Wednesday

• USA Wednesday

Série(2) / Epizody(16)

Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná? Wednesday Addamsová vyšetřuje sérii vražd a tu a tam se na Akademii Nevermore s někým spřátelí. Udělá si ale i pár nepřátel. (Netflix)

domirovec

Dobře, tak pojďme na to. Mimochodem, stojí před Vámi sice možná až pro někoho nevkusný počet slov, které s radostí čekají, až je přečtete, zároveň se mezi nimi ale ukrývá i pár vážně hodně malých spoilerů, tak bacha na ně, na ty parchanty.. I. SÉRIE - Tak hele, všichni moc dobře víme, že nejlepší způsob jak začít recenzi je započít ji asi nějak takto: nečekal jsem, že by mě tento seriál bavil, ba naopak, byl jsem ohledně něj silně skeptický a věděl jsem o něm už dávno, ovšem odhodlal jsem se podívat na něj konečně až teď. A přesně tak začíná můj takový příjemný, avšak velkým počtem písmenek zároveň poněkud i lehce čtenáře mučící mozkový výplach v podobě velice inteligentně předem promyšlené (tak určitě, že jo) a následně do těch úplně nejmenších a nejtitěrnějších detailů napsané ČSFD recenze. Wau, jaká to krása, že ano? Tak jdem na to. - Takže v první řadě, p-p-počkat, co jsem to chtěl?.. Jo už vim - zápletka. Respektive ne zápletka úplně doslovně, to tady psát nebudu, to já možná i zakázaný a mně se stejně nechce. Kdybych měl však celou tu kriminálně-tajemno-samozřejmě-velmi-nečekanou zápletku zhrnout v jednom slově, bylo by to asi - výborná. Což jsem popravdě vůbec nečekal (a už je to tu zase, ta samozřejmá upřímnost, že ano?..) a když jsem to začal sledovat, tak mne to velice překvapilo, protože jsem o nějaké takovéhle zápletce vůbec nevěděl, a to tedy potvrzuje nejen mé osobní přesvědčení o mém osobním nejtěžším stupni slabomyslnosti, ale zároveň i o mém reflexu nevyspoilerovat si pro sebe úplně všechno, takže asi dobrý. To stejné i atmosféra, jde opravdu vidět, že zde si tvůrci dali záležet. Krásné a jenom překrásné záběry na školk.. školu Nevermore (zda-li máte zájem přihlásit se ke studiu, učinit tak můžete zde: https://www.nevermoreacademy.com - ale rychle, dokud je místo, srandy si tam užijete habaděj.. hehe) a nebo výborné záběry v lesích města jménem Jericho, kde se příběh odehrává. Ne v tom lese, ale v tom městě (!). I když v tom lese taky, ale už radši držím hubu.. Dále! Jo, herci! V rychlosti řečeno, všichni hráli úplně skvěle, ovšem jsou zde dvě tváře, které dle mého (ne)populárního a (ne)zajímavého názoru nejvíce hrají celému seriálu do karet a jsou obrovským plusem pro celé tohle šou. Takže zaprvé.. no, napínat Vás je zbytečné, stejně nebudete zrovna překvapeni - je to samozřejmě Jenna Ortega. Je krásná, talentovaná, pro tuto roli jako stvořená a hraje naprosto bravurně. Velký macatý paleček nahoru, díky této roli jsem si ji VELICE oblíbil. Jenže pak je zde ještě jeden člověk, o pár let mladší herecká tvář než Jenna. A tou hvězdnou tváří (alespoň pro mě) není nikdo jiný než Moosa Mostafa, který se zde zjevil v roli nejvyššího kalibru - včelaře Eugenea Otingera. Je to mužskej jak má být - má úžasné hlášky, chování, útočné manévry, no, prostě sympaťák. Wau. Jediný z herců, co mi do jeho role ale vážně nesedl, je Luis Guzmán v roli Gomeze Addamse, který má obrovskou prasečí hlavu a prostě se do role nehodil. Hrál dobře, ale i tak. Přičemž už nám jenom zbývá rychle probrat ten takový cringe/teen nádech celého seriálu. To alespoň tvrdili někteří zdější, samozřejmě velmi profesionální filmoví kritici. Mně to tak ale vůbec nepřišlo, podle mě to bylo všechno hezky sestloukané dohromady a bylo to víc než zábavné. Cringe pocit se mi tedy nerozprostíral po celém těle, takže super, za mě dobrý. A toď vše k sérii číslo jedna, uvidíme se za bůhví kolik měsíců u série part dva. A nezapomeňte, jak by řekl Eugene: včelaři drží pohromadě. VERDIKT SÉRIE: 5/5 () (méně) (více)

Raaavenek

My Little Wednesday: Friendship is Magic Trestuhodne nevyuzity potencial, kdy se po par dilech zahodi potencial hlavni postavy a cela show se plne preklopi do standardniho teenage school fantasy s generickymi postavami, kam se sama Wednesday uspesne zaradi. Otevreny konec pak slibuje, ze se za rok Wednesday do Bradavic zase vrati. Jinak Ortega sice hraje naramne a roli zvlada jeste lepe, nez sveho casu Christina Ricci, ale nemuzu si pomoct, situace, kdy druhou nejtmavsi osobu na skole oznacuji za "velmi bledou" jsou znacne absurdni. ()

helraiser

Tak tohle se sakra povedlo, Tim Burton to dokázal a v každém případě se jedná o seriálový hit z dílny Netflixu, se kterým mohou být v podstatě všichni spokojeni. Představitelka hlavní postavy je naprosto dokonalá, tohle vyšlo na jedničku. Má to slušnou atmosféru, slušný vizuál, který občas naruší nějaká ta digitální hrůza, ale dá se to přežít. Je to chytré, morbidní a zábavné zároveň. V podstatě hodně zábavná temná detektivka, plná zvratů a nečekaných odhalení. Divák se u toho nemá šanci nudit, já jakožto fanda původních filmů jsem naprosto spokojen a nemám problém kdyby vzniklo nějaké pokračování. ()

pumpkinqueen

Na Addamsových jsem vyrůstala, jsou mou krevní skupinou a časem jsem si našla cestičku i k jejich mnohem starší, seriálové verzi. Už proto jsem nové Wednesday zasazené v moderní době a naprosto jiném vesmíru tak úplně nevěřila. A stejně tak Burtonovi, kterého jsem sice bezmezně milovala, ale od Alenky mě (až na Frankenweenieho) žádné z jeho děl dostatečně nenadchlo. Teď to ale dokázal prolomit. Jennu Ortegu jsem si jako Wednesday okamžitě a neuvěřitelně zamilovala. Nemůžu říct, že by tomu tak bylo i v případě jejích seriálových rodičů, ale nakonec mi ani ti dva nepřišli zas tak strašní. Další nadšení pramenilo z Věci, neboť byla vždy mou oblíbenou postavou a byla jsem hrozně mile potěšená, kolik prostoru ji bylo dáno. A naopak jsem vůbec nečekala, že to bude právě původní Wednesday aka Christina Ricci, která mi nakonec bude pít krev ze všech nejvíc. Bylo to jiné, byli to moderní Addamsovi obklopení vlkodlaky, sirénami a dalšími příšerkami. Byla to chvílemi taková černohumorná, americky Netflixovská verze Harryho Pottera, ale chvílemi si to díkybohu šlo i vlastní a originální cestou a hlavně to neuvěřitelně bavilo. Fakt bych byla schopná si to celé dát znovu ještě jednou a klidně hned. Jediné, co se mi opravdu, ale opravdu nelíbilo, bylo vyobrazení hlavního záporáka, který působil neuvěřitelně směšně, jak kdyby byl vystřižený z nějakého přihlouplého animáku. S tím jsem se dlouho prala, abych to překousla, ale naštěstí to příběh, napětí a perfektní humorné dialogy překonaly na plné čáře. Nečekala jsem tedy skoro nic a dostala jsem skoro všechno. ()

Johny M.

Obrovský překvapení; vůbec jsem nečekal, že mě to tak chytne. Christina Ricci (díky za ní) musí snad i žárlit, jak byla Jenna Ortega v její původní roli úžasná. 4,5* ()

ludva10

Super seriál s napětím a hlavně úžasný herecký výkon hlavní hrdinky. Skoro jako vždy Burton nezklamal. Tleskám. ()

Urukhaj98

S01: Jelikož si filmové Addamsovi z 90. let pamatuji jen velmi matně (starší adaptace ani animáky jsem neviděl), přistupoval jsem k Wednesday s minimálním očekáváním. Víc než cokoliv jiného jsem čekal teen fantasy blbinu s cool hlavní hrdinkou. A vlastně jsem přesně to dostal, ale v tom nejvíc pozitivním smyslu slova. Wednesday je svým brutalistickým nihilismem hrozně zábavná (Jenna Ortega si to neskutečně dává) a nezaostávají za ní ani další bizarní postavičky, kterých je seriál plný, ať už jde o studenty Nevermore, obyvatele Jericha či rodinné příslušníky titulní hrdinky. Díky tomu člověk odpustí i nějaké ty mušky, jako třeba místy slabé CGI. Jako zábavnou a správně trhlou oddychovku nelze než doporučut. "Lobotomie je jako tetování. Jedna nestačí." 8/10 ()

PanOvocny

Skvělý, skvělý, skvělý. Perfektní nálož humoru. Kdo je padouchem, je oříšek rozklíčovat. V jednu chvíli se může zdát každý podezřelý. ()

Filmárik

Seriál kompletne celý vybudovaný okolo hlavnej postavy, ktorá je prakticky morbídna dievčenská verzia Sheldona Coopera. Veľmi milé prekvapenie od Netflixu kde po dlhej dobe nieje všetko prehnane politicky korektné. ()

Razzor_82

"Dítě středy, plné bědy." Gothic girl zajímavá tak především pro adolescentní publikum. Na tohle jsem už váže dost starý. Scénář s detektivní zápletkou je totálně podprůměrný. Vedlejší postavy z rodinného klanu se jen lehce mihnou a ani nejsou vhodně obsazeny. Wednesday nepůsobí vůbec temně ani zlomyslně. Ortega se tváří celou domu zamračeně jako naštvané štěňátko. Sarkazmus na úrovni základní školy. Závěrečné finále k smíchu. Pro mě Nevermore! 4/10 ()

Dementra

Bohužel pro mě to nemá žádnou atmosféru, není to vůbec spooky a až příliš málo kooky. Těžko se mi věří tomu, že za tím stojí Tim Burton, mám z toho spíše dojem jako z dobře natočené fanfiction. ()

Daiker

Tim Burton natočil kvalitní seriálovou podívanou..... Addamsonovu rodinu miluju a ty dva filmy si pokaždé s chutí pustím zas a znovu .... Seriál se nese už v moderním pojetí.... Dějově je to zpracované skvělé, škola ala Harry Potter a vražedné monstrum v lese.... Co víc si přát.... Člověk se i zasmál, triky jsou kvalitní a monstrum zajímavé. Hudba klasický Burton a to je dobře, sedí tam jak vyšitá.... Casting je tak napůl dobrý.... Goméz (luxusní casting), Wednesday jsou skvělí.... Morticia a strýček Fester mi tam neseděli.... Věc jako vždy super 🙂 Studenti ze školy byli však nevýrazní, na to že se jednalo o všelijaká monstra. Obsazení Ricci mi vadilo, neměla tam co dělat a šlo poznat od půlky série koho představuje.... Burton mohl ještě přidat na morbiditě, černém humoru a celkově to mohlo být více temnější co se týče vizualizace seriálu.... Ale celkově jsem nadšený a těším se na další sérii.... ()

AloeB

K nejnovějšímu trendu seriálových normies jsem se dostal přes tu facebookovou variaci tiktoku, kde na mě pořád vyskakovala uhrančivá Jenna Ortega v černých šatech a její mladší variace v podání Christiny Ricci - krátké spoty mě okouzlili svým morbidním cynismem a já se v době největšího sociálního tlaku (svátky) jal své resty dohánět. Výsledek se dostál okamžitě. Jsem okouzlen a po vzoru seriálové Wednesday se chci zbavit mobilu a podobných zvrácených vychytávek současné doby (tiktok nevyjímaje), jen abych mohl ve volném čase na babiččině psacím stroji přepisovat Sartra do kýčovitých detektivek. Opravdu je ale seriál Wednesday tak dobrý, aby na něm jeden založil svoji image? Odpověď je NE a ANO, které se každá vztahují k jedné z vět předchozího souvětíčka, protože přes všechnu emo morbidní opulentnost, která uhrovatým uživatelům Netflixu okamžitě uhrane jde stále jen o velice jednoduchý seriál, který zapadl někde mezi Harry Potterem a Stranger Things na jedné straně a Fantastickými zvířaty na straně druhé, kdy je z něj velmi poutavá a vizuálně nádherná detektivka s prvky teen school whatever it is called drama, přičemž ale nabízí minimum opravdu zajímavých postav (krom Středy, Enid a snad i ředitelky či toho normieho, co nebyl normie) a některé dějové oblouky jsou vyloženě líná záležitost - wow, vyvoláváme zlého poutníka, který je proti nadpřirozenu, ale používá magii. Přes tuto naprosto irelevantní kritiku tedy uděluji seriálu kolem čtyř hvězdiček (až se někdy rozhodnu změnit) a slibuji, že se na možné pokračování s potencionálním lesbickým vztahem mezi Addamsovou a vlkodlačicí neskutečně těším. ()

Vabr

Nechtěl jsem to původně vůbec sledovat kvůli tomu šílenému hypu, který okolo toho byl, ale nakonec jsem se na doporučení kamarádky podíval. No a byla to chyba. Je to typický Netflix se vším všudy. Trapné vtipy, z nichž se ujme jeden ze sta, pro trapné prosté teenagery, kteří nemají ani špetku filmového vkusu, nezajímavé šablonovité postavy viděné již z několika podobných mozkových výcuců Netflixu (ta jiná holka, která se nesnaží měnit pro ostatní, šikanátorka, crush, druhý crush a plno dalších karikatur), nudný děj bez osobitých inovací, hromada ubohých, rádoby drsných stěrů, z nichž teď děcka na TikToku šílí, lobotomní chování postav s ještě lobotomnějšími motivacemi a stopáž, která je zkrátka zbytečná, když to Addamsova rodina z devadesátek předvedla mnohem líp. Vypnul jsem tento cirkus po třetím dílem s tím, že mi můj čas za tohle opravdu nestojí, když existuje kvalitnější a zábavnější tvorba, která nepotřebuje fanoškovskou základnu tvořenou z emo tančících děcek. Vyhodnocení: Co je prosím vás za rok, že je Netflix schopen předvíst snad to nejhorší CGI za několik posledních let? Bylo k popukání. ()

Jajar

Komediálně hororové krimi z dílny Tima Burtona v ústřední roli s Wednesday Addams, která na škole pro zvláštně nadané děti Nevermore vyšetřuje sérii vražd pomocí vizí, které ji sužují. Středobodem seriálu jsou jeho postavy (temná Jenna Ortega, vlkodlaci, sensibilové i sirény) a zajímavá detektivní zápletka. Nechybí černý, sarkastický humor, napětí a dobrá akce. Po letech skvělý Burton a po dlouhé době něco kvalitního na Netflixu. ()

Torgal

Tento seriál na svojich bedrách nesie Jenna Ortega. Mám pocit, že väčšina ľudí nedokáže dovidieť za jej stvárnenie titulnej postavy, pre ktorú sa priam narodila a človek potom ľahko zabúda na problémový zvyšok. Scenáristicky je totiž seriál hrozne odfláknutý keď sa všetky dôležité dejové zvraty odhaľujú pomocou hrdinkiných vízii. Je to strašne lenivé a neuspokojivé. Skrátka forma nad obsahom. Minimálne v prvej polovici je Wednesday navyše dokonalá Mary Sue - vo všetkom čoho sa chytí exceluje, je konštantne nad vecou a jej spočiatku osviežujúci sarkazmus sa mení na pózu. Osobne mi veľmi nesadol ani koncept školy pre “podivínov” (čiže vlkodlakov, upírov, gorgony, sirény a addamsovcov). Je to v podstate guláš uvarený na spôsob Rokfortu z Harryho Pottera, pričom pôvodný Addamsovci boli postavený na kontraste ich inakosti s normálnym svetom. Tu sú čudný všetci a pritom nikto. 6/10 ()

Hellierer

Burton se jako režisér a tvůrce v posledních letech už dost vyšťavil a jeho rukopis už není to, co býval. A Wednesday tohle jenom potvrzuje. Místo toho, aby připomínala jeho dřívější tvorbu, tak spíše dává vzpomenout na věci, jako je Riverdale či Sabrina od Netflixu. Tedy něco, na čem jsou vidět peníze, ale neustále to balancuje na hranici trapnosti a zábavnosti. A po prvních dílech mohu prohlásit, že to podobně jako v prvních sériích zmíněných projektů vlastně docela funguje. Máme tu totiž pravděpodobně první Gen Z variaci na Pottera, která skutečně dokáže bavit. Hlavním tahákem je ale casting. Ortega si hlavní roli opravdu dává, ale ani ostatní se neztratí. Titulní záhada pak rozhodně dokáže zaujmout (ačkoliv po třech dílech mám pocit, že jsem ji prokoukl), stejně jako pletichy mezi jednotlivými postavami. Potěší i občasná fatalitka. Jenom je trochu problém s vizuálem. Estetika, ve které se pere rozverná barevnost s pochmurnou šedostí je jako taková super, ale nemohu si pomoci, je to celé tak nějak moc "čisté" a "vyhlazené". O efektech a designu "monstra" snad ani nemluvím. Ale pravdou je, že to prostě příjemně ubíhá a pokud tvůrci stále budou úspěšně balancovat, vlastně s tím nemám sebemenší problém a rád se u toho budu i nadále bavit. EDIT: Tak se po zhlédnutí celé řady musím Burtonovi omluvit. Jakmile totiž seriál překlenul do své druhé poloviny, kde díly už Burton nerežíroval, spadne mu trochu řetěz. Vytratí se nápady, scénář se více rozmělní, titulní mystérium přestane být mystérium a nastoupí klasická natahovaná netflixída. Postavy jsou stále super a celé to stojí na jejich bedrech, avšak první půlka rozhodne o parník lepší. ()

Wybez

Nihilistický Harry Potter s vlkodlakama z Twilight o holce co vyšetřuje podivné vraždy formou Enola Holmes. Ale je to zábavný, super natočený a fromou aktuální pro mladší generace. ()

Mini_X

No, tohle jsem nečekal. Nikdy jsem neměl v plánu shlédnout seriálovou Wednesday, ale řekl jsem si, že tomu dáma šanci. No a to co jsem dostal bylo příjemné překvapení, ale i malé nepříjemné zklamání. Ale nejdřív, zimním pozitiva a pak až negativa. Jenna Ortega v roli Wednesday, byla naprosto božská. Dokázal se vžít do Wednesday a pro mě se stává druhou nejlépe zahranoů Wednesday. Věc, která mě hodně překvapila, jaký jsem měl pocit nostalgie na Harryho Pottera, když jsem viděl pozemky školy. Taky jsem byl rád, že jsme konečně dostali nějaký solidní humor. Byl jsem, taky hodně rád, že seriál šel ve stopách detektivek a kriminálek. Ale, jak jsem řekl, ne jedná se o perfektní seriál. První problém je, že hodně postav vám nepřijdou, tak zajímavé (samozřejmě jsou tů vijímky). Druhý problém je, že pár epizod skončilo velkými překvapeními a vždy to vypadalo, že to bude dost důležitý v další epizodě, ale když jste viděli další epizodu, tak dané překvapení z minulého dílu hned pohřbili během 7 min. Třetí problém, který mě osobně nejvíce štval byl, že seriál celou dobu budoval jeden vztah s jednou postavou. Samostatné budování fungoval naprosto geniálně, ale v předposlední epizodě se tvůrci rozhodli, že to opět pohřbí. Takže jsme celů tu dobů sledovali vztah, který vůbec nikam nevedl. Na závěr řeknu, že seriál měl obrovský potenciál, který z části využili, ale ten zbytek nevyužili. 7/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Vřískot opouští i Jenna Ortega

Vřískot opouští i Jenna Ortega

22.11.2023

Ne, nevidíte dvojmo. Obsazení sedmého Vřískotu skutečně odpadává rychleji, než kdyby herečky likvidoval samotný zabiják Ghostface. Pouhých několik hodin po zprávách, že populární hororovou sérii po… (více)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty