Rozpočet $35miliónovTržby USA $10,508,518Tržby Celosvetovo $21,900,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,391,874Tržby za predaj DVD v USA $4,285,953║ tešil som sa na to, doteraz vždy u mňa režisér David Ayer bodoval ale tu to je také nemastné neslané ani dobrý thriller ani dobrý akčný film, dosť rozpačité, s Arnoldom sa mal vybrať skôr do odľahčenejších akčných vôd, toto mu nesedí /45%/(16.7.2014)

Zajímavě drsný thriller plný krve a uvěřitelných přestřelek tak, jak to zkrátka od Ayera známe. Bohužel, a říkám to velice nerad, účast velkého Arnolda, mého velkého oblíbence a idola, ten film kazí. Snímek postrádá jakýkoliv emoční prvek, který vás donutí udělat si k postavám vztah, tedy se o ně strachovat, prožívat to s nimi a tak si film dokonale užít. To by se povedlo jen tehdy, kdyby klíčové role obsadili skutečně skvělí herci, podobně jako kdysi Heat pozvedli Al Pacino a DeNiro na vrchol pyramidy obyčejných stříleček. A Ayer to umí, o čemž svědčí třeba obsazení jeho Training Day. Arnold v situaci, jak jej současný divák vnímá, "funguje" už jen jako akční harcovník, který si tropí žerty ze sebe sama, třeba jako v Expendables, je tedy nesmysl, aby zkoušel role, kde ho máme brát vážně - ne, tahle ikona už vážně ne. V této roli ve mně vyvolával rozpaky, nebyl ani akční ani charismatický, ani vtipný, ani prostě nijaký. To nebyl Arnold Swcharzenegger. To byl Robert Duvall nebo nějaký jiný neakční geront... Přišlo mi to, jako když nechali Havla natočit si své "Odcházení". Sabotage tedy ztrácela svou konzistenci, blamovala se sama všemi svými nelogickými chybami ve vyprávění, ukazovala postavy, o kterých si říkáte, aby už konečně chcíply, než abyste jim fandili, sabotovala sebe samu. Minulost postav je vám šumafuk a vztah Breachera s policistkou, co ještě navíc vypadá jako MUDr. David Rath, je jen červivou třešničkou na dortu. Přesto však musím říct, že jak jsem se na Arnyho nový hit těšil, tak jsem si jej i vychutnal. Je to prostě syrově drsná sonda do života superdrsných agentů DEA, kde se něco posralo a vy do poslední chvíle nevíte co. Přesto všechno to udrží vaši pozornost a nakonec alespoň jeden den o tomto velmi zvláštním filmu přemýšlíte. Říkáte si: líbilo se mi to, nebo nelíbilo? Nedá vám to spát. A to se cení. Dal bych tři, ale z fanouškovské lásky k starému pánovi dávám čtyři.(14.7.2014)

Po Konečné a Plánu útěku zde máme třetí Schwarzeneggerův film od návratu z politiky ve kterém si zahrál hlavní roli a musím říct, že pokud si i jeho další snímky udrží minimálně tuhle úroveň - máme se na co těšit. Sabotáž je krvavý thriller s dobrým příběhem a zanedbatelná zde není ani akce, která působí velice reálně a ani v jedné scéně není zbytečně přehnaná (na rozdíl od jinak skvělých třetích Expendables). Není to ale jen klasická střílečka - film má napínavý děj a docela překvapivý závěr. Finální scéna z baru pak dává vzpomenout na Williama Munnyho a Arnieho poslední pohled před závěrečnými titulky nepotřebuje žádných slov a povyšuje film o level výš. Já jsem si přišel na své a moc nechápu zdejší hodnocení, které vůbec nevypovídá o kvalitách filmu. Hodně silné čtyři hvězdy.(25.9.2014)

No, že David Ayer scénáristicky podává poněkud nevyrovnané výkony, to je celkem známo. Ale že si ke spolupráci na "filmu s Arnoldem" pozve klokana Skočdolesa, který kloudný příběh s bídou vykřesal před víc jak deseti lety u Swordfishe (což taky nebyla kdovíjaká geniálnost), to je ekvivalent pokusu o vraždu vlastního filmu. Je přitom vidět, že Ayer, tak jak je pro jeho drsné policejní příběhy typické, nechtěl jen natočit "další akční béčko" - v tomto případě se vydává cestou skoro by se dalo říct mysteriózní zápletky. I samotný název filmu se významově několikrát promění způsobem, který je potřeba hodnotit pozitivně. Jenže díky témuž scénáři, vršícímu v rovině dějové jednu nelogičnost na druhou, to celé jde totálně do kytek, význam nevýznam. A nejde o drobnosti, začíná to už u úvodní premisy, kdy by "motherfucking best undercover DEA agents", čili ti, kdo by měli pracovat indivindy a v maximálním utajení, měli tvořit tým, který osobně podniká nájezdy na sídla drogové mafie, a samozřejmě se ani neobtěžuje s kuklami, maskami amerických prezidentů, klaunů nebo čímkoliv na ten způsob. Hned za tím je spinpoint s gigantickou spálenou hromadou peněz, u které si "agentury" v záchvatu jasnozřivosti spočítají, že z ní chybí deset mega. A pak už jsou to jen "drobnosti", jako kdo sakra a kdy poslal ty Guatemalce, a kdo je odrovnal. Nebo to, že by zmíněné krutopřísné profikomando během pár měsíců zapomnělo naprosté základy čištění prostoru, kdo jde první, kdo má jaký roh, a tak dále... Potoky krve a haldy vnitřností, stejně jako nebývale realistické obrazy brutálního mučení (ačkoliv jinde byly k vidění i horší věci), pak působí jako naivní pokus o záchranu - a vzhledem k persóně pana exguvernéra to nejde nezmínit - a natočení něčeho jako byl Rambo IV. Tenhle pokus ale bohužel nevyšel. A je to škoda, protože Arnold se tu moudře, jak praví klasik, nepouští do žádných větších akcí, a "jeho" finále je správně žánrově namíchané od prvního do posledního záběru. Mireille Enos hraje svoji věčně zfetovanou killing bitch taky výborně. Vůbec celkově vzato je obsazení na úrovni, celé to evidentně stálo dost peněz, a pokud jde o kameru, tak je to podobně vychytané jako End Of Watch. Jenže to nic nemění na tom, že těch logických lapsů je skutečně příliš, a že ambice filmu dalece předčily jeho konečnou podobu. Ještě jednou - je to škoda, protože úplně zatratit Sabotage nemůžu, a ke slušné podívané chybělo "jen" nepodcenit přípravu. Což ostatně každá správná zvláštní jednotka ví a ctí;) Dám 60%, ale přiznávám, že tím jiným filmům trochu křivdím.(20.4.2015)

Tenhle biják se bude velmi dobře vyjímat ve filmografii diletanta Skipa Woodse, zklamat by neměl ani Arnieho fany, ale pro Ayera je to po nabušené PATROLE scenáristicky i vizuálně krok zpátky, byť ne kdovíjak tragický. Scénář nenudí, typově dobře osázený tým drsňáků dá vzpomenout na zábavná komanda z VETŘELCů nebo PREDÁTORA, je to příjemně brutální a bavilo mě to víc než KONEČNÁ nebo ESCAPE PLAN. Bohužel, Arnie si vybral svou slabší hereckou chvilku.(13.7.2014)