Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

DDT

Docela jsem se nudil, o půlhodinu kratší stopáž by mi tedy rozhodně nevadila. Navíc mi oba hlavní "hrdinové" připadali celkem odpuzující, takže jsem neměl komu fandit... ()

curunir

Spielberg nakrútil retro ako vyšité. Oscarové nominácie Christophera Walkena a hudbu Johna Williamsa (hlavne ústredný motív je veľmi vydarený) sú naozaj zaslúžené. Rovnako netreba zabudnúť ani na skvelého DiCapria, ktorý môže byť myslím právom považovaný za jedného z najlepších hercov súčastnosti a Toma Hanksa, ktorého výkon je však mierne stagnujúci. Treba však povedať, že v poslednej polhodine sa tempo dovtedy skvelo rozbehnutej snímky vytráca a záver, keď sa z podvodníčka DiCapria stane muž v službách zákona sa mi úplne podľa reálií nezdá byť. No bolo to tak... ()

draculca

Chyť mě, když to dokážeš je jeden z těch málo filmů, ke kterým si sednete a nemůžete odtrhnout oči. Stále se něco děje, objevují se nové intriky spojené se šlamatikami a herci prostě září. ()

FFilipCZ

Velký Gatsby, Vlk z Wall Street, Titanic nebo Muž se železnou maskou - tam všude (a nepochybně i v mnoha dalších filmech) Leonardo DiCaprio exceloval. Ale mě vždy zůstane v paměti jako floutek Frank v tomto filmu. Často na něj zapomenu, ale vždy, když běží v televizi, ho hltám jako bych ho viděl poprvé. No nic, jdu si pro tento snímek udělat místo v oblíbených. ()

JimWayne

Príbeh, réžia, scenár, herecké obsadenie všetko na tej najvyššej úrovni aké si len môžeme predstaviť. Ťažko uveriť že niečo takéto môže byť skutočné ale život dokáže písať neskutočné príbehy. 95% ()

Adasin

Nevěděla jsem, komu z nich fandit, na jednu stranu jsem přála Frankovi, aby ho nikdy nechytili, a na druhou Carlovi, aby Franka chytil. Moc zábavný film s výbornými hereckými výkony a Williamsovou hudbou (hlavně u úvodních titulků). 9/10 ()

frashmaker

Parádní oddechovka na páteční večer. Hanks mi nejprve v roli agenta FBI vůbec neseděl, ale ke konci mě přesvědčil, že ta role byla pro něj jak vyšitá. DiCaprio je herec, kterého opravdu nemám rád, ale tady mi nevadil a dokonce mile překvapil. Jak tu někdo psal, že takového filmu je pro Spielberga škoda, tak si myslím, že bez Spielberga by tenhle film zapadl do 50%ních béčkových amerických komedií, měl by sotva hodinu a půl a už měsíc po jeho premiéře by smrděl na Nově v programu na sobotní dopoledne. ()

Greg

“You know why the Yankees always win, Frank? - Cause they have Mickey Mantle? - No, it's 'cause the other teams can't stop staring at those damn pinstripes.“ Velmi dobře promyšlená, ale zároveň mile a pohodově úsměvná krimi hříčka. Spielberg se nesnaží o laciné vtípky, ale naopak na to jde s chytrostí sobě vlastní (což je nakonec mnohem vtipnější) – nejde mu o prvoplánové pobavení diváky, chce ho hlavně zaujmout. A když má k dispozici výborný scénář, svého dvorního kameramana Janusze Kaminskiho, dvorního skladatele Johna Williamse, není potřeba pochybovat o vysokých kvalitách snímku. Film a všechno v něm je ještě působivější, když vím, že je natočen podle skutečných událostí. Závěr filmu je pořád velmi dobrý, ale mě osobně víc bavilo, když byl Frank na opačné straně zákona. Na skvělém filmu mají ale velkou zásluhu i představitelé hlavních rolí – Leonardo DiCaprio neustále dokazuje, že patří mezi hereckou elitu současnosti, a v roli sympatického podvodníka mu musí asi každý fandit, exceluje i Tom Hanks v roli zarputilého strážce zákona, ale za pozornost stojí i Christopher Walken nebo Amy Adams. Hudba Johna Williamse se k filmu hodí, dokresluje „krimi atmosféru“ a ani jí nemůžu nic vytknout. A protože nemůžu v podstatě nic vytknout ani celému filmu, musím dát 5*. ()

TomX2

Výborné herecké duo, dobrý scenár, fajn technická stránka,.. kladov tu je toľko, že zápory som si ani nevšímal a bavilo ma to natoľko, že musím dať plný počet. I keď koniec ma mierne sklamal. ()

Praxis

Geniální, prostě skvělé. Ukazuje se, že Spielberg je mistrem nejen ve vážných tématech, ale i v příjemných oddychovkách. Capriova životní role, kterou překonal sám sebe od Titanicu, dokonalý Walken a standartní Hanks. Dokonalý a přitom citlivý humor se skloubí s jistou hloubkou dramatické roviny a zabalen ve svěží retro atmosféře vykouzlí milý úsměv na tváři a zahřeje u srdce. Opět se potvrzuje, že v současné době není snad lepší režisér než Mistr Spielberg ()

Sandiego

Po dlouhé době opravdu zajímavá komedie, která dokáže výborně pobavit a divák jen kroutí hlavou, nad tím, že se tohle skutečně dělo. Sledovat mladičkého podvodníka a jeho ztřeštěné nápady prostě ani chvíli nenudí! ()

aluna

Je dávno odpískáno dobám, kdy jsem nemohla "Lea" ani cejtit. Jakožto prototyp klučíkovské roztomilosti o něm básnívaly spolužačky a jeho Jack Dawson na nás civěl z každé zdi náctiletých slečen. Není divu, že se mi tenhle týpek pěkně zprotivil, ač v tom byl chudák vlastně nevinně. Ale ne ne, on hrát umí, a to moc dobře, kdysi bych ještě dodala bohužel, dneska bohudík. Kromě jeho výkonu je Chyť mě ozdobeno Tomem Hanksem a hlavně Ch. Walkenem, který, pokud se objeví, strhává pozornost, jak je u něj už ostatně zvykem, jen a jen na sebe. ()

Jillen

Americký sen v praxi...ten film zraje a mě na konci napadne, že když je člověk fakt v něčem dobrej, ale je tak trochu neposeda, neznamená to, že by na to nutně musel doplatit :) ()

Terka.K

Spielberg se chytil úžasného příběhu a udělal z toho fantastický snímek. Dámy a pánové, tomu se říká talent. K tomu to perfektní obsazení - nejde hodnotit jinak než pěti. :) ()

Bordoshut

Recenze na film Catch Me If You Can: Začneme u nejsilnějšího článku a tím je bezpochyby duo DiCaprio-Hanks, které mezi sebou až má neuvěřitelnou chemii. Oba navíc hrají perfektně a jejich role jim sedly. To jest highlight filmu. Nicméně je potřeba říct, že tenhle film má své mouchy. Jako již mnoho jiných starých kultovních klasik se spíše než na konkrétní "zápletku" zaměřuje na konkrétního protagonistu, který se pak vlastně sám zápletkou stává. Zrovna u tohohle počinu si ale nejsem tímto zpracováním tak docela jistý, míním závěr filmu, kde bych očekával nějaký pobyt ve vězení, ke kterému to celé spělo, a místo toho ho vlastně úplně přeskočíme a během asi 15 minut se odehraje pomalu víc událostí než za celý film, plus se v podstatě ani nenesou v tom stejném duchu. Také počáteční scéna z vězení tím vlastně úplně ztrácí jakýkoliv smysl, mohli ji vystřihnout a nic by se nestalo. Dohromady pěkné drama o finančním podvodníkovi, který zjistil, že to jde i po dobrém. 70 % ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)