Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

Phobia

Kdyby si Tim Burton rozmyslel, jestli chce točit trefnou satiru na mrzké lidské plémě nebo popkornový blockbuster, nemusel být výsledek takhle rozpačitý. Odklon od původní "Planety opic" mě překvapil spíše mile, všemožné logické kopance a samoúčelnosti v ději ovšem nepotěšily. Vizuální stránka filmu se povedla, Tim Roth se taky povedl, Michael Clarke Duncan svým zjevem hodně ulehčil práci maskérům a kdejaký zoofil nadšeně slintá nad Helenou Bonham Carter. Mark Wahlberg se teda moc nepovedl, ale to bylo dáno už tou patetickou rolí. Jeho blond stíhačka se taky nepovedla - na slečnu z primitivních podmínek byla nějak moc barbínoidně našlechtěná. To není na světě přirozeně hezká herečka (nebo prostě ženská, vždyť tohle nevyžadovalo žádné herecké umění), co by na sebe nemusela vyplácat tuny mejkapu, aby se z ní divákovi nezvedl kufr? Snesitelné scifko, ba i nějakou dobrou myšlenku to místy mělo... a hlavně to mělo na víc. 61% ()

darkrobyk

Naprosto zbytečný a hlavně nepovedený remake výborného filmu. Tímto dílkem u mě tehdy T.Burton klesl o několik příček. Co je platná řemeslná dokonalost a puntíčkářská výprava s velmi dobrými triky, když celkově jde o bohapustý blábol nudící až k smrti. Na druhou stranu, každý má právo šlápnout vedle, a Burtonovi se to zde podařilo dokonale! ()

Ampi

Nad tímto komentářem jsem si velmi lámal hlavu. Velmi kvalitní remake, který dokáže překvapit, pokud čekáte kopírování. Planeta opic je skutečnou planetou opic, kdo viděl pochopí. Struktura opičí společnosti je zajímavá, jednotlivé druhy-orangutani, šimpanzi a gorily, ztratily své původní pozice. Rolí se herci zhostili velmi dobře. ()

cheyene

Prostě a jednoduše: Bída! Když přijdete do kavárny a objednáte si presso, máte na něj chuť, a obsluha vám donese hrnek plný rybniční vody, tak pochopíte, jak se cítí divák při sledování tohoto rádoby velkofilmu. Když jsem četl, že bude nové zpracování Planety opic, byl jsem (pravděpodobně jako každý) zvědavý, co z toho vyleze...Moje zvědavost se křížila se skepsí, očekával jsem, že to bude výrazně slabší než Planeta z 68. roku, bylo mi jasné, že masky opic budou lépe zpracovány a stejně tak jsem si byl jistý, že Charlton Heston bude velmi chybět a Wahlberg bude s ním srovnáván. Ve finále se mi líbily původní opice víc, Hestonovi nedal nikdo "fleka" a celkově tento počin působil dost trapně, ošizeně a..zkrátka jako ta hrůza, kterou vám v kavárně přinesli namísto chutného pravého espressa. Sám sebe se teď ptám, proč jsem dal 2*? Snad ne zato, že někdo chtěl zprz.....znovuzpracovat klasiku? Pravděpodobně bude důvodem fakt, že jsem za celých 115 minut ani jednou neusnul a že Mark Wahlberg patří mezi mé oblíbené herce. K Chybičkám: Bude jich víc, nechtějí se mi vypisovat :) Ovšem scéna, kdy Leo s ostatními chtějí na koních přeplavat řeku, stojí za zmínění. Pokud mě paměť neklame, tak chyba spočívá v tom, že všichni mají svého koně, Leo i opice Ari spadnou, takže plavou sami. Na břehu mají opět své koně, přičemž zůstali na protějším břehu (odkud museli plavat). ()

Hrabka

Poměrně slušná jízda na planetě, kde vládnou opice a lidé jsou zde pouhými otroky. Wahlberg a jeho další sci-fi počin dopadl solidně. Přestože mě film po celou dobu nedokázal zaujmout, tak akce je dobrá a děj je takový typický. Otroci se vzbouří a bojují o svou svobodu. 50% ()

juta

Burtonovská planeta opic je dobře natočená, má úžasné kostýmy a je moderní, ale přeci jen nepřináší to něco, z čeho by tento snímek dokázal rozbourat myšlení diváka a utvrdit ho v to, že sleduje něco vyjímečného. Opičáckých filmů je mnoho a možná proto na to tento remake poněkud doplatil, ale fanoušci se spokojí s každým podobným filmem, který mají v oblibě že? ()

paascha

Planetu opic nemám rád v žádné podobě, vždycky mě silně deprimovalo pomyšlení, že nám vládnou opice. Burton mohl toto nepříjemné téma alespoň obarvit svou malebnou fantazií,ale bohužel je z toho jen další King kong. Spektakulární hovadina. ()

Fiftis

Herci v Planéte opíc podávajú všeobecne solídne výkony a sú skôr limitovaní scenárom než svojimi schopnosťami. Mark Wahlberg si akčného panáka Davidsona zahral s nadhľadom, ale najviac zrejme utkvejú v pamäti predstavitelia opíc: Tim Roth (generál Thade), Helena Bonham Carter (Ari) a Michael Clarke Duncan (plukovník Attar). Títo ľudia si zaslúžia hlboké uznanie už len za hodiny, ktoré museli každý deň stráviť pod rukami make-upových čarodejníkov, no svoj výzor navyše výborne spojili s mimikou aj hlasom, takže výsledok je ozaj impozantný. Ďalej už len poviem že koniec s "Lincolnom" je taký šokujúci, že po filme nezaspíte rovnako ako to bolo v prípade prvého filmu. ()

Shakers

Mne sa toto Burtonové spracovanie celkom ľúbilo aj keď to mohlo byť o chlp prepracovanejšie.Masky, kostými a celkoví vizuál je dokonalý, herecké obsadenie na čele s Markom Walhbergom je sympatické atď. celkom som sa bavil. Klasika sa ťažko remakuje. 70% - 3* ()

filmfanouch

Burton není režisér za kterého bych strčil ruku do ohně. Jeho Planeta opic je splněným snem dobře vizuálně natočeného filmu. Opice vypadají hodně dobře a rozhodně jde o jedno z nejlepších remake všech dob. ()

JohnnyD

Burton sa rozhodol, že nebude ničiť originál tým, že prerozpráva už prerozprávané. Narozdiel od púšti kraľuje filmu tmavý les, narozdiel od ľudí sú hlavné postavy opice a hrajú ich aj lepší herci (nezabudnuteľní Roth, Giammati, Duncan ...). No a vrchol je milostný trojuholník medzi hlavným hrdinom, inteligentnou a demokratickou opicou a ľudskou samicou. Najkrajšie je to vidieť na scéne bozkov v závere. Kým hlavný hrdina sa nahne a sám pobozká opicu, pri bozku s "ľudskou samicou" je to práve ONA, ktorá ho pobozká a viditeľne hrdina z toho nemá taký pôžitok ako s opicou. Navyše Helena Bonham Carter je úžasná a asi v každom heterosexuálnom príslušníkovi mužského pohlavia sa prebudí kúsok skrytej zoofilie. ()

Hromino

Ať si někdo říká, co chce, mně se Burtonova Planeta překvapivě líbila. Je to slušný remake jak po úžasné vizuální stránce, tak po dějové. A nezapomenutelný zážitek pro mě zajistila Helenka Carterová coby opička. ;) ()

Stegr

80% - Já byl spokojen... Zlaté maliny 2001 - 3x - Nejhorší herec VR - Charlton Heston, nejhorší herečka VR - Estella Warren, nejhorší remake... ()

salahadin

Darwin se jednoznačně mýlil, nejsme z opic...opice jsou z nás. A Burton mu to dokazuje na celé čáře, škoda že už není nějaký ten pátek Darwin naživu. Kdyby viděl, co takoví přerostlí šimpanzi umí, vytvořil by nový druh - homo monkeys. ()

Rosaviva

No.. Ne, tak tohle se mi opravdu nelíbilo a přestalo mě to bavit asi po hodině. Tohle byl rozhodně nejhorší Burtonův film, který jsem kdy viděla. Na těch opicích bylo tak strašně vidět, že to jsou pouze masky (a ještě ke všemu všichni vypadali jako Grinch). Dávám 2* ()

Ruut

Nebít to Tim Burton a legendární Planeta opic, napíšu, že jde o příšernou vypatlaninu. Jelikož to ale jsou ono, tak je to o to horší. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner