Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

dzej dzej

Mann opět exceluje se svým režijním stylem, který důsledně kombinuje epické vyprávění s intimními scénami. Mistrovský je už úvodní desetiminutový prolog, kde je v kondenzované formě obsaženo Aliho dětství a kde jsou předestřeny palčivé černošské otázky. Boxerské zápasy ve filmu fungují jako rytmizační prvky příběhu, který se primárně zabývá Aliho kontroverzí a jeho černošsko - islámským sebeurčením. Malcolm X je tak daleko důležitější postavou než Joe Frazier... Jako řada jiných životopisných filmů, i Ali je narýsován podle křivky vzestupů a pádů, proher a come-backů. Will Smith neruší, Aliho chvástání a boxerská slam poetry jsou mu šity na míru... Za zmínku ještě stojí několik silných nočních scén, ve kterých je Mann opravdovým maestrem (viz Heat či Collateral). ()

ed_wood

Keď som to videl 1-krát, nudil som sa (3***). Keď som to videl už 2-krát, páčilo sa mi to oveľa viac (4****). No ale po treťom zhliadnutí sa mi to páčilo najviac (5*****). Výborný Will Smith a skvelá réžia Michaela Manna robia z Aliho jeden z najlepších životopisných filmov, aký som mal možnosť vidieť. Muhammad Ali je pre mňa asi najlepší športovec v histórii a určite si zaslúžil aj jeden skvelý film. Will Smith patrí k mojim obľúbencom a zahral to vynikajúco. Preto sa dosť čudujem, prečo som si genialitu tohto filmu nevšimol už 1-krát. ()

Anderton

Nedocenený snímok s výborným Smithom, mal by už nechať tých komerčných komédií. Po I robot sa mi tu zatial najviac páčil. Roztrieštenosť filmu, ako som sa viackrát dočítal, som si nevšimol, za 2,5 hodiny som sa nudil minimálne. Išlo mi predovšetkým o to, dozvedieť s a o Alim niečo viac, zákulisie jeho konvertovania na Islám a súboje v ringu. Mann pojal životopis netradične, nesleduje Aliho od malička, ale venuje sa tej najzaujímavejšej časti jeho života. Záverečný súboj vďaka kulise obrovského štadióna berie dych. ()

swamp

V jádru to rozhodně není špatný film, ale! Jeho zbytečně nastavovaná délka (ve filmu snad zazní celý soundtrack v plné podobě) pro mě byla neúnosná! I přes vynikající herecké výkony, skvělé boxerské zápasy a příběh musím dát pouhé tři hvězdičky..:( ()

teutates

Michael Mann ako režisér a Will Smith ako herec v hlavnej úlohe zaručujú kvalitu tohto snímku!Ide o dramatický príbeh,zachytávajúci život Muhammada Aliho.Vo filme je prekvapivo dostatok hudobných spotov,popredkávaných myšlienkami hlavného hrdinu.Divák je hodený priamo do boxerskej arény,ktorú zvládol M.Mann a jeho tým úplne skvele!Politika a náboženstvo tu hrajú taktiež svoju rolu.Ide o ďalší vydarený snímok z dielne Michaela Manna..! ()

nascendi

Nemám vo veľkej obľube životopisné filmy, obzvlášť nie športové a box považujem iba za mierne kultivovanú bitku. Tak potom prečo štyri hviezdičky? mohla by znieť oprávnená otázka. Pretože Ali je z mnohých stránok vydarený film. U životopisných filmov veľmi záleží, ktoré epizódy si režisér do filmu vyberie, ktoré považuje za kľúčové pre zobrazenie hrdinu. A Michael Mann si vybral dobre. Nemenej dobre si vybral Willa Smitha do hlavnej úlohy, kameramana, ktorý úžasne nasnímal zápasy, ale nielen tie a darilo sa aj pri výbere hudby. Do piatich hviezdičiek chýbalo presnejšie zobrazenie prostredia, ktoré na jeho život vplývalo. Výsledkom bolo, že napriek neobľúbenosti žánru a dĺžke filmu som sa nenudil. Cassius Clay je odo mňa iba o niečo starší, takže som jeho kariéru sledoval takmer v priamom prenose. ()

Tomco

prekvapujuco dost uspavaci pocin, ktory ma nie a nie chytit. malo presvedciva filmarcina od kvalitneho rezisera, budiz kazdy mame raz horsi den. will smith je fajn, ale nieco mi tu nesedi, casto som sa dost stracal v deji a v hlave mi bludil zmatok. lahkych 70% ()

Slarque

O nejslavnějším muslimovi v dějinách lidstva jsem samozřejmě slyšel, ale stejně jsem se v ději občas ztrácel. U některých osob, co se kolem něho motaly, jsem neměl páru, o co jim jde. Jindy by se hodila informace, co je za rok, nebo o kolik času jsme poskočili. Ale celkově klady převažují a Michael Mann opět dostál pověsti filmaře, jehož filmy má cenu sledovat. ()

Claw

Je to nádherně natočený a zpracovaný film o jednom muslimském boxerovi. Který vždycky věděl, co chce od života a tvrdě se hnal kupředu. Ali vždycky věděl, že je nejlepší, ale sebevědomí mu rozhodně nechybělo a rád se jím pyšnil, což ovšem možná i odrovnalo většinu jeho soupeřů. Takové argumenty, jaké Ali měl a jak všechny shazoval, bych spíš čekal od wrestlerů než od boxera. Ve filmu je též řešena otázka černochů žijících v Americe a jejich diskriminace. Mě se film velmi líbil, určitě doporučuji. /90% + FILM ROKU/ ()

Happens

Ta podoba, ještě teď mě mrazí, jak si Will Smith dokonale nastudoval gesta, intonaci, ale ta dokonalá podobnost všech aktérů včetně těch koučů a doktorů v rohu. Já jako fanoušek boxu jsem byl uprostřed ráje. Dokonce zápasy vypadaly stejně. Ačkoliv nutno říct, že první zápas s Frazierem, nevím, co to mělo znamenat, čekal jsem od filmu trochu vysvětlení, ale ve skutečnosti, skoro celý zápas Ali do Fraziera jenom něco hučel, pak měl pořád levačku na jeho hlavě, různě ho pošťuchoval po obličeji a nesnažil se ho praštit, Frazier se mu naoplátku vysmíval tím, že vcelku úspěšně uhybal občasným Aliho pokusům o úder - což ve filmu vůbec nebylo (tedy jen to sebevědomé kroucení hlavou po prvním pádu k zemi). Film ale není jen pro fanoušky boxu, je to film o největším sportovci 20. století, o muži plným vizí a o muži, co inspiroval davy lidí. ()

klerik

Mann má skrátka cit pre atmosféru, pre napätie. Pár scénami dokáže vykresliť človeka a hudobný doprovod dodá emócie. Prekvapivo ide predovšetkým o športový film (žiadne rumádzganie v štýle DRUHEJ ŠANCE) na súbojoch, resp. očakávaní súbojov stojí celý film. Aj napriek toľkým legendárnym ringovým filmom sú súboje natočené originálne... A napriek tomu ide o niečo iné ako o súboje... ()

Visáč

Tento film absolútne postráda náboj a energiu. Keď si pozriete dokumenty o Alim, tak zistíte, že archívne zábery, či už z ringu alebo mimo neho, sú doslova elektrizujúce. Nič z toho však v Mannovom filme nie je. A pritom herecky je to fajn. Sorry, ale tohle je hollywoodska pásová výroba, ktorá ma nikdy nebude baviť. ()

SeBig odpad!

Will tu hraje roli, která je přímo na přesdržku, hudba mi trhala uši, příběh naprosto zdlouhavej a ultimátně nudnej. Nebudu tady jak ostatní, co píší, že je to nuda k posrání a daji 3hvězdy. Já tomu napařim, co tomu patří. Naprosto nudná, nezajímavá sračka. ()

Chrustyn

Pro mě nejslabší Mannův film. Je sice pravda, že Smith hraje opravdu skvěle ale celý film neutáhne a i když je film o boxerské legendě moc boxu si zde neužijete. Spíše doporučuju Zuřícího býka nebo Million dollar baby. ()

Arsenal83

Ali ako stelesnenie politického odporu, to sa dalo. Ali ako boxér, to ja nemusím. Ali ako moslim, to už vôbec nie. A tie pasáže zo zápasov boli pre mňa extrémne dlhé a nudné. Dve a pol hodiny je strašne prepálená stopáž. ()

HellFire

Michael Mannn, král akčních scén, natočil životopisný film o Muhammadu Alim? Úvodní zápas s krásnou kamerou ukazuje, že tady je Mann na svém písečku a Will Smith vypadá jako skutečný boxer. Bohužel zbytek filmu, výplň mezi zápasy, nenabízí potřebný náboj a budování napětí tu taktéž nefunguje, jelikož příběh Aliho známe, že ano... ()

eraserhead666

Box mě vůbec nezajímá, Islám nevyznávám a Will Smith mě zrovna dvakrát nebere. Proč mě tedy ten film bavil? Možná proto, že byl dobře natočený? Přesně. Líbilo se mi, jak se příběh snažil obsáhnout všechny důležité aspekty Aliho života - jeho náboženství, touhu po svobodě, box i sukničkářství. Jako postava mi byl/je Ali docela nesympatický, hlavně pro své sobectví a jeho život mě často překvapoval: říct mi někdo po prvním sexu, že musím přestoupit na jeho náboženství, asi bych ho poslal někam. Tolik toužil po svobodě, přitom za projev, součást své svobody, považoval věc, která tu svobodu razantně omezovala a odpírala... Zajímavá postavička v zajímavém filmu. Box, islám a Will Smith jdou stále mimo mně. ()

Bauer

Tento film je opravdové zklamání.Michael Mann , výborný režisér a natočí toto!! Když jsem to sledoval první hodinu tak to byla jen a jen nuda.Pak se z toho stalo něco velmi dobrého.Ale není to málo??Jediný co se mi na tomto filmu líbilo byl perfektní výkon Willa Smithe.Průměrný film! ()

becki_tu

Asi nejslabší Mann, ale i tak je tento filmový životopis dostatečně zajímavý natolik, aby se divák, i při té poněkud rozmáchlé stopáži, vyloženě nenudil. Do velké míry za to vděčíme přesvědčivému, herecky-sportovnímu výkonu Willa Smithe. 70% ()

duklak2

Box nesleduji, ale tak jsem si jednoho dne řekl, že Aliho prostě vidět musím. Po zhlédnutí nesdílím Vaše nadšení. Uznávám ale, že Ali je boxerskou legendou, kterou asi nikdo nepřekoná. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)