Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

hrumsrt

Od Olivera Stonea pomalu nečekáte nic jiného než kvalitní podívanou a tenhle životní příběh Ronalda Lawrence Kovice není výjimkou.. Rodák z New York City má ve svém repertoáru řadu kousků, které stojí za pozornost a i když nejčastějšími tématy je Vietnam a něco na styl deamerikanizace, tak jde o to, že Stone si to zažil. Jako učitel v jihovýchodní Asii se jako hrdý občan připojil k tamní armádě a snažil se pomoc Americe v její nejstrašnější válce, odkud si ale nic dobrého nepřinesl, zranili ho a Stone ztratil své iluze k americké politice té doby.. Proto když pak začal točit svoje vlastní projekty, byl svými zkušenostmi tak poznamenaný, že potřeboval především americkému publiku ukázat, co jejich země tak dlouho vtloukala svým občanům do hlavy, a jak pár politických rozhodnutí ovlivnilo celé generace amerického lidu.. V podstatě jsem od něj neviděl pozitivní film, který by nekritizoval politiku své vlastní země, i když někdy na to nešel úplně přímo.. Narozen 4. července je do jisté míry odrazem rozpoložení, jaké měl o válce on sám, jen ve všech jeho částech vyhrocené.. Životopisný příběh mladíka Rona Kovice, kluka co měl všechno, ale z oddanosti vlasti se jí zfanatizovaně rozhodl pomoc a tvrdě na to doplatil.. Mladíci, kterým válečné vřavy změnili navždy život.. Navíc Stone si vybral právě ten možná nejšílenější příběh, tedy osudy mladého kluka slepě věřícího v americké zájmy v jihovýchodní Asii, kterého ale tahle cesta stála celou růžovou budoucnost, včetně oblíbenosti u dívek, tak bohužel i nohou.. Trauma z Vietnamu nikdy nemělo tak depresivní obrazy jako tady.. Tom Cruise v jedné ze svých nejherečtějších rolí, kde po většinu času s minimálním pohybem ztělesňuje to nejhorší na válce ve Vietnamu.. Upřímný pohled do hlavy zlomeného člověka, kterému jeho rány otevřely oči.. Ono ústřední téma ještě nikdy nemělo tak razantní dopad, a to především v kontrastu, jaký film díky úvodu vybudoval.. Spojené státy americké jsou a vždycky budou jeho lid, který jak se rozhodne, tak bude. A právě válka ve Vietnamu dala všem jejich politickým hlavounům ten největší odraz skutečnosti, co se může stát, když bude vítězit politika nad blahem místních.. Až možná ta nadcházející generace bude první, která nebude válkou poznamenaná.. 75% ()

Pavlin

Co napsat za recenzi k tomuto filmu?Ztvárněn je realisticky tak dokonale ,až je odporný.Válka je hnusná to víme všichni a válka, kde jsou vojáci zmanipulováni vlastním národem to je tragedie.Myslím ,že tento film by se dal natočit trochu citlivěji .Realita není všechno,hlavní je přece příběh. ()

vikcistic

Protiválečné filmy nemám rád kvůli jejich patosu, předvídatelnému pacifismu a jisté ufńukatelnosti.....svátek 4. července je patetický, ale velký, zlomový.....stejně jako tento film ()

milhaus_as

Zajímavé, syrové. A s Oskarem pro Cruise nezbývá (i když herce samotného moc nemusím) než souhlasit. Škoda, že touto rolí (a předchozí v Rain Manovi) vyčerpal svůj potenciál. ()

Mr.Keli

Nejhorší na tomto snímku je fakt, že to tak bylo! Nejlepší na tomto snímku bylo to, že vznikl! Emotivně zrežírovaný příběh s čistou dějovou linií ve správné posloupnosti. Nebe. Peklo. Očistec. Ráj. Tom Cruise i přes svůj mladší věk rozehrává komorní drama, které plynule přerůstá v historický monument. Viděno 2D, 80%. ()

Dextwer

Silný snímek o prožitcích veteránů z Vietnamské války, co prožívají po svém návratu, jak se cítí, jak je společnost odsuzuje a jak trpí kvůli následkům svých zranění. Další výborná role Toma Cruise za mlada. Zajímavosti: * Slovo „fuck“ zazní ve filmu 289krát * Ve filmu si také zahrálo přinejmenším 11 dalších herců, kteří se objevili ve filmu Četa * Jeden z mluvčích během demonstrace řekne, že bronzová hvězda a purpurové srdce, které získal za zásluhy ve Vietnamu pro něj nic neznamenají. Tyto dvě ocenění získal Oliver Stone za službu ve Vietnamu * Když sedí Ron za stolem v Mexiku, můžete si všimnout knihy „Na západní frontě klid“. Ta je považována za jednu z nejvýznamějších protiválečných knih, která byla kdy napsána * Oliver Stone chtěl film natočit také z osobních důvodů. Chtěl zobrazit to, co prožívali vietnamští veteráni po návratu z války. Sám Stone bral po válce drogy a byl i ve vězení. Měl problémy zařadit se do společnosti * Když se Tom Cruise dostával do role tím způsobem, že byl v kolečkovém křesle, řekl mu Kovic, aby vyjel ven mezi lidi a pozoroval jejich pohledy. To jak s ním mluví, jak se jim chvěje hlas, způsob dívání se do očí. To vše mohl poté Cruise zužitkovat sám ve filmu * S rolí Rona Kovica původně počítal Charlie Sheen. Byl zklamaný, že jej Stone neobsadil do této role, která by mu pomohla v jeho herecké kariéře. Dalšími zvažovanými byli Sean Penn a Nicolas Cage. Moje hodnocení: 75% ()

papuchalk

Narozen 4.července je daleko širším pohledem na vietnamskou válku než je Četa. Není v něm sice tolik akčních scén z bojiště, ale to už Stone splnil v Četě, takže díky oběma těmto filmům stvořil jeden z nejkomplexnějších pohledů na válku, a to nejen na tu vietnamskou. Já osobně mám raději Narozen 4.července, protože takovéhle dílo je daleko těžší ukočírovat a nabízí divákovi daleko více zákoutí k probádání (navíc i těch málo akčních scén se mi líbí daleko víc než v četě:). V tomto filmu se Stoneovi podařilo zasadit vietnamský konflikt do konkrétního stavu ve společnosti ve významném období vývoje USA a vytváří velmi věrné pozadí pro hlubší pochopení co vietnamská válka znamenala, a vlastně dodnes pro spojené státy znamená. Doporučuji oba filmy - chápat jako jeden celek PS: Ke Cruisovi jsem si vždycky cestu hledal velmi složitě, protože první film ve kterém jsem ho viděl byl Top Gun. Ovšem dnes můžu s klidem říct, že je to jeden z nejlepších herců, které hollywood vyprodukoval. Umí se maximálně obětovat pro roli, a to jsem naposledy viděl u takových velikánů jako byli Paul Newman a Robert Redford. ()

simon111

Jistá levicová přepolitizovanost je z toho zřejmá. A tak ve mě zůstala spíš ta pachuť z politiky, než silná vzpomínka na lidsky zajímavý osud.. ()

baclajean

Smutný príbeh toho, ako hrdinovia po príchode do Vietnamu precitli, o tom, aké ťažké, priam nemožné bolo zaradiť sa do spoločnosti pre tých, ktorí vo vojne prežili a vrátili sa domov. Cruise zahral naozaj skvelo, určite to nebolo ľahké. V samom závere som čakal ešte jeden výstrel, ktorý však (na radosť diváka) neprišiel. ()

calculus

Těžko tyto snímky nějak hodnotit. Samotné téma určitě u každého aspoň trochu koliduje s obyčejným nestranným pohledem na film. Každopádně, Oliver Stone ví, o čem mluví. ()

rln

Nádherná studie přechodu neviného mladíka plného ideálů k okoralému a nakonec prozřevšímu veteránovi z Vietnamu. Brilantní Cruise,Dafoe,Stone etc. ()

Sekel

Jeden z mala filmu ve kterych Tom Cruise doopravdy hraje, je ale zastinen Willemem Dafoem.Valecne sekvence jsou v zpomalenych zaberech nasnimany opravdu uzasne. Ze Stoneovy Vietnamske trilogie, je to ovsem nejslabsi film. I tak ovsem plne doporucuji, jako strizliveci lektvar pro vsechny hippies. Vsichni tehdejsi hipici, jejichz rodice meli dost penez na studium a kteri se nemuseli bat odvodu, plivali na valecne veterany po jejich navratu z Vietnamu. Na vsechny jejichz zivot a socialni situaci Stone ukazal v Cete a kteri proste jenom nemeli to spravne socialni postaveni, tridu, nebo barvu. ()

