Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Spooner

Je vidět, jak si na tom dal Fincher neskutečně záležet a pohrál si s každým detailem.Režie, atmosféra, kamera, herci to všechno je na špičkové úrovni. Na mě to ale nezapůsobilo tak, jak asi mělo a celý to bylo na mě moc dlouhý a tempo místy dost pomalé. Je to výborný film, ale Fincher mě už dokázal oslovit i lépe. ()

Davies182

Atmosféra nastíněná ve skvělém začátku se naštestí směle nese napříc celým filmem až po jeho tísnivý konec. Vraždy jsou patřičně nechutné a jedna z nich se mi vryla do paměti tak stylově nabroušeným ostřím, jak by to nedokázal ani samotný záporák, podle nějž je film pojmenován. Delší stopáž kupodivu snímku ani v nejmenším neubližuje, neboť scénář, řežie i kamera jsou parádní. ()

Wacoslav1

Zodiac byl neskutečnej masakrátor, takže jsem byl na tohle filmové zpracování, navíc od mého oblíbence Finchera velmi zvědavý. Začne to víc než dobře. Film se ve velké míře drží historických skutečností a prokázaných faktů a nepouští se do přehnaného fantazírování. Kamenem úrazu je však délka, protože víc jak 150 minut je na podobný detektivní příběh zbytečně moc obzvlášť když konec vyzní do prázdna i když je jasný, že to jinak dopadnout nemůže. Dávám silný 3*, ale čekal jsem víc. Musím ještě shlédnout verzi z roku 2005.65% ()

petero

Na ZODIACa si treba nájsť čas. ZODIAC je iný film ako Fincherove predchádzajúce diela. Nie je tak temný a akčný, skôr dokonale vykresľuje tú dobu, nekonečné pátranie ktoré prestáva baviť a naopak fascinuje. Zodiacove vraždy sú nepríjemné a kto má rád Finchera hlavne pre jeho hravosť, ktorá na plno prepukla pri FIGHT CLUBe a od vtedy sa jej drží, rovnako aj tu nájde pár zaujímavých režijných nápadov. ()

gogo76

Fincherovi tieto temné príbehy svedčia a po technickej stránke filmu niet čo vytknúť. Výborné herecké obsadenie aj atmosféra San Francisca. Má to ale jednu veľkú slabinu ...alebo prednosť? Ako pre koho.Problémom nie je ani tak stopáž (na to som zvyknutý), ale príbeh o neúspešnom pátraní po tomto vrahovi jednoducho neudrží hocikoho v strehu po celé 2 a pol hodiny, pretože ako je známe vraha nikdy nechytili a z tohto dôvodu film neobsahuje mnoho scén, ktoré vás udržia v napätí ako filmy Sedem alebo Hra. Kto čakal niečo podobné bude určite sklamaný. Ja som vedel do čoho idem, takže spokojnosť, zvlášť, keď sa mi do rúk dostal podobný film s rovnakým názvom(omylom), ktorý len potvrdzuje pravidlo, že keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Všetci, ktorí váhajú vedzte, že film sa nesie v duchu: Vraždy, oťukávanie, pátranie, pátranie, falošné stopy, pátranie... koniec. Poviete si: "A to je všetko?" Bohužiaľ, je. Keď sa chcete držať faktov, tak to asi ináč nešlo. Mne to stačilo.Pre príjemne strávený večer v pohode. 80% ()

pepo

4* Skvelá atmosferická záležitosť s perfektnými hercami.dlho som zvažoval 5* ale k dokononalosti tomu neičo chýbalo.si viac vygradovaný príbeh a menšia stopáž. UPDATE aj po viacerých pozretiach fancinujúci film, ktorý keď človek vstrebe nie je mu čo vytknúť. Dvíham na 5* ()

Xmilden

Jsem přesvědčen o tom že Zodiac byl kdysi v Americe téma jako prase a lidem nedal spát. David Fincher se tedy pokusil o nemožné a ...rozhodně uspěl na celé čáře. Natočil totiž jeden ze svých nejzajímavějších filmů. Filmem nás postupně stále více začne provádět Jake Gyllenhaal, z kterého se klube hodně zajímavý herec a v budoucnu je potřeba si na něj dát pozor. Při prvním sledování jsem se v ději hodně ztrácel, ale opakování dopadlo mnohem mnohem lépe. Moc lepších kriminálek natočeno nebylo a to i přesto že divák vlastně ví dopředu jak to celé dopadlo. Spíše mě tedy zajímala cesta, po které vyšetřování šlo. 90% ()

Phobia

Tak si zase jednou zaplavu prsa proti proudu. Tohle je můj zásadní postřeh k tomuto filmu: je to chladné, zoufale chladné, sterilní a neosobní. Když pominu, že závěr byl předem daný, všechny ty vraždy, všechny postavy, zkrátka celý film mi byl putna, místo napětí nuda, místo zaujetí nezájem. Začátek ještě udržel moji pozornost, dychtivě jsem očekávala, kdy začne děj gradovat... a ono nic. Pochmurně se doplížil do nemastného, neslaného finále. Temná atmosféra se Fincherovi povedla (jako obvykle), po technické stránce asi není co vytknout a co se herců týká... Jak je mám, sakra, pochválit za výkony, když mi jejich postavy byly úplně u prdele? Snad kdyby byl "Zodiac" o 45 minut kratší... ale ne, ani tehdy by mě to nenadchlo. Sorry, lidičky, nesdílím vaše nadšení. 55% ()

lesumir

A jak ja cekal, nez nekdo natoci neco podobneho. Zodiac mel pribeh, ktery se mi vzdy libil a film tohle vsechno zavrsil. Kdyz jsem slysel, ze se toho ujal Fincher, vedel jsem, ze to bude stat za to, ale tohle jsem vazne necekal. Dasli dobrou zpravou byl pohotovostni doktor Edwards, ktereho jsem dlouho nikde nevidel a Downey Jr., stoupajici hvezda. Nejsem nadsencem dlouhych filmu, ale tohle bylo neco jineho, klidne bych se dival i dvakrat dele, sedel jsem jak pripouany a hltal kazde slovo, kazdy moment, kazdou sekundu a po skonceni nad tim premyslel celou cestu domu a dokonce se mi o tom i zdalo :D TOhle byl vazne uzasny filmovy zazitek, na ktery jen tak nezapomenu, strhujici, napinave, vzrusujici, takhle bych mohl pokracovat do nekonecna. ()

A_FISH

Příběh neznámého vraha, který v letech 1966 - 1978 terorizoval San Francisco a okolí, je přes zajímavý námět v podání Davida Finchera jedna velká NUDA, plná různých klišé -detektiv a jeho sušenky, všudypřítomný déšť. Zodiac se 43 zářezy na Teda jednoduše nemá ... ;o) 65% ()

Gimp

Blue goes yellow. Fincher je neskutečnej frajer. Zodiac je nejen formálně dokonalý a trikově antimasturbační ale také skvěle vystupňovaný napínák s pár vyloženě geniálními scénami a zbytkem, který vás kolíbá .. aby na vás pak mohl funět do telefonu. Pět hvězd za odvahu natočit téměř tříhodinový film bez jediné akční scény a pointy. ()

kinej

Určitě vyžaduje odvahu pustit se do natáčení příběhu bez konce. Absence závěru také jinak po všech stránkách kavlitnímu trošku filmu podráží nohy. Fincher je rutinér. Umí skvěle eskalovat napětí ve scénách, kdy Zodiac vraždí. Také umí skvěle využít světel a stínů, o čemý nás přesvědčuje téměř v celé své tvorbě. Mladí režiséři, kteří zaplavují současný filmový trh podřadnými krvavými horory, můžou Fincherovi jeho um jen tiše závidět. Přestože jsem věděl, že případ je nevyřešen, donutil mě režisér s napětím očekávat každou další indícii a doufat. ()

cheyene

Nemohu si pomoct, ale Zodiak (2005) mě bavil o mnoho víc. Kdo zná případ o tomto vrahovi, tak musí očekávat mrazivý thriller, na jehož konci budete tupě koukat na běžící závěrečné titulky a říkat si: Kdo to jen mohl být? Žije ještě? Dá o sobě ještě vědět? V případě Fincherova snímku jsem podobné otázky neměl a nebyl jsem ničím zaujat. Našlo se tu pár dobrých momentů, ale celková délka eliminovala veškerý dějový spád, tudíž jsem se docela nudil. Zkrátka něco tomu chybělo a něco naopak přebývalo. Osobně bych dal přednost starší verzi. Zde dávám poctivé 3*, několik závěrečných minut, když se konečně začne něco rýsovat a dozvídáme se neoddiskutovatelná fakta o tomto případu, udělala pěknou tečku za solidní, leč průměrnou podívanou. ()

paascha

Dlouhé, zamotané, zmatené a chvílemi nudné rozmotávání nikam nevedoucího příběhu. Začátek navnadí, prostředek neurazí a konec? Zívání...Opravdu je Amerika taková? ()

nunka

Zodiak na mňa zafungoval ako kvalitný, nepriehľadný a zimomriavkový thriller. Maximálna zaangažovanosť do deja, kde jednoducho musíte pomôcť hľadať dôkazy, analyzovať jednotlivé príčiny správania a motívy Zodiaka...Mám jeden z najsilnejších krimi zážitkov za posledný rok... ()

Jamal

Velice strhující příběh. Sice jsem čekal nějaké zakončení, ale takhle je to více .... co když? Herecké obsazení velice dobré. A taky bylo moudré zanechat originální název filmu a nedělat z toho Zodiac : příběh vraha. (( :: ()

juta

Spoiler! Styl vyprávění se mi opravdu moc líbil a to snažení o rozkrytí identity Zodiaka také, jenže tak trochu jsem u toho usínal a přeci jen s filmem to nedopadne dobře, když ve skutečnosti nebyl pachatel dopaden. To pak ty dvě a půl hodiny jsou jen o hledání vraha a stejně víte, že se pachatel nenajde. :D (1.5.15 cz/tv) ()

3497299

Povedených variací na téma historie masových vrahů není mnoho, ovšem Zodiac určitě patří mezi ty nejlepší (srovnej např. s hůvěřilostí typu Evilenko). Fincherova estetika balancující na hranici obrazových klišé hezky koresponduje se zobrazovaným násilím – poskytuje divákovi možnost nezúčastněného nadhledu. Film, který začíná standardní cyklicky gradující hrou oběť-panika-vyšetřování, se postupně přelévá do nerozluštitelného přediva informací, ve kterých se potápí postavy spolu s divákem, bez ztráty přehledu a nadhledu nad bohatým mřížovým děje. Vrah se ztrácí, ustupuje do pozadí – stává se neskutečnou postavou – a s ním mizí i vůle dosáhnout cíle: společenské satisfakce. Vše co zbývá, je jen do sebe zapletené předivo noční můry důkazů a hypotéz. ()

Fiftis

Mnohé súčasné filmy sú príliš čisté a uhladené, chýba im špina, v obraze aj v príbehoch, tvárach i charakteroch postáv. Najkrajšie špinavé filmy sa točili od konca šesťdesiatych rokov do polovice rokov osemdesiatych. Zodiac sa odohráva od roku 1969 až do roku 1980. Atmosféra tých období je v ňom vystihnutá dokonale. Priznám sa však, že Zodiac z roku 2005 sa mi páči rovnako tak. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině