Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

Morholt

Na to, jak to bylo dlouhé, jsem očekával životopisný film a ne jen období necelých deseti let Aliho kariéry, jakkoliv bylo nejvýznamnější. Chybělo mi tu jeho dětství, amatérské začátky i závěr jeho kariéry a následný comeback. Na druhou stranu Mann vykreslil Aliho bez zbytečné glorifikace a ukázal ho nejen jako dalšího z velkohubých boxerů, kterým Ali rozhodně byl, ale i jako člověka, hledajícího, svým způsobem, identitu. Líbily se mi i solidně vyvedené zápasy - konečně to vypadalo jako box a pohledu do ringu se dalo věřit. Jen mě ještě mrzí, že tu nebyl dán prostor odvetě s Frazierem a taky utkání s Chuckem Wepnerem, což sice nebyl nijak významný zápas, ale právě Wepner byl předobrazem Rockyho a takováhle poklona největšímu filmovému boxerovi by se mi tady líbila. Ale tak člověk nemůže mít všechno. Will Smith byl výborný a jakkoliv jsem si ho jako Aliho nedokázal představit, tak teď si nedokážu jiného herce představit jako Aliho. Voighta jsem skoro nepoznal a musel jsem se pořádně podívat, koho tam vlastně hraje - jeho komentátor Cosell neměl chybu. A pak to byl Jamie Foxx, který odvedl svůj vysoký standard, ačkoliv jsem doufal, že bude mít více prostoru. Suma sumárum 80% ()

PROROK14

Veľmi silné štyri hviezdy. Možno ak by to bolo trošku kratšie tak dám aj plný počet. Tak to bolo miestami malinko nezáživné. 85% ()

Caszidy

Audiovizuálně dokonale zachycená atmosféra a kouzlo doby. Ostatně jak by také ne, když na režisérské stoličce seděl jeden z mých oblíbenců Michael Mann. Will Smith právě v době kdy se on sám dostal na vrchol filmového průmyslu podává velice přesvědčivý výkon. Jona Voighta bych pak vůbec nepoznal, poklona maskérům. Z filmu je cítit velká touha odvést dokonalou řemeslnou práci a každý detail je proveden takřka k dokonalosti. Nesmírným kladem snímku je i hudební složka. Za zápor by se samozřejmě dala označit vysoká stopáž, avšak vzhledem k tomu, že jde o životopisný film, dá se nad tímhle "prohřeškem" přimhouřit oko. Občas se mi zdá, že v tuzemských končinách je Muhammad Ali vnímán více než rozporuplně, to ale dle mého názoru plyne z čistého nepochopení významu jeho osobnosti a činů samotných. Pokud se 10 američanů zeptáte, kdo je nejlepší a nejvýznamnější sportovec všech dob, minimálně 9 z nich Vám bezesporu řekne, že Muhammad Ali. ()

Tommassi3

"Lítám jako motýl, bodám jako včela.." Tuhle repliku zná snad každý, vždyť si ji půjčuje i Stalloneho Rocky.. S tím však má tenhle Mannův, boxerský až přinejmenším v třetím plánu, biják opravdu pramálo společného.. Ostatně ona už ta skvostná úvodní montážní sekvence naznačuje, že ani tentokrát ten Mannův opojný filmový zážitek nedojde patřičného uznání diváků.. A Will Smith v roli téhle kontroverzní legendy rovněž nestrpí výhrad, jakkoli mě zaujal ještě více tradičně famózní Jamie Foxx.. ()

malylada

Nebudu si nalhávat, čekal jsem více. Životní situace a osudy Aliho nezasahují, jak by měly a chybí filmu emoce. Celé to vynahrazují skvělé boxerské souboje, při který Mann uplatňuje své realistické pojetí. Klobouk dolů před herci a Smith kopíruje Aliho dokonale. Zápasy naprosto pohlcují, když cítíte každý výdech boxera. Jako osoba mě Ali vlastně nezaujal, ničím neoslovil, díky nevýraznému scénáři po dramatické stránce. Jako sportovec zaslouží respekt......7/10 ()

Hwaelos

Přiznám se, že nemám pro Mannův režijní styl příliš velkou slabost. A Ali to jen podtrhuje. Oddramatizované drama, kolotoč zaměnitelných postav a životopis, který úplně pomíjí nebo bere z rychlíku spoustu divácky zajímavých momentů proto, aby věnoval celou třetinu stopáže roztahanému finále v Zairu. ()

Terva

CITÁT - Boxoval bych s Joe Frazierem zadarmo v telefonní budce uprostřed Times Square, kdybych nebyl švorc. Složil bych ho i tak. Já ty sportovní a hlavně o boxu vůbec nemusím. ()

Expendable

Je to nádherně natočený a zpracovaný film o jednom muslimském boxerovi. Který vždycky věděl, co chce od života a tvrdě se hnal kupředu. Ali vždycky věděl, že je nejlepší, ale sebevědomí mu rozhodně nechybělo a rád se jím pyšnil, což ovšem možná i odrovnalo většinu jeho soupeřů. Takové argumenty jaké Ali měl a jak všechny schazoval, bych spíš čekal od wrestlerů než od boxera. Ve filmu je též řešena otázka černochů žijících v Americe a jejich diskriminace. Mě se film velmi líbil, určitě doporučuji. 95% ()

Marek1991

Silný a pôsobivý životopisný príbeh o veľkej osobe svetového boxu. Do života mi zostane najmä posledný box a víťazné gesto na svet z rohu ringu. Smith hraje vynikajúcu rolu vynikajúco. Hudba je skvelý podklad, len ten dej a scenár sú také všelijaké, ale dôležité je, že sa mi ten film páčil. S Alim a jeho životnými presvedčeniami nesúhlasím, taktiež s premenovaním a zmenou viery. Rok 2001 je známy skôr inými filmami, ale tento určite neprepadol, dá sa pri ňom stráviť pekný večer, len je dosť dlhý, tak by ste to mali zvážiť. ()

Padme_Anakin

Mýma očima zdařilý životopisný snímek, který se zaměřil na mládí a dech beroucí kariéru talentovaného boxera, a ač je pro mě box v podstatě španělská vesnice, dokázala jsem si to díky Willu Smithovi užít, rychlé nohy a osobitý styl odkoukal od originálu úchvatně.. Jinak tedy kontroverzní Aliho osobnost je zajímavá a tuším, že ve skutečnosti měl mnohem bouřlivější život a děti ne jen manželské, nicméně chápu, že se to nedá v jednom filmu všechno podchytit a stihnout.. ()

Torision

Muhammad Ali. Nejlepší sportovec všech dob. Ali je prostě klasa a jeho zápasy si dost často rád vychutnávám na youtube, takže minout tenhle film by bylo jako....byla by to prostě škoda. Will Smith tady předvádí životní výkon a jak v ringu (!!!!) tak mimo něj jsem byl přesvědčenej, že on je Ali, věřil jsem mu to. Bylo fakt vidět, jak pro tuhle roli dřel. Herci ve vedlejších rolích taky skvělí. Opět skvěle zvládnutá technická stránka, ať už to byla atmosféra šedestátech let, střih, výýborná hudba, kamera a ostatní píčovinky. :) Tempo to moc nemá, ale přesto jsem se 160 minut nenudil a hltal každou minutu a chtěl bych klidně i víc. A při závěrečným zápase s G. Foremanem jsem, i když jsem výsledek znal, musel řvát takovýto "Jeď Ali jeď, vypadni od těch provazů !!!". Prostě majstrštik a Michael Mann už pro mě nenatočí nikdy nic ani z poloviny tak dobrýho, i když Collateral je bomba. ()

DEXTER099

Myslím,že film chce obsáhnout co možná nejvíc ze života Aliho (napovídá tomu i délka) ,ale to je právě ta achillova pata ,protože to na mě působí nesourodě a někdy mi to připadalo i špatně sestříhané.A kdo čeká film vyloženě o boxu tak bude spíš zklamán.Za mě 70% a čtyři hvězdy. ()

ledzepfan

Tady se asi přímo nabízí srovnání s filmem Malcolm X (1992).. I když jsou oba filmy biografií černých muslimů bojujících za občanská práva (ať už své či celé afroamerické komunity).. I když má Malcolm papírově uznávanějšího herce v hlavní roli.. i když Malcoma dirigoval papírově povolanější rejža.. Stejně to z mého úhlu pohledu dost jasně vyhrál právě Ali. Spike Lee tenkrát, skrz úzkoprsý biografický formát, vykreslil Malcolma X jako člověka který svým (často zcestným) přesvědčením hýbe světem. Mann naproti tomu představuje Aliho jako chybujícího člověka, kterého svět (a jeho pravej hák) naučí pokoře , empatii a rozvaze. Mann navic, narozdíl od Leeho, nerámuje svůj film do prvoplánového kýče. Mannův přístup je tak lidštější, po všech stránkách sympatičtější a ve výsledku je tak odvyprávěný příběh silnější a inspirativnější. ()

jondzavid

Bezchybné obsadenie, dokonalá hudobná zložka (veľmi efektne a vhodne používaná nehovoriac o dobovom zladení) a slušný zostrih boxerských scén. Toľko asi ku kladom - zbytok sa topí v stereotype všetkých biografických klišé. Najväčším problémom tu je, že film chce vystihnúť všetko, ale zostáva tým v mnohých oblastiach príliš nedotiahnutý (jednoducho nie každé zjednodušenie je tu účelné). Scenárista si mal skôr vybrať či chce nakrútiť televíznu biografiu, kde sa to dá rozdeliť na viac častí a autor môže vystihnúť (väčšinou nezáživne) všetky detaily alebo film, ktorý aj napriek slušnej 2,5 hodinovej stopáži pokrivkáva ako celok vďaka snahe o komplexnosť za cenu efektnej skratky. Nemôžem však povedať, že by ma film nudil - môže za to najmä Will Smith (sám som bol prekvapený ako rýchlo som mu Aliho zožral aj s navijákom a konečne ma presvedčil, že dokáže aj hrať, nielen byť vhodným typovým obsadením). Napriek stereotypnosti spracovania je však Mann skvelý remeselník a najmä dokonalé zosúladenie hudobného doprovodu s príbehom u mňa prevážilo na slabšiu štvorku. ()

zipper111

Muhammad Ali....největší boxer všech dob...vlastně ani nevím, jako člověk mi teda podle Mannova filmu zrovna nesedí, jako bojovník se mi líbí ještě víc. Nejspíš to je i Willem, který ho zahrál naprosto famozně. Ali je na můj vkus trochu dlouhý, ale to nejlepší si nechává na konec. Poslední zápas s Foremanem je boxerská lahůdka. ()

Vojcl

Výborné drama skvělého režiséra. Pro filmy z boxerského prostředí mám prostě slabost. Will Smith si pohyb i chování legendárního sportovce osvojil vskutku mistrovsky (jednoznačně zatím jeho nejlepší role). Scény z ringu jsou realistické jako málokde (žádné patetické potoky krve). Přesto si myslím, že život Aliho je natolik zajímavý, že to šlo natočit ještě o něco lépe, také bych to možná trochu sestříhal, jinak nemám co vytknout. ()

milicjant

Jak začít? No, asi poklonou. A pěkně hlubokou. Manna jsem drahnou dobu považoval spíše za "lepšího rutinéra" než za invečního režisérského poloboha. (Ano, klopím oči) Jeho zdaleka nejlepší kusy se mi na míle vyhýbaly (Heat) nebo prostě nijak neoslnily. (Collateral, Insider) Skvostný Mohykán budiž čestnou výjimkou. U autentické biografie Muhammada Aliho se režisér chtě nechtě musel otrocky opírat o určitá fakta a držet tak příběh mezi pevně vytyčenými provazy prostoru ne většího než je boxerský ring. Žádná paralelní dějová linie, žádné výrazné upravovaní. Pár zápasů, nějaké ty skandály, politická angažovanost. I zpoza takhle silného stisknu příběhových kleští však dokázal Mann vykouzlit klenot, jenž, stejně jako přeslavný Zuřící býk, není jenom o boxu. Stylově tím vyvrátil jakoukoliv domnělou průměrnost s ním spojenou. Btw. snad nejreálněji ztvárněnej box ve filmu, i kamarád/fighter si to pochvaloval. ()

AlThorKremser

Jak tento film ohodnotit? Abych začal od začátku já jako boxer a boxerský fanoušek mám takové filmy v oblibě . Víděl jsem Facing Ali a když jsem viděl i tuhle adaptaci Aliho života mohl jsem porovnat . Film se mi hodně líbil . Will Smith velmi velmi dobrý....i ostatní role. Souboje dobře natočené. Jen mi hodně vadilo že byl film historicky nepřesný , protože Muhammad Ali šel za odmítnutí výkonu služby do vězení, ale ve filmu do vězení nešel. Tohle jediné mi na filmu vadilo a bylo to velké mínus. Proto 80%, kdyby to bylo ve filmu přesně měl by 95%........ale bohužel 80%! ()

kaylin

"Ali" určitě není nejlepším boxerským filmem, který byl kdy natočený, ale na druhou stranu je to zajímavá sonda do života boxera, kterého zná mnoho lidí jako legendu, ale zase tolik se o něm neví. První, co mě napadlo, když jsem snímek sledoval, je fakt, že mohl být mnohem kontroverznější. Život Cassiuse Claye alias Cassiuse X alias Muhammada Aliho byl kontroverzní, rozhodně byl zajímavý a rozhodně z něj šlo vytřískat víc. Nechápu úplně, proč se film vyhnul jeho nemoci, i když je pravda, že k jejímu plnému propuknutí došlo později. Ale dobře, film se zabýval jenom jednou částí jeho života od prvních kroků v ringu až po první porážku s Joe Frazierem a následnými zápasy, které zase dostaly Aliho na výsluní. Lidé ho milovali, stejně jako ho nenáviděli. Nešlo ho nemilovat. Jeho boxerský styl byl neskutečný, nemyslím si, že v dějinách po něm přišel někdo, kdo by byl tak rychlý a dosáhl by takových úspěchů. Nekryl se, proč by se kryl, když byl tak rychlý, že ráně prostě uhnul? Nejsilnější momenty jsou pak ty z ringu a ty, kdy se kamera soustředí na Aliho samotného, kterého Will Smith zahrál naprosto dokonale. Nejen v tom, že se naučil jeho styl mluvy, ale i v tom, že se naučil jeho styl boxu. Tohle považuji za skutečně geniální a já jen mohu souhlasit s tím, že byl oblíbený herec nominován na Oscara, ač jej nezískal. V tom roce mu sošku vyfoukl jeho kolega Denzel Washington za film "Training Day", kde předvedl svůj životní výkon. Nominován na Oscara byl také John Voight, který sošku také nezískal. V celém filmu jsem ho nepoznal, což je nikoli tak zásluha jeho, ale hlavně zásluha maskérů, kteří jeho obličej předělali k nepoznání. Z filmu jsem nebyl tak odvázaný, jak bych si asi přál, takový "Warrior" mě dostal mnohem víc, ale přesto si myslím, že je to další ukázka toho, že boxerské filmy prostě nejsou špatné. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/zitra-nehrajeme-lovci-dinosauru.html ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)