Série(2) / Epizody(16)

Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Patnáctiletý Marty měl celý život před sebou. Teď je ale mrtvý. Zbyla po něm jen série mrazivých videí, které natáčel krátce před svou smrtí. Truchlící otec skládá dohromady střípky Martyho online života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. Osmidílný thriller #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer. (MALL.TV)

Tosim

Na ten obsah zvolená tak akorát forma krátkého seriálu, co se týče stopáže i počtu dílů. Vše působí přirozeně, moderně i dostatečně zamotaně a nesklouzává do rádoby "cool" podoby či vlastní parodie. 70%. ()

xxmartinxx

Kdyby to jen trochu ubralo z návodné hudby, cool montáží a vůbec snahy vypadat jak trendy video a jen trochu to důvěřovalo síle námětu ("vypůjčenému" od 13 Reasons Why) a vytříbilo se to, mohlo to být opravdu dobré. Možná by to působilo méně chtěně. Byť se dá debatovat o tom, jestli je to námět dost nosný na celý internetový seriál - ono vlastně stačí vidět první a poslední díl. Taky se to bohužel nezbavuje určitého osvětového odéru - nemíněno tentokrát v dobrém. Prostě to působí míň jako drama a víc jako varovné video pro děcka - a na tohle mají děcka cit. ()

Djoker

Modrá velryba byla cool tak před třemi lety, ale jako doprovodné video k zatím poslední Klusákovině ideální. V rámci lokální žumpy je to samozřejmě bomba, ale Emmy je už docela úlet. Oceňování moralitek začíná být fakt nuda. ()

choze

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po Pěstírně a Semestru další solidní webseroš. Napínavý a atmosférický, se silným aktuálním sdělením. Scénář by se mi líbil ještě trochu zamotanější a tempo trochu popohnanější, ale jak to je, to funguje slušně. ()

Kothy

Zajímavý internetový počin Mall.tv. Je to hezká ukázka internetové šikana a toho, kam až člověka může taková nepříjemná situace dostat. Martinovi rodiče až po smrti svého syna zjišťují, jaké měl problémy a co všechno k této tragické události vedlo. Nehrají tam moc známé osobnosti. Postupně odhalujeme střípky z Martyho života s zjišťujeme, proč dělal, co dělal. Postupně nás překvapí pár zajímavých zvratů. Za jakých okolností Marty umřel a kdo v tom měl všechno prsty? To vše se postupně dozvíme. "Uděláš všechno, co ti řeknu." ()

boshke

Ano, mohli bychom žehrat (a někteří žehrají) na přílišnou (a nemístnou) atmosféričnost počinu, ale za mne smysl díla jednoznačně převažuje. Naproti počinům, které mohou být po profesionální stránce bez chyby, ale nerozumím, co se divákovi snaží sdělit, popř. sdělují nesmysly. Moje dětsví naštěstí nebylo takovýmito "věcmi" poznamenané a lituji po mně následující generace, že se s něčím takovým musejí vypořádávat... 80% ()

Slartibarkfast

Rozhodně doporučuji nejen pro perfektní herce v hlavních rolích, vhodně zvolenému formátu, decentní míře dávkování, délce a tématu, ale především proto, že je toto ožehavé téma víc než aktuální. Přesto o něm skoro nikdo nemluví, ačkoliv si v jistých formách procházíme tím vším každý, jen co rozklikneme nějakou diskusi na libovolné doméně. Je v tom skryta hlubší myšlenka a odkaz. Nikdy nepodceňujte, jakým způsobem působíte na lidi na druhé straně a jaký to pro vás, nebo pro ně, může mít dopad. Seriál, který rozhodně stojí za to zhlédnout, ačkoliv má pár chyb, ale ta hlavní myšlenka je tam snad jasná. Určitě svěží vítr a čerstvá voda v tom našem českém rybníčku, která rozčeřila hladinu a snad i pár jedinců přinutila zamyslet se. Těším se na druhou sérii, která snad nepodkopne nohy té první. 85% ()

Marze

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriál s tématem kyberšikany v koprodukci Bionautu a Mall.tv obdržel cenu Emmy , na Austin Film Festivalu v Texasu získal cenu pro nejlepší digitální sérii , na Marseille Web Festu cenu za režii a scénář , na Finále Plzeň byl nejlepším televizním a internetovým seriálem na Finále Plzeň, z festivalu Serial Killer si loni odnesl cenu za nejlepší webseriál. Připravuje se pokračování s názvem #annaismissing. ()

marhoul

Plný počet, protože názorné, poučné, aktualní a důležité. Řekla bych, že především pro rodiče, protože omladina už kolikrát poučena je. Gratuluji k nominaci na Emmy! Po dokumentu V síti další práce, která může lidem otevřít oči. Pěkně natočeno, sympatická stopáž, dobře obsazeno. Odbočka k jiné věci: nedávno jsem četla nový český román Soběstačný. Pojednával o čemsi jiném, ale v určité etapě se jedenáctiletý chlapec dostal do situace, kdy ho obtěžoval dospělý chlap přes mobil. Spisovatelka velmi dobře vystihla nesnadnou situaci vystresovaného kluka, který dobře ví, že je to špatně, že o tom musí říct dospělým, je poučen jak ze školy, tak z domu, přesto je tato cesta neschůdná. Například dveře ke školní psycholožce v místech, kam každý vidí a on se tam stydí vejít, třídní učitelka, která se mu líbí a hanba nepustí, vážně nemocná máma, kterou zatěžovat nemůže nebo dědeček, který je moc starý... A predátor stále vypisuje, stále naléhá. Situace, kterou jedenáctileté dítě řešit chce, ale kvůli všelijakým okolnostem neví jak. Tato dějová linie mě zaujala a seriál ji teď doplnil. Obojí doporučuji rodičům, ačkoli jak zmiňuji výše, v knize jde o něco jiného, setkání s predátorem je jen epizodou, přesto jsem u ní trnula hrůzou. ()

