Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se. Zatímco Sean a jeho parťák Whitey Powers zahájí vyšetřování, Jimmy pátrá s pomocí přátel z podsvětí. Zjistí, že se dívka chystala utéci s přítelem Brendanem a že mezi rodinami vládla nevraživost. Jedním z hlavních podezřelých se překvapivě stává také Dave. Zdá se, že podivínský muž skutečně něco tají, policisté však nemají dostatek důkazů. Nemá je ani Jimmy. I když je nalezena vražedná zbraň a pátrání nabere jasný směr, tragédii, která osudově zasáhne do přátelství Seana, Jimmyho a Davea, už zřejmě nic nezabrání. (TV Nova)

baribal

velmi dobrý film, ne výborný, ale "pouze" velmi dobrý... clint eastwood natočil film, kterých je dnes již velmi mnoho a nedá se už moc překvapit zápletkou nebo závěrečným rozuzlením... clintovo se to vše povedlo tak napůl... od začátku mi několik faktů bylo jasných a trochu mě děj zdržoval, ale jak se blíží konec filmu, tak stále nevidíte kdo to udělal... a pak to přijde jako blesk z čistého nebe... nečekané a zmrazující... ten kdo má rád EASTWOODA, tak je to pro něj povinnost vidět... ()

agentmiky

Přesně ten typ filmu, který bych právem bez nějakých předešlých informací připisoval Eastwoodovi. Jeho smysl pro perfektní vykreslení příběhu z filmu číší v každém momentě. Tajemná řeka se mi zprvu jevila jako každá druhá detektivka, která ničím nevybočuje, ale to jsem se nechal prostě a jednoduše napálit. Během pár minut Eastwood rozjel svou bezkonkurenční symfonii, která svým představením vymazává své ostatní konkurenty z povrchu zemského. Nejdříve bych chtěl popovídat o ústřední trojici herců, na kterých film bezesporu stavěl. Vůbec se nedá říct, kdo z nich byl nejlepší, protože všichni podali úžasný výkon. Kdybych si ale musel vybral, tak by to byl Sean Penn. Atmosféra je doopravdy mrazivá, film si udržuje vysoké tempo napětí po celou svou dobu. Je vidět, že když se scénáře chytne Helgeland, tak si pak divák nemá nač stěžovat a může se jen kochat tak skvělým příběhem bez nějakých děr. Ještě by to chtělo pochválit hudbu. Byla opět perfektní, ale to se už u Clinta dá očekávat dopředu. Eastwood je nefalšovaný génius. Jedna z nejlepších detektivek, co jsem doposud mohl vidět. Za mě dávám 92 % ()

Rosana

Výborný thriller. Docela se mi líbila režie herců a scén, o to více mě překvapilo, když jsem zjistila, že snímek režíroval Clint Eastwood. Záhady, tajemno a lehké odhalování pravdy byly uvěřitelné a film hraje hlavně na atmosféru, než nějakou zběsilou akci. Navíc jsem na sebe pyšná, že jsem hned odhadla, kdo je vrahem. ()

mysiak

Skvelé obsadenie, nudný film...určite sú aj lepšie filmy ako tento...také nič sa tam nedeje, neprekvapujúce... ()

Ligter

Tajemná (a opojná) síla ''filmově-literárního'' vyprávění - přehledného a precizního postupným odhalováním a řazením jednotlivých scén spojujících osudy všechy tří protagonistů. Tajemná řeka je film nemalých naračních kvalit, ovšem není jen klasickou kriminálkou s hlavním motivem hledání vraha, vnímám ho také jako zamyšlení nad mystériem náhody a kauzality. Jakási potemnělá, ve filmu několikrát implicitně i explicitně zmíněná, osudovost vede k otázce ''co kdyby?'', jíž se zaobírají všichni tři hrdinové příběhu, jež byli nuceni nešťastnými okolnostmi zůstat při sobě. Komplexnost příběhu je potvrzena onou otázkou - všichni si ji kladou, ovšem každý v jiné situaci. Neradostný příběh o odloučení a rozpadu hodnot zanechaných někde v minulosti. ()

Mr. Filuta

Navzdory mírné antipatii vůči Seanu Pennovi: překvapivě dobré. Akorát jsem tehdy v únoru 2004 zamáčkl slzičku za zlatého pána pro Johnyho Deppa. ()

O.Peta

Klasický krimi, ale na mě až moc pomalé a zdlouhavé, chtělo by to o nějakých 20-30 minut zkrátit, potom bych tolik nevyhlížel konec a i tu čtvrtou hvězdu přihodil. 60% ()

Riddick77

Prostě tomu něco chybělo, asi mi trošku vadila předvídatelnost (možná jsem měl jen štěstí v úsudku). Jinak Eastwood je pan režisér a Sean Penn je pan herec. 8/10! ()

numi

Sean Penn a Tim Robbins jsou zárukou kvalitní podívané téměř v jakémkoli filmu a pokud je scénář napsaný tak, že je jěště nutí hrát, pak to opravdu stojí za to. Výborná studie charakterů, tajemná atmosféra a rozpolcenost diváka nad vinou či nevinou. Kamarádství, které tragicky skončilo, je znovu oživeno díky tragédii jiné a znovu ukončenou možná tragédií největší. Příběh tří mužů, které rozdělila nicotná náhoda a každého tak poslala životem na jinou stranu je neobyčejný ve své obyčejnosti. A ač je film po hudební stránce velmi chudý, tak o citovou vypjatost scén se opravdu bát nemusíte. Nejde vlastně o nic senzačního. Jde o další zajímavý příběh, který je ovšem výborně natočen a fantasticky zahraný. [květen 2005] ()

Freemind

Asi nejkřiklavější spojení naprosté dokonalosti s propadákovými složkami. Polovina herců exceluje ve svých rolích (skvělé výkony Penna, Robbinse i "toho kluka tý holky"), kromě toho se ale po plátně potuluje horda dost otřesných ochotníků. Skvělý nápad a zajímavé změny děje, ale naprosto banální vyprávěčské a vizuální postupy. Proč proboha ta kamera furt vyjíždí do těch stromů? Kdo psal ty rádoby hlubokomyslné lajny typu : "Víš, jak může jedno rozhodnutí změnit tůvj život? Představ si, že by Hitlerova matka měla potrat." nebo finální, idiotský polopatismus - "Někdy si myslím, že jsme všichni tři chlapci sedíví ve sklepě a nemůžeme utéct". Ten film mohl mít náboj, kdyby se režisér nechoval k divákovi jako k retardovanému. O filmu jsem nic nečetl, ale v polovině mi bylo jasné, že tohle musel natočit nějaký známý herec, protože jedině tak lze do zpackaného filmu narvat velké hvězdy, své kolegy. ()

erased

Mé první setkání s Clintem Eastwoodem v pozici režiséra. Po dlouhé době je thrillerem, ve kterém od začátku do konce člověk neví, jak to s hlavní zápletkou je a zároveň na konci dává smysl. Herecké výkony jsou excelentní (co jiného taky od takové plejády osobností čekat), nechybí mnoho mrazivých momentů, pohled na psychologii různorodých lidí ani zajímavé názory. K dokonalosti ale přece jen něco málo chybí. ()

zipper111

Clint Eastwood sice nezklamal, scénarista však docela jo. Děj má vcelku dost mezer, někdy bych určité situace asi řešil jinak, na druhou stranu, kdo ví jak by se ta určitá postava měla správně zachovat. Nechci spoilerovat tak to tu nebudu řešit, ale Dave měl určitě jiná řešení.... Penn mě jako vždy dost odpuzuje, nevím proč, a Laura Linney mě na konci filmu vytočila do velkých otáček. Asi to tak mělo být, je to strohé, trochu uplakané, ale přesto parádní drama.4* ()

milicjant

Bravo, bravo. Po dlouhé době film, který intenzivně vyvolává v divákovi určité emoce byť se jedná "pouze" o kriminálku. Nebudu se tu rozepisovat o jednotlivych hereckych vykonech, úhlech barokní kamery (hodne podobná jako v letošní Million dollar baby ; kdo by to byl řekl, co? pozn. autora) nebo jednoduché hudbě, která děj spořivě podbarvuje v opravdu vhodných okamžicích. Mnohem důležitější je, že všechny tyto fragmenty fungují jako celek na výbornou. Uznávám, že po druhém zhlédnutí by se me hodnocení notně snížilo, ale to je snad podstatou filmu, ne? Vyvolat chvilkový dojem, iluzi, chiméru, vtáhnout a pohrávat si s divákem uvnitř imaginárního světa. Napodruhé uz zážitek bude logicky slabši, kor u kriminálky - ty mají životnost ještě o něco nizší. Jediné, co mi trochu vadilo, byl dost natahovaný konec (nepochopil jsem záběr, kdy Penn lhostejne rozhodil rukama jako kdyby "za nic nemohl"), ale to je pouze zkažená třešnička na poměrně chutném dortu jménem Mystic River. ()

SarumanKo

Mystic River je presne ten typ filmu, ktorý najviac milujem - temná detektívna dráma s obrovským psychologickým presahom. Podobne ako pri ostatných filmoch natočených podľa námetov kníh Dennisa Lehanea tvorí línia vyšetrovania hlavnú kostru snímku, ale je podfarbená mnohými, omnoho hlbšími odtieňmi a vďaka mimoriadne kvalitne prepracovanej psychológii postáv geniálne zobrazuje a rieši ich morálne dilemy. Dokonale realistickú charakterokresbu posilujú excelentné herecké výkony, a to nielen v prípade ústredného tria, ale aj u väčšiny vedľajších postáv. Ako sme už u Eastwooda zvyknutí, réžia je strohá, ale precízna, a tejto látke dodáva presne tú správnu atmosféru. Tajomná rieka je film, ktorý ak vás raz pohltí, už vás nepustí. Podmanivý, napínavý, smutný. A až vás na konci, po tragickom závere priam antických rozmerov vypľuje, budete sa citíť divácky uspokojení ako už dávno nie. Presne toto bol môj prípad. (100%) ()

IllIlIlIIl

Skvělé herecké obsazení slibovalo pěknou podívanou, ale té se mi nedostálo. Delší stopáž, uměle protahovaný příběh, který se dal od půlky odhadnout, jak skončí. Od samotného závěru a vlastně i celého filmu jsem čekal mnohem víc. ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (více)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (více)