Ano, je to velký film. Ano, je o vážných věcech. Ano, udělal na mě hluboký dojem. Ale ten byl během pár dní pryč a já si z ničeho nic uvědomil, že to zas tak geniální a hluboké nebylo... a po televizní premiéře jsem už viděl jen ta slabší místa, sentiment a patos... jednotlivé scény jsou perfektní, ale spojené v celek sa mi privela nepozdávají, neptejte se proč...(26.3.2003)

• Snorlax

Scénář stvořil jeden z nejlepších scenáristů, které znám. Velmi dobrého herce Ondřeje Vetchého režíroval schopný režisér Jan Svěrák, na filmu se koprodukčně podílely evropské země. Tak proč to, ksakru, vypadá jako americký snímek? Někdo namočil dobře sající hadr, zřejmě froté osušku, ve vaně plné sladkobolného sentimentu a fláká nás s ním celý film po držce. Kvalitativně naprosto nesouměřitelné s Nebeskými jezdci.(9.5.2011)

Nejlepší český válečný film. Mám z filmu jen ty nejlepší pocity, chybičku bych nenašel. Ambiciózní film otce a syna Svěrákových, který měl zaujmout i v zahraničí a já se domnívám, že jim může směle konkurovat. Film letce oprávněně ukazuje jako statečné lidi, kteří nasazovali život za svou vlast. Nechávali přitom doma své lásky a rodiny. Hodně obětovali a Komunistický zrůdný režim se jim potom kurevsky odměnil! Zdeněk Svěrák na scénáři pracoval se svým přítelem a legionářem Františkem Fajtlem. Výborný herecký výkon podal Ondřej Vetchý i mladý Kryštof Hádek. Film nemá chybu.(27.6.2015)

Popri oddychovom PEARL HARBORE zažiaril Sverakov film. Najväčšia sila filmu je v jeho schopnosti presvedčiť diváka, že takto to bolo. Reálnosť, uveriteľné postavy, výprava... V skutočnosti to nie je moc príjemný film - aj láska aj priateľstvo je posunuté do dosť krajnej (a chladnej) polohy. Ale Tm. svet vie jednoducho pesvedčiť, že cez vojnu je to tak...(22.5.2005)

Tento komentář obsahuje dosti podstatné SPOILERY! Takže tento film o chlapcích, jenž za nás bojovali v Anglii, je velice dobře natočen. Přesto v něm jsou věci, kvůli kterým jsem váhal nad 4 * a to jsou tyto: Čeští piloti byli v RAF naprosté špičky a všichni je obdivovali, (dost se zajímám o druhou světovou), a tento film je ukazuje tak trochu nemotorně. Ale budiž. Ale ten vyloženě špatný konec Kryštofa Hádka!!! Věděl jsem, (tušil), že zemře, ale takhle (pro mě fakt blbě), tohle ne. Někomu se to určitě líbilo, jasně vždyť zachránil kamarádovi život, ale přece jenom mohli tuhle scénu udělat trochu jinak. Tohle jsou mé výtky. Ale jinak hodně dobrý film. Ale není to čistých pět. Jen z úcty k pilotům.(8.5.2008)

• - Ve filmu bylo použito mnoho historických originálních "maličkostí" od odznaků a pouzder na pistole přes záchranné čluny a vesty až po celou uniformu plukovníka Billa Adamse či padáky s původními přezkami, jednu kompletní přístrojová deska Spitfiru nebo skutečnou radiostanici i s bakelitovými sluchátky. (hippyman)

• - Vojenské auto, které veze na letišti opilé piloty, má volant na levé straně. Vozidla ozbrojených sil Spojeného království však měly volant vždy na straně pravé, jako ostatní auta, která se ve filmu objevují. (tuberaq)

• - Po úspěchu filmu Kolja (1996) podepsalo s režisérem Svěrákem studio Miramax smlouvu s obcí, která režiséra zavázala k tomu, že studio uvidí jako první scénář jeho dalšího filmu, což se také stalo. Mnoho členů štábu si proto myslí, že scénář k filmu Pearl Harbor (2001) byl silně inspirován námětem k filmu Tmavomodrý svět. Režisér Svěrák dokonce pronesl: „Jsem si jist, že scénář byl ukraden.“ Avšak vzhledem k justičnímu systému v USA se do soudní pře nepouští. [Zdroj: Rozmarná léta českého filmu] (ozzak30)