rikitiki

Převážně edukativní, ale velmi snesitelnou formou. Výkony, a to hlavně mladých herců, byly poněkud nejisté, až tápavé. Příběh je klišovitý, leč maskuje to vcelku zdatně formou využívající sítě. SHRNUTÍ: Probohy, nikdy neposílejte nikomu své nahé fotky nebo videa! A když už, tak bez obličeje a viditelných známek, dle kterých byste mohli být identifikováni. ()

argenson

Díkybohu že nepatřím do cílový skupiny, aspoň doufám. Jako osvěta nevím nakolik to zafunguje, ale natočený je to náramně dobře. Korunováno skvostným závěrem ve stylu všechno je jinak. ()

Morholt

Na děti to nejspíš tolik působit nebude, protože 99% puberťáků vám řekne "Nejsem debil! Mě by se nic podobnýho nestalo.". Nicméně můžu potvrdit, že coby strašák pro rodiče to funguje takřka dokonale a generace podobnými věcmi nepolíbená musí zákonitě tápat, když se jejich potomek dostane do podobné spirály. Vtáhlo mě to takřka okamžitě. Má to autentický formát, dostatečné tempo, návodnou hudbu, která ovšem dokonale funguje a přikládá důraz tam, kde je potřeba a dostatečně podporuje napětí a konečně jsou tu i herci, kteří sice nepatří k první lize, ale o to víc mě bavili. Představitel Martyho byl perfektní. Soukup tady potvrzuje, že vysoká kvalita jeho kraťasů není náhodná a pevně doufám, že jeho celovečerní debut tu bude co nevidět. Třesu se na druhou řadu. 100% ()

JohnCZ

Technicky obdivuhodné, herecky velmi uvěřitelné, výborně hudebně podbarvené a hlavně, od začátku do konce fest napínavé a nepředvídatelné. Funguje to jako varování pro děcka i jako dramatický seriál. Má to tah na branku, nepůsobí to nijak zvlášť televizně (což je u českého webseriálu obdivuhodné o to víc), neplýtvá se zbytečně stopáží a ještě to má logické vyústění. Možná nadhodnocuju, ale hodně příjemně mě to překvapilo. ()

ledzepfan

Některé herecké výkony jsou zoufalé (sorry, ale je to tak) a je trošku škoda, že totožnost vyděrače vnímavý divák odhalí dlouho dopředu... Ale jinak je to poměrně úderný a tím pádem snad i výchovný projekt který je zároveň i svižný a jaksi poutavý.. ()

movieband

Surové, řekl bych autentické a s těžkou atmosférou. Marty si na nic nehraje a prakticky jde od úvodu přes retrospekci k jádru pudla. Výborně zahrané. ()

easaque

-4* Co napsat o tomto českém webovém seriálu, o kterém se mluvím dokonce i ve světě, díky jeho ocenění? Už jsem viděl pár snímků na téma kyberšikany, tak mi to není cizí, i když už mám skoro padesátku na krku. Příběh a chování postav je uvěřitelné a celé je to dobře zpracované, a to, že mu tady někteří vyčítají neoriginalitu mi nevadí a beru ho prostě jako další příspěvek. I když nejsem cílovka, tak mi přijde vhodný jak pro rodiče i puberťáky, kterých se to nejvíc týká. Ale to ať si posoudí každý sám. Za mě si však 4 hvězdičky odnáší. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - motto na závěr: Virtuální svět se čím dál víc prokousává do našich duší a nevím jestli jsou na to připraveni ()

hhannie

Když jsem "#martyisdead" viděla u jednoho svého oblíbence, říkala jsem si: "na co to, sakra, kouká? A ještě je to český! To bude nějaká ultra chujovina!". Ale když jsem viděla, jak to hodnotil, tak jsem si řekla, že tomu dám šanci. A jo, líbilo se mi to. Hned první díl mě vtáhnul do děje a chtěla jsem vědět, co z toho v závěru vyleze. Netajím se tím, že prostě nemám ráda české věci, i když samozřejmě existují výjimky, a tohle je jedna z nich. Je fajn, že takové počiny vznikají jako varování pro dnešní mládež. Kyberšikana je totiž dost aktuální téma. Těším se na druhou sérii, kterou si opět nenechám ujít. ()

kajas

Osm epizod o cca 11 minutách hravě zvládnete za jeden večer, protože upřímně, po částech by se dívat ani nešlo. Tvůrci totiž našli vynikající timing pro gradaci jednotlivých dílů a hlavně vyprávěli opravdu napínavý příběh s tematikou kyberšikany. Rozsekalo mě to víc než "V síti". A zároveň jsem si trochu povzdechla nad tím, jaké jsem měla hezké dospívání bez sociálních sítí a chytrého telefonu. ()

Související novinky

Český seriál #martyisdead získal cenu Emmy!

Český seriál #martyisdead získal cenu Emmy!

23.11.2020

Včera proběhl online přenos 48. ročníku předávání mezinárodních cen Emmy, které jsou pokládány za televizní obdobu filmových Oscarů. Ocenění udílí americká Akademie televizních umění a věd, která je…

Český seriál usiluje o mezinárodní Emmy

Český seriál usiluje o mezinárodní Emmy

27.09.2020

Přestože hlavní ceny Emmy za loňskou seriálovou tvorbu již byly rozdány, existuje vedle nich také mezinárodní seriálová soutěž – a právě v té teď mezi nominovanými skončil i jeden český seriál.…