Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Miko55555

Jednoznačný kráľ všetkých filmov z mafiánskeho prostredia. Vykreslenie mafie tej doby je perfektne hodnoverné, všetky prvky príbehu do seba perfektne zapadajú. Každá scéna má svoj význam, a aj keď človek jej pointu hneď nepochopí, vo filme ešte ukáže svoju dôležitosť. Mne samému film prišiel ako dokonalé dielo asi až po 3. zhliadnutí, keď som ho úplne pochopil. Mnohí herci tu odohrali svoje životné role, ani jeden z nich v žiadnom ohľade nezaostáva. Filmová klasika... ()

zigy

PRVNÍ pořádný mafiánský film, který definoval tento žánr, a měl své pokračovatele, z nichž někteří překonali tento film, to nutno přiznat. Trochu rozvláčné, nemyslíte? Nicméně jinak to má dobré dialogy, přiměřené napětí a pár zapamatováníhodných akčních scén a všudypřítomnou hlášku jako Brno - o nabídce, která nejde odmítnout. ()

Rust_Francis

Mistrovské dílo Francise Forda Coppoly. Dlouho jsem odolával a bál se, že to nakonec nebude takové dílo jak mi všichni říkali, ale bylo. Marlon Brando v životní roli. ()

Kozlowski8

Don Vito Corleone patří společně se svými syny mezi nejvlivnější mafiánské bose v New Yorku po 2. světové válce. Tato doba přináší veliký rozmach organizovaného zločinu a především obchodu s drogami. V této oblasti se kmotr Corleone nechce angažovat a spolupracovat s ostatními rodinami a to ani poskytnutím svého značného vlivu na významné politiky a policisty. Středem jeho zájmu zůstává hazard a prostituce. Pro jiné skupiny se však tím stává nepřítelem a začíná mafiánská válka... Skvělý, charismatický Marlon Brando v titulní roli a stejně výtečný mladíček Al Pacino jako jeho syn. To jsou dvě nejvýraznější postavy filmu. Skvěle napsaných a ztvárněných rolí je zde však mnohem více. Po všech stránkách téměř dokonalé dílo, jemuž není co vytknout. Pro mne jinak velice těžce stravitelná délka v tomto případě ani nijak nevadí. 95%. ()

jojto

Keď sa povie gangsterka, mnohí si predstavia plno krvi, rapotajúce Thompsony a zakopávanie chlapíkov niekde v kukuričnom poli. Nie, tu nie. Krásna výpravná sága o živote "mafiánov", ich nepriateľoch, priateľoch, rodinách. Treba proste vidieť. ()

Optical

Filmová klasika a jeden z nejlepších filmových počinů s mafiánskou tématikou, ne-li vůbec ten nejlepší. Nenapadá mě jediná věc, co by se dala filmu vytknout. Co také vyčítat filmu, jehož obsazení je skutečně hvězdné a režie dřímá v rukou řemeslného mistra. ()

Fjera

Legenda světové kinematografie. Filmu nemám co vytknout. Perfektní scénář posilují dokonalé herecké výkony a hudba, která se jednou provždy vryje do paměti. ()

zdenek305

Knihu Kmotra od Puzoa jsem nečetl a myslím, že po zhlédnutí celé trilogie už ani nemusím :) Příběh, herci a celkové zpracování prostě perfektní. Rozhodně nejlepší film z prostředí mafie, jaký byl kdy natočen. ()

DmKK

Dost možná ten nejlepší film co jsem kdy viděl , skvělá atfosméra , herci , prostředí , hudba. Prostě všechno , Al Pacino jeden z nejlepších hereckých výkonů staletí. ()

andrewXx

Kultový, klasika...ale pre koho ? Možno pre tých, ktorí tento film videli v dobe jeho vzniku teda roku 1972, prípadne do ďalších desiatich rokov neskôr. Určite by som nerád znevažoval toto dielo, ktoré vtedy stopercentne malo do seba niečo viac, no dnešná kinematografia sa natoľko posunula, že keď som si film pozrel prvý krát v živote len pred pár dňami a teda rovných 44 rokov po jeho vydaní musím povedať, že som nebol tak nadšení ako tuto stovky prítomných hodnotiteľov. Keď sa povie Godfather, Kmotr alebo Krstný otec, bez pochýb každému napadne herecký fenomén Marlon Brando. Aj napriek tomu, že som spomínal ako sa kinematografia za tých 44 rokov od vzniku tohto filmu posunula, jeho výkon zostáva pravdepodobne nesmrteľný, lebo to čo previedol nemá v tomto žánre skutočne obdoby. Už len ten jeho výraz dona je legendárny a sám o sebe skutočne budí rešpekt. Problém je v tom, že Brando vlastne nebol ani hlavnou postavou filmu. Chýbalo mi niečo, čo by mi ukázalo, prečo je don Corleone taký rešpektovaný a prečo sa ho všetci naokolo vlastne tak boja. Film ukázal skôr to, ako bola rodina Corleonovcov tlačená do kúta od ostatných a to mi jeho postavu aj rešpekt, ktorý z nej sálal iba kvôli Brandovmu výkonu dosť zhadzovalo. Fungovanie mafie bolo poňaté tiež ľahším smerom a dnes sme ho videli už v desiatkach ďalších filmov, pričom niektoré z nich ho ukázali aj lepšie. Mnohým sa z filmu vybaví tiež legendárna scéna z koňskou hlavou v posteli, no pre mňa to rovnako nebolo tiež nič prelomové, nič čo by sme doteraz ešte nevideli a nič čo by ma nejak dokázalo vyviesť z miery a šokovať. S divákom rokov 70., 80. a možno aj 90. to však určite zalomcovalo. Inak celkom dosť mi vadil aj mladý Al Capone, pričom jeho staršie ja mám vo filmoch celkom rád. V tomto filme mi však pán Capone prišiel pomerne dosť umelý. Hral tu vlastne Corleonovho syna, ktorý šiel odjakživa mimo aktivít rodiny, no keď postrelia jeho otca tak chlapec, ktorý tento život od narodenia odmieta a nemá s ním vlastne žiadne skúsenosti neváha, berie zbraň a bez akýchkoľvek výčitiek ide zastreliť vysoko postaveného mafiána a komisára. Chýbal mi tu akýsi jeho vnútorný boj s tým, že ide urobiť tak radikálnu vec, akou je vziať niekomu život. Bez akýchkoľvek problémov tento čin urobí aj keď predtým nikdy v živote nedržal zbraň. Film tiež trpí naozaj dlhou stopážou, v ktorej nebolo zahrnuté napríklad to, prečo sa mohol mladý Corleone vrátiť späť do vlasti, pričom vysvetliť mi prišlo celkom prirodzené. Čo mi tiež celkom nešlo do hlavy je fakt, že mocnému Corleonovi rozstrieľajú druhého syna na framforce a on je úplne pokojný aj napriek tomu, že stál zoči voči človeku, ktorý to mal na svedomí. Vlastne celý film sa tento don vyhýbal akýmkoľvek konfliktom a násiliu preto som celkom nechápal to, prečo je taký obávaný, aj keď bolo jasne spomínané, že mal pod sebou vplyvných politikov, no to mi neprišlo ako dostatočné strašidlo. To jeho vyhýbanie sa konfliktom som vlastne cítil v rozpore s jeho výzorom a výrazom, čo boli naozaj jediné aspekty, ktoré na ňom vzbudzovali veľký rešpekt. Film sa stal kultovým v čase, kedy téma ktorú rozoberá bola naozaj horúca, ľudia nič podobné ešte nevideli a práve to mohlo vystreliť jeho hodnotenia do takýchto výšin. Na svoju dobu možno fakt skvelé, no ja som v tej dobe nežil a neviem sa možno celkom presne vcítiť do vecí tak, ako starší diváci. Pozrieť sa to dalo, no za mňa osobne je to však 60%, nič viac, nič menej. Každopádne dávam šancu celej trilógii, takže uvidíme, či ďalší diel bez kultovej postavy dona Vita Corleona dokáže zamiešať karty viac. Osobne by ma bavila viac Brandova sólovka s postavou Corleona skôr v čase, kedy sa dostával k moci, kde by sme videli to, čo všetko musel preskákať a ako sa jeho vplyv vybičoval až do týchto výšin, v akých bol prezentovaný tu. () (méně) (více)

Desmond04

Zařekl jsem se, že s filmovým Kmotrem se setkám až poté, co si přečtu knižní předlohu. Tak se také stalo. Puzovo dílo bylo samozřejmě skvělé, ale také i velice obsáhlé. A já jsem tak uklidňoval sám sebe, abych na film neměl tak velké nároky. Že může být místy krapet nudnější. Ale realita byla diametrálně odlišná. Kmotr šlape jako hodinky celých 175 minut, když trošku zvolní, tak na scénu vstupují charismatické rozhovory, při kterých tuhne krev v žilách. V těch excelují především Marlon Brando a Al Pacino. I vzhledem k menšímu prostoru samotného Vita Corleone, bych o pomyslný stupínek výš postavil právě spíše Ala v kůži Michaela. Ale přesto na piedestalu slávy u mě stojí scénka dosluhujícího kmotra v podání Branda s jeho consiglierim Tomem Hagenem: "Consiglieri můj, pověz svému kmotrovi to, co už všichni vědí...". Co se týče stylu natočení, byl jsem velice nadšen. Coppola nedodržoval (naštěstí) stavbu knihy a tak neskáče z události, na událost. Otevře jednu linku, kterou dokončí a poté se zas věnuje jiné. To vše je samozřejmě pro dobro diváka, protože čtenář mohl být místy v knize ztracen. ()

kolly13

Epochální a nadčasové. Al Pacino, ostatní a hlavně pro mne Brando jsou hvězdy. Přesto to není za pět jak u většiny recenzentů. Příliš dlouhá stopáž, průhledné kvazizápletky a obsese Itálií - to ubírá finální hvězdu pro nesmrtelné. ()

HellsAngel

Ak Vám niekto povie, že film podľa knihy sa nikdy nemôže vyrovnať predlohe, pustite mu Krstného otca. Pri čítaní knihy (bol som vtedy malý chlapec) som mal husiu kožu, hltal som jednu stránku za druhou a absolútne som sa ponoril do príbehu rodiny Corleone. Neskôr, keď som bol starší, som zhliadol film a môj zážitok sa znásobil. Perfekcionizmus s akým k tomuto dielu Coppola pristupoval je cítiť v každej scéne a v každom momente. Výkony hercov ako Brando, či Pacino vyrážajú dych a hudobné motívy sa dostanú pod kožu už v prvých sekundách. Neviem síce, ako vyzerá dokonalosť, no viem, že tento film má k nej sakra blízko. ()

buchannon

Konečně jsem viděl kmotrovskou trilogii, v 36 letech. A potvrdila se u mě jedna věc, a sice, že mafiánské filmy nejsou můj šálek kávy. Nezajímají mě všichni ti Kmotři, Mafiáni, Casina a Zjizvené tváře. Vždy je tam parta chlápků s pistolkami a ulízanými vlasy, kteří si hrají na mafiány (jako děti na písečku) a to opravdu není pro mě. Tento díl Kmotra je nejlepší z celé trilogie, ale i tak to podle mě není jeden z nejlepších filmů historie. Nejvíc z gangsterských a mafiánských filmů se mi jednoznačně líbilo Tenkrát v Americe - vrcholné dílo Sergia Leoneho. ()

Ace.A.T.L.

Viděl jsem už dávno a tenkrát to bylo pro mě opravdu bomba dílo. Teď jsem to viděl znova a na svojí bombačnosti, skvělosti a perfektnosti to neztratilo nic. Je to silný, skvěle obsazený, správně temný a prostě je to KMOTR. Za mě nezlomných 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)