K2

• Velká Británie K2 (více)

Druhá nejvyšší hora světa si začala vybírat krutou daň. Co čeká odvážné horolezce na jejím vrcholu? Jeho hrdiny jsou dva kamarádi, lehkomyslný advokát Taylor Books a univerzitní profesor Harold Jamison, kteří jsou oba vášnivými horolezci a právě se spolu připravují k pokusu překonat rychlostní rekord ve výstupu na horu McKinley. Když se jim však naskytne příležitost připojit se k výpravě, která se chystá zdolat K2 (Čhogori - 8611 metrů), druhou nejvyšší horu světa a jednu z nejnebezpečnějších, změní své plány. Nebezpečná hora si velmi brzy začne mezi účastníky výpravy vybírat krutou daň. Přesto se její účastníci nevzdávají a s nasazením života se pokoušejí horu pokořit. Horolezecká expedice je atraktivní podívanou plnou napětí sama o sobě. (oficiální text distributora)

Xmilden

Často úsměvné chyby, kdy například při lezeckých scénách si tvůrci nepohlídali barvu ponožek a délku vlasů Michaela Biehna. Jinak je to takový celkově jednoduchý příběh pro milovníky "lehké" horské turistiky. V průběhu sledování jsem byl upozorněn že tam hraje ta kočka z druhého Ramba. 55% ()

Phobia

Čtvrtá hvězdička za mého někdejšího oblíbence Michaela Biehna a verzi filmu v původním znění. Jinak jde o lehounce nadprůměrné drama z horolezeckého prostředí, oproti mladšímu bratříčkovi "Vertical limit" je to střízlivější, komornější a ne tak třeskutě hollyshitské... chci říct hollywoodské, efekty takřka nulové a tedy jaksi bližší realitě. Pozornost je kromě zdolávání vrcholů věnována především lidským charakterům - přátelství správného chlapa, průměrného horolezce, se schopnějším, ovšem sebestředným šmejdem. 70% (objektivně tak 60%, ale nikdo mě nenutí být objektivní - nebo jo?) ()

kinej

Mám moc moc rád hory a lezení. Tenhle film mě zklamak, lae zase není tak blbý, jako například Vertiical Limit. Když pominu, že příběh je absolutně nereálný, tak je zde stejně několik dalších chyb. Už jen to prostředí. Jestli někdo někdy viděl zbáběry z K2, jako jsou například ve skvělém dokumentárním seriálu České himalájské dobrodružství, ten nedokáže v v oněch kopcích, kde byl film natočen vidět Himaláje ani s obouma očima přihmouřenýma. Jakýkoliv autentický záběr by filmu prospěl, jelikož záběry z opravdové K2 působí opravdu jinak. No, ale alespoň se někdo pokusil natočit lezecký film. ()

cheyene

Horolezectví není jen výstup na vrchol, ale také sestup z něj. Je to ale rovněž dlouhá příprava a překonávání nejrůznějších problémů ještě před samotným výstupem. V době svého vzniku byl Roddamův snímek v mnohém novátorský a šlo takřka o ojedinělý počin. Převážná většina scén je točena ve skutečném prostředí, ve výborně zvolených exteriérech a jen minimum se odehrálo v provizorních ateliérech v táboře štábu pod horou Mount Waddington. Nevím přesně, co je tu vytýkáno lezeckým záběrům, vše bylo konzultováno s vynikajícími horolezci a mně osobně se tyto scény líbily. Natočit kvalitní a zábavný film o horolezcích není snadné a myslím, že Roddamovi se to solidně povedlo už v roce 1991, přičemž jeho snímku vydatně pomáhá i Zimmerova hudba. ()

Fiftis

Nejak neviem prísť na to, ako sa mi táto snímka nikdy nedostala do rúk vo forme VHS kazety, ktoré som si vo videopožičovniach požičiaval mraky. Jedná sa o kvalitné dielo, ale dnešných náročných divákov už nemusí zaujať. V roku 1991 to muselo byť veľdielo. Prekvapivo tu nie je ani veľmi vidieť zelené plátno, na rozdiel od takého Vertical Limitu. Dvojici kamarátov fandíte a veríte im každú vetu. Film je dosť dojímavý a pre mňa i prekvapivý. Neviem či by bol film lepší, keby naozaj skončil tragicky. Každopádne zo záveru som mal dobrý pocit. Kto miluje hory a lezenie, tak toto je povinná jazda. (8.6.2022) ()

Pepinec

Mně se líbilo, jak si kluci vždycky v poledne řekli "jdeme na vrchol, do večera jsme zpátky" a vyrazili. Taková morálka by kdekomu stěží stačila na Milešovku a oni zmáknou Ká dvojku s cepínem v nose. Snad už tenhle film viděl Jaroš, aby věděl, jak taky může vypadat horolezectví. Jediný, kdo tady aspoň trochu připomínal horolezce (tzn. byl zadýchaný a kašlal) hned dostal edém, zbytek si tam poskakoval jak telata po jarní pastvě. No ale co, už se za mě trefně rozčílila Faidra, já to i přes tu lavinu hovadin beru jako motivaci do dalšího dobrodrůža. Snad nikde nepotkám Franca Roddama, protože bych ho na tuty musel zachraňovat. ()

salahadin

K2 je prý nejnebezpečnější hora na zemi, ještě nebezpečnější než Hora osudu i tetička Etna (když spinká). Everest je sice o dvě hlavy vyšší, ale zato hodnější. A dva hrdinové - jeden poseroutka a druhý sebejistý holkař, se jí chtějí dostat na zoubek. Oklosální plocha tohoto velkého zoubku rostoucího z huby Himalájí je zrádná, proto nepřekvapí, že kdejaký kaz (horolezec) hupsne dolů. Dezinfekce je nezbytná, ale ne dokonalá. Proto občas nějaký ten kázek přežije. A jak dopadla tahle sympatická dvojka? Podívejte se sami. K2 není nějaký dokonalý film, ale nabízí slušnou horolezeckou podívanou se sympatickými hrdiny - a to je co říct. "Harolde, ta noha... ta noha je v prdeli." ()

