Lovec: Zimní válka

(neoficiální název)

Lovec: Zimná vojna

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2016, 114 min

// Distribútor: Universal // Počet premietajúcich kín v USA: 3,802 // Otvárací Víkend v USA: $19,445,035 //(16.5.2016)

Snehulienka a Lovec pred štyrmi rokmi príjemné prekvapili. Nejednalo sa síce o nijako zásadné fantasy dielo, ale oproti Disneyho tvorbe, ktorá posledné roky točí moderné verzie tradičných rozprávok, ktoré sú však stále prístupné aj tým najmenším, ponúkla Snehulienka a Lovec o niečo dospelejšie fantasy, ktoré sa nebálo drsnejších bitiek a vážnejšieho tónu (samozrejme, v rámci žánru), navyše to celé bolo zaobalené do prvotriedneho fantasy vizuálu. Príbeh mal svoj začiatok a koniec a rozhodne to nebol jeden z tých filmov, ktorý za každých okolností potreboval pokračovanie, no to je teraz tu a dopadlo asi tak ako sa dalo čakať. Lovec, tentoraz po romantickom škandály s režisérom bez Snehulienky, je vlastne prequelom k prvému filmu a zároveň aj jeho pokračovaním. To je však to jediné originálne na čo sa tu dá natrafiť. V prvej polovici film ponúka pútavý pohľad na predošlý život Lovca, jeho pôvod a rozohráva síce tradičný, ale na žáner fantasy vychádzajúceho zo sveta Snehulienky dostatočne pútavý príbeh o jednej ľadovej kráľovnej, ktorá sa kvôli strate viery v lásku rozhodla vybudovať vlastnú armádu, v ktorej sú zakázané akékoľvek prejavy lásky a podmaniť si ríšu. Potiaľ viac menej dobré, príbehovo zaujímavé, vizuálne pútavé a hlavne dostatočne svižné. Problém nastáva, keď nastúpi druhú polovica, ktorá sa presunie sedem rokov dopredu pred udalosti prvého filmu a má byť jeho pokračovaním. Tu sa ukáže, že scenáristi okrem tohto jedného ťahu skombinovať prequel so sequelom toho nemajú viac čo ponúknuť a príbehovo sa už varí iba z vody. Postavy v podstate putujú z miesta A do miesta B, nemajú si čo zásadné povedať a tak na scénu nastupuje trpasličí humor (občas trefný, občas otravný) a neustále až naivné reči o láske, ktoré čoskoro začnú byť aj na tento žáner príliš hlúpe. Podobné reči by možno hravo obstáli v Disneyovke, ale rozhodne nie vo filme, ktorý sa chce na prvý pohľad tváriť ako seriózne fantasy po vzore Pána Prsteňov. Pokus o osudový príbeh sa míňa účinku hlavne kvôli deravému scenáru, pretože sa spolieha na „zvraty“, ktoré sú divákovi jasné dávno vopred, no scenár ich stále prezentuje ako veľké zásadné odhalenie (keď napríklad na scénu z ničoho nič nabehne zahalená postava, ktorá vynikajúco strieľa lukom, tak musí byť aj tomu kto prvú polovicu filmu prespal zrejmé kto to je) alebo dej takmer každých pätnásť minúť umelo naťahovať tvárením sa, že hlavná postava umiera, pritom je očividné, že film je ešte iba v polovici, prípadne dvadsať minút pred koncom a hlavná postava sa jednoducho musí dožiť záveru, ak má film pokračovať. Sú to tie najlacnejšie scenáristické barličky, ktoré im zdĺhavo naťahujú scény, u ktorých je zrejmé, že sa nakoniec vyvinú aj tak úplne opačne. Uberá to filmu na intenzite, rovnako ako to zbytočne brzdí tempo, pretože divák tak namiesto toho, aby bol prekvapený (pretože na podobné príbehové zvraty tu nie je priestor) skôr iba čaká kým niektoré z týchto scén pominú, aby sa mohlo pokračovať. Problémom je, že podobných scén tu je neúrekom a „fiktívnou“ dramatickou smrťou končí každý konflikt alebo takmer každá jedna bojová scéna, ktorá sa tu vyskytne (tá v krčme, tá pri kradnutí zrkadla, tá s vystrelením šípu do Lovca, ešte aj tá záverečná bitka). A pri tretej podobnej scéne to už je dosť otrava. Nováčik na režisérskej stoličke Cedric Nicolas – Troyan síce vyslovene nič nekazí, bojové scény zvláda zrežírovať s ľahkosťou, občas sa nebojí na tento žáner drsnejších záberov, kde úder päsťou skutočne pôsobí ako úder päsťou a nie iba ako neškodné pošťuchovanie, pár krát dokonca nastúpi o niečo krvavejší záber a film rovnako baví aj vizuálne. Či už skvelými kostýmami, slušnými trikmi, nápadito vystaveným fantasy svetom (napríklad výlet do krajiny zaliatej zlatom) a po vizuálnej stránke tak pokračovanie v ničom nezaostáva za rovnako nápaditým predchodcom. Akurát v prípade pokračovania je problém v tom, že to všetko tu už jeden krát bolo a Winter's War neprináša vôbec nič nové. Je to také fantasy, na ktoré sa síce príjemne pozerá, ale po pútavom prequelovom úvode sa čoskoro ukáže, že pod pekným obalom v sebe ako pokračovanie skrýva príbehové prázdno, v ktorom sa iba varí z vody, než by sa išlo niekam ďalej. Vo výsledku tak zbytočný sequel, ktorý síce nijako neurazí, ale keby sme ho nedostali, tak asi by to nikoho nemrzelo. CELKOVO: 3* (6/10)(28.4.2016)

• Darneth

Stupidita obřích rozměrů :DDD(25.7.2016)

Zábavné pokračování Sněhurky a lovce, ke které jsem si dlouho nacházel cestu, ale nakonec se mi tahle série líbí. Zážitek z filmu by mohl být větší, kdyby se v traileru na film neobjevily dva megaspoilery. Také se tam nachází závěrečná smrt hlavní záporačky, což je neuvěřitelné. Takže kdo chce vědět bez shlédnutí, o čem to bylo, stačí kouknout na trailer.(21.4.2016)

Klasickej blockbuster, kterej tě nějak zásadně nenasere, ale druhej den si budeš pamatovat spíš co jsi žral poslední víkend k obědu než že jsi viděl (a) nějakou zajebanou zimní válku. Samozřejmě osoby a obsazení mají co říct do našeho rozhodování zda jít či nejít. Děvčátka si navlčej trencle při pohledu na Chris Hemswortha a my kluci se zasníme, jaký by to bylo mít obrovskou povstel, aby se tam vešla Jessica, Charlize, Emily a basy plzňeskýho, protože lidský a chmelový holky, nikdy neomrzej.(20.4.2016)