K2

• Velká Británie K2 (více)

Druhá nejvyšší hora světa si začala vybírat krutou daň. Co čeká odvážné horolezce na jejím vrcholu? Jeho hrdiny jsou dva kamarádi, lehkomyslný advokát Taylor Books a univerzitní profesor Harold Jamison, kteří jsou oba vášnivými horolezci a právě se spolu připravují k pokusu překonat rychlostní rekord ve výstupu na horu McKinley. Když se jim však naskytne příležitost připojit se k výpravě, která se chystá zdolat K2 (Čhogori - 8611 metrů), druhou nejvyšší horu světa a jednu z nejnebezpečnějších, změní své plány. Nebezpečná hora si velmi brzy začne mezi účastníky výpravy vybírat krutou daň. Přesto se její účastníci nevzdávají a s nasazením života se pokoušejí horu pokořit. Horolezecká expedice je atraktivní podívanou plnou napětí sama o sobě. (oficiální text distributora)

Honzíno

Po dlouhé době jsem se celkem nedávno dostal k projekci znovu. Jako malý jsem při sledování Ká Dvojky civěl jak vejr a v mysli mi zůstala jako úžasný zážitek. No jo, jenže člověk tak trochu lehce 'dospěje' a najednou vše vidí s odstupem jinak.:) Můj oblíbenec Michael Biehn jede o sto šest. Jenže prosťáčsky tupý scénář typu: někam chvíli jdeme, najednou se to všechno posere, ale hned to vyřešíme, na mě nefungoval. Paradoxně, těch propíraných 'notně za vlasy přitažených' posledních dvacet minut tvoří nejdynamičtější a scénaristicky ( z ryze řemeslného hlediska ) nejnápaditější část filmu. A závěrečná sekvence s finálním záběrem je prostě bomba. Potěší klasická devadesátková hudba a lehký dramatický záměr. Tak trošku to občas působí jako televizní snímek, který vytahují výše překrásné záběry na štíty hor či celé scenérie ( za to určitě bude stát režisérská verze ) a též ho drží mnou milované ( a bezesporu atraktivní ) prostředí hor. Čili zůstávám lehce nad šedivým průměrem. ()

Jazzzz

Filmy o tom, jak nějaká banda pomatených bláznů leze na zasněžené vrcholky mě ničím neuchvacují. Podle mě totiž ani nic nenabízejí. ()

lennyd

Ač jsou Taylor (Michael Biehn) a Harold (Matt Craven) úplně rozdílní, jedno je přece spojuje - a to láska k horolezectví a horám celkově. Když se jim dostane příležitost připojit se k výpravě na druhou nejvyšší (a zároveň nejnebezpečnější) horu světa, K2 - neváhají ani vteřinu. Jenže hory (a počasí) je nevyzpytatelné, a výprava tak neustále musí překonávat nebezpečné překážky - ale i přesto stanou Taylor s Haroldem až na vrcholu. Ale dostat se nahoru není to nejtěžší ... K horám (zvlášť těm vysokým) cítím velký respekt, a smekám přede všemi, kteří se dokážou přírodě postavit (i když v poslední době, za pomoci techniky už to asi není tak složité, jako to bývalo dříve). Mne by tam nikdo nedostal ani párem volů :) K2 je jedním z mála filmů, které se touto tematikou zabývají, a směle se řadí k onomu obvyklému "jsem rád, že jsem to viděl ale znovu už nemusím". Film mi přijde zbytečně zdlouhavý, a když už se začne něco dít, tak šup šup a je konec (ten konec je už hodně přitažený za vlasy - proč tam vlastně lezou, když si tam můžou dolétnou vrtulníkem?). Za co dávám ale kladné body je soundtrack Hanse Zimmera - který se skládá ze dvou songů, vtipně nazvaných The Ascent a The Descent... ()

noriaki

Na rozdíl od pestré skupiny horolezeckých dramat natočených podle skutečné události mohl scenárista popustit uzdu své fantazie. Vcelku nevymyslel nic, co by nebylo k vidění jinde. Osmitisícovky jsou sice zrádné, ale nebezpečí kterým tam člověk musí čelit je pohříchu jednotvárné. Rychlé zhoršení počasí, laviny, nedostatek kyslíku, nezodpovědnost. Příběh postupně ukázal všechny katastrofy, a každá si vybrala svou daň v podobě mrtvého horolezce. Herci to drama podali na půl plynu, ale hudba se naštěstí snažila o dost víc, takže výsledný pocit je docela příznivý. ()

czdmaso

Přestože o 10let starší pokus o napínák z horolezeckého prostředí - o dost lepší než "parodie" Vertical Limit ()

homerr

Pokud bych měl hodnotit film bez samotného výstupu na K2 dostal by mnohem víc. Parádní záběry jak při cestě do hor, tak i lezení na skalách se povedly. To co je natočeno při výstupu už tolik ne. ()

JohnSmith

Nebylo to špatné. Hory sice nejsou nic pro mě, z výšek mám nahnáno a z takových filmů mi vždy běhá mráz po zádech, takže za mě slušných 60% ()

venca163

Filmů o lezení zas tolik neni a tomuhle jsem se docela dlouho vyhýbal, protože jsem nějak nabyl dojmu, že to bude něco jako Smrtelná kravina. Naštěstí vůbec! Neni to žádnej lacinej akčňák ani uslzený drama, primárně je to fakt film o lezení. Lezecký scény samy o sobě jsou obstojný, exteriéry parádní a horolezectví jako takový je tu zobrazený celkem uvěřitelně. A kdo si myslí, že v takovejch podmínkách neni možný spustit na laně kámoše se zlomenou nohou o pár vejškovejch kiláků dolů - think again!. (80%) ()

SG-1

"Hele, ty Spidermane, co tady do hajzlu chceš? Buď slezeš dolu jako hodnej chlapeček nebo ti tímhle vážně ustřelým palici." -Tony- ()

James87

Než se celá skupina přesune ke K2 tak nic moc, ale potom se to zlepšuje. Radost na vrcholu musí být úžasná. Za 3,5 hvězdy. ()

Slimak

Zdolání jednoho z nejobtížnějších alpinistických terénů na světě. Jo je to dá se říct můj oblíbenej film. Protože vlastně vždy když ho reprízujou a to není zrovna málokdy se na něj rád podívám. ()

1860

Řekl bych taková klasika v horolezeckých filmech (jestli něco takového existuje), není nouze o zkalamání, dramata i šťastný závěr.. Kdyby herci zahráli lépe a producent povolil trochu více opasek, bylo by to uvěřitelnější a nezapomenutelné.. ()

Pat.Ko

Hlavnými problémami tohto filmu sú jeho nedostatočne vyvinuté postavy a slabý scenár. Hoci sa pokúša zachytiť emocionálny a fyzický nátlak horolezcov, nedokáže náležito preniesť ich vnútorné konflikty na diváka. Postavy pôsobia nepresvedčivo, čo sťažuje empatiu zo strany diváka. Vizuálna stránka filmu, vrátane niektorých krásnych horských záberov, môže osloviť milovníkov prírody a horolezectva, avšak film nedokáže udržať konzistentnú kvalitu počas celej minutáže. 4/10 ()

unagi

Jeden s najkrajších filmov o výstupe na špičky sveta, samozrejme ich je málo! Reálne ukázané, že ako to tam "hore" ide, a že sa nevypláca si zlomiť nohu, alebo sa inak poraniť. Odporúčam pozrieť, veľmi zaujímavé! ()

Ixbalanke

Jak bych to řekla...na mě příliš znatelný vliv USA - příliš mnoho emotivních "keců", příliš mnoho podbarvovací hudby. Nechápu, jaktože nebyli navázaní, když mu to uklouzlo...nelogické. "Touching the Void" nesrovnatelně lepší. Ale hory krásné, jak jinak a konec dojemný (až k slzám, musím se přiznat). Ale... ()

Alf

samozřejmě, že film by byl mnohem lepší, kdyby si filmový štáb pronajal skutečnou K2 na několik měsíců (na samém vrcholku by nemusel strávit víc než pár týdnů - to kvůli opravdu autentickému počasí a několik neurážejícím autentickým záběrům), kdyby hrdiny nehráli herci, ale skuteční horolezci, kterých by navíc polovina při natáčení skutečně zahynula (ztráty v řadách štábu se neodvažuji odhadovat), ale i tak se na film dalo dívat, tedy aspoň mně.. ()

jasse

"Jo, co se týká horolezení ve vztahu k hercům, tak jen sekvence, kdy jsou zabírány jejich tváře jsou s herci. Jinak jsou to všechno profesionální horolezci" - napsal uživatel monolog, který viděl kanadskou nesestříhanou verzi. Já jsem zas viděla pracovní záběr, kde přinutili Majkla Biehna přelézat jakési třímetrové skalisko a viditelně bylo poznat, jak se můj akční hrdina klepe strachem. Já bych se taky klepala, nikdy bych se do takových končin nevydala, a proto mě tyhle filmy nechávají celkem chladnou. V daném žánru ale K2 považuju za velmi zdařilý film. ()

mira007

Horolezecká broromance, dvou různorodých přátel, kteří jedou dobýt himalájsou K2, ale trochu se to zdramatizuje. Mám rád horolezectví a těch filmů moc není s touto tematikou , takže tenhle film se počítá. Z tohoto filmu jsem si zapamatoval dvě silné věci: na začátku kaskadérské horolezectví na barák a závěrečná záchrana kámoše. ()

Oxymoron

Když nepočítám Pád do ticha, tak "Ká dvojka" je pro mě poslední pořádný film o horách, co byl kdy natočený. Po něm už přišly na řadu jen samé přehnané akční slátaniny, které toho s pravým výstupem na tyhle divočáky mají pramálo společného. ()