Ray Charles nemal to šťastie, že sa mohol na ženy pozerať, takže s nimi musel spávať. Ale čo by to bolo za umelca, keby nemal zložitú povahu. Scenár na rozdiel od mnohých životopisných snímok svojho hrdinu obzvlášť neheorizuje ani nekritizuje a tak si môže divák na základe videného myslieť o Rayovi čo len chce. Napríklad nejaký umelec si môže myslieť, že ťahanie gospelu do baru je gýč a majiteľ nahrávacej spoločnosti považovať odchod do konkurencie za prejav bezcharakternosti. Niekto si naopak bude po filme myslieť, že nad Charlesa niet. Sú herecké celebrity, ktoré využívajú svoju hviezdnosť získanú v nejakom škváre na ukázanie sa opäť v nejakom mainstreamovom filme, Foxx sa stal hviezdou vďaka úlohe komplikovaného Raya a mohlo to dopadnúť všelijak.....Ale dal do nej všetko a nielen Oscar, ale aj česť jeho výkonu.(6.8.2016)

Jeden z najlepších životopisných filmov, ak nie úplne ten najlepší. Dej má po celý čas svižné tempo, jednak vďaka rovnomernému striedaniu a prelínaniu tém - hudba, ženy, drogy, obchod - ale aj vďaka retrospektívnym sekvenciám, ktoré sa vracajú do Rayovho detstva a dopĺňajú obraz o jeho motivácii v dospelosti. Prakticky všetky scény z detstva sú nesmierne silné. Foxx dokázal do postavy vložiť kus svojej osobnosti - je to rozhodne jeho Ray - ale podarilo sa mu to bez toho, že by chirurgicky presnú rekonštrukciu originálu akokoľvek narušil. Jeho Oscara hodný výkon ťahá celú snímku dopredu ako silná lokomotíva. Ray je snímkou, aká sa v kinách objavuje zúfalo zriedkavo. Ide o pravdivý a silný film, pri ktorom vám prestane záležať na tom, či je nakrútený podľa skutočnej osoby alebo nie. Jednoducho na to zabudnete, pretože sa ľudia na plátne stanú dokonale skutočnými vďaka filmu samotnému.(5.3.2019)

90%. Film, který mi na dlouho utkvěl v hlavě. Vždycky jsem myslel, že slepí lidé jsou díky poznamenání svým postižením pokorní, mírní lidé, kterří se radují z každé maličkosti. Ray Charles je podle tohoto filmu notorický děvkař, feťák, sobec posedlý penězi a taky hudební genius:) Nevím jaký byl doopravdy, ale tenhle film mu zrovna reklamu dvakrát nedělá, možná proto mě tolik zaujal. Možná taky proto, že Foxx je naprosto přesný a režisér Ďáblova advokáta těžko odvede špatnou práci, Hackford nám nevnucuje svůj názor, jen nám ukazuje jaký charles byl, je na nás abychom si vybrali, jestli to byl takový parchant, kterému nelze odpustit, nebo to byl prostě obdivuhodný génius a géniové holt mají své vrtochy. To je po těch všech oslavných životopisech docela vítaná změna.(13.8.2005)

Technicky kvalitný životopisný film, ktorý rozhodne zaujme. Mne osobne je však osoba Raya Charlesa nesympatická, tiež osoba Jamieho Foxxa, z tej hudby si nikdy veľa neužijem a nezoberiem, je pre mňa pohodová, ale nič viac a tak som sa s týmto filmom trochu trápil. Jeho dĺžka je prehnaná na moderný film, miestami aj keď som to pozeral dvakrát zrýchlené, tak som sa cítil nesvoj, pozeral som to s nezáujmom, až priam mi to prišlo otravné, keďže som to pozeral aj v českom dabingu a dabing hlavnej postavy mi "rezal" uši. Nepopieram, že to bola významná postava, že film je kvalitný, no pre ľudí ako som ja, to nemalo odkaz, nebolo to podané tak, aby som z toho niečo mal. Chápem, že možno by to nebolo ono a takto to má tú pravú emóciu a pravú atmosféru jeho života, no zo subjektívneho hľadiska to bol pre mňa len film, z ktorého si veľa nateraz určite veľa nezoberiem a či v budúcnosti niečo, tak to je otázne. Proste mimo mňa.(8.5.2013)

Výborná hudba, výborný Jamie Foxx. Zbytek tvoří životopisná nuda. Filmu chybí silný příběh se silnýmu scénami a něco, co by jej odlišilo od spousty podobných biografií ( nejvíc mi připomínal televizního Elvise s Kurtem Russelem). 70% Zajímavé komentáře: golfista, kleopatra, Kaka, Radko(26.2.2005)

• - Název filmu prošel různými fázemi, od „Unchain My Heart: The Ray Charles Story“ přes první polovinu tohoto názvu až po jednoduché „Ray“. (imro)

• - Ray Charles se narodil 23. 9. 1930 v Georgii ve městě Albany. Byl dvakrát ženatý a měl 12 dětí s devíti různými ženami. V roce 2004 se umístil na 10. příčce seznamu největších umělců všech dob časopisu Rolling Stone a v roce 2008 ho tentýž časopis zařadil i na 2. pozici největších zpěváků všech dob. (66JIRINA)

• - Životopis slavného hudebníka natočil Taylor Hackford za 40 mil. dolarů a už během prvních třech dní (29. - 31. 10. 2004) promítání si Jamie Foxx vyzpíval skvělých 20 milionů. Celkový výdělek se na Severoamerickém kontinentu vyšplhal na 72 milionů. (imro)