Predátor: Kořist

Predátor: Kořist se odehrává ve světě národa Komančů na počátku 18. století a je příběhem mladé ženy, vysoce schopné bojovnice, která se zoufale snaží ochránit svůj lid před hrozícím nebezpečím. Pronásleduje svou kořist, a nakonec se jí postaví. Ukáže se, že její kořist je vysoce vyvinutý mimozemský predátor s technicky vyspělým arzenálem, což vyústí v krutý a děsivý souboj mezi oběma protivníky. (Disney+)

BrooksW.Here

Prvý Predátor s Arnoldom Schwarzeneggerom bol vynikajúci a podľa mňa sa radí medzi nestarnúce klasiky. To však nemôžem povedať o Predátorovi č.2, pri ktorom som sa takmer unudil k smrti a iba veľmi ťažko som ho dopozeral do konca. Predátori od Nimróda Antala túto sériu aspoň trochu oživili, no nič (pre mňa) ohromujúce nepriniesli, Predátora: Evolúciu som už radšej ani nepozeral, ale Predátor: Korisť všetky tieto (takmer) bezvýznamné pokračovania hravo prekonal a mňa veľmi potešilo, ako to s týmto filmom vlastne dopadlo, aj keď ani zďaleka nie je dokonalý. Prečo to tak je? Zápletka s indiánskym kmeňom je v tomto prípade úplne nová a originálna, ale strašne do očí bijúce je to, že všetci títo indiáni V ROKU 1719 rozprávajú po anglicky a dokonca s americkým prízvukom! Ďalšia vec, ktorá mi v niektorých častiach prekážala, bolo to, že väčšina zvierat bola vytvorená počítačom a niekedy to bolo naozaj viditeľné. No, to, čo pre mňa predstavovalo poslednú kvapku, bolo neuveriteľne rýchle finále, počas ktorého sa Predátor ukázal ako najväčší hlupák celého filmu, aj napriek tomu, že je nadmieru inteligentný... To by bolo z výčitiek asi všetko, takže prejdem k tomu, čo by som chcel najviac vychváliť. Tým mám namysli veľmi realisticky spravený "gore" a krvavé scény ako také. To bola radosť sledovať, ako boli francúzski kolonizátori postupne likvidovaní :D V konečnom dôsledku je Predátor: Korisť veľmi dobre spracovaný film, ktorý sa rozhodne oplatí pozrieť. Za mňa 7/10. "It knows how to hunt, but I know how to survive." ()

BoPo

Buďme úprimný, Predátor (1987) vyťažil sám zo seba maximum. Všetko ďalšie bolo už len opakovanie toho istého, v iných kulisách a s inými postavami. Áno, dvojka z roku 1990 si svoje miesto na svete rozhodne zaslúži, ale bol to proste len Predátor v meste. Áno, doplnil nám zopár informácii, ale... Potom prišli slepé uličky Vetřelec vs. Predátor, Predátoři a Evoluce. Nikto nemal odvahu, či fantáziu dať nám niečo nové. Aktuálny pokus s podtitulom Kořist radím v predátorskej hierarchii na tretie miesto. Áno, nedáva nám nič nové, ale funguje to fajn. Hrdinke som fandil, bavilo ma prostredie, nemoderná doba, a to všetko bolo povýšené vydarenou akciou. Znova to vidieť nepotrebujem, ale rozhodne boli vymazané všetky pôvodné predsudky. ()

Lacike

Tanec s predátormi: nakúkanie do yndiánskej kultúry na objednávku slavnoj predátorskoj mimozemšťanov. Séria predátorov sa pre mňa od ostatných hororov, v ktorých nejaký bubák vraždí, líšila tým, že bubák nevraždil prsaté blondínky, ale rovnocenných elitných vojakov alebo policajtov. Práve to tým duelom dodávalo grády. A čo máme tu? Nejakú žubrienku, ktorá vyzerá jak keby dorazila na pľac z detského Disney seriálu. Neriešim, že má aj s výzbrojou celej indiánskej dedinky tak 40 kg. Scenáristi si dali záležať, aby predali divákom jej postavu cez jej inteligenciu, keď nám postupne ukazujú ako sa schopne vysporiada s CGI zvieratkami, kým sa konečne nepostaví predátorovi (hm, napadlo hľadať v tejto vete dvojzmysel aj niekoho iného ako mňa?). Bohužiaľ som jej drsniačku neveril ani sekundu, rovnako ako som to neveril Emiliy Clarkeovej v Terminátorovi. A aby som nebol za pičusa, ktorý nedokáže akceptovať ženu ako akčnú hrdinku, napriek tomu, že som vyrastal na HK girls with guns akčniakoch, tak som drsniaka neveril ani Adrienu Brodymu v Predátoroch. Pritom on na to postavu v tom filme mal, ale holt nemá na to xicht. Keďže mi teda ľudské osadenstvo určené na porážku vôbec nesadlo, tak čo mi ostalo? Iba číra akcia. V prvej polovici sa dočkáme hlavne CGI zvieratiek. Kvalita renderu ja ok, ale zase sa tam dejú zbesilé bláznivé veci pri ktorých zvieratká postrádajú fyzično, takže som ani na chvíľu neveril, že sledujem niečo skutočné. Namiesto superhrdinov z Marvelu tu sterilne poskakovali a mlátili sa CGI zvieratká. Akcia v druhej polovici, keď konečne naplno nastúpi predátor je o triedu lepšia. Aj keď je potrebné vypnúť mozog a nehľadať v tom logiku. Ale aspoň som sa fakt bavil. Najviac sa mi páčila ale scéna v ktorej evidentne schopný kaskadér/ka hlavnej hrdinky (keďže jej náhodou celý čas nebolo vidieť do xichtu) vymláti v solídnej choreografii skupinku zlých kolonizátorov. Plus aj upgrade finty pre neviditeľnosť človeka mi pripadal zaujímavý. Celkovo som teda dostal zhruba to, čo som čakal. V každom ohľade priemerný produkt v súčasnom štýle, ktorý mi nijak extra nesedí. 5/10. ()

Tommassi3

"Příště vaříš ty.." ;) Trachtenberg upekl, jakkoli očekávaně, nečekanou lahůdku, která naznačuje, že tahle série rozhodně není tematicky vytěžená.. Famózní western.. ()

Gary

Přesně to, co mám na Predátorovi rád! Akční hvězda, týmovka, výrazný postavy, humor, přepálený hlášky, přepálená akce, bezbolestná, nekompromisní, chytrej emzák, úderná hudba a jdem na to s doutníkem v držce! Nemáme čas krvácet a.... eh... ajo! Vono tady nic z toho, co mám na Predátorovi rád, nebylo. ()

GeusX

Začátek..no, ehm,  trvá to docela dost dlouho než se ten "kámoš" z kosmu ukáže na scéně. Ani poté se však nepředvede v tak děsuplném parádě, jako když koketoval s Mistrem Olympia. Na druhou stranu je to o předchozím největší návrat ke stylu prvního dílu. Jen časově o dvě a půl století dříve, kdy Predator ještě neměl tolik high tech futuristickou výbavičku. Když dojde na akci, je to fajnové i s několika novými smrtícími udělátky. Za nápady, lokace a zvuk dávám plus, mínus za nedokonalého digitálního medvěda a trošku trapné kolonizátory. A ještě trochu víc krvavější surovosti a víc predátorského řevu a plíživého napětí bych přidal. Celkově však nadprůměrně spokojen, 3,5 hvězdy. Kdyby toto byl jako úplně první film o Predatorovi, tak by to byla samozřejmě bylo hodnocení blízko maxima. 75% (viděl jsem 1x) ()

Marcos22

V nejnovější verzi Predátora zavádí režisér Dan Trachtenberg diváka do roku 1719, ve kterém se mladá indiánka Naru snaží prosadit mezi mužské soukmenovce a vydat se na svoji první kühtaamia, velký lov, při kterém lovec loví něco, co loví jeho samotného. Predátor: Kořist je velmi vydařenou poctou původních dvou dílů, jehož největší předností je zasazení do divácky zcela neprobádané atraktivní oblasti plné nádherných scenérii, kam nás vzal naposledy v roce 2015 Alejandro González Iñárritu ve svém Revenantovi. Druhým významným plusem je volba dvou hlavních představitelů Amber Midthunder (Naru) – Dakota Beavers (Taabu), kteří podávají vynikající herecký výkon a především pro Dakotu je jeho filmová prvotina vstupenkou do velkého světa Hollywoodu. Samotný příběh poté silně pokulhává absencí gradace budování atmosféry a napětí, akce se prostě naráz zrodí a je to velká škoda, protože prostředí lesů k vystavění pořádně hutné atmosféry přímo vybízí, což se takřka podařilo u scény s pumou. Druhým velkým přešlapem je neustále mizející a objevující se pes jménem Saari, který v celém snímku postrádá význam a je tam spíš pro potěšení pejskařů. Mezi ty se však řadím, a jeho přítomnost mě ve snímku spíše obtěžovala. Film se snaží uzavřít jakýsi pomyslný kruh s Predátorem a Predátorem 2, z nichž lehce vykrádá některé legendární scény a používá identické předměty. Jednou z nich je i křesadlová pistole Raphael Adolini 1715, představující trofej za dobrý lov. Suma sumárum, Predátor: Kořist je velmi osobitou predátoří podívanou s výborně zahranými dvěma ústředními rolemi, která po vizuální stránce dokáže předčít i první dva snímky z tohoto univerza, ale po stránce budování samotné atmosféry a napětí silně pokulhává, což značně snímek sráží dolů. Výsledný dojem taktéž sráží teleportující se pes. Číselným hodnocením 70 %, přikláním se na stranu čtyř hvězd. 👍 (05.08.2022) ()

Dale

Chudáci Indiáni, nestačí že majú problémy s osadníkmi, ktorí im zaberajú územie a s divokou zverou, ešte sa im tam dovalí z vesmíru Predátor, aby si na nich zalovil... Atmosféra 18. storočia príliš nefunguje, aj hlavná hrdinka vyzerá ako keby šla na módne fotenie, jej spolubojovníci vyzerajú uveriteľnejšie. Akčné scény ujdú, ale nezostanú dlhšie v pamäti, taká zábavná jednohubka. Len som nechápal, čo to tam v SK dabingu splietali o levovi. Pochybujem, že by nejaký Indián niekedy videl leva, odkiaľ by sa v Severnej Amerike vzal... ()

Hismael

Tento pátý Predátor, nebo sedmý, pokud se počítají i dva díly s Vetřelcem, se odehrává v roce 1719, což je nejstarší časové období ze všech Predátorů. Místo prequelu jde o jinou verzi prvního dílu, kde vojáky se samopalem v džungli, vystřídali indiáni s luky a šípy v lese. Scénář má jasně daný plán, koho chce dostat do finále a tak se tomu události přizpůsobí. Míra štěstí u vybrané postavy převyšuje reálný předpoklad přežít, ale příběh to dokáže podat tak, že to nevadí a ve výsledku zjistíte, že jde o jeden z těch nejlepších Predátorů s omezeným rozpočtem, který s napětím umí dobře pracovat. Film si už nehraje na to, jaká tajemná postava se asi objeví a její vzhled i vybavení se upravilo podle doby, ve které se odehrává. Po špatném Predátorovi Evoluce, kde postupně zmizel pocit, že někomu jde o život a celé se to začalo posouvat směrem ke komedii, Trachtenberg šlápnul na brzdu a vrátil se na začátek. ()

JohnCZ

To občasné nekritické nadšení bych možná trošičku krotil. Oproti originálu tomu chybí ta upocenost a hnus. Rovněž jsem měl pocit, že má film poněkud problémy s tempem. Expozice trvá hrozně dlouho (i když je výborná a vtahující, to bez debat) a že do boje tentokrát predátoři poslali namachrovaného, ale tak trochu neschopného debila, tak zúčtování proběhne strašně rychle a po stránce gradace to úplně 100% nefunguje. Stačilo by imo jen pár minut, jeden souboj navíc. Jinak je to ale čirá zábava. Obrazově i ozvučením je to i přes úspornější pojetí krásné. Sympatická hlavní hrdinka je skvělá i tím, že se chová zcela rozumně a logicky. Slušná choreografie soubojů a zábavně šťavnatý, mlaskavý, ale ne nijak otravně nechutný gore zase pobaví všechny fandy vkusné řezničiny. Chutná jednohubka, chci dvojku! ()

vurhor

Po zuby (navíc pěkně velkých) ozbrojený emzák se super moderní a nebezpečnou technologií proti kmeni Komančů s primitivními zbraněmi? To je dost nefér. To by tam těch Predátorů muselo být alespoň pět, aby ty síly byly trošičku vyrovnanější. Prey naprosto přesně pochopil, kde přechozí snímky dělaly chybu, přičemž odvádí skvělou práci, aby téměř žádnou z nich neopakoval. Nikam nespěchá, zbytečně moc se v něm nemluví, dobře buduje napětí a divák nemá pocit, že by hlavní protagonisté měli nějaké zcela neproniknutelné plot armor. A i přestože se z Predátora za tu dobu stalo jedno z nejikoničtějších monster kinematografie, filmu se povedlo tomu svému dodat určitou čerstvou a originální šťávu, díky níž má divák pocit, že se i tak kouká na nějaké nové hrozivé stvoření, které ještě nikdy neviděl. Přidejte k tomu také parádní atmošku, dechberoucí záběry z Velkých plání, plus i charismatické/likable postavy, přičemž rázem máte to absolutně nejdůstojnější pokračování, které se může hrdě postavit vedle osmdesátkového originálu. Samotné finále bych ale klidně ještě trochu protáhl, řekl bych, že tvůrci si to mohli dovolit.  Silně doporučuji zhlédnout s komančským dabingem. Filmu to dodá větší kouzlo. Lepší 4* ()

corpsy

Nieje PREDÁTOR ako PREDÁTOR. Každý snímok mal niečo do seba a namiesto potencionálne slávneho návratu ( ktorý nám Shane Black mal v 2018tom naservírovať ), prišiel návrat z celkom iného spektra. V tomto prípade sa tvorcovia inovácie nebáli, vsadili na pomerne originálny pohľad ( aj keď doba svalošov už skončila, na rade sú teraz dámy ) a dospeli k výslednému produktu, ktorý nieje revolučný ako Arnieho pobehovanie v džungli, ale má to akciu, gore a štipku nadsádzky. ()

PauloZ

Velice solidní překvápko, kterému jsem podle trailerů a díky plakátům jak na disney pohádku vůbec nevěřil. Jenže ejhle! Naprosto suprovní akční jazda! Neni to tak syrové a hororové jak Arnieho Predoš, o to víc je to ale posazené na fkn cool akci a budování postav včetně predátora, který tu dostává hezkou čočku třeba od grizliho. Fakt hodně cool, mega jsem se bavil! Bažina je hezkým odkazem na první film. ()

ledzepfan

Protože jsem se na to těšil a trailer vypadal dobře, bál jsem se, že to nakonec bude úplná kokotina.. No, úplná kokotina to nakonec nebyla, ale popravdě mě to začalo bavit až někdy po spáleništi (tozn. až někdy po polovině). Tam něco jakoby přebliklo, indiánka přestala přiblble pobíhat od čerta k ďáblu, přestala působit, že ona i celý její kmen jsou jen neschopná ořezávátka, souboje začaly mít nějakou choreografii a i režie se to rozhodla dotáhnout do důstojného konce.. Svůj potenciál to sice v žádném případě nevyužilo, ale aspoň jsem v sobotu večer neskončil nasranej.. Za mě aktuální žebříček vypadá následovně: P1, P2, dlouho nic, Pray, Predators, dlouho nic a pak P4 a ty AvP blbiny.. ()

maddy

Dan Trachtenberg je šikula. Dokázal priniesť nový a neotrelý pohľad na Cloverfield sériu (10 Cloverfield Lane) a zároveň nový a neotrelý pohľad aj na sériu s Predátorom, u ktorej si už množstvo z nás po chabom The Predator od Shana Blacka myslelo, že je mŕtva. Nie je a Trachtenberg dokazuje, že aj s malým gašparkom sa dá zahrať veľké divadlo, teda, aj s malým rozpočtom natočiť dobrý film s Predátorom. Zasadenie do 17. storočia medzi Komančov tomu fantasticky sedí a situovaním do lesov pripomenie prvý film, uvedením na streame si Prey môže dovoliť byť miestami správne brutálne R-ko a striedma stopáž nedovoľuje zľaviť z tempa. Nový Predátor síce neprepíše žiadne dejiny žánru, ani série a rozhodne nie je bez chýb - stredný rozpočet je poznať hlavne na fakt hnusnom CGI a filmu by rozhodne viac prospeli praktické triky a masky, dobové zasadenie je nekonzistené a neraz na smiech, keďže postavy medzi sebou komunikujú akoby práve vyšli zo Starbucksu, ale to je vlastne jedno, pretože Prey sa nehrá na nič viac, ani tu nikto nemal vyššie ambície ako natočiť priamočiare akčné hororové survival béčko. Podarilo sa. CELKOVO: 7/10 ()

Korbitch

Á, Livingvřed za hvězdičku, Pyčor za dvě, super nudař Mazarini taky. To bude dobré, těšim se. EDIT: No tak přesně jak jsem čekal. Ultradegen, ultrakokot a ultranudař opět svými hodnoceními nezklamali. Nový Preydátor je každopádně nejlepší díl od originálu. Ano, je to lepší než dvojka, kterou jsem v mnoha diskuzích do krve bránil. Na mém postoji k ní se nic nemění, avšak tento díl beru minimálně na stejné úrovni. Originál už nikdy nic nepřekoná. To je jako další díly Terminatora. Nejsou to vyložený průsery a originálu se ani neblíží. Prey začne celkem nenápadně, nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli dočkat solidní gore jízdy okořeněnou i o vtip. Vtip v Predator filmu? Nah, o to se už přece snažil Shane Black. Tady je nutno se pozastavit nad slovem vtip. Shane Black se snažil do svého filmu dostat klasický lidský humor, vnutil mu lidské prvky. Scéna se zvednutým palcem useknuté ruky je sice cool jak debil i dnes, ale hlavně šlo o ultradebilní rádoby humor vojáků, kteří byli na tečku. Vtip v Prey vychází z podstaty Predátora samotného. Musíte mít nakoukáno Pred filmů, abyste tady pobrali veškeré prvky a podstatu Predátora jako takového. Bojové situace, detaily při vykosení frantíckého tábora... Tam jsem se řezal smíchy a měl na hubě takovej banán, že by mi opička Žofka sežrala xicht na to tata. Trachtenberg plně pochopil vesmírného lovce a to naprosto s přehledem. A tímto bych se chtěl omluvit kolegovi Enšpíglovi u minulého Predatora. Ano, tato franšíza jde i nadále točit smrtelně vážně. Howgh. ()

agentmiky

Dost jsem se popravdě obával, jak dopadne samotný výsledek. Trailery docela navnadily, ale jistou dávku natěšenosti jsem se spíše snažil krotit. Zasazení do éry indiánů na americkém území kvituji, ty nádherné scenérie jsem si užíval (dnes musí být člověk šťastný, že se točí v exteriérech a ne ve studiu). Hlavní hrdinka též výborná, postupem času se z outsidera vyklubala taková Ripleyová po indiánsku :D Též potěšilo, že se film dost zaměřuje na Predátora, vidíme, jak sleduje nejdříve lovce ve zvířecí říši (chřestýš, vlk, medvěd) a až potom se zaměří na lidskou rasu. Po stránce akční jsem unešen, R rating využit na maximum (dojde na nápadité a krvavé souboje s dokonalou choreografií), tady se nenajde sebemenší výtka. Ale abych nezůstal jen u pozitiv, tak CGI zvířata bohužel zklamala. Chápu menší rozpočet...Na druhou stranu to tam tvůrci nemuseli v první polovině tolik tlačit (zejména pumu a medvěda bych si představoval daleko reálnější, tam z pár záběrů vyložene oči bolely). Ale to je jen menší vada na kráse. Jako poctivý survival s mimozemským lovcem to funguje na jedničku. Za mě dávám 7,5/10 ()

Praxis

Filmové překvapení roku 2022!!! Film, který ctí boží jedničku s udatným Arnoldem. Film, který až na ty hnusný digizvířátka vám vykouzlí ten nablblej výraz ve tváři. Tohle přišlo na Disney+? Právě jsem se vrátil do kůže zase toho teenager Lukáška, který poprvé na tajňáka viděl prvního Predátora! 89% ()

Wysch

Kdyby finálovej souboj nebyl plnej plot armouru, dal bych maximum. I přes tu oranžovou kytku totiž Prey horkokrevně valí od začátku do konce, a to i v klidnějších pasážích druhého aktu, a to tak, až se z Nary stává až hororově krutá filmová hrdinka pro feministky 21. století. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

24.12.2022

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Pokračování Planety opic má název i obsazení

Pokračování Planety opic má název i obsazení

29.09.2022

Pokračování Planety opic ponese oficiální název Kingdom of the Planet of the Apes, tedy Království Planety opic, přičemž studio 20th Century oznámilo, že začátek natáčení vypukne už za měsíc. V… (více)