Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Herec - Jamie Foxx (komedie/muzikál). Nominace : Film (komedie/muzikál) ........ Bafta 2 : Herec - Jamie Foxx, Zvuk. Nominace 2 : Hudba, Scénář. ()

Cortesz

Tak tohle byl naprosto výborný film. Hlavně sem od něho nic nečekal, protože hudba Ray Charlese mi nic neříkala a ani teď po shlédnutí tohohle filmu, ale tak nějak mi ten film naprosto učaroval. Jamie Foxx naprosto výbornej a oscar získal zslouženě. ()

yaqwsx

"Životopisný film. A jéje." - tento můj přístup byl špatný. Prostě jsem čekal zase nějaký tucotvý propadák. Jenže Ray se mi líbil. A hodně. Když se na to zpětně podívám, tak prvně mě oslovil look'n'feel tohoto filmu. Dodává mu výraz. Díky obrazové stránce filmu jsem pronikl dovnitř děje. Děj byl sice hodně zkratkovitý - film se snažil obsáhnout co nejvíce, ale to mu nějak neublížilo. Užíval jsem si hudební vložky - měly nádhernou kameru a střih. Potěšilo mě vložení určité vizuálnosti do "psychologického" aspektu. Nápad s vodou byl naprosto perfektní. Hodně mi to pomohlo vžít se do hlavní postavy. Jedinou výtku, kterou bych mohl směřovat k tomuto filmu, je to, že pro mě jako pro Evropana je těžké jednotlivé černochy mezi sebou rozeznat. Stačilo když si milenka a manželka změnily účes a už jsem nepoznal, která je která. To však není problém tohoto filmu. ()

Vocoun

Asi bych se měl omluvit všem zdejším erudovaným kritikům ale tohle fakt není můj šálek čaje. Životopisné filmy nesnáším už z principu, protože většinou jde o těžkotonážní nudu. A když se jedná ještě o životopis hudebníka, no tak to je uplně moc. Byl jsem na tom dokonce v kině ( to víte, studentský filmový klub za 20kč) a i tak to bylo naprosto nezáživné. CHápu, že někdo možná žere všechny ty vnitřní démony, s kterými se starý dobrý slepý Ray potýkal a celý ten přerod z hudebníka na fetku a pak zase zpátky, ale mě to prostě nebaví. Navíc to má dvě a půl hodiny a za celou dobu se tam fakt nestane vůbec nic. Musím tedy uznat, že Foxx do zahrál skvěle, i když ho moc nemusím, ale to je tak vše. Herecký výkony jsou pěkná věc, ale když film nudí a po skončení vám zůstane leda tak chuť na pivo, hlavně rychle vypadnout z kina, tak je něco špatně. Sem tam tam zazněla alespoň nějaká slušná písnička, ale jinak nic. Vím, otázka zní, proč jsem se na to vůbec díval, když takové filmy nesnáším? Já ani nevím, asi to fakt bylo tou dvackou za vstup. Každopádně 2 hvězdy z úcty k Ray Charlesovi a výkonu Foxxe, jinak nic. 2 hvězdy, 45% ()

Hawaj

Z výkonu Jamieo Foxe jsem byl úplně vydřenej. Dokonalá řeč těla a zpěv to fakt nemělo chybu. Je to borec. ()

Bublasaurus

A zase další rasistický film. Kdyby nebylo Raye, tak na světě by bylo ještě více rasistů. On to v těch 50. letech prorazil. A ještě k tomu ho hraje Jamie Foxx, co víc si přát! Prostě super hudební film. Doporučuji všem, fakt všem. ()

shade000

Ray Charles mal prezývku Génius avšak nie je to iba prezývka, je to realita. Otec soulu, ktorému nevadilo, že je nevidiaci, práve naopak, mám pocit, že aj preto vedel hrať na klavír ako nikto iný. On sa s ním vedel zžiť. Ray Charles: "You know what they're saying about me? Said I lost something. Said I've gone middle-of-the-road. They might as well say the same thing about you. You were the soul of this band, now every time you're around you're just drunk. The drunk soul of a blind junkie. What a lovely couple..." ()

Marg

Vlastně Raye Charles a jeho hudbu ani pořádně neznám (moje škoda) a s těmito pocity jsem přistupoval k tomuhle filmu a váhal, zda si nemám vybrat něco jiného. Jsem rád, že jsem nakonec shlédl tenhle film, protože je to přesně ten životopisný příběh, který Vás vezme za srdce. A možná i díky tomuhle film si oblíbíte tohohle skvělého muzikanta. Krásný příběh, skvělý Jamie Foxx, úžasná hudba. ()

SirGawain

Perfektní životopisný film o velice zajímavém člověku. Jamie Foxx podává v tomto filmu tak důvěryhodný výkon, jak si je jen možné představit. Oscara za nejlepší herecký výkon si bezesporu zasloužil. Vynikající práce. ()

Filipes

Nejde jinak. Když pominu to, že mám k jazzu velmi kladný vztah a pecky jako: Mess Around, I´ve got a woman, Georgia in my mind mě prostě dostávají vždycky..pominu i to, že na můj vkus to mohlo být o něco kratší....ale to jak je film natočen a to jak Jamie Foxx zvládá svojí úlohu ve filmu...to je prostě hvězdné. She give me money when Im in need Yeah she's a kind of friend indeed I got a woman way over town that's good to me oh yeah ()

Bratr

nevím proč, ale film mě neoslovuje stejně jako rayova hudba, škoda, protože jinak to bylo vcelku solidní ()

mgerlich

Precizně a věřim, že i věrně natočený životopis, který pobaví. 1 hvězdu strhávám jen za šablonovitost, která je ovšem u podobných filmů běžnou záležitostí. Čekal jsem ještě kousek víc, ale 4 hvězdy zaslouží. ()

sirrgulo

V úvodu jsem si říkal, přeci se Ray Charles neproslavil takovými pomalými písničkami. Když však přestoupí ke společnosti Atlantik vše se změní a i přesto, že jsem Ray nikdy víc neposlouchal písničky mi začnou být povědomé. Herecké výkony jsou vynikající, zejména pak Jamieho Foxxe, flashbacky do minulosti jsou povedené a odvykání heroinu je vskutku vkusně natočené. Člověk si pak hned rozmyslí jestli s něčím takovým začne. ()

yatan

spolu s filmom Edith Piaf je Ray najlepsim biografickym dielom ake som videl za poslednych par rokov..Neskutocny Jamie Foxx..musim sa priznat ze ma tento film v par scenach dostal.. :) ()

Blazis34

Výborně a hlavně výstižně natočený živopis jednoho z nejlepších jazzových zpěváku v historii hudby. Postavu Raye Charlese zde hraje fantastickým způsobem Jamie Foxx. Pro mě je to vhodný výkon na Oscara, protože nebylo vůbec lehké tuto postavu ztvárnit jak gestami tak pohyby, které měl Ray Charles tak trochu odlišné než ostatní lidé. Zejména když byl závislý na heroinu, byl ve velkém stresu a jeho "tiky" jsou zde skvěle napodobeny. O jeho hudbě není třeba diskutovat, písničky jako Georgia on my Mind, I Got A Woman či moje nejoblíbenější Hit the Road Jack navždy zůstanou hity té nejlepší úrovně. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix