Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

MartinJ5

To, že tady mladší Svěrák točí filmy z kterých jde mráz po zádech, vzpomínáme na ně v tom nejlepším je dobře známo. Je to docela silný příběh, s Ondřejem Vetchým v hl. roli, který nikdy nezklame. Výběr scén, vyvážené časové prolínání, velmi sympaticky napsané situace. Film, který jsem viděl moc rád. 90% ()

Bendiys

Hledisko zasazeni filmu do obdobi 39-50 me zasahlo vice, nez samotne zpracovani milostne, valecne a dramaticke linie dohromady. Jako celek nefunguje, i kdyz se herci snazi a letecke scenerie nejsou k zahozeni... ()

offlineman

Byla to tehdy otázka času, kdy se něco podobného natočí! Naštěstí se toho ujalo duo Svěráků dříve, než to nějaký disident dostal jako trafiku!!!!! ()

luciebenadova

No samozřejmě že jsem brečela, ale ne protože bych do toho byla nucená... Herecké obsazení je bravůrní, v historickém kontextu příběh skvěle zapadá a svěrákova příznačná jemnost a šlechetnost z toho dělá polevu na dortu. + za soundtrack a Barču. ()

Jerrysus

Tenhle český film si rozhodně zasloužil můj obdiv a myslím si, že patří ke Svěrákově nejlepším snímkům. Film zachycuje velmi emocionálně osudy českých letců z druhé světové války a jak s nimi bylo později naloženo, tak, až jez toho člověku těžko u srdce. Nesmím opomenout herecké výkony třeba Ondřeje Vetchého nebo Kryštofa Hádka, který ve filmu exceluje. A když do té pochmurné válečné atmosféry filmu, kterou jen občas prosvítí světlo všudy přítomné lásky, přidáte ještě klasickou hudbu, není divu, že vám je ještě dlouho po shlédnutí celého filmu divně po těle. Jednoznačně povedený film. ()

rob_troy

Jan Svěrák je spolu s Formanem v přední linii českých režisérů, kteří opravdu natočili něco dobrého. Tmavomodrý svět byl a stále je předním českým filmem, který si zaslouží potlesk. ()

N3O

Pocta Československým pilotům, kteří nesloužili jenom naší vlasti ale všem, kteří bojovali proti tyranii, do níž nakonec stejně spadli. A jen tak mimochodem.. Pearl Harbor ať se jde bodnout, ten je tak sladkej až se z něj kazí zuby. ()

gidzitka

Musím přiznat, že při první projekci viděné se spolužáky z gymplu v multiplexu Palace Cinemas, moje hodnocení bylo o dost vyšší, což si ovšem pochopitelně vysvětluji prvotním šokem z té audiovizuální pecky, která mě postihla. Po vychladnutí a vidění tohoto filmu v České televizi jsem se nakrkla. Přece nebudu dávat vysoké hodnocení filmu, který nás tak nerafinovaně citově vydírá a navíc pokládá diváka za absolutního historického ignoranta (rádoby vtipná narážka na Evu Braunovou - o ní širší okolí nevědělo, dokud s Adolfkem nespáchala sebevraždu; nebo poručík Skokan říkající, že teď je na řadě Polsko - to byla sice pravda, jenže v té době si Polsko brousilo zuby na Těšínsko, takže pochybuji, že by naši letěli zrovna k nim). A vrcholem byla kokršpanělská fenka Barča ve filmu, tím byla má míra snesitelnosti sentimentality již několikanásobně překročena. Na druhou stranu, abych jen nekritizovala: hudba Jardy Ježka je mojí srdeční záležitostí (jen mi zde chyběla píseň "Ezop a brabenec"), takže "...A jakej byl Góóliááš?" jsem zpívala spolu s Machatým; dále největší sympaťák filmu Honzík Machatý - co s touto rolí udělal Olda Kaiser to se hned tak nevidí, nechápu, že není víc obsazován do ústředních rolí. Taky komunistické finále nebylo špatné, protože o tomto "ožehavém" tématu se filmy u nás moc netočej a pokud jo, tak spíše s přídechem hořké komedie. Milostný příběh na české poměry ušel ("Copak vy jste doktore ještě nikdy nepotkal ženskou, která by vás zbavila rozumu?"), i když si myslím, že "láska" je v tomto případě možná příliš silné slovo a že "hormonální bouře" by tento stav (nikoliv vztah!) charakterizovalo výstižněji, i když to samozřejmě nezní tak dobře. Vzdáleně mi tento film asociuje Pearl Harbor a pokud jej srovnám s ním, česká verze si stojí o něco lépe. 65% ()

Nalimator

Pro mne velké zklamání. Jedná se vlastně o nepovedený remake filmu Nebeští jezdci. Také by se dalo říci, že za hodně peněz málo zábavy. Možná dávám kruté hodnocení, ale je to tím, že jsem Nebeské jezdce viděl nedávno před tímto snímkem a to bylo, panečku, jinačí pokoukáníčko. ()

Alca

Bomba, naprostá bomba. Deset let starý film, ale stejně pořád dojímá. Ať žije Svěrák! Kam se hrabou ty současný filmy, hanba. ()

Daxus

Hezký film, spíš než válečný, tak o životě českých letců v Anglii, ve kterém Kryštof Hádek hraje největšího ko.ko.ta v dějinách české kinematografie. ()

kubilov

Tmavomodrý svět je hodně jiný film Jana Svěráka, snaží se být větším než ve skutečnosti je, přesto není příliš pochyb o tom, že jako pocta československým letcům v britském královském letectvu za druhé světové války je to film nadmíru povedený, Co se týče akčních scén, tak tady také nemám výraznější problém. Ovšem proti oběma hlavním hercům bych toho měl více, Vetchý mi už dlouho tak nevadil jako tady a Hádek mě na rozdíl od Vetchého štve vlastně pořád a kdekoliv. Na druhou stranu tak trochu upozaděný Oldřich Kaiser mě překvapil, protože absolutně vládl každé scéně, ve které se objevil. Jako další mi fakt hodně vadila ta všudypřítomná česká angličtina, která byla vzhledem k tragickýmu přízvuku naprosto neposlouchatelná. Jeden z mých méně oblíbených filmů Jana Svěráka, přesto pozoruhodný, rozhodně totiž neměl lehkou pozici po oscarovém Koljovi. ()

HEED

Bravo pane Svěrák, pustil jsem si to na seznamu.cz a hned jsem věděl, že to nebude nějaká laciná produkce ala tv nova. Od začátku mě film vtáhnul do děje a nepustil až na samotném konci. Jinak film poukazuje na nejtěžší časy tehdejšího Československa. Velkého překvapení se mi dostalo u Ondřeje Vetchého a pro mě neznámého Kryštofa Hádka. Jde vidět, že když si naše herce vezme do latě někdo schopný, tak se na to dá i koukat. Velké bravo všem, tvůrci i hercům. ()

bohhous22

Až se vyčerpají všichni gangsteři ,všechny známé rádoby osobnosti, obyčejné životy v komunismu a milostné trojuhelniky v českém filmu, jednou přijde na řadu žánr válečný. A dobře víme jaká specifika česká kinematografie v 93o/o vlastní a jak naše produkce točí. ...No hnus,ostuda ,patos na kokos.Zkrátka Tmavomodry svět je v daném žánru špička, samozřejmě na naše poměry ,na poměry českých filmaru a vysoká laťka případným konkurentům. ()

MutantMarana

"Příběh o statečnosti, hrdinství a nevděku historie" tj sama o sobe podelana fraze. Nekonecna nuda a nekonecne vyhajpovany tema. Je to porad dokola a uz to prestava byt vtipne. Po nekolikatem pokusu dat toto "veledilo" musim naopak jednu * ubrat z predesleho letiteho hodnoceni. Je to tragicky, nudny, plny patosu, priserna hudba, chaby render letadel, letecke bitvy na urovni zaku akademie a mnoho prekroucenych udalosti. V pulce vypinam, jdu koukat do zdi a snit o Vetchym v Okresnim preboru a s Certy nejsou zerty, tam je na oskara. Tady na facku i se zbytkem ansablu. Tu nejvetsi si ale zaslouzi Honzik Sveraku. ()

borohub

Nadprůměrný český film s dobrým hereckým obsazením a výkony. Jediné co mě vadilo byla občasná zmatenost. Kvůli tomu jsem nucen strhnout hvězdu. 85% ()

Marťulka

Tak konečně jsem to viděla,po těch letech! Nemám ráda komentáře typu " na to že je to český film", neškatulkuju, ale bohužel musím říct, že mne to vůbec nezaujalo, chyběla mi nějaká ta "šťáva", nevím přesně co, příběh jako takový ok, ale vím, že dobrovolně si to už podruhé nepustim :/ Koneckonců, Vetchý a Kaiser skvělé, Hádek, asi tomu nerozumím, vadilo mi to "pisklavé"? hraní. ()

Guran

Já hlupák kdysi tvrdil, že český film nikdy nemůže dosáhnout kvality podobné té Hollywoodské. Tento film mi můj názor vyvrátil. Je totiž naprosto skvělý! Jan Svěrák je po Formanovi nejlepší český režisér. Tmavomodrý svět je skvělé drama podle akutečné události. Ukazuje na lidskou lásku ke své vlasti a zároveň lásku k druhým. Co všechno jste schopni udělat pro lásku? Nasedli byste do bojového letounu a ve jménu své země byste stříleli po nepříteli? Riskovali byste rozpad přátelství kvůli ženě? Kromě výborného příběhu tu máme také skvěle zmáknuté efekty a bojové letecké scény. Herci podali bravurní výkony. Vetchý a Hádek patří mezi českou hereckou elitu. Musím říct, že Americký Pearl Harbor natočené ve stejném roce režisérem Michaelem Bayem je český Tmavomodrý svět. ()

johnny01

Na pohled skvělá podívaná, stíhačky, kostýmy, krajina, vše paráda, ale pak to hatí avantýry a prostřihy do lágru. Kdyby se scénář držel čistě válečné linie, mohl to být skvělý film. Takhle to s tou poctou zůstalo na půli cesty. (Dunkerk - to je pocta) Nejdojemnější scéna je závěrečná se psem. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady