Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

JamesLeon

Další ze skvělých životopisných filmů natočených v poslední době. Osud Raye mi trochu připomínal Johnyho Cashe, jehož životopis Walk the Line jsem viděl nedávno a který je opravdu skvělý. Ale Ray se mi taky moc líbil a jeho hudba dokonce více než Cashova. Stejně tak herecký výkon Jamieho Foxxe byl úžasný a když jsem se pak koukal na dobové nahrávky s Rayem Charlesem, uznal jsem, že ho zahrál opravdu věrohodně. Jsem rád, že podobné filmy teď vznikají a my, kdo jsme nezažili dobu největší slávy těchto umělců, se tak můžeme touto formou dovědět něco o životě těchto hudebních legend. ()

Tamdydam

Tento životopisný skvost jsem po zhruba deseti minutách televizního vysílání vzdal. A dobře jsem udělal. Nechtěl jsem si totiž kazit zážitek špatným dabingem a mizerným zvukem mé televize. Po pozdějším zhlédnutí tohoto filmu ( ani pouhý poslech by mě v nejmenším nenudil ) nemůžu přijít na kloub tomu, jak jsem mohl tak dlouho ignorovat rayova CD zapadlá v mém kumbálu. Nemám co dodat. Krásně a věrohodně zfilmovaný život legendy, jejíž nádherná hudba ho v mých očích vynáší do nebes ()

godspeed

Podobnost Jamie Foxx a Ray Charles je naprosto neuvěřitelná. A to nejen ve tváři. Jamie se zhostil role parádně a i mimika, nastudování pohybů a chůze jsou perfektní. ()

astraal

Ty Rayi...tys byl taky pěknej prevít.... Těšil jsem se na Raye moc, mám rád jeho hudbu a on samotný mi byl velmi sympatický (což tenhle film naštěstí moc nezměnil), ale za celou dobu jsem se nedokázal s hlavním hrdinou ztotožnit. V podstatě se ve filmu nic moc neděje. Ray se učí protlouct showbyznisem s různými úspěchy a bojuje proti rasizmu...Hm čekal jsem trochu víc. 3* ()

minee

Hlavní roli Foxx zvládl velice dobře. Ale uprostřed filmu jako by děj ztratil šