Návštěvníci

• Západní Německo Die Besucher (více)
Sci-Fi / Rodinný / Komedie
Československo / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (více)

Epizody(15)

Nesmrtelný český sci-fi seriál pro celou rodinu. Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. A tak se vědecká expedice v čele s akademikem Richardem vydává na cestu zpátky časem...
Taková je výchozí situace seriálu Návštěvníci, který s humornou nadsázkou konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně. Autoři Ota Hofman a Jindřich Polák totiž vidí pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem. (Česká televize)

sportovec

Jeden z absolutních vrcholů naší dětské tvorby ve mně vyvolal a návaznými informacemi i utvrdil pocit, že k tradiční validitě scénáře a režie i hereckých výkonů, příznačných pro naši filmovou tvorbu druhé poloviny dvacátého století, tentokrát přibyla i mimořádná invence triková. Hravost a vtipnost, ztotožňovatelné pro svou rozvernou něžnost s českou i slovenskou filmovou školou jako její spolehlivé identifikační znaky, jsou další předností tohoto klasického díla. Galerie velikánů naší Thálie a jejich skvělých výkonů druhé poloviny minulého století tento dojem jen násobí. Vzniká tak přesvědčivý nadčasový obraz jasně vymezitelné doby, obraz, který je i zracadlem, i nadhledem. Dojímá mne skutečnost, že německé webové stránky provozuje příslušník mladé německé generace. Evropská identita určitě není prázdný pojem, můžeme-li podobné přístupy považovat spíše za pravidlo než výjimku. ()

berg.12

Pokud se řekne české sci-fi, tak mě nenapadne “Ikarie XB 1“, ale Amarouny. Znovuzhlédnutí po drahně letech zvedá navíc hodnocení nekompromisně do plných. Je to neuvěřitelné, ale ono to stále funguje a baví, některé hlášky a komentáře jsou k nezaplacení, některé nápady neurazí ani dnes. A delfíni ve světové radě, či odlišné pojetí sexuality? Tak daleko nešel ani Star Trek. Škoda, že seriál musela zkazit žaloba jisté paní, pro kterou oslovení "Akademik Filip" znamenalo urážku zesnulého manžela a některé dialogy tak musely být předabovány. CML nad tím jen kroutí svou skleněnou krychlí. ()

ClintEastwood

Už jako dítě jsem NÁVŠTĚVNÍKY před televizní obrazovkou doslova hltal a o to víc je úžasné, že se mi líbí i dnes. Po tolika letech! Jsou totiž nadčasovým dílem. Vynikající sci-fi seriál, jehož pouhých patnáct epizod se natáčelo přes dva roky a na kterém je znát filmová kvalita, cit tvůrců i vysoký koprodukční rozpočet v každém ohledu. Scénář, obsazení (takové hvězdy i v malých roličkách!), Svobodova kosmická hudba, triky a efekty - vše top. A vyniká především nápaditá režie mistra české filmové fantastiky Jindřicha Poláka (Ikarie XB1, Zítra vstanu a opařím se čajem atd.). Vtahující podívaná, která působí pořád neuvěřitelně svěže, v čele s nezapomenutelným Josefem Bláhou i sexy Patrasovou. Skvost, kult a klasika z roku, ke kterému mám jisté pouto. A díky ČT za vydaní na DVD. Srdce kluka ve mně zase tluče. ()

D.Moore

Jednoznačná sci-fi klasika, takový náš Návrat do budoucnosti, s nezapomenutelnými postavami (po panu Brůžkovi druhá nejlepší role Josefa Bláhy), hláškami a vynálezy. Lada Niva jako stroj času, lidé z budoucnosti převlečení za geometry, Švankmajerovy amarouny, kufřík likvidátor... A dědek Drchlík s nezapomenutelnou teorií "I kdybys tam hodil botu..." ()

MM_Ramone

V roku 1983 bol natočený v československo francúzsko západonemecko švajčiarskej koprodukcii televízny seriál "Návštevníci" (Die Besucher). Vznikol pod režisérskou taktovkou Jindřicha Poláka. Je zložený z pätnástich samostatných, zhruba pol hodinových epizód. Je to rodinný komediálny sci-fi seriál, ktorý bol vo svojej dobe veľmi populárny a časom sa z neho stala takmer kultová záležitosť. Z roku 2484 je vyslaná naspäť do minulosti, konkrétne do roku 1984, štvorčlenná skupina vedcov, ktorá má za úlohu získať poznatky a zápisky o výpočtoch geniálneho matematika Adama Bernaua, ktorý žil koncom dvadsiateho storočia. Tieto informácie by dokázali odvrátiť prírodnú katastrofu, ktorá hrozí obyvateľom Zeme v roku 2484. Centrálny mozog ľudstva (CML) totiž vydal varovanie pred zničujúcou zrážkou s kométou. Osud Zeme je priamo závislý od úspechu expedície. **** ()

Phobia

V dětství jsem tento rodinný sci-fi seriál nadšeně sledovala, ale pamatuji si zněj prakticky pouhé fragmenty, čímž vysvětluji, proč nehodnotím plným počtem. Výborný, vtipný i celkem chytrý seriál, s plejádou dobrých i vynikajících českých herců, poutavou znělkou, prostě skvělá podívaná, ale pro mě bohužel ne nezapomenutelná. Docela ráda bych se na to zase podívala po 20 letech, nostalgicky zavzpomínala, oprášila kultovní scénky... no, možná jednou. 80% ()

Ampi

Nevím jestli v roce 2484 bude existovat nástupnická civilizace té naší a jestli jí budou bavit seriály z 20. století. Ale Návštěvnici by je bavit měli. Protože jistě budou bavit ještě dlouhá léta. Věřím a přeji jim aby i tom roce 2484 (vize společnosti je originální a utopický pozitivní) a po něm. Je to unikátní a kvalitní televizní tvorba 20. století plná laskavého humoru, který rozhýbe mimické svaly, někdy i bránici a pohladí duši. ()

kinej

Typický příklad "malého českého sci-fi," odehrávajícího se hlavně v přítomnosti. Když vidím jak profesionálně je seriál zmáknut, tak nezbývá než si postesknout nad úpadkem českých televizních seriálů. Něco takového by dnes už vzniknout nemohlo. Od té doby se se do ČT snaží zavádět tržní a konkurenční prostředí, jde to s kvalitou strašně z kopce. Málo prostředků a času. ČT přece nemusí být zisková ne? Neměla by se spíše zaměřovat na kvalitu? ()

Big Bear

Bezesporu vůbec nejlepší český sci-fi film a to bez legrace. Koprodukce s NSR zajistila solidní rozpočet a na filmu je to znát. Ale pořádná sci-fi není jen o trikových efektech a o námětu. Tato je navíc okořeněna skvělým českým humorem, ruským Land Roverem - Ladou Nivou (do té doby u nás nevídanou) a sexy Dádou, která v té době poutala k obrazovkám i tatínky, kteří díky ní koukali i na její ostatní požady např. s žížalou Julií ve vysílání pro nejmenší prťata... .-). I nasazení herců bylo dokonale vyvážené a co díl to skutečná perla. Navíc tento film velmi okořenil náš jazyk a přidal do něj další slova jako ,,amarouny'', ,,humidování'' atd... Zejména ty amarouny doslova zlidověly! Tohle se prostě podařilo a jsem rád, že se expedici Adam 84 nakonec podařilo cestou časem zpět za geniálním vědcem odvrátit naši zkázu. Tento film budiž jejich hrdým pomníkem !!! * * * * * ()

petaspur

Akademik Filip (na Richarda kašlu) je krásnou ukázkou toho, jak je těžké spojit teorii s praxí. Přišel se svou výpravou z doby, kdy lidé byli uvědomělí, vyspělí, nehodnotili podle bohatství a komunikovali s delfíny. Přestože teoreticky věděl vše, převést teoretické poznatky do praxe se mu v socialisticky vyspělé konzumní společnosti nemohlo podařit. A tak vznikl nejlepší český seriál, který bych si za sci-fi nedovolil označit ani ve snu. ()

Ruut

Tak jdeme "humidovat" ? Nebo si raději dáme "amarouny"? A co na to CML "centrální mozek lidstva". Nejlepší české sci-fi. A jak jsem mě možnost zjistit i v dokumentu o seriálu, tak i jedna z nejnáročnějších a nejnákladnějších věcí co se kdy v Československu natočila. ()

Adam Bernau

Lahve! Platí se lahvema! Spousta dílčích zápletek, rozhodnutí a reakcí různých postav je hodně průhledně nesmyslná. Nebo třeba pojetí tv reportáže ze zkoušky zázračného auta (zázračného pro nás i pro ně?) je opravdu zoufalost. Pak ten trochu příliš budovatelsky uvědomělý, socialistickou morálkou čpící Kátin šamstr, představovaný zde jako nonkonformní umělec – intelektuál (vocaď pocaď, soudruzi). Ale nic z toho mě nepřinutí ubrat hvězdičku, protože Návštěvníci jsou kult ze všech kultů ten nejkultovatější, v mém žebříčku seriálů navždy No. 1. Mimochodem, objevil jsem na internetu dvoje na sobě nezávislé fandovské stránky Návštěvníků – oboje německé (Die Besucher), na nichž se mimo jiné badatelsky řeší, kolik vlastně bylo Adamových sešitů a předkládají se sofistikované teorie o významu slovesa "humidieren". V jedné pražské kavárně jsem zase sledoval mladou Češku, jak své společnici anglicky vysvětluje, co jsou to amarouny. Co na to říci? V zájmu budoucnosti – hlavně nenápadně! Hovoří CML. ()

Vančura

Můj asi nejmilejší předlistopadový seriál, který je mi blízký v první řadě tím, že je dějově zasazený do roku mého narození. Dále mě okouzluje nádhernou hudbou Karla Svobody - soundtrack Návštěvníků prostě miluju - a konečně je potřeba zmínit i dechberoucí Dagmar Patrasovou, která tehdy byla na vrcholu krásy a v seriálu se dokonce objeví nahá. Ono celkově to obsazení hlavních postav je dokonalost sama a rovněž ve spoustě epizodních rolí se zde objeví celé defilé legendárních českých herců, z nichž mnozí si zde zahráli na začátku své herecké kariéry. Líbí se mi taky triková stránka a to, s jakým málem si tvůrci vynalézavě vystačili, úžasné jsou Švankmajerovy animace amarounů, a celkově je to strašně vtipné a každá epizoda je dokonale vypointovaná, že člověk přímo umírá touhou hned vidět další. A v neposlední řadě si i myslím, že ten seriál byl v některých ohledech i vizionářský a dobře předpověděl věcí, které později přišly nebo ještě přijdou (samořiditelná auta, práva zvířat na stejné úrovni s lidmi, umělá strava, zánik práce a peněz, nesmírný pokrok medicíny a komunikačních prostředků, miniaturizace, ovládání počasí...). Btw. skvělé mi též přijde, jak je apolitický - nezazní tam myslím jedinkrát slovo soudruh - a celkově si drží mimořádný odstup od politické situace v tehdejším Československu, a naopak hezky vykresluje některé národní rysy typu úplatkářství, závist, klevetění apod. Při jeho novém sledování po letech - miloval jsem ho už v dětství - mi u něj bylo trochu smutno, kolik z těch herců už je dnes po smrti nebo už zestárlo, ale současně jsem si to strašně užíval a hltal každý záběr na Dádu, které je zde prostě tak okouzlující, až to není možné. Obrovská retro libovka, která bude s lety jen dál zrát jako víno! ()

johnys

Neznám lepší seriál. Kult mého dětství a vlastně celého života. Propracovaný děj, exkluzivní obsazení, báječná hudba Karla Svobody. Na svoji dobu převratné dílo, vrchol možností tehdejších našich tvůrců a filmařů. Dnes jsou již triky - tehdy dělané doslova “na koleně” přes kamerové, skleněné a zmenšované efekty - minulostí, ale jinak jde o nadčasové dílo pro všechny generace. Seriál, který pro svůj humor, nápaditý scénář, zpracování a bravurní herecké výkony zůstane navždy nepřekonán. A humidovat? Tuším, co se za tím skrývalo... :-) ()

Šakal

„Pokémoni mého dětství“, kteří (ne)překvapivě fungují a mají stále co nabídnout i dnes, téměř po 30-ti letech. Tato expedice Adam 84 za záchranu lidstva ve složení Bláha-Dvořák-Datel Novotný-Patrasová má skutečně (divákovi) stále co nabídnout (teď nemám zrovna na mysli ukojení chuťových buněk v podobě amarounů), byť s časovým odstupem a patřičným (věkovým) ná(d)hledem, na ni divák nahlíží pochopitelně zcela jinak, než pohledem dětských očí. Přesto si troufám tvrdit, že ji divák (v kontextu zmíněných souvislostí) ocení ještě více a objevuje se pro něj nová (komediální) rovina. Něvěříte? Zde je pár "důkazů"..." Podívejte…nomádi. Typická obydlí vesnické chudiny…. a jak se dřou :-) Typickou oblastí pro chov ovcí v druhé polovině 20.st. byla Austrálie a …..Valašsko :-) P.s. jedno vím zcela jistě. Dožít roku 2324 (tj. dne, kdy se zruší pivo), bych se skutečně nechtěl. Kdo by to byl řekl, že :-) P.p.s. jako bonus, nesmrtelná legendární (pr)ůvodní znělka mistra K. Svobody a sexy „žížala Julie“, které to snad nikdy neslušelo tak, jako v bazénu s „ministry“ delfíny. Snad možná ještě v knihkupectví „vrchního číšníka“ Pepíka Abraháma :-) To uživ. Gilmour93 - stav se, mám jednu navíc ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let