Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

ajuska

Je to vlastně taková rekonstrukce případu, která se s přesnou datací pohybuje ve skocích od jedné důležité události či informace ke druhé, přesto to dokáže pohltit svou atmosférou, skvělým retro stylem, autentičností i posedlostí postav. Stopáž je, pravda, trochu přepálená, někdy kolem poloviny přichází krize, kdy se člověk i podívá na hodinky, ale závěrečná hodinka zase dostává grády a výsledný dojem hodně vytahuje (i když konec pochopitelně není takový, jaký bychom si u detektivky asi přáli). Ta pátá hvězdička se sice dost ušmudlaná, ale co... ()

Shakers

Film, ktorý Fincherovi rozhodne sadol a zároveň film, kde je nepriamych dôkazov asi ako minút vo filme. David Fincher dokázal hustú retro atmosféru terorizovanej Kalifornie preniesť na plátno nie len zaujímavo, ale predovšetkým napínavo a strhujúco. Perfektné herecké obsadenie, ktoré diváka nenudí, vyšetrovanie vraha nekončí až do konca filmu a to je predovšetkým silná stránka filmu. 90% - 5* ()

lamps

Fascinující rozklad procedurálního detektivního vyšetřování, který naprosto cíleně manipuluje s očekáváním diváka, stejně jako si s postavami drze pohrává 'nepolapitelný' vrah. Fincher je opět maximálně neosobní a své hrdiny používá jako pohybující se filtr informací, přičemž přesouvá diváckou pozornost vždy tam, kde se nejjasněji rýsuje nějaký pokrok - jen aby načrtnuté cesty po chvilce negoval a podrobil je další filtraci. Stejně jako u všech jeho snímků, i v Zodiacovi platí, že Fincher se nezdržuje nadbytečnými záběry pro vykreslování atmosféry (snad jen při sledování taxíku, které reprezentuje celkovou odtažitost), nýbrž chrlí jednu informaci za druhou a sebevědomě střídá chronologické časoprostory - činí tak ovšem v precizním kontinuálním duchu, takže je navzdory vynechaným nadbytečným sekvencím a díky upřesňujícím mezititulkům vždy jasné, kdo a proč a kde zrovna jedná (nejčastěji mluví). První třetina se z větší části odehrává v redakci a je víceméně v režii vraha, který dobrovolně poskytuje omezená vodítka, postupně se ale střídá výhradně mezi vyšetřujícími Toschim a Graysmithem a drasticky se zužuje okruh podezřelých - opakovaně se vyvolává dojem, že dopadení pachatele je na spadnutí, a rovněž se začíná budovat starost o případem posedlé aktéry, kteří od Zodiaca obdržují osobně dopisy či anonymní telefonáty. Ve finále zůstává jediným aktivně vyšetřujícím karikaturista a nevinný skautík Graysmith, u něhož přerůstá posedlost až v paranoiu, kterou díky rostoucí frustraci z neustálého přepisování potenciálně konečných a nevyvratitelných důkazů pociťuje i divák - tím se dokonale pokrývá fincherovsky deprimující střetnutí dobra se zlem a narůstá napětí, které kulminuje ve scéně ve sklepě, kdy se těžko popadá dech (a to jen proto, že podezřelý už může být takřka kdokoli). A co víc, zakončení diváka z kleští neuvolní a nechává více otazníků než odpovědí, s čímž se ostatně postavy i divák potýkali v průběhu celého syžetu.... Zodiac je nekompromisní alternativou detektivního žánru, který opakovaně neuspokojuje a jehož antagonista zasazuje rány nejen svým obětem, ale celému systému a všem, kdo se v něm pohybují a sledují zprávy, čtou noviny či poslouchají rádio (tato tři média jsou ostatně důležitým prvkem komunikativnosti). Mistrovsky zrežírovaná a zahraná dvouapůlhodinová cinefilní bašta. 95% ()

Jacinda

Tak tohle byl horor. Nebylo to krimi, ani triller, ani drama a ani mysteriózní. Celý popis filmu lže. Je to horor a navíc o to víc strašidelný, že se případ nikdy nevyřešil. Vraždu u jezera jsem musela přepnout, protože mi těch dvou bylo tak strašně líto, že bych se na to nevydržela dívat. Další brutální scéna byla žena s dítětem. David Fincher patří do malého klubu červěnáčků, kdy každý film co natočí září rudou a vysokým hodnocením. Zaslouženě ()

Big Bear

Výborný krimi thriller. Snad jen trochu dlouhý. Ačkoliv mne to bavilo moc a moc, ke konci jsem si už stejně jako Gyllenhaal strašně přál ať se safra zjistí kdo je onen vrah atvůrce šifer. A nebo ať už případ uzavřou jako neobjasněné vraždy. Ty šedesátky a sedmdesátky zvládli zase tvůrci na jedničku a Ruffalo s tím páčem, kotletama a košilí s širokejma límečkama vypadal luxusně :-). O téhle kauze do níž byla zatažena i široká veřejnost USA jsem vůbec nevědě a dnes už konečně vím co znamená onen znak a nápis Zodiac. Takže dávám za: X ◄ Ø ◙ * * * * ()

JohnnyD

Náročný námet na spracovanie a to hlavne z dôvodu, že ide o nedoriešený prípad, ktorý nemá žiadneho silného podozrivého. Spôsobov, ako sa toho chopiť je viacero: možno sa zamerať na to, ako prípad ovplyvnil vyšetrovateľov, či novinárov, ktorým do redakcie chodili listy od vraha, možno to nakrútiť ako prifarbené spracovanie jednej z možných verzií, či ako antiklimatický polodokument, kde je práve to nedoriešenie a absencia vyvrcholenia pointou. Fincher v Zodiacovi skúsil vyrozprávať každý z týchto príbehov a celkom sa mu to darí. V jednotlivých momentoch je film skvelý, tie skoro tri hodinky celkom ubehli, no výsledný dojem z filmu je strašne chladný. Jednotlivé línie bránia filmu mať ucelený koncept. Najlepší príklad je, že keď už to vyzerá, že všetko zaklapne a film bude o Graysmithovi a jeho posadnutí prípadom, príde posledná scéna, ktorá opäť vráti film do inej línie. Niekedy sa nedajú vyrozprávať všetky príbehy naraz. PS: A tá odporná digitálna kamera ubíja inak skvelú retro atmosféru. ()

Boogeyman

Tohle jsem si užil. Doslova dokonalý film, který bez zbytečných emocí sází na fakta, takže si připadáte, že listujete policejními archívy a pátráte po Zodiacovi než že sledujete kriminálku. ()

petaspur

Posedlost zjistit totožnost několikanásobného vraha žene kupředu dva novináře i umdlévající stádo detektivů. Právě tato posedlost zároveň všem zúčastněným ničí životy a to jak na poli pracovním, tak i osobním. Zodiac se dobře baví, své činy páchá v různých koutech země, často si přivlastňuje cizí vraždy a jako člověk, který vraždí lidi bez konkrétního motivu, se nemusí bát odhalení. Začínají totiž teprve sedmdesátá léta, policie vyřizuje vše telefonem, kopie spisů si posílá poštou a o elektronickém sledování lidí si detektiv může jenom nechat zdát ve fantastických snech. Pátrání je celkem napínavé, přestože ve výsledku v podstatě zbytečné, tak jako tento film. ()

salahadin

Zodiac aneb úchyl s kontramarkou. Takhle má vypadat krimi! Fincher dokonale navodil atmosféru 70. let, příběh dobře vystavěl na detailech a velmi promyšleném scénáři. Těžko říci, jak dokázal namíchat skvělý mix napětí, věrohodné kriminalistiky a dusivé atmosféry, ale některé scény tak gradují, až skoro nedýcháte (scéna ve sklepě - to jsem byl takhle malej). Fincher natočil thriller, v němž dokázal sladit všechny filmařské složky promyšleným postupem, s až dokumentárními prvky skloubenými s napětím a stylem Mistra Vypravěče. Po druhém pokusu jasně za 5*. Ruffalo a Downey Jr. zkrátka umí, o tom žádná... ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Prostředí 7/10/// +napětí, atmosféra, délka nevadí, děj, výprava a reálie tehdejší doby -škoda, že tu jsou i slabší místa, která mají pomalejší tempo/// No Zodiaca jsem se bál. Tedy ne tak jeho jako spíš zpracování tohoto filmu. Přeci jen já a kriminálky, říkal jsem si. Nakonec mě to ale solidně pohltilo a už jsem se nemohl od sledování odpoutat. Výborně natočené s pořádnou tísnivou atmosférou, tak to má být./// Celkem 76%/// ()

Aky

Výborný film, jehož handicapem je to, že je natočen podle skutečných událostí. Zatímco v Sedm autoři vůlí a invencí vnutili příběhu svoji myšlenku, kterou za každou cenu chtěli sdělit, tady se jim příběh ve snaze zachovat věrně jeho reálie, trošku rozběhl do podružností. Jako by nedokázali v pravou chvíli opustit realitu se spoustou nezajímavých postav a motivů a nahradit ji tvořivou fantazií. ()

Cappuccino

Výborná kriminálna dráma, ktorá však v niektorých pasážach mierne strácala tempo. Film totiž vychádzal z reálnych udalostí, a tak sa im vývoj udalostí musel podriadiť. Vyšetrovanie v skutočnosti nie je vždy plné neočakávaných zvratov a pôsobivých rozuzlení. Slušný Fincher, ale podľa môjho názoru má aj lepšie snímky. ()

Ruut

Jeden z mála pětihvězdičkových filmů které zas tak moc znova vidět nechci. Všechno funguje výborně. Dokonce odlehčená atmosféra a občasné vtípky nepůsobí ani trochu rušivě na film s tolik závažnou tématikou. David Fincher opět ukazuje že je Pan režiser. Na ploše jedné minuty (!!!) dokáže diváky dokonale seznámit s budoucími oběťmi Zodiacova řádění. Vždycky když je třeba přitlačit na pilu, ukáže atmosféru jak má být. Jenže si vybral špatnou látku. Případ Zodiac nebyl nikdy vyřešen a Fincher se že bohu dokonale drží faktů. Takže alespoň u mě následovalo po závěrečných titulcích rozčarování. Krom toho celý film je prošpikován odkazy na tehdejší dobu a vyžaduje dokonalou pozornost diváků. Kdo nezná americkou kinematografii let minulých a neumí aspoň trochu anglicky aby chápal hlášky v originalním znění, tak má jednoduše smůlu. Jinými slovy - plně chápu lidi, kterým se Zodiac nelíbí a proč má tak mizerné tržby v kinech. Škoda. ()

-OverLord-

Váhání mezi 4* a 5* bylo hodně velký. Docela natahovaná detektivka, která skončí samozřejmě tak, jak většina z diváků, kteří znají tenhle případ, dopředu ví. Ale ne že by mi dlouhá stopáž vadila, mám rád filmy, který pomalu gradujou a přesto tam všechno nakonec krásně zapadne. Nemůžu tomu upřít výborně natočenej a dramatickej počin, kde se ukazuje silná herecká elita a hlavně skvělá režie. Scénu ve sklepě si budu pamatovat snad nafurt, protože ta atmosféra byla vážně hustá. ()

Allien.9

Režisérská tvorba Davida Finchera se dá (alespoň prozatím) shrnout do jednoduché věty "co film, to perla". Ani tříhodinový "Zodiac" není výjimkou, ba co víc, řekla bych, že je dokonce tou vůbec nejčistší perlou, jakou Fincherův mozek (alespoň prozatím) dokázal vytvořit. Skvělé dialogy, mistrovské budování hutné hororové atmosféry, herecké výkony a scény (ubodání mileneckého páru, Gyllenhaalova návštěva sklepa, "Než tě zabiju, tak to dítě vyhodím z okna"...), na které už nejspíš nezapomenu, to vše dělá ze "Zodiaca" jeden z nejlepších doposud natočených thrillerů vůbec. ()

misterz

Slušné a aj napriek svojej dĺžke pútavé kriminálne vyšetrovanie a pátranie po masovom vrahovi, ktorého ego prevýšila akurát len tak nemohúcnosť polície. Filmu kvitujem hlavne to, že som sa po celý čas prehnane dlhej stopáže ani raz nenudil, na druhú stranu ale musím poznamenať, že ku koncu sa už príbeh začínal utápať sám v sebe a v informačnej komplikovanosti. Naozaj by prospela kratšia dĺžka. 70/100 Videné v rámci Tour po Amerike. ()

HAL

Před více než deseti lety natočil David Fincher film Se7en a pro spoustu lidí, včetně mě, se stal filmařským bohem. Teď se opět vrací k tématu sériového vraha a pro jistotu rovnou toho nejznámějšího - Zodiaca (kterým se inspiroval už u Sedmi). Látka, se kterou pracuje, je ale přes stejný tematický rámec naprosto odlišná a hlavně nevybíhá z mantinelů vytyčených souslovím "podle skutečné události", takže se tentokrát nekoná depresivní studie lidské duše a jejích hříchů, tento film má mnohem blíže ke klasické detektivce. Režisérská genialita je něm přitom jasně patrná od prvního záběru, dokonale prokresleného retro prostředí a hlavně od prvních vražd - ty jsou totiž neuvěřitelně sugestivní a i když jsem přesně věděl co se stane, stejně se mi pokaždé na chvíli zastavil dech a němě jsem sledoval jak si vrah pohrává se svými oběťmi i s lovci kteří mu jsou na stopě. Ta stopa je ale velmi nezřetelná a lovci často tápou.... a stejně tak jsem bohužel často tápal i já jako divák, ztrácel se mezi spousto jmen hrdinů i podezřelých a protichůdných důkazů. Větší část filmu jsem netušil kdo je vlastně hlavní postava, jestli novinář, policista nebo karikaturista který přitom v první polovině filmu skoro nedostane prostor. Hlavní postavou by mohl být i samotný vrah, ale na to je až příliš tajemný a jeho myšlená charakteristika se neustále mění mezi zhmotnělým zlem, inteligentním loutkařem, lhářem, bláznem a třeba i obyčejným člověkem aby nakonec skončila někde úplně jinde. Prokreslení osobností a jejich vývoj je u všech těchto postav výborné, ale ztotožnit jsem se nedokázal s žádnou (a stejně jako u filmu Good Shepherd tomu moc nepomáhají ani masky, všechny postavy totiž vypadají v průběhu desítek let pořád stejně). Film také trpí přílišnou délkou a nedokáže udržet tempo a atmosféru nastolenou v úvodu intenzivními vraždami a seznamováním s postavami, a přechází v úmorné a marné hledání podezřelých a přeskakování mezi alespoň trochu zajímavými událostmi v průbehu celého desetiletí. Poslední třetina je naproti tomu velmi dobrá, v ústředním dění se ocitá jen jediná postava s jedinou dějovou linkou a rychle spěje do závěru který měl být možná katarzní, ale vyznívá spíš do ztracena. Finální zhodnocení filmu je tak pro mě velmi těžké, i přes vizuální dokonalost a několik brilantních scén jsem pořád zůstal jen divákem sedícím v pohodlné sedačce a ne součástí filmu jako v jiných Fincherových filmech, kdy jsem drcený napětím a bez dechu hltal každou další vteřinu. Hlavní problém je podle mě v samotném tématu, tento reálný příběh je jednoduše příliš rozvleklý a bez působivých momentů aby se dal převést na opravdu silný film. Režisér je původní události až příliš věrný, neupravuje ji pro potřeby filmového média a nepřidává do ní žádné myšlenky navíc, což je podle mě dost velká škoda, mohl vzniknout další z jeho geniálních snímků, takto je to "jen" dokonale natočený záznam skutečné události. 8-9/10 ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině