Tedy... Branagha jako režiséra prakticky neznám (že natočil Thora mi ušlo) a tak toto byl můj první jeho herecko-režisérský počin. A musím říct že úžasné. Jsem naprosto šokovaný a vyhozený z míry, opravdu. Jakmile film začal, nestrpěl jsem nikoho ve stejném pokoji ani dýchat, aby mi neušlo byť slovíčko toho dokonale natočeného a perfektně zahraného snímku. Nevím, jako moc se to shoduje se Shakespearem, ale zamiloval jsem se.(16.1.2012)

Bezkonkurenčně nejlepší filmová adaptace klasického díla majstra Šejkspýra - samozřejmě od nikoho jiného než od samotného experta na tuto problematiku - Kennetha Branagha, který se zhostil jak režijní taktovky, sepsání scénáře, ale zároveň se chopil i samotné hlavní role. A zatímco v původní hře v papírové podobě mohou některé pasáže vyhlížet pro někoho přespříliš vágně, v hrané formě doopravdy berou dech - pro podotknutí klasické scény jako kupříkladu ta s duchem Hamletova otce, anebo divadelní hra odkazující k vraždě, zabití Polonia, o samotném pompézním závěru ba ani verších radši nemluvě.... Pakliže jste tedy vůči divadelní hře skeptičtí, dejte všanc téhle špičkové adaptaci vrcholu novověkých tragických dramat.(16.4.2019)

pokoril som 4-hodinový film plný staro-anglických výrazov s bláznivou kadenciou slov a musím povedať že som ohromený...vynikajúci herecký koncert, úžasné kostýmy a výprava, prekrásna hudba, cítil som sa ako v divadle, scenár sa veľmi výrazne drží divadelného originálu, prešpikované emóciami...Shakespeare bol génius a Branagh je tiež :)(22.8.2012)

Velkolepé ztvárnění jedné z nejznámějších shakespearových divadelních dramatických her se podle mého názoru vydařilo a i když se mi na filmy tohoto typu hůře kouká, tak mě Hamlet svým způsobem překvapil. Herecký koncert mnoha známých tváří ve spojení s dobře udělaným technickým zpracováním vyústil v kvalitní podívanou, ve které zaujali hlavně Kenneth Branagh a Kate Winslet. Zkrátka film pro náročnější diváky, mezi které rozhodně nepatřím, ale co se mého hodnocení týče, nemohu dát nižší.(9.9.2010)

Branaghův Hamlet je pravděpodobně zatím nejambicióznější filmovou adaptací Shakespeara, a to nejenom kvůli tomu, že Branagh se jako jediný odvážil použít kompletní text bardovy nejdelší hry. Ve snaze předejít tomu, že se divák někdy po třetí hodině ukouše nudou, rozhodl se Branagh rozjet svou adaptaci Hamleta jako velkolepou show v hollywoodském stylu: Elsinoru dal podobu zasněženého paláce z devatenáctého století (opulentní kostýmy a uniformy evokují spíše luxusní sídlo habsburské monarchie, než ponuré středověké Dánsko), obsadil tolik hvězd – shakespearovských i hollywoodských – kolik je ve hře postav, a nevynechal jedinou příležitost nacpat do svých scén prořádnou porci akce. Ve výsledku jeho film skutečně nenudí, ale ta snaha nabít film energií za každou cenu se mu příliš nevyplatila. Obzvlášť rozpačitý jsem byl například z celé sekvence s duchem, která vypadá spíš jako vývar z béčkového hororu (dočkáme se i malého záhrobního zemětřesení), z Branaghova gradovaného, heroického podání monologu "How all occasions" (že by tady pro změnu strašil duch Branaghova Jidřicha V?) a ostatně i ze závěrečného duelu a msty na pozadí invaze Fortinbrasových vojsk. Branaghovi se ovšem podařilo perfektně zdramatizovat hru ve hře, (v hledišti to šumí, každý kradmo špehuje každého, ve vzduchu visí skandál), jeho ‘nunnery scene’, stejně jako Oféliin pohřeb, těží to nejlepší z Shakespearova smyslu pro melodrama a dlouhé, často několikaminutové záběry kamery pronásledující postavy po chodbách a kroužící kolem nich v přepychově zařízených sálech a síních překvapivě dobře budují napětí. Co se hereckých výkonů týče, pravděpodobně v žádném jiném filmovém Hamletovi postavy nekřičí tolik jako tady a sám Branagh nevynechá jedinou příležitost protáhnout si hlasivky – většinou to funguje dobře a divák má pocit, že sleduje skutečné, živé lidi, plné strachu a vzteku, a ne jenom herce recitující krásné staré verše. Kromě Branagha tu podle očekávání exceluje Derek Jacobi jako rezervovaný a komplexní Claudius a Richard Briers jako nezvykle autoritativní aparatčík Polonius, ovšem i shakespearovští nováčci – Julie Christie (Gertruda) a Kate Winslet (Ofélie) – u mě bodovali a možná, že právě herecká sestava je největší předností téhle adaptace (byť někteří říkají, že obrovská koncentrace filmových hvězd v okrajových rolích je rušivá). Interpretačně zajímavé je překvapivě pozitivní vyznění celého příběhu a míra sympatie, které se v Branaghově režii dostalo i jindy démonizovaným či zesměšňovaným postavám. Branagh řekl, že Hamlet pro něj není jen příběhem o smrti, ale také o tom, co činí život hodný žití – a skutečně, jeho Hamlet, právě tak jako Horatio (watsonovský Nicholas Farrell) o pár scén později, nakonec pochopí smysl a cenu "to be". Zkrátka, je obrovská škoda, že měl Branagh tak velkou potřebu Hamleta naleštit, nablýskat a prodat, protože bez té řady bombastických scén a samoúčelné akce by to byla opravdu jedinečná podívaná; bohužel, i když měl Branagh důvěry v text hry dost na to, aby jej použil tak, jak je, i když mu to bude trvat čtyři hodiny, v inteligenci a představivost diváka měl buď on nebo jeho investoři zřejmě důvěry mnohem méně. // LEPŠÍ VERZE: O žádné výrazně lepší verzi Hamleta nevím, ale za pozornost rozhodně stojí ukázněnější, romanticko-filosofický Hamlet Grigorije Kozinceva (1964, Smoktunovskij jako Hamlet).(23.12.2006)

• Kenneth Branagh

• - Kate Winslet se kvůli roli Ophelie vůbec nemusela dostavit na zkoušku. Dříve už byla na konkurzu na roli Elizabeth ve Frankensteinovi, který Branagh také režíroval, a Branagha zaujala natolik, že jí okamžitě nabídl roli v Hamletovi. (StarsFan)

• - Kenneth Branagh měl problém sehnat filmu distributora, jelikož jeho podmínky byly pro většinu studií nepřijatelné. Branagh chtěl mít celkovou kontrolu nad filmem, který měl navíc trvat celé čtyři hodiny a být natočen v 65mm. Hamlet byl nakonec prvním britským filmem od roku 1970, který byl natočen v tomto formátu, a až dodnes také jediným. (StarsFan)

• - Robin Williams a Billy Crystal měli zakázáno pohybovat se na place ve stejnou dobu, protože by prý svými vtípky rozhodili štáb, což by zapříčinilo prodloužení natáčení. (StarsFan)