Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

Skip

Opravdu skvělý Jamie Foxx dokázal beze zbytku využít svoji zatím nejlepší hereckou příležitost. Mám hudbu Raye Charlese rád a tady jsem si dost užil všeho toho, co zrod oněch songů obnášel. A přesto mám po zhlédnutí filmu pocit jakési nenaplněnosti, protože místy jako by se zacyklil a bylo to pořád dokola, ne a ne se pohnout z místa. Tady něco ne tak zcela sedělo už kdesi ve scénáři, zbytečná klipovitost některých scén, nedotaženost určitých detailů, které bylo těžko domyslet. Přesto ale hodnotím film hodně vysoko, protože je to i přes nějaké ty chyby přeci jen dobrá pocta jedné hudební legendě. ()

Vědma

Začala jsem se dívat s tím, že mě film buď chytne nebo ne. A rozhodně jsem počítala s tím, že ne. Ale opak byl pravdou. Jako se mi ve filmu hudba Raye Charlese objevuje postupně od neznámého ke známému, tak i Ray se mi objevuje jako člověk nesmírné vnitřní síly, se kterou dokáže ovládnou tmu, děsy i běsy. ()

wipeout

Filmové spracovanie úspechov, ale najmä pádov tejto legendy má svoje čaro stelesnené najmä hudobnou stránkou, čo sa dalo predpokladať a uzaujalo aj takého neznalca v týchto hudobných vodách ako ja. Je veľmi dobré, že sa zameriava najmä sa jeho turbulentné začiatky a sprevádza nás obťiažnym svetom úspechu a slávy v tomto prípade ešte kombinovanej so slepotou, ktorá všetko len a len sťažuje. K plnému hodnoteniu mi chýbal najmä vzťah k podobnej hudbe ako aj schopnosť porozumieť všetkým textom, lebo určite najmä tieto dva atribúty zohrávajú hlavnú rolu v tomto dielku. 3,5* ()

Fanucci

Hudba se mi líbila, Foxx také...ale zfilmovanému životu Ray Charlese chybělo nějaké ozvláštnění (jako ve Fridě propojování filmu s obrazy) nebo úžasné charisma hl. postavy (božský výkon Phoenixe ve Walk the Line). Také kratší stopáž by filmu prospěla...celkově slabé 4 hvězdy. ()

Eldrick

Naprosto nudně a neinvenčně natočená biografie. Takhle šablonovitě natočených životopisných filmů už tu bylo. ()

raffspIn

Život Raye Charlese byl tak zvláštní a tak podivný že to vystačilo na dvě a půl hodiny trvající akci u které člověk vydrží... bez přestávky. Nečekal jsem že se mi může film takového typu tak líbit. ()

Joe321

Není třeba se rozepisovat. Jeden z nejlepších hudebních životopisů. Jamie Foxx je Ray Charles. -"If I feel the music, that means it's real." ()

lekr

Mám rád Raye Charlese a proto si myslím, že si zasloužil mnohem honosnější a propracovanější životopis než tento. Výkon Jamieho Foxxe je sice výborný, ovšem výkony ostatních herců mi přišly spíše suchopárné a celkově mi film přišel až zbytečně komorní a místy hodně nudný. Asi nejhorší životopisný film, co jsem kdy viděl, přesto za dojemný příběh, krásnou hudbu a hlavně vynikajícího Foxxe, který prakticky táhne celký snímek, dávám tři hvězdičky. ()

Maddlis

Tak nějak se mi do toho nechtělo, DVDčko se mi doma válelo pěknou dobu, a tak mě nakonec musel přesvědčit až v televizi (ano, koukal jsem na to na Coolu s p******* reklamami). Ale povedlo se mu to i tak. Jamie Foxx rozhodně v zatím nejlepší roli. Příběh mě chytnul a nepustil, a jako obvykle, když je to kvalitní film, mi utkvěla muzika, která je tu ještě více než je obvyklé (není divu, když je to film o jednom z nejlepších muzikantů, že :-D). Pro mě po dlouhé době zase 5* a to díky nevšednímu zážitku, který si je opravdu zaslouží. ()

Martin741

Dalsia perfektna sonda /teda film/ do zivota Raya Charlesa /1930 - 2004/ v podani Foxxa. A za vybornu hudbu, ktora sa mi neskutocne pacila, musim dat 99 % ()

William_

Nádherný životopisný film, který bych doporučil všem příznivcům kvalitní hudby. Palec nahoru, Ray to v minulosti opravdu neměl jednoduché. ()

honajz2

A tohle jsem taky nehodnotil? Pravda, viděl jsem to zhruba 3 roky zpátky, takže co bych na to řekl dneska nevím, ale tehdy se mi to líbilo, moc nenudilo a dal bych 4*. Víc k tomu ale zatím napsat nemohu, dokud to neuvidím znova. ()

joker.george

Ray Charles Robinson mi na rozdíl od nejen zde excelujícího Jamie Foxxe nic neříkal, a přesto dokázali filmaři uchopit biografii této osobnosti neuvěřitelně poutavě a atraktivně a představit ji i ,,nezasvěcenému''. Od začátku jsem pociťoval k Rayovi obdiv i jistý odstup, což bylo asi tvůrčím záměrem, ať už se to projevovalo v retrospektivách do dětství, s tím spojenými fobiemi, braním drog či vztahu k rodině a jeho VELKÉ lásce - hudbě... P.S. Myslím, že pár písní mi přeci jen bylo povědomých, ale vůbec jsem nevěděl, že je má na svědomí právě Ray... : )) ()

Crawler-D

Vcelku obyčejný film, kterému ale silně dominuje fantastický výkon Jamieho Foxxe. Oscar každopádně zasloužený, jeho kreace je neopakovatelná. ()

vykur!

I'll show you how to do something once, I'll help you if you mess up twice, but the third time you're on your own. 'Cause that's how it is in the world. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix