na Slovensku je škoda že už se něco podobného netočí a pokud ano nestojí to za moc holt tenkrát věděli jak na to tohle je rozhodně za plný počet *(23.5.2014)

Plnokrvná televízna melodráma s výsostne slovenskou (spočiatku uhorskou) látkou, natočená na námet trilógie spisovateľky Hany Zelinovej. Láska, sex, intrigy a smrť (veľa smrti) v ságe zemianskych rodov turčianskej stolice. Výpravný seriál sa blýska atraktivitou kostýmov, exteriérov aj interiérov, a výbornej hudby Svetozára Stračinu. Dejovo sa pohybuje na hranici pútavého historického románu a braku zo ženskej červenej knižnice, a chvíľami to pojme oboje. Napriek tomu sa tvorcom podarilo uchopiť určitú magickosť a osudovosť príbehu, vďaka čomu vie osloviť širšie spektrum divákov a býva v slovenskej televízii pravidelne reprízovaný. Prvé štyri časti sú vydarené, piatu a šiestu drží trochu motív Hájnalky, záverečná epizóda so silným politickým podtextom však pôsobí zmätene a dejovo nehodnoverne, konanie postáv miestami nelogicky. Nemohol som sa ubrániť dojmu, že posledná časť bola natočená akoby nasilu a pôsobí ako z iného seriálu. Škoda takéhoto sklamania v závere inak vydarenej série. Čo sa týka obsadenia, ide o lexikón hviezd slovenského (a z časti českého) herectva, najmä v mužských postavách. Výkony , ktoré ma zaujali: Radek Brzobohatý (dabovaný Štefanom Kvietikom - role si v inej postave neskôr v seriáli vymenili), Vladimír Müller v dvojúlohe , Emília Vášáryová, Richard Stanke, Zora Kolínska a ďalší.(22.9.2016)

Suverénne najlepší seriál pochádzajúci zo slovenského prostredia, kde sa vystriedali všetky možné slovenské aj české herecké hviezdy, na ktoré dnešní pseudoherci môžu skutočne len čumieť a učiť sa. Stačí si len porovnať mená ako Dočolomanský, Jamrich, Müller a mohli by sme tu vymenovať ďalšie desiatky z tejto série, s dnešnými mladými nádejami ako Maštalír, Koleník alebo Kemka. A tom som týchto pánov spomenul len preto, že sú to výhercovia slovenskej ankety OTO v katégorii najlepší herec. To je zrkadlo dnešnej úrovne. Alžbetin dvor je famózna kniha spracovaná do legendárneho filmového spracovania. Herecké výkony spolu s perfektným dejom plného zvratov a nečakaného vývoja je ozdobou našej kinematografie.(17.6.2016)

• - Budova sýpky, drevenica pre služobníctvo, brána na Alžbetinom dvore i jazierko s kamennými labuťami boli v skutočnosti filmárske kulisy postavené pre potreby natáčania. (Raccoon.city)

• - Postavu, ktorú hral Radoslav Brzobohatý, nahovoril Štefan Kvietik a naopak postavu, ktorú hral Štefan Kvietik, nahovoril Radoslav Brzobohatý. Taktiež Ľubomíra Pauloviča predaboval herec Ľubo Roman. (BlueNeon81)

• - Exteriéry rodového sídla Fabiciů byly natočeny na zámku Lesné Kračany nedaleko od Dunajské Stredy, interiérové scény byly ale pořízeny v rokokovém zámku Mošovce u Turčianských Teplic. Kostel, který se ve filmu objevil, se pak nachází na Slovensku v Mošoviach, zámek zase na Moravě v Miloticích. (argenson)