Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se. Zatímco Sean a jeho parťák Whitey Powers zahájí vyšetřování, Jimmy pátrá s pomocí přátel z podsvětí. Zjistí, že se dívka chystala utéci s přítelem Brendanem a že mezi rodinami vládla nevraživost. Jedním z hlavních podezřelých se překvapivě stává také Dave. Zdá se, že podivínský muž skutečně něco tají, policisté však nemají dostatek důkazů. Nemá je ani Jimmy. I když je nalezena vražedná zbraň a pátrání nabere jasný směr, tragédii, která osudově zasáhne do přátelství Seana, Jimmyho a Davea, už zřejmě nic nezabrání. (TV Nova)

iamek

Mystic River je skvělé odvedené režíjní práce a mistr Eastwood opět všem dokázal, že patří mezí režisérskou špičku což dokázal i o 6 let později snímkama jako Gran Torino, Million Dollar Baby atd ... Herecké výkony Seana Penna, Kevina Bacona a Tima Robbinse jsou na vysoké úrovni a dva Oscary potvrzují má slova. ()

SeBig

Parádní kriminálka, která zaujme a donutí tě přemýšlet, kdo je pachatel. Tyhle filmy mám poslední dobou hodně v oblibě. ()

LaciLC

Clint veľmi vie. Je to smutný film plný bolesti, ale je natočený tak pútavo, že som od neho nevedel odtrhnúť oči. A herci sú jednoducho skvelí. ()

Crocuta

Výborná režie i herci, ani o napětí nebyla nouze, konec je patřičně originální - od Eastwooda jsem nic míň ani nečekal. Celý příběh je ale hodně, hodně neradostný. "Tajemná řeka" je film který stojí za vidění, ale na tolik smutku a zmarněných životů mám náladu jen zřídkakdy. ()

classic

„Mystická rieka” , ktorá môže kľudne ukrývať nejedno to (nemilé) prekvapenie... Prakticky môžte do nej hodiť úplne čokoľvek alebo kohokoľvek ? ...Traja chlapci hrajú na ulici hokej, že im v tom znenazdajky loptička spadne do kanála. Čo teraz ? Hneď vedľa na chodníku je akurát schnúci betón. Prvý z huncútov prichádza, a vyryje doň kamarátovo meno: "JIMMY" , druhý urobí to isté: "SEAN" . A tretí v šiltovke, Dave, sa začne len "podpisovať DA" , keď v tom zrazu pri nich zastane akési tajomné auto, z ktorého vystúpi človek, tváriaci sa, ako (falošný) policajt, kedy ďalší chlapík sedí iba vo vnútri. Pod istým nátlakom vyžaduje, aby jeden z chlapcov s nimi nastúpil do auta, že pôjdu do Rester Street za jeho matkou, kde ju oboznámia, čo akože vystrája jej drahý synáčik ?! Ale k tomu vôbec nikdy nedôjde, keďže sa z nevinnej hry vykryštalizoval zvrátený únos, počas ktorého ho sexuálne zneužívali. Po štyroch dňoch sa mu podarilo našťastie utiecť ! STRIH. Už dávno nie sú tými chalaniskami, totiž sa z nich stali už dospelí muži, kedy každý z nich vedie rôzny spôsob života, že sa už akosi nestretávajú. Tak, napríklad, Dave Boyle vedie usporiadaný život, ale stále ho niečo vo vnútri trápi, má syna Michaela a ženu Celeste, vyzerá byť nezamestnaným. Jimmy Markum je „živnostníkom” v Cottage Markete, žije s Annabeth, s ktorou má dve dcéry, pričom prvá manželka Jane, umrela v spánku, ale mal s ňou dcéru Katie, čo má už 19 rokov. A Sean Devine je detektívom z oddelenia vrážd, ktorý bude mať čochvíľa plné ruky práce... Strih. Dave príde domov o tretej ráno z baru, celý dorezaný, vypráva manželke historku, a tej istej noci taktiež niekto zavraždil Katie Markumovú !!! Podozrivý sa stáva nielen Dave, ale aj Brendan Harris. Vyšetrovanie sa môže práve teraz začať. « Čím viac sa odhaľujú všetky súvislosti, tým to bude menej príjemné, až by som povedal, totálne nepríjemné, že sa vám to normálne zaderie hlboko pod kožu, zanechá to na vás samé stopy, kedy sa budete cítiť veľmi zvláštne... / Dramatický počin, ktorý mal tú jedinú „smolu” , že sa rovno stretol zoči-voči s „Návratom Kráľa” , a tak tým pádom nemohol tak úplne vyniknúť, akoby si v skutočnosti zaslúžil ? Minimálne herecké výkony nemajú konkurenciu, t. j. Sean Penn, Tim Robbins a Kevin Bacon, podávajú priam, majstrovské, oscarové výkony, i keď sa mi zároveň trochu vidí, že herec vo „vedľajšej úlohe” mierne zatienil toho herca v „hlavnej úlohe” ? Na dlhší čas sa Penn „stiahol do ulity” , kedy vyniká najmä Robbins a potom Bacon + Laurence "Morpheus" Fishburne, a ešte i dve dámy, Harden a Linney, keď ma obidve strašne vystrašili. Sústredená réžia nemá naprostej chyby. Tiež výborný strih, dvorného strihača Joela Coxa, ale taktiež i pozoruhodne-prekombinovaný scenár Briana Helgelanda, podľa knižnej predlohy Dennisa Lehanea. Potešila aj temnejšia kamera Toma Sterna. Pochválim hudbu CLINTA EASTWOODA. 80 %, či 100 % ? Váhal som nad konečným hodnotením, keď som sa vskutku priklonil k tomu maximálnemu. Veľmi silný film. ()

heyda

Skvělý filmový zážitek s perfektními herci i atmosférou, kde z mého pohledu kraloval především Tim Robbins. Nebudu zde všechno vychvalovat, to dyžtak někdy jindy. Prozatím to takhle ukončím a Clintu Eastwoodovi a jeho hereckým svěřencům posílám 5 hvězdiček. ()

lola3121

Nevím, proč je film označen jako mysteriozní, jelikož mysteriozního na něm nebylo vůbec nic (pokud nepočítám jednu zmínku o vlkodlacích). Je to normální kriminálka, příběh tří přátel z dětství. Jednomu někdo zavraždil dceru, druhý případ vyšetřuje jako policista a třetí je podezřelý z vraždy. I průměrnému divákovi musí být jasné, že hlavni podezřelý asi pachatel nebude, to by bylo moc jednoduché. Ač nejsem jinak v tomto směru příliš bystrá, vraha jsem odhalila sama ještě před koncem. Jenže to by nebyl Clint Eastwood, aby příběh skončil pouhým odhalením vraha, čeká nás ještě westernový motiv odplaty. Je to napínavé až do konce, i když velkorysá stopáž 138 minut vypadá zpočátku poněkud výhružně. Na čtyři hvězdy nahoru zaokrouhluju jako poctu režisérovi, který coby renesanční umělec k filmu dodal i vlastní hudbu. Americká Akademie v r. 2004 ocenila celkem po právu herecké výkony Seana Penna a Tima Robbinse Oskary za hlavní a vedlejší roli. ()

triatlet

Role náhody v propleteném osudu tří mužů je přehnaná, ovšem Clint Eastwood udržuje napětí - hudbou, vedením herců. Tim Robbins exceluje, stejně tak pohled Seana Penna na Emmy Rossum (při loučení) je vypovídající. ()

lillien

Seann Penn bezesporu skvělý, role sympatických parchantů by mu šly. Ovšem mezi začátkem a koncem to celé absolutně postrádalo koule. Pokud se jako já necháte zmást v žánrovém označení filmu tím "mysteriozním thrillerem" , budete trochu zklamáni. To správné mrazivé napětí jsem nepocítila ani jednou. Psychologické kriminální drama určitě, ale thriller ani náhodou, pokud si tedy pod tímto pojmem nepředstavujete dva záběry na mrtvolu. Také by to klidně mohla být divadelní hra. Vypiplané herecké výkony, jímavý hudební doprovod ve správný okamžik..no někteří z nás už se po tom dlouhém sezení a čumění na kaleidoskop emocí tryskající z vrásek na čele pana Penna docela těší na pauzu a presso ve foyer. Slabé tři hvězdy. Tu třetí jsem přidala jen za závěr, kde se Penn zachoval trochu více zparchantěle, než bychom očekávali. ()

Dr.film

Velmi kvalitní snímek, jehož vzpěrnými body jsou ústřední herecké výkony a vypravěčský rukopis Clinta Eastwooda. Psychologické složky jsou přesně namíchány s dramatickým motivem - o udržení tempa se stará šikovný střih. Ten je velice efektivní zejména u počáteční fáze filmu, kdy "pendlujeme" mezi zajišťování místa činu a vzrůstajícím podezřením otce potencionální oběti. Závěr této sekce u Vlčí jámy je potom něco neopakovatelného. Zvučná jména herecké party podávají přesvědčivé výkony a udržují si po celou dobu snímku pozornost - vytýkat se zde nedá prakticky vůbec nic. Jediné co může zamrzet je ztráta tempa v půlce stopáže. Závěr je sice velmi působivý, ale jako škrábanec na jinak čistém štítu je to nepřehlédnutelné. ()

sharky

Ponurá depresivní záležitost se skvělými herci v mistrovské režii Clinta Eastwooda, ale přecejen je to příliš depresivní na to, aby si to člověk pustil podruhé. ()

rikitiki

Že jsem před pár týdny přehodnotila svůj vztah ke Clintu Eastwoodovi a vyřadila ho ze svých neoblíbených režisérů, ještě neznamená, že mu spolknu všechno, co natočí. Předně, jeho vztah k ženám je fakt na pováženou. V jeho filmech jsou tak často obětí, obvykle i sexuální, že to zcela jistě svědčí o jeho misogynii. No, stejně už se v tomhle nezmění, takže to nechávám stranou. ______ KOUSEK DĚJE Snímek o starých a nových zločinech, které se spolu propojí, je zručně zrežírovaný, přes pomalé tempo drží napětí a dobře obsazení herci hrají slušně. Jenomže tohle všechno přebíjí Clintova macho taktika vše si vyřešit sám, po svém, neohlížet se na nikoho. Poslední kapkou byl závěr, kdy už přestala fungovat logika a najednou se nic nevyšetřuje, viník se nechá běhat v klidu na svobodě. Mimochodem, monolog jeho ženy, že co manžel udělá, je vždycky správně, ať už udělá cokoliv, a že on je vždycky král, to bylo takové blábolení, že působilo nejenom směšně nabubřele, ale vyvolávalo i dojem, že si před tím něco šlehla. _____ Byl by to průměrný film, ale jeho odpudivé poselství o násilím prosazované verzi své vlastní spravedlnosti, to pro mě srazilo na hodnocení s jedinou hvězdou. ()

Roman.Ticka

Po čase opět jasně pětihvězdičková filmová kvalita. Byla to jedna velká emocionální jízda na raftu s vynikající knižní předlohou (na první pohled rozdíl) s psychologicko-kriminální zápletkou. Krásně zde ladila forma s obsahem a herecké role napasované akterům přímo na tělo. Postupně: drsný Sean Penn, tichý Kevin Bacon, zlomený Tim Robbins, vystrašená M. G. Harden, nevtíravá hudba a skvělá režie, dotvořili spletitost díla ve vysoce zážitkový celek. Takový zdánlivě nevýznamný zápis v betonu, způsobem psaní i pořadím jmen, jako osudový počátek celoživotního trápení traumatem poznamenané trojice kamarádů z dětství, byl jedním z klíčových prvků. A zvláštní závěr v mafiánském stylu, na obou stranách pomyslené řeky, měl rovněž své jedinečné kouzlo a důležitý význam. ()

poz3n

U hodnocení Mystic River mi pěti hvězdičkové hodnocení nestačí. Je to totiž u mě přesně mezi 4 a 5. Dlouho jsem měl náladu na dobrou kriminálku a Clintova režie mi opět sedla. Plus herecké obsazení, mluví samo za sebe. Seana Penna miluju, ale i navzdory tomu se mi během filmu docela zhnusil. Výborně strávený 2 hodiny. Perfektní krimi. 8/10 ()

MM11

Nepříjemné a těkavé drama s vynikajícími hereckými výkony, to si pro nás Clint Eastwood tentokrát připravil. Z hlediska "vyššího principu Oscarového", kde film obdržel úctihodných šest nominací, je to však slabota. Ty proměněné nominace jsou jen za herce, což skvěle zapadá. Lehce nadprůměrné drama, jež s nepřichází s absolutně ničím novým, potřebuje jako záchrané laso herecké osobnosti. Clint Eastwood rozhodně natočil lepší filmy, tím Tajemnou řeku nějak nehaním, ale z hlediska žánru mě příliš nezaujala. ()

Othello

Kritizovat Eastwooda znamená do konce života se otáčet nervozně přes rameno, ale já na to mám koule. Problém Clintovi režijní tvorby posledních let leží totiž zejména v tom, že je prd psycholog, ale strašně rád by jím byl (tedy klasickej problém všech trendy studentů psychologie, který psychoanalyzujou pokojový rostliny po dvou měsících prvního semestru, ó kolik jsem jich poznal). Nedokáže jít do hloubky postav, sic herci mu s tím strašně pomáhají. Zejména na herecký projev Tima Robbinse by se mělo dívat akorát za odměnu. Jenomže právě jeho monology s lacinými metaforami (upíři, vlci) šoustaj s papírem (nebo to bylo šustěj?) a nevěříte jim ani nic. Jednoduchá detektivní linie filmu potěší všechny milovníky kriminálek, protože tam nic nechybí a Fishbourne s Baconem jsou sympaťáci až za roh. Nicméně ono šokující zakončení, na které film předtím jakkoli nepoukazuje skřípe jak prase, nehledě na to, jak výborně je natočené - zejména poměrně brutální a výborná potyčka nejmenovaných postav. V závěru se dočkáme velmi zajímavé (opět papírem chrastící) scény, s Pennovou manželkou, o jejichž vztahu se doteď dozvíme taky celkem hovno a proto nejednomu způsobí vrásku na čele, ale právě tahle scéna paradoxne se natolik vyjímá, že tu čtvrtou hvězdu dotáhne, i když mi stejně nejlepší na celkovém filmu přišlo to "tradiční". ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (více)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (více)