Alžbetin dvor (TV seriál)

Drama / Romantický / Válečný / Historický

Československo, 1986, 6x80 min

Andrej Lettrich

Předloha:

Hana Zelinová (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Jana Zvaríková, Michal Dočolomanský, Vlado Müller, Maroš Kramár, Emília Vášáryová, Zora Kolínska, Jiří Císler, Dušan Jamrich, Marián Geišberg, Ján Greššo, Ján Kramár, Štefan Mišovic, Marián Slovák, Jaroslav Rozsíval, Adriana Romanová-Tarábková, Štefan Kvietik, Alexandra Záborská, Andrej Hryc, Štefan Kožka, Magda Vášáryová, Miloš Pietor, Štefan Skrúcaný, Karol L. Zachar, Zuzana Jezerská, Eva Večerová, Isabela Soukupová-Siegelová, Zuzana Cigánová, Vladimír Rohoň, Ján Zachar, Ladislav Kočan, Jozef Krivička, Štefan Turňa, Peter Šimun, Petra Vančíková, Július Vašek, Jana Nagyová, Leopold Haverl, Hana Gregorová, Ľubomír Paulovič, Michal Gučík, Richard Stanke, Marek Ťapák, Eva Pavlíková, Anton Korenči, Tibor Bogdan, Svatopluk Matyáš, Ady Hajdu, Mikuláš Onufrák, Michal Gazdík, Jozef Vajda, Milan Bahul, Anton Živčic, Pavol Mikulík, Marta Sládečková, Zdeněk Srstka, Ivo Gogál, Vladimír Bartoň, Vladimír Jedľovský, Jozef Husár, Hana Gajdošová-Letková, Marta Krampolová, Viera Strnisková, Jiří Krampol, Elo Romančík, Karol Polák ml., Jana Bittnerová, Pavol Juráň, Stano Dančiak, Norina Bobrovská, Martin Kovačič, Margita Lopatova, Izabela Sieglová, Alžbeta Barthová-Pietrová, Petronela Kolevská, Marián Sotník, Nicoleta Deptová, Peter Bzdúch, Dušan Lenci, Soňa Ulická, Emil Horváth st., Pavol Topoľský

Domnívám se, že tento televizní seriál zachovává všechny přednosti kvalitní tvorby a má smysl pro detail postav se zvláštní osudovostí. Nemluvě o tom, že v něm slovenská krajina v celé šíří půvabu jen září. A jako by ten exteriér pro dramatický děj byl přímo stvořen. Režisér Andrej Letrrich měl velký dar, že uměl vždy vsadit na herce, přesněji na skvělé herce, kteří umějí či uměli udržet pozornost seriálu v historickém pojetí v míře svrchované a budiž jim za to dík. Přesto, že čas bývá někdy neúprosný kritik, tak poutavé literární návraty do televizních adaptací uplynulé doby jsou pro mne vkusnou a přitažlivou zábavou. Ještě dodám, že spisovatelka Hana Zelinová uměla opravdu nádherně a živě vytvořit ve své fantazii příběhy plné dramatických zvratů.(3.8.2010)

Televizni skvost rekl bych. Herci, vyprava i kamera a k tomu poutavy romantizujici dej, jsem velmi mile prekvapen.(11.6.2010)

Sledovanie zmien situácie v uhrosku z Alžbetinho Dvora, perfektný námet, perfektne sfilmované, perfektne zahrané. Neskôr už síce kvalita opadala no stále to bolo dejovo veľmi zaujímavé a presvedčivé, pravdepodobne jeden z najlepších SVK seriálov aký som kedy videl.(6.7.2007)

Takmer všetci slovenskí herci, čo za niečo stáli, v jednom peknom historickom seriály s dobrou hudbou. Najradšej mám prvé 4 diely, potom do deja zasiahne prvá a druhá svetová vojna a už to nie je ono.(7.7.2010)

Velmi podařený (díl 1-4) seriál, který mapuje tragické osudy několika generací rodu Fabiciů od dob Napoleonova tažení do Ruska až po druhou světovou válku. Seriál má velmi kvalitní hudbu a herecké obsazení, které je zejména v první polovině seriálu podpořeno i silným dějem a solidním scénářem. Jak je typické pro seriály z minulého režimu, čím více vzrůstá síla "dělnického" hnutí, tím více děj zabředává do prázdného politikaření a nabubřelých řečí. Pokud se děj opírá o tragiku rodinné kletby a velké emoce nenávisty, závisti a lásky a žárlivosti, potud je dobrý a věrohodný, protože neprodukuje nikoho zcela kladného nebo záporného, jen ho více či méně chápeme a fandíme mu. Ke konci už kladnost postav plyne a odvozuje se od jejich postoje ke komunistickému hnutí a partizánům. Takže to jde šupem domů. Škoda, že se seriál více neopíral o silné figury Mathaise, Alžběty, Julie a Filipa a nevytvořil jim i ke konci silnou protiváhu.(7.10.2007)

• - Exteriéry rodového sídla Fabiciů byly natočeny na zámku Lesné Kračany nedaleko od Dunajské Stredy, interiérové scény byly ale pořízeny v rokokovém zámku Mošovce u Turčianských Teplic. Kostel, který se ve filmu objevil, se pak nachází na Slovensku v Mošoviach, zámek zase na Moravě v Miloticích. (argenson)

• - Postavu, ktorú hral Radoslav Brzobohatý, nahovoril Štefan Kvietik a naopak postavu, ktorú hral Štefan Kvietik, nahovoril Radoslav Brzobohatý. Taktiež Ľubomíra Pauloviča predaboval herec Ľubo Roman. (BlueNeon81)

• - V piatej časti Kamenné labute (1986) hrá starého Filipa Fabiciho Ján Kramár, svoj hlas mu prepožičal Andrej Mojžiš. (Piri)