Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Fanucci

Tento film mě ohromil. Je totiž lepší než kniha a to se opravdu povede jednou za čas. Knihu Petera Maase předčí především v dynamice a tempu. Nesoustředí se tolik na detaily o vybírání peněz a systému uplácení na okrscích, ale na samotnou osobnost Serpica, jeho myšlení a snahu o vymícení korupce. Pacino v hlavní roli podává (jako vždy) fantastický výkon. Soumrak nad Manhattanem z roku 97 (podobná tématika, rovněž od Lumeta) se s tímto filmem nedá vůbec srovnat. ()

Frenegonda

Ten film je hnus... hnus a ještě jednou hnus. Hnusný ponravy úplatnejch fízlů se pletou, kde můžou. Systém policejního aparátu prožranej odshora dolů! A nikdo se ani nepozastavil nad tím, že to tak funguje... až na Serpica. ()

Chrysopras

Sekáč Al Pacino v zajímavém příběhu, který člověku nenapumpuje moc optimismu do žil. Postupem času mi ale přišlo, že film ztrácí šťávu, což jistě neni chyba skutečného pana Serpica, ale nejspíš scénáristy nebo režiséra... ()

Martin741

Vyborny film od rezisera Sidney Lumeta o korupcii v radoch policie - tentokrat v meste New York. Scenar je uz z principu vyborny, k tomu herecky koncert Al Pacina, ktory sa snad pre taketo role narodil. A ze je to dost roztahane : No a co? Reziser Lumet pokial mi je znamo, nikdy neracil filmy osviezit akcnostou, na to su experti ini. 86 % ()

M.i.k.e

Od prakticky už kultovního kousku sem měl nemalá očekákvání, která ovšem zůstala nenaplněna. Pacino je jako vždy skvělý, ale v případě Serpica je taky jediným důvodem proč sem to v polovině nevypnul. Dějově zmatené tím jak se divně skáče sem a tam a na víc jak dvouhodinové stopáži nenabídné žádný vtahující moment a sám Pacino to tentokrát nezachrání…60% ()

Petoss1

Keď sa povie Al Pacino, hneď viem že musí ísť o skutočne dobrý snímok, pri najhoršom aspoň pozerateľný. Serpico je film vynikajúci, precízny, vo svojej téme dokonalý a žánrovo patrí k špičke. Mladý, dychtivý policajt zrazu spoznáva, že nie všetci príslušníci a kolegovia sú takí správni a nevinní ako on. Oni ho považujú za čudáka, pretože nerobí to čo je pre nich samozrejmé, neberie peniaze. Je odhodlaný postaviť sa proti všetkým a pomôcť spravodlivosti nájsť najrýchlejšiu cestu. 86% ()

Skleena

Tak jsem konečně s veeelkým zpožděním dohnal rest a zhlédnul Serpica. Abych se přiznal, nějak nechápu všechen ten humbuk kolem toho všeho. Ano - Al Pacino opravdu předvedl skvostný výkon. Stejně tak atmosféra byla navozena dokonale, člověk jakoby sám pociťoval onu beznaděj z celé situace jednotlivých okrsků, páchnoucích korupcí. Ale dvě hodiny "o ničem"? To se na mě, dámy a pánové, nezlobte, z toho mi celkových 86% opravdu neleze. Se vším úctou k mistru Pacinovi (neplést s exministrem Pecinou). A vůbec - jdu si pustit kmotra, tam hodnocení odpovídá dokonale a člověk nemusí přivírat oko, nebo nedejbože vehementně clonit zrak oběma rukama, co mu síly stačí. ()

eurika

Pacino ako policajt hipisák s úžasným citom pre módu, nikdy nevyzeral lepšie. Jedna z mojich obľúbených Pacinových postáv vôbec. ()

Aelita

Z glosy Martina Hekrdly, 28.03.2012 : "Provinciální je i české přesvědčení, že to, co se u nás děje, nemá ve světě obdoby a předobrazu. To je strašlivý omyl. Vyvrátil ho v posledních Otázkách Václava Moravce v Česku zdomácnělý americký novinář Erik Best. Vůbec si přitom nebral servítky. Je prý "chyba Čechů, když si myslí, že je to jenom tady", neboť "je to všude na Západě". Na obvyklou námitku, že tam je přece korupční jednání potíráno, znal odpověď: Rozdíl mezi námi a Amerikou je v tom, že ve sféře "propojení politiků a byznysu" je za Atlantikem už "všechno legální" a mimořádně "rafinované" ___ Podobný obraz lze pozorovat ve všech zemích a ani čas nic nemění, ba naopak "efektivita" státní kriminality roste s růstem národního bohatství, protože peníze ze své podstaty rodí lačnost a podvod a moc zas rodí násilí. Co zmůže jedna bílá vrána? Jen to, že se zločin legalizuje a rafinuje. Velký organismus státu bojuje s kritiky nekalých praktik cestou změny mechanismu fungování. ()

tomtomtoma

Velmi kvalitní a působivý snímek o policistovi Franku Serpicovi (skvělý Al Pacino), který je plný ideálů o své profesi o pomoci občanům, ale hned od začátku je konfrontován se skutečným stavem věcí. Více než potírání zločinů je pro policisty zajímavé vybírání plateb od lidí, kteří mají prohřešky. Zločinci pak jim slouží jako snadný zdroj nezdaněného příjmu. Serpico se ze začátku jen rozpačitě dívá, pak se snaží s pomocí nadšence Toma Keougha (Jack Kehoe) zjednat nápravu, ale naráží jen na mlčení a zmetání pod koberec. Navíc mu jeho postoj přináší komplikace při jeho práci s ostatními kolegy a jeho frustace ze stavu věcí se projevuje i v jeho osobním životě, kde se pod tou tíhou bortí krásně rozvíjející vztahy s Laurie (Barbara Eda-Young), či Leslie Lane (Cornelia Sharpe). Ale stav policie, která má zjednávat právo a pořádek a místo toho je prolezlá korupcí, je jen obrazem celkového stavu společnosti, kde je to vnímáno jako nutné zlo. Naleznou se sice vyjímky, ale nikdo není schopen s tím nic udělat, neboť většina je rozhodně proti tomu, aby se s tím něco seriozního začalo dělat. Jakýsi srdnatý, i když ne zcela smysluplný boj za ideály, či boj dona Quijota s mlýny. Ale zato sympatické ve svém odhodlaném pokusu. ()

1frida2

Můj milovaný film, který jsem viděla už víckrát a stále mě dojímá a vím, že se to nikdy nezmění. To už tak, holt s některými filmy je.Že se Ti vetřou pod kůži a dělej co dělej, nemůžeš to z ní dostat. ()

C0r0ner

Al Pacino, Sidney Lumet a příběh jako takový jsou nesporné klady, ale pak je tady stopáž, která to strašně zabíjí, haldy zbytečných postav a nakonec vlastně ani žádný konec z toho dohromady dělají jenom průměr. I když to bylo o neuvěřitelně odvážném a dobrém člověku, vůbec mě to nebavilo. 55% ()

zette

Film s velice silnym pribehem a skvelou atmosferou. Nez se dostaneme k jadru veci, tak snimek je jak z filmove ucebnice, coz vsak vubec neni na skodu. Vykon Pacina je take vyborny, u filmu jsem nemel jediny okamzik, kdy bych se jen na hodiny kouknul. ()

Wormboy

Skvely Al Pacino v ulohe mladeho radoveho policajta plneho idealov, ale aj ctiziadosti, predvadza opatovne svoje obrovske herecke majstrovstvo, ktore je az v neuveritelnom protipole s jeho unudenym hereckym prejavom z niekolkych (minimalne dvoch) filmov z obdobia okolo roku 2007. Lumet s prehladom jemu vlastnym rozprava pribeh policajta, ktory odolava korupcii, ktora je v NYPD vsadepritomna. Aj napriek pomalsiemu uvodu a dvojhodinovej dlzke, je film dynamicky a plynie bez akehokolvek zakopnutia. 4,5/5* ()

kusper

Filmy pana Lumeta útočí na otázku spravedlnosti podobně, jako filmy Stanleyho Kramera na otázku lidských práv. Špičkový Al Pacino by si zasloužilo Oskara za tento film stejně jako za oba Kmotry. Téma je navíc velmi nadčasové a aktuální. ()

pakobylka

Je všeobecně známo, že kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Jenomže tohle je neveselý, zato pravdivý příběh vlka samotáře, který jednou provždy odmítl vzdát se svých ideálů a s až nepochopitelnou posedlostí se rozhodl ctít zákon - a pohybovat se výhradně po těch nejsprávnějších stezkách. Teď jde jenom a pouze o to, jestli má takový nepodařený exemplář vůbec šanci na přežití - proti nelítostné a značně přemnožené vlčí smečce. P.S.: Tímto se zároveň převelice omlouvám všem čtvernohým vlkům všech poddruhů, barev a velikostí za použitý příměr, neboť je mi známo, že jejich zvyky jsou na hony vzdálené obvyklému lidskému chování. ()

campix

Al Pacino v roli neúnavného bojovníka proti korupci z řad New Yorských strážců zákona. Film podle skutečných osudů poctivého muže v řadách zkorumpovaných policistů. Sidney Lumet rozhodně umí a Al Pacinovi klasicky věříte naprosto cokoliv i přes to, že jeho vzezření je poněkud extravagantní. Zároveň také dokáže zachránit lehce se táhnoucí děj. Pokud hledáte kvalitní kriminální drama, tak u Serpica se rozhodně nespletete. ()

Juto

Príbeh je o veľkej zápletke o policajnej korupcii a osobnom živote Serpica. Film je vynikajúci kvôli postave, nie kvôli zápletke. Medzi lepšie scény patrí Serpicoin osobný život a boje. Je tu jedna skvelá scéna v ktorej svojej priateľke vysvetľuje, prečo vždy chcel byť policajtom. Sú to scény ako tie, vďaka ktorým vám je sympatický. 8/10 ()

emo

Po každej stránke skvelý film o policajnejnej legende Frankovi Serpicovi, ktorý má aj dnes čo ponúknuť. O tom, že Pacino podal ďalší dychberúci výkon sa ani netreba rozpisovať.... ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh