E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

mira.l

No to jsem si zase jednou naběhnul. Psychiatrická léčebna je depresivní prostředí samo o sobě, i ve filmu ze současnosti, ale docela se nebráním tomu, občas se na něco z tématu podívat. V době, kdy se příběh odehrává, na přelomu 19. a 20. století, byly metody léčby duševně chorých hodně drsné a mnohdy byly spíš "léčbou" než léčbou. Po docela slibně vypadajícím začátku s jakýmsi experimentem v psychiatrické léčebně se to posunulo do roviny, kdy skupina bláznů ovládá personál, zavřený ve sklepě, kterou jsem teda nečekal a moc se mi nezamlouvala, no ale budiž. Ovšem postupně mě to nějak bavilo čím dál míň a ten konec, tak ten to docela solidně zazdil. Blázen, co se dvě hodiny chová jako normální člověk, by asi měl být ze cvokhausu propuštěn, ne?? Dvě * a víc ani prd. ()

GTS_PUNK

Niekoľko dní pred koncom 19. storočia prichádza do psychiatrickej liečebne Stonehearst mladý doktor Edward Newgate (Jim Sturgess), aby tu získal praktické znalosti z odboru. Riaditeľ ústavu Silas Lamb (Ben Kingsley) ho po čudnom privítaní ochotne príjme, aby mladý doktor čoskoro poznal, že na tejto inštitúcii je toho čudného omnoho viac, než sa na prvý pohľad (ne)zdá. Režisér Brad Anderson vo svojom filme z roku 2014 privádza diváka do ústavu pre choromyseľných na konci viktoriánskej éry, čiže v časoch, kedy sa s týmito pacientmi nezaobchádzalo zrovna v rukavičkách. Vychádzajúc z predlohy z pera prvého majstra hororu Edgara Allan Poea, sa od začiatku pred divákom na filmovom plátne otvára svet, ktorý sám o sebe už v "bežnej" podobe mnohým naháňa hrôzu. Andersonov film sa tomu ešte snaží pridať. Otázkou však zostáva, do akej miery sa mu to darí. Nielen atmosférou, ale celkovo. Keď si snímok rozložíme na drobné, jeho jednotlivé časti prezradia, že až taká sláva to nie je. Ale postupne. Za najdôležitejšiu časť možno aj v tomto prípade, ako zvyčajne, považovať príbeh. Od začiatku je jasne vytýčený s tým, že divák každou ďalšou scénou očakáva (ne)očakávaný dejový zvrat, týkajúci sa liečebne, jej pacientov a personálu, na pozadí ktorého sa odohráva vedľajšia linka medzi postavami doktora Newgatea a pacientky Elizy Graves (Kate Beckinsale). Príbeh je sám o sebe dlhú dobu pomerne predvídateľný, časom upadá do miestami až nudnej, zbytočne dlhej roviny, čím však pripravuje živnú pôdu pre samotný záver. Aby sme čokoľvek prezradili, stačí povedať, že záver prináša vskutku parádny plot twist, ktorý príbehu celkovo minimálne o stupeň vylepšuje reputáciu. Po stereotypnej vlne, na ktorej sa film príbehovo vezie približne od svojej polovice, je práve záver vlnou tsunami, ktorá diváka naplno zasiahne a zmetie zo stoličky. Čo sa hereckého obsadenia týka, to možno právom označiť pojmom hviezdne. Avšak rovnako ako hviezdy na nebi, aj tie filmové nežiaria vždy najjasnejšie. Hoci tvrdiť, že tu niekomu nepasuje rola, by bolo trochu tvrdé, tiež sa nedá povedať, že tu ktokoľvek z hereckého ansámblu predvádza svoj životný výkon. To zaujímavejšie tu možno nájsť vo vedľajších úlohách. Podobne kritickejšie naladený treba byť aj smerom k dobovej výprave a kostýmom. Hoci v tomto prípade na týchto dvoch veciach film nestojí, resp. nepadá, určite si na nich tvorcovia mohli dať o niečo viac záležať. Ak už nie na kostýmoch, tak aspoň výpravu mohli o niečo viac dobovo doladiť. Na tom však už teraz nemožno nič meniť, len si položiť otázku "čo by bolo, keby...?". Stonehearst Asylum so všetkým dobrým aj zlým (teraz to nie je narážka na charakterové vlastnosti postáv, hoci to neznie zle), čo ponúka, predstavuje len priemerné dielo. Príbehovým tajomnom síce oplýva už od začiatku, ale výraznejším spôsobom s ním bohužiaľ nedokáže pracovať. Najvýraznejší moment filmu sa objavuje až na záver v podobe vynikajúceho plot twistu, čo síce divácky poteší, ale celkový dojem už nezvýši. V každom prípade sa ale jedná o príjemný mystický thriller pre dlhé jesenné a zimné večery. Alebo pre ktorékoľvek iné večery roka. () (méně) (více)

samkko

Spousta lidí tohleto přirovnává k dokonalému filmu Prokletý ostrov a to zejmena ve vizuálu, prostředí psychuatrické léčebny a trochu i kvůli ději. Ovšem tady pro mně podobnost těchto dvou snímku končí. Prokletý ostrov je můj třetí nej film takže je jasné, že podivný experiment nedosáhl úplně mých požadavků. Chybělo mi tam víc násilí (na tento druh filmu) a lepší mindfuck plot twisty. Na druhou stranu musím pochválit vizuální zpracování, hudbu, herecké výkony a atmosféru. Spíš než thriller bych to označil jako drama protože napětí tento film postrádal. 7/10 ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. Predlohu bohužiaľ nepoznám. Skvelý film so skvelými hercami a herecké výkony sú tiež skvelé. Hudba je dobrá. Príbeh zaujímavý a dobre spracovaný. Filmu nemám čo vytknúť. Dĺžka 112 min je akurát. Za takúto dobu sú všetky charaktery postáv vykreslené veľmi dobre a že ich tu je dosť celkové hodnotenie za mňa je 90%. Film môžem jednoznačne odporučiť. ()

rublik05

Vizuálně velice podmanivý thriller s mimořádně silnou atmosférou odehrávající se v příjemně temném a strašidelném prostředí, s výbornými herci, solidním příběhem a několika zajímavými zvraty, jehož největší slabinou je místy trochu kolísavé tempo a také příliš krátké finální rozuzlení, které je samo o sobě velice luxusní, nicméně krátké. Prokletý ostrov to sice není, každopádně dobrá práce, příjemný zážitek. 7/10. ()

DavidWebb

Námet: Edgar Allan Poe. Vážne? No, možno áno, ja som to nečítal a popravde, vizuálne sa to v podobnej nálade nesie. Ale od prvej scény som si celý čas hovoril: Toto som už niekde videl, aj toto, aj toto atď. To by až tak vadiť nemuselo ALE... Herecky je to síce slušne napráskané známymi tvárami hoci nejakých strhujúcich výkonov som sa od nikoho nedočkal, naopak, až na Kingsleyho samé priemerné šteky. Kate Back-in-Sale (akokoľvek neobjektívne ju mám rád) by sa mala vrátiť k slušivým obtiahnutým overalom (postavu nato stále má) a vystreľovať mozgy rôznym príšerám - tam jej to ide omnoho lepšie. Príbeh odohrávajúci sa v blázinci v 19. storočí by možno nebol zlý - ak by bol lepšie vyrozprávaný, ani nie tak režisérsky ako skôr dramaturgicky. Celé sa to tak nejak opito potáca, ako blázni vo filme samotnom, od ničoho k ničomu až to nakoniec vyšumí do lepšieho televízneho priemeru. Od tohto režiséra mi zatiaľ nesadlo ešte nič a v tomto prípade mi to asi netrafilo ani do nálady. Aj tak si ale myslím, že tento flik nemá čím oslniť. Slabé 3 hviezdy. ()

Racker

To je tak, když se střetne skvělá předloha se skvělým zpracováním.. Film plný tajemství, napětí a nečekaných zvratů (zejména na konci filmu). Dle samotného Poea, v hereckém čele s Kate.. Asi není třeba nic víc dodávat - 100% ()

SuicideKing

tradičně výborný Ben K. ale jinak pranic zajímavého na tom nehledejte.. veškeré dějové zvraty přejdete bez jakehokoli vzrušení a bezproblemů se u toho aj vyspíte ()

darthhokro

Škoda že jsem nedávno viděl Švankmajerovi Šílení, zkazilo mi to poentu filmu, věděl jsem hned vocogo :( Nicméně i tak moc povedej film, s lehce temnou atmosférou, Kačkou bez latexu, pošukem Moodym, vlkodlakem a Mandarínem. Pěkné 4. ()

Bube1

Čekal jsem to trochu víc hororové a možná proto z toho nejsem tak úplně unesený. Herecké obsazení na výbornou, kostýmy dobrý a neokoukaný námět. Ale celé je to hrozně šablonovité, ploché a pro mě bez dávky nápětí. Jakoby se režisér vydal cestou ''čím méně invence, tim méně chyb.'', která se zrovna s tímto hereckým obsazením rozhodně nevyplatila. Nicméně koukatelný to je a pro méně náročné thrillerové diváky to bude hit. ()

Bobbles

To byla pecka! Kupa bláznů ve velmi zajímavém (a zároveň podivném) bláznici, to je můj šálek kávy. Ben Kingsley se své role ujal velmi bravurně, byl démonický, až mi běhal mráz po zádech. ...a ten konec, ten mě rozsekal. ()

Miagy

Príjemná jednohubka s vynikajúcou zápletkou, nečakaným zvratom a dobrým hereckým obsadením. Podivný experiment je ukážkou toho, ako s niekoľkými jednoduchými trikmi sa dá veľa docieliť. Pekné kostými, atmosféra blázninca, dobré herecké výkony.... ()

biergof

Obeznámen s předlohou, jsem navštívil biograf jednak pro nasátí atmosféry, bohužel, dnes již vymřelého žánru a samozřejmě zvědav jak se dílo zdařilo. Čekal jsem více temnoty, mysteriózní podívané jsem se nedočkal (Sherlock Holmes: Hra stínů stále kraluje), zřejmě to ani tvůrci neměli v úmyslu a tak je ve filmu pro každého něco. Nakonec mi přišli nejzdařilejší a nejzajímavější vzpomínky ,,pacientů,,. Snad kdyby se celý koncept týkal pouze Kingsley VS Caine (oba prostě brilantní!) mohli jsme mít pozoruhodné psycho dílo. 5stars však musím dát, jelikož hladový pes si smlsne i na chroustovi...Quills - Perem markýze de Sade by si toto dal před snídaní místo prvního ranního pšouku ()

fincik

Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Nakonec dávám tři, a to hlavně proto, že atmosféra v blázinci mohla být mnohem hutnější a temnější. A závěrečný zvrat je nesmyslný, zbytečný a připadá mi, že tam je vsunut jen s cílem ohromit, což u mě vyvolalo pravý opak. Na druhou stranu jsem se nenudil a herecké výkony byly povedené. ()

Kukolar

Ach jaj. Chcel som tomuto filmu určite dať aspoň 4/5, no tým záverom to celý film zaradilo o kategóriu nižšie a môj dojem z inak nadpriemerného filmu pokazilo. Koniec filmu lacný a debilný, bez neho by som mal zážitok z filmu ooooomnoho lepší. ()

Zeno

Kvalitní film, který mě pobavil a rozhodně jsem nelitoval jeho zhlédnutí. Jediné co mě připadá nahlavu, je český název pod kterým to je prezentováno. Každému kdo totiž povídky E.A. Poea zná je tím totiž vyzrazená jedna část dílčí pointy. (naštěstí to nestojí jen na ní takže to ve finále jde, ale proč ?) Protože krom této jedné věci to s dílem E. A. Poea nemá nic společného, považuji to za naprostou zbytečnost. Ony ty české názvy jsou v poslední době čím dál nesmyslnější. Je vidět, že si někdo potřebuje naúčtovat za kreativitu. ()

Hisnuklusi

No když jsem si po tom filmu uvědomil, kolik logických a celkově dějových chyb v tom bylo nasekáno způsobem, tady to máte, tak žerte, vůbec mě to vlastně nepotěšilo. Herecké výkony víceméně průměrné, jestli tohle má být smetánka anglického herectvi, tak teda nevim no. Nutno podle mě taky zaznamenat, že Poeova povídka vám v knížce vydá tak na dvacet stran, jestli si to dobře pamatuji, už jen proto mě docela překvapilo, že chce na to někdo točit film. A proto narozdíl od (asi) předlohy, je tenhle film mnohem navrstvenější, vyplývají v něm pointy, ktere předloha zkrátka vubec neobsahovala, z toho podle mě take hlavně vlastně plynou ty dějove zmetky.. nejhorší je, když si uvědomíte, že ona byla něčí pacientka a tak asi musela od začatku vědět, že ten co se ohání totožností jejího doktora, ve skutečnosti není jeji doktor, ale dobře, dejme tomu, že je to fuk. Ale musím přes to uznat, že nějakou zakladni kostru z předlohy si to tak nějak dokázalo po svem ponechat. A nemůžu říct, že by mě ten film nějak nudil a nebo sral. Jednim okem se to dalo dokoukat až do konce zcela bez problému. Závěr by vás pak měl zcela odrovnat. Navíc vyznění, že historii určitých praktik psychologie a psychiatrie, vytvořili sami blázni, vůbec není špatne. Takže asi tak. PS: Jakékoliv srovnávání s Prokletým ostrovem, je podle mě zcela zcestne. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd