Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

mysicka

do dnešního dne jsem měla dva boxerské hrdiny - Mickey O´Neila a Butche Coolidge.. teď k nim přibyl i Cassius Clay:) ()

3DD!3

Naprosto úžasné. Životopisné drama jak má být. Žádné přehnané zabíhání do detailů, ale soudržnost hlavní, nosné větve filmu vás přinutí sledovat ALIHO se zatajeným dechem. Chvíle v ringu jsou nezapomenutelnou ukázkou mistrovského řemesla a emotivní momenty jsou zvládnuté s toutéž bravůrou. Will Smith podává životní výkon a jeho ztvárnění Muhammada Aliho je více než přesvědčivé, on chvílemi skutečně BYL Muhammad Ali. Michael Mann opět natočil vynikající snímek a poprvé se u něj objevuje dnes tolik diskutabilní, digitální kamera. Důležité je však to, co s tou kamerou dělá. A to co ní dělá je naprosto úchvatné. Opět nechybí nosná myšlenka, která prostupuje, každým z Mannových filmů. Tentokrát to byl boj člověka proti systému. Boj Muhammada Aliho proti všem co nechápali jednu jedinou věc: To, že byl nejlepší. ()

Kaka

Mann je typ režiséra, který si sám tvoří příběh, postavy, děj a Ali je přesně ten typ filmu (snad právě jediný v jeho filmografii), kde to nejde. ()

castor

Uznávaný Michael Mann patří mezi malý okruh režisérů, kteří mě doposud nezklamali. Pokud se podvolíte jeho (překvapivě) velmi pozvolnému tempu, které však vyživuje dokonalou kamerou, zvukem a hudebním doprovodem, čeká vás minimálně nadprůměrný zážitek. Mann nám představuje další z osudů vyprávěných mezi provazy, opět si dokonale hraje s formou, piluje atmosféru. Současná hollywoodská ikona Will Smith dokáže v divákovi vzbudit zájem, soucit, postupně jej pečlivě provede životní poutí minimálně kontroverzní sportovce. Ale jak říkám, 152 minut může už pro někoho oprávněně představovat neúnosné sousto!! ()

*CARNIFEX*

Cassius Marcellus Clay alias Muhammad Ali. Myšlienky jedného muža, ideológia jedného muža. Boxerský šampión, ktorého pre svoje názory prenasledovala Americká vláda. Zakázala mu to, čo mal najradšej, boxovať. Odmietal byť utláčaným, odmietal vraždiť nevinných ľudí vo Vietname. Chcel len jediné. Byť slobodným černochom, ktorý sa môže kdekoľvek prejaviť a vyjadriť svoj názor bez toho, že by ho niekto prenasledoval. Americká vláda ho pre jeho ideológiu dostala takmer na dno. V najťažšej životnej chvíli mu pomôže práve ten, ktorý bude jeho budúcim súperom v boji o titul - Frazier. Súboj síce prehrá, ale - toto nebude jeho posledný zápas. Nie len boxerský, ale ani ten životný. Dva najťažšie životné súboje ho ešte len čakajú. Foreman v ringu a zákerná Parkinsonová choroba, ktorá navždy poznačí zbytok jeho života. Ten druhý súboj už nikdy nevyhrá. Film zaoberajúci sa biografiou jedného z najuznávanejších ľudí, ktorý sa nebáli naplno prejaviť svoje myšlienky. Nečakajte film ala Rocky Balboa. V tomto snímku ide o ďaleko viac. Treba čítať "medzi" riadkami. ()

gogo76

"Lietam ako motýľ, pichám ako včela". Aj Rocky Balboa sa týmto nechal inšpirovať...Cassius Clay chcel byť moslim, preto prijal meno Muhammad Ali a moslimsky začal i myslieť, preto sa často zdá, že mu to prerastá cez hlavu. Sebavedomie mu nikdy nechýbalo a so slovami a veršíkmi mu to tiež išlo dobre. Will Smith myslím veľmi dobre obsadený, trošku mi tam chýbalo detstvo, viac súkromných problémov i celkovo širší pohľad na jeho život no a nakoniec i viac boxérskych zápasov, hoci i kratších, pretože z 2 a pol hodinového filmu sa zdá, že Ali boxoval iba 3-4 zápasy a nič medzi tým. Hudba hrá v tomto filme veľkú úlohu a aj vďaka nej sú niektoré scény výborné. Celkovo M. Mann v dobrej forme, ale nie vo vrcholnej. 70%. ()

Davies182

Hudba, duše filmu. Takže nejen PTA, nýbrž i Michael Mann je schopný, protkat líbivým soundtrackem více než polovinu stopáže jeho režijního majstrštyku! Filmy se dají i poslouchat - v tomhle koncertu navíc exceluje Will Smith ve své životní roli a je tu tolik vymazlených bitek z ringu, že často zapomenete dýchat. Chybělo mi víc Foxxe a možná hlubší sondování Aliho myšlenkových pochodů. Sympaticky netradiční bio! ()

pepo

prvá polhodina patrí k tomu najlepšiemu od Manna ale potom sa y toho vykluje jeho najslabší film.aj keď dobrý ale nie je to ono ()

Xmilden

Mann si vybral místy slabší chvilku, nicméně silný příběh nejznámějšího boxera všech dob mu zase tak moc nedovolil šidit kvalitu. Pro mě nesmírně zajímavý film, který s blížícím se koncem graduje přesně tak jak by měl. Při závěrečné Tomorrow od Salifa Keity naskakuje husina. 75% ()

Phobia

Film se do ringu vplížil otravnou úvodní pětiminutovkou divných pohledů, aby následovala slušná série lehkonohého baletu a tvrdých ran, kterými je deklasován první oponent (samozřejmě strašně zlý, unfér podvodník). Následují poněkud chaotické direkty převážně mimo tuto nehodnou divačku: momentky ze života - nějaké ty stížnosti na bílý útlak, první šuk, čuramedánské náboženské bláboly, stížnosti na bílý útlak, náboženské bláboly, šuk, stížnosti, bláboly, potom přichází povedený hák v podobě dalšího sugestivně nasnímaného zápasu. Vše je ještě před polovinou ukončeno drtivým K.O. reklamního bloku, probouzí mě po několika hodinách až kočka svou oblíbenou noční hrou - drnkáním na žaluzie a mé nervy. Asi není vyloženě košer hodnotit film, který jsem neviděla do konce, musím však přiznat, že mě ta zbývající hodinka a půl nijak neláká. Ono je to řemeslně vymazlené, Smith hraje jak o život, jenže to je lejno platné, když vás prakticky všechny postavy serou. Nesnáším nafoukané frajery, náboženské fanatiky a rasisty... a tady člověk pořád akorát poslouchá Aliho nabubřelé chvástání, v přestávkách se má nasoukat do černého pytle od hlavy až po paty, číst korán a sypat si popel na hlavu kvůli své hříšné světlé pleti. Polibte mi laskavě drdol! Dokoukání se nebudu vyhýbat, ale aktivně ho vyhledávat také ne. Zatím 66,6%. ()

cheyene

Cassius Clay alias Muhammad Ali je bezpochyby osobnost velice výrazná, která toho ve světě boxu hodně dokázala. Ale nejen tam. Jeho názory a postoje určitě stojí za pozornost. Kdo nezná veškerá jeho vyjádření ohledně tehdejších jeho soupeřů, může si říct, jak úžasný byl tehdy člověk. Ve skutečnosti byl Ali v dobách své slávy arogantní a sebestředný, urážel a ponižoval druhé, měl proříznutá ústa a neštítil se takřka ničeho. I tohle je jedna z jeho tváří. Tento film částečně nastiňuje i jeho jiné stránky, ukazuje ho mimo jiné také jako citlivého člověka. Myslím, že tento snímek je hodný legendě, jakou Ali je. ()

Shakers

Videl som aj lepšie životopisné filmy, ale aj keď je príbeh dobrý, pútavý a zaujímavý, predovšetkým Will Smith to drží nad vodou. 75% - 4* ()

filmfanouch

Oblíbený herec, který si svou kariéru dost možná zničil jednou fackou. Po počátcích rappera s přezdívkou Fresh Prince se z Willa Smitha stal nejen oblíbený herec v populárních filmech jako Den nezávislosti nebo série Muži v černém, ale také herec, který dokázal, že mu soška Oscara celá léta podezřele utíkala. Smith se ostatně první oscarové nominace dočkal počátkem roku 2002 za svůj výkon ve snímku Ali, paradoxně ho ten samý rok ve stejné kategorii porazil Smithův dobrý přítel Denzel Washington za svůj výkon ve snímku Training Day. Silnější a pozoruhodnější výkon by jste přitom ve Smithově kariéře hledali těžko.   Režie Aliho se chopil Michael Mann, tvůrce Posledního Mohykána, Nelítostného souboje či Collateralu. V kariéře tvůrce, jehož filmy většinou bývali kriminální záležitosti trčí s Posledním Mohykánem Ali dost možná nejvíce. I díky tomu ovšem vznikl dost možná jeden z nejvýraznějších sportovních biopiců všech dob. Ali ovšem přitom ovšem není film jen o boxu, není to jen sociální a politické drama, ale především příběh jednoho výjimečného sportovce, jehož přesahovali jeho výkony v ringu a jeho největší souboj ve finále neprobíhal v ringu, ale mimo něj. A probíhal se společností, ve které žil.   Michael Mann v roce 2001 dal světu film, který intenzitou bojových scén strčí do kapsy prakticky všechny boxerské filmy. Mannovy filmy jsou vždy proslulé především vynikajícím vizuálem a Mann ani tentokrát nezklamal a ukázal, že jeho filmy jsou prostě minimálně co se týče vizuálu fascinující vždy. Za kamerou navíc stál Emmanuel Lubezski (dávno předtím, než díky Gravitaci, Birdmanovi a Revenantovi získal Oscara 3x za sebou) a mohl si tak vyšlapat cestičku přesně k tomu, aby byl dnes brán za jedno z největších kameramanských es.   Ali netrpí handicapem, kterým bohužel sem tam trpí nějaký ten biopic a tedy tím, že by vyprávěný životní příběh nefungoval jako celek. Příběh, který vypraví Ali je naopak skvěle seskládán a to i přesto, že jsou pod scénářem oficiálně podepsání 4 lidé (kromě Manna také Eric Roth, scenárista Forresta Gumpa nebo nové Duny). Stěžejní je fakt, že filmový Ali o Muhammadu Alim vypovídá jako o personě, kterou skutečně byl. Působí to, že měl Mann k celé látce cit a chtěl prostě natočit co nejlepší možný film, co bylo v jeho silách. Takový pocit přitom u filmů není samozřejmostí, Ali je ovšem přesně ten případ, kdy je tahle neskutečně upřímná a částečně až dojemná snaha vidět. A o to potěšující je vidět, že ta snaha přináší něco jako zralé ovoce.   Will Smith tehdy Muhammada Aliho nehrál. On se Muhammadem Alim prakticky stal. Stačí si pustit archivní záběry skutečného Aliho, porovnat si ho se Smithem v samotném filmu a prostě si přiznat, že i když si o Smithově personě může kdokoliv myslet cokoliv, je to prostě fantastický herec. V průběhu Aliho to celé působí dojmem, že je Smith až poctěn tím, že tuhle afroamerickou ikonu může ztvárňovat a snaží se z ní vyždímat naprosto všechno. A především je stejně tak sympatický a ve finále z něj jde úplně stejný respekt jako ze skutečného Muhammada Aliho. Jestli má někdy nějaký film definovat herectví Willa Smitha, měl by to být právě Ali.   Famózní střih (který je u boxerských filmů velmi stěžejní), skvělý soundtrack dvojice Pietera Bourkea a Lisy Gerrard doprovázen špičkovou hudební dramaturgií i skvěle obsazené vedlejší role. Jon Voight si jako sportovní novinář Howard Cosell došel po Smithově vzoru pro Oscarovou nominaci právem, Jamie Foxx zde má nejspíš jako asistent trenéra Brown pořád jednu ze svých nejlepších rolí ve své kariéře, stejně tak zaujme Jeffrey Wright jako Aliho fotograf Howard Bingham nebo Mario Van Peebles jako Malcolm X. Po technické stránce se Alimu vytýká cokoliv prakticky těžko, nejvíc fascinující na něm ve finále zůstává to, jak autenticky a v jistých momentech až skoro dokumentárně (napomáhá tomu především záběry používající ruční kameru) působí. Především i díky zmíněné až děsivé Smithově přeměně, která díky slavnějším filmům zůstává přeci jen tak trochu nezaslouženě zastíněna.     Ali je skutečně jedním z nejpůsobivějších sportovních biopiců všech dob, který Michael Mann natočil nejen se svou dobře známou péči, ale i neskutečným zápalem k samotnému námětu o životě výjimečné (nejen) sportovní osobnosti. A i když vám Oscar pro Smitha za Krále Richarda může přijít zasloužený, vedle Aliho prostě působí spíše jako Oscar za zásluhy...... () (méně) (více)

Rover

Aliho jsem viděl poprvé asi před čtyřmi roky, kdy jsem se snažil nakoukat právě objeveného Manna. Bohužel jsem si sehnal italskou verzi a film mi znechutilo i neustálé přečasovávání titulků. Po časem jsem se k Alimu vrátil a udělal jsem dobře. Film totiž patří mezi to nejlepší, co jsem zatím od Manna viděl. Nebojím se říct, že jsem u filmu prostě slintal blahem, sušil oči a třásl se husí kůží. Každý záběr je promakaný, každé slovo přesně načasované, všechno do sebe zapadá. Mann mě zkrátka opět přesvědčil o své genialitě. HUDBA: Vím už dlouho, že co se týče hudby, nemá Michael konkurenci. U Aliho to platí obzvlášť - hudba se tu stává nositelem příběhu, emocí i působení na diváka. Nejlépe to vynikne u soubojů, hudba vyjádří podvědomý triumf, ponížení, strach, bolest i lásku. Perfektně vybrané písně černošských interpretů jsou skvěle doplněny originální hudbou Lisy Gerrard a Pietera Bourkeho. Lisa v několika písních předvádí vskutku něco neuvěřitelného a potvrzuje tak svou nepopiratelnou pozici v mém srdci. Více to však vynikne na prakticky nesehnatelném soundtracku (ne na OST, kde je pouze See the Sun). ()

Stegr

75% - Will nabral trochu svalů a hned je na něj lepší pohled než když byl ušatým klučíkem ve Dni nezávislosti. :) Jinak Ali je velice povedený film, plný dobrých hereckých výkonů a zajímavé režie... ()

Pilda17

Moc pěkný boxerský snímek, který obrovským stylem táhne Will Smith, bez něj by byl poloviční. Dovolím si tvrdit, že tady předvádí jeho jeden z největších hereckých výkonů. Kdyby vše nebylo zbytečně zdlouhavé a protahované, bylo by to lepší. Hudba samozřejmě také velký klad, ale hlavně díky závěru a poslednímu fightu musím dát 4*, nebýt toho šel jsem o stupínek níž .. 7/10 = 73% ()

Cappuccino

Dobre natočené, ale príšerne slabý dôraz na vysvetlenie vzťahov vedľajších postáv voči Alimu, ako keby sa všetko sústredilo nie okolo neho, ale len na neho. Potom si musíte hovoriť - kto sakra bola tamtá a hentá postava? Jak sa spoznali? Aký je ich osobný príbeh? Čo predstavujú v Aliho živote? Ale okrem tejto výtky sa na story "najslávnejšieho boxera všetkých čias" pozeralo super. ()

misterz

Inšpiratívny film o tom, ako je niekedy ťažké ísť si svojou vlastnou cestou... Vzhľadom na pomerne veľkú stopáž je tu však niekoľko hluchých miest, ktoré ma až tak nebavili - príliš veľa nudných rečí a politizovania. Našťastie je tu aj dosť zaujímavých scén, ktoré sú prínosom i svojou informačnou hodnotou. Tiež ma bavili boxerské scénky, ktoré boli celkom slušne spracované a tak správne športovo napínavé. Síce som nespadol na zadok, ale celkom spokojnosť. Nadpriemer. 75/100 ()

ChewieDC

Zajímavě pojaté s rychlými střihy, ovšem na svou délku pojímá film příliš malou část ze života Muhammada Aliho... ()

Sobis87

Žánr životopisného filmu patří v Hollywoodu mezi ty nejpředvídatelnější produkty, které představují především příležitost pro výraznou hereckou kreaci a šanci vyhrát nějakou tu zlatou sošku. K výraznější progresi v tomto žánru téměř nedochází, jen jsou opisovány ověřené šablony – vyobrazení stěžejních okamžiků hlavní postavy, skrze něž je před divákovým zrakem formován její charakter, žádné výrazné formální exhibice, které by mohly zastínit herectví, atd. Michael Mann by se v tomto ohledu se svým Alim dal považovat za menšího průkopníka – odvážného auteura, který stvořil značně progresivní dílo. Auteurem ho nazývám především proto, že nejenže se podílel na tvorbě scénáře, ale především do výsledné podoby snímku vtiskl svůj nezaměnitelný styl a člověk hned v prvních minutách pozná, na čí dílo se to dívá. _____ Ali má daleko do všech těch faktograficky nahuštěných životopisů, ve kterých je považováno za nutné pokrýt co největší plochu z hrdinova života. Mann se místo toho na několik minut zastaví ve vršení informací, aby divákovi nabídl čistě nenarativní exhibici dokreslující atmosféru momentu, vnitřní rozpoložení postavy – prostě dotváří a prohlubuje divákův niterný zážitek. Aliho rozpadající se první manželství je zdůrazněno skrze jednu či dvě scény, aby byl divák v obraze, poté následuje časový skok, divák je vyrozuměn o rozvodu a vyprávění přechází do další roviny. Toto úsporné (ale zároveň efektní a efektivní) dávkování informací paradoxně vede k vrstevnatějšímu pohledu na život slavného boxera – vedle roviny politické (přátelství s Malcolmem X, část v Africe), osobní (milostný život, otázka víry,…) a profesní tu je i ona rovina emotivní, ve které je Mann opravdu velmi pečlivý. V jednu chvíli sledujete pro vyprávění důležitý dialog, který formuje další osudy postavy, abyste se za pár minut mohli kochat narativně vyprázdněným dlouhým záběrem na Aliho projíždějícího metrem noční krajinou – právě v těchto momentech nejvíce vynikne Mannův rukopis – formální preciznost, podmanivá práce kamery, němé prožívání melancholie a výrazná náladotvorná hudební složka. ______ Někomu zvolený vypravěčský postup u Aliho nemusí být pochuti, avšak proti formální stránce díla nelze mít byť jedinou námitku. Zbožňuji onu pro Manna typickou melancholii nočních scén, kterou kouzlí skrze světelně citlivou optiku digitální kamery – ta se s filmy Collateral, Miami Vice a Veřejní nepřátelé ostatně stala pro něho typickým výrazovým prostředkem. V Collateral a částečně i v Miami Vice se noční město dokonce transformovalo – nadneseně řečeno – v dalšího protagonistu příběhu a už nepředstavuje jen pouhou kulisu. V oněch náladotvorných scénách utváří precizní vizuál spolu s již tradičně zvolenou hudbou vskutku hypnotický zážitek a Mann citlivou prací se světelnými zdroji sklouzává až do čistě lyrické roviny. Práce s širokoúhlým formátem a nízkým ohniskem lehce operativní ruční kamery dává tvůrcům možnost lepit se postavám tzv. až na krk, díky čemuž nepostrádají ani dialogy určitou dynamiku a jsou obdařeny skvostnou kompozicí (což ostatně platí o film jako celek). _______ Samostatnou kapitolu pak představují boxerské zápasy, v nichž se střídají zpomalené záběry s rychlým střihem a na jeden celek či polocelek připadá deset detailů, kdy kamera nervně krouží mezi boxerskými rukavicemi a krví a potem zbrocenými tvářemi. Jakmile se dva v ringu do sebe pustí, nemá divák chvilku na vydechnutí, díky výtečné práci s kamerou a střihem je jakoby v centru dění – jako rozhodčí pobíhající kolem zápasníků dávající si pozor, aby také jednu ránu neschytal. A najednou letmý prostřih na záběr z pohledu bitého. A poté další. Najednou zpomalovačka zdůrazňující sílu a tíhu rány, atd. Jako celek všechny tyto zápasy drží dokonale pohromadě a představují silný divácký zážitek. Vskutku nádhera. _____ Jako správný životopisný film i Ali představoval pro hlavního představitele nemalou výzvu. Will Smith pro roli slavného boxera přibral snad přes dvacet kilo svaloviny a bývalý floutek Fresh Prince v ringu opravdu budí ohromný respekt. Z fyzického hlediska musela být příprava na takovou roli neskutečně pracná a zaslouží si obdiv. Smith zde exceluje taktéž v rovině charakterního herectví a, i když to je v tomto žánru velké klišé, opravdu podává strhující výkon. ____Ali je film dvou persón – geniálního pokrokového filmaře Michaela Manna a perfektního herce Willa Smithe – a jako takový představuje žánrový vrchol. P.S.: Úvodní montážní sekvence, ve které se střídají momenty z Aliho tréninku, dětství, rozhovorů, z jazzového klubu a nočního běhu ulicí, je nejen z hlediska gradace přímo parádní. () (méně) (více)

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)