Hamlet

Hamlet

Drama / Krimi / Romantický / Thriller

Velká Británie / USA, 1996, 150 min (Director's cut: 242 min)

Vynikající! V některých scénách přímo strhující! Viděl jsem pouze tu dvouhodinovou verzi, která možná pro někoho ne zcela znalého děje může být na pár krátkých okamžiků nepřehledná, ale vždy pochopitelná. Neznám film, kde by i sebemenší štěk hráli prvotřídní herci jako Jack Lemmon, Charlton Heston, Billy Crystal, Robin Williams či Rufus Sewell. A navíc, na Shakespeara se přece dnes už nikdo nedívá jen proto, aby věděl, jak to dopadne (to všichni dobře ví), chceme to vidět proto, protože nás zajímá, jak se s tím každý tvůrce popere a zda tu kládu zvedne a zvládne. Branagh and his company to zvládli bravurně.(19.4.2013)

Viděno na festivalu KRRR! v Krnově, duben 2014, na 70 mm filmovém pásu. O to větší skvělý zážitek! Vřele doporučuji. Čtyři hodiny utekli během chvilky. Jak byla přestávka, tak jsem se těšila, jak to bude pokračovat dále. Příběh známý snad všem, ale právě Branaghovo zpracování dokonalé. Interiéry i exteriéry mě vtáhli do děje. Herecké výkony snad všech herců perfektní a přesvědčivé. A děj dán do 19. stol. se mi více líbilo, než kdyby to bylo, tak jak má být. Ponechání Shakespearova jazyka s překladem J. V. Sládka dodalo filmu lepší prožitek, a ve mě to zanechalo fantastický dojem. Už zbývá jen otázka: "Vidět, či nevidět?" A já říkám vidět! Zas a znovu.(14.4.2014)

Dle mého soudu nejlepší Branaghův Shakespeare (viděna zkrácená, dvouhodinová verze). Snad nejvíc ze všech jeho adaptací jsem tu ocenil původní staroanglický (resp. v dabingu staročeský) jazyk, který mne toliko jako u Jindřicha V. nerozptyloval, nýbrž naopak sluchu mému lahodil :-) Jelikož šlo o mé první seznámení s Hamletem, jsem rád, že dopadlo na výbornou a já se můžu směle pustit do dalších adaptací a porovnávat. Hodně mě potěšilo (a trochu překvapilo) umné propojení tragédie s komickými prvky, které vystupují zejména z Hamletova "šílenství" vtěleného do jeho sarkastických monologů. Tento mě pobavil nejvíc: "- Hamlete, kde je Polonius? - Na večeři. - Na večeři? Kde? - Ne kde by jedl, nýbrž kde je pojídán. Velepolitický kongres červů se právě dává do něho. Takový červ je učiněný císař, co se týká stravy. Vykrmujeme ostatní tvory, abychom vykrmili sebe, a sebe vykrmujeme pro červy. Tlustý král a vychrtlý žebrák jsou jen dva různé chody, dvě různá jídla, ale pro týž stůl. Člověk může chytat ryby na červa, který spapal krále a spapat rybu, která spapala toho červa. - Jak to myslíš? - Nijak, jen jsem chtěl ukázat, jak může král vykonat slavnostní cestu žebrákovým střevem."(5.11.2011)

• majo25

Film som si pozrel len kvôli svojmu oblúbenému hercovi...a trpko som oľutoval strávené 2 hodiny. 1* za výkon Winsletovej a menšie role Crystala a Williamsa. Vrieskanie, kričanie, spievanie a celkovo pomätenie vo filmoch vo mne vyvolávajú hnev. Hoc film vychádza z divadelnej hry, dialógy by mali byt filmové, nie divadelné. Aspon viem, o čom ten slávny Hamlet je, Hamlet vo filme vyslovil aj tú slávnu vetu...Byť, či nebyť, to je otázka. Celkovo to na mna pôsobilo velmi mŕtvo. Hodnotenie: 40%(27.8.2013)

Hamlet + Kenneth Brannagh + tuny skvělých herců. To nemohlo dopadnout špatně. Ale zároveň to podle mě mohlo dopadnout lépe, kulisy 19. století mi prostě nesedí a během některých monologů se nemohu zbavit dojmu, že to, co šlo Branaghovi tak skvěle – samozřejmé přetvoření Shakespearova jazyka do jazyka filmu – tady vyznívá jaksi strnule, exhibicionisticky. Ale i tak jsem si ten příběh příběhů užil. Jak jinak...(25.1.2004)

• Kate Winslet

• - Robin Williams a Billy Crystal měli zakázáno pohybovat se na place ve stejnou dobu, protože by prý svými vtípky rozhodili štáb, což by zapříčinilo prodloužení natáčení. (StarsFan)

• - Kate Winslet se kvůli roli Ophelie vůbec nemusela dostavit na zkoušku. Dříve už byla na konkurzu na roli Elizabeth ve Frankensteinovi, který Branagh také režíroval, a Branagha zaujala natolik, že jí okamžitě nabídl roli v Hamletovi. (StarsFan)

• - Kenneth Branagh měl problém sehnat filmu distributora, jelikož jeho podmínky byly pro většinu studií nepřijatelné. Branagh chtěl mít celkovou kontrolu nad filmem, který měl navíc trvat celé čtyři hodiny a být natočen v 65mm. Hamlet byl nakonec prvním britským filmem od roku 1970, který byl natočen v tomto formátu, a až dodnes také jediným. (StarsFan)