S.Quentin QUALE

KáDvojka není žádným horolezeckým velkofilmem či něčím extra přínosným, ale na rozdíl některých hovadin podobného ražení je to film s přehledem uvěřitelný a dívatelný. Dnes už se dá najít spousta lepších. 60% ()

mchnk

Jestliže nějaký film o horolezectví tak určitě tady a teď. Zapomeň na Clifhangera, tohle je realita a né horolezecká exhibice, kde se horolezec drží výklenku dvěma prsty. Příběh o odhodlanosti jen někam vylézt. Pár tisíc metrů nad moře. Určitě to musí být zážitek stát nahoře na hoře, ale...no ale jo. Užite si to kluci, ikdyž jak na konec sami vidíte nahoru to jde, ale dolů je to horší. ()

Slartibarkfast

Docela pěkný film o extrémním horolezení, přátelství a rivalitě. Pravda, některé momenty byly spíše na zasmání, ale jinak jsem to prožíval společně s hlavními hrdiny. Pro mně docela slušný kus. 75% ()

Ratemus

Klasický ničím zajímavý snímek o výstupu na K2. Film není vůbec špatný, ale zase to není nějaká pecka, na nedělní odpoledne to však stačí a jednou za čas se na to mrknout vůbec nevadí. ()

klerik

Jeden z mála lezeckých filmov, ktorým sa dá uveriť. Michael Biehn si užíva posledné útržky slávy. Film je pomerne komorný, ale vie navodiť tú správu atmosféru a beznádej... Že hrdinami sú normálni ľudia, je najväčším plusom filmu... ()

Chrustyn

Snímků z prostředí hor je opravdu velice málo a těch dobrých ještě méně. A ani tento to nezmění. Velice slabá podívaná, které chybí napětí a spád. A ke konci mi bylo úplně jedno jak to vlastně všechno dopadne. ()

lillien

Moje amatérské horolezectví spočívá ve sledování filmů z velehor, jsou TAK nádherné...ale možná je to jen zástěrka pro skrytý sadismus, protože v těchto filmech vždycky někdo útrpně umře. VŽDYCKY! A většinou u toho předtím dost hnusně promrzne. Velmi často si taky nějak nešťastně poláme haxnu, někdy dokonce i obě! Nepohrdnu ani všemi těmi komplikacemi v zoně smrti, edémy mozku, krvácení z tělních otvorů, chcrchlání krve, ztráty vědomí, halucinace..no a do toho ještě většinou ti lidé hrozně zhubnou, vyčerpají se, ztratí, nebo je zavalí lavina, někam spadnou a když už vůbec nic, tak všechno dokáží zkomplikovat pákistánští cikáni, co vám najednou mrdnou z bagáží do sněhu a že dál nejdou. To jednoho taky nasere, když tu expedici plánujete deset let. No potíž na potíž, to prostě musí každého škodolibého diváka bavit! ()

Pejpr

Přesně ten typ filmu, kdy nemáte čas přemýšlet (zaplať pánbůh) nad tím, jestli je to všechno skutečně možné. Jak dlouho člověk vydrží v -20 °C s jedním pytlíkem polívky? :P ()

duklak2

[obsahuje spoiler] Hodnocení „jen“ průměru je mi tak trochu líto, protože film o zdolávání druhé největší hory světa K2 má navíc. Sám se bojím výšek. O horolezectví nemám ani potuchy, akorát něco málo z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Vše vypadá reálně, ale připadá mi to tak trochu nedodělané. Je škoda, že ze snímku mě utkví v paměti jen scéna, jak horolezci stanují ve dvou stanech, načež hrdina zavolá do druhého stanu, ať se taky připoutají. Jenže ti borci z druhého stanu na to kašlou a říkají, že to není potřeba. No a za chvíli se valí lavina. Ten nepřipoutaný stan ztrhne s sebou a ti z toho prvního stanu, kteří byli připoutání se ho vydají hledat. Jsou úspěšní a po chvíli je vyhrabou. Chybí tomu taková jiskra. Sněhu a ledu nám sice režisér nabídl dostatek, ale mohl více zapracovat na příběhu, protože tento film si to určitě zasloužil. Zkusím zkouknout ještě Vertical Limit a Pád do ticha. ()

JASON_X

Pro někoho, kdo se těší na horolezecký film, může být jeho začátek velké rozčarování. Oba dva hlavní chlápci se nám totiž musí nejprve po americku a po lopaticky představit, nechají nás chvíli sledovat svoje rodinné, pracovní i mimopracovní radovánky, to vše v čistokrevném osmdesátkovém "yeah" a "wow" stylu (i když už jsme chvíli v devadesátkách). Takže jo, je to horolezecký film, je to hezký, zajímavý i záživný horolezecký film, ale co naplat, stejnou měrou je to taky šablonovitý, komerční a uslintaný Hollywood. Skvělá scéna se žebříkem se mi líbila nejvíc z celého filmu, i nějaké ty horské scenérie (pákistánský Kašmír a British Columbia), navíc DVD obsahuje zajímavý bonus o natáčení. Za zmínku stojí i Zimmerova hudba, které jsem si poprvé (někdy před dvaceti lety) ještě moc nevšímal. Ale nijak zvlášť mě svou rozeřvaností nenadchla, i když určitě vybočuje ze standardního filmověhudebního cajdákového průměru. ()