YOGI_BEAR

Opravdu silný film, opravdový velkofilm. Začíná tak pěkně, téměř pohádková atmsféra, rodiče kteří stojí za svým synem, jemu se daří. Nahlásit se dobrovolně do armády je dle mě ta největší blbost co můžou lidi udělat, co asi tak čekali...? Samosebou se tomu Cruise dovtípí a stane se z něj aktivista. Oliver Stone natočil asi nejlepší film o utrpení veteránů. To jak se k němu lidi chovají po návratu, to co zažívá Ron Kovic v Bronxu v nemocnici pro veterány je naprostá beznadějnost. Scény z ozdravovny jsou asi nejlepší, nejsilnější, vůbec z celého filmu. Takovýchto scén je tam ale víc, když příjde z hospody a hádá se svou téměř až fanaticou matkou, nebo scény z mexika, kde exceluje Dafoe... Ještě bych chtěl říci o dokonalé režii a kameře, protože ta krátká scéna z vietnamu je prostě audiovizuálně naprosto navrcholu. Něco jako ruční kamera, ale na míle vzdálená od rozklepaných záběrů z ruky, známých třeba z Bourna, skvěle evokuje zmatek a zbrklost vojáků. Krásně se na to kouká. ()

Vitex26

Řemeslně se filmu asi příliš vytýkat nedá, ale jinak ve mně krajní prudérnost "nejdemokratičtější" země světa vyvolávala pocity největšího opovržení a hnusu. Pseudovlastenčení pseudonároda bez vlastní historie, nejmilitantnější společnosti tzv. vyspělého severu (Vilém I. s Otto von Bismarckem jsou proti vládám USA příštipkáři), jejíž armády, ať už vstoupí kamkoliv (vynechávám zcela specifickou otázku obou světových válek, i když už konec té druhé mnohé naznačil), zanechají za sebou zemi, kde tráva 100 let neroste, to jsou opravdu skutečnosti, na které je nutné být maximálně hrdý! Pokrytectví největšího kalibru, to je Narozen 4. července, poněvadž ten hodnotový kotrmelec hlavní postavy jednoduše neberu. Mne ten film vysloveně urážel, a přestože zde budu v krajní menšině, víc jak 2* mu prostě nedám. ()

Fosgo

„Co budeme dělat, co z nás bude“ … kladou si tyto otázky dva veteráni někde na konci Mexika, kdy už není kam utíkat, a kdy aktéři už tuší ,že neutečou ani sami před sebou. Jak je těžké a složité změnit zaběhnuté názory živené účinnou propagandou (například při náboru do námořní pěchoty), středostavovskou rodinou či konzervativním prostředím. Ron (Tom Cruise) velmi složitě hledá cestu z vietnamské války k opětovnému přijmutí života, jen pozvolna mění názory, to i přes vlastní zranění. Až uvědomění si své viny při tragickém zabití spoluvojáka a vyzpovídání se jeho rodině … jej nasměruje k protiválečnému aktivismu. Filmařsky lze vyzdvihnout bojové scény ve Vietnamu, odehrávající se na rozdíl od Čety na pláži. Opět jako v Četě je katarzním místem vietnamská vesnice … místo konfliktu vojáků a civilistů, kde Ron poprvé začíná pochybovat... Působivé jsou i scény demonstrací odpůrců války a záběry policejní brutality. Postupný vývoj příběhu je občas přerušen flasbackem, vždy jako předěl na Ronově cestě k proměně. Mojí hlavní výhradou k filmu je však takřka nesnesitelný americký patos. Zda jeho nadužívání byl záměr režizéra, či vyplynul z literární předlohy nebo snad měl parodovat „americký patriotismus“ těžko soudit. I přes tuto výhradu Oliver Stone natočil výrazný protiválečný film. ()

Alfonso198

Upřímně, z čety jsem byl na větvi, z tohodle sem byl docela znuděnej, nepřekvapenej... Čekal jsem hodně, ale moc jsem toho nedostal. To otočení myšlenkovejch pochodů člověka o 180° mi přišlo až moc okatý. ()

Johnysman

Podobně jako v Četě se i zde Oliver Stone velice půspbivě zaměřuje na období vietnamské války. Velice sugestivně podává problematiku samotné války a odporu proti ní. Zachycení vlasteneckých a hrdinských představ mladých vojáků se postupem mění v bolestivé prozření. Realita je naprosto jiná a ať křesťani odpustí - ale bůh opravdu není a přístup paní a pana Kovicových je orpavdu chvílemi fundamentální a vzhledem k situaci té doby poněkud tristní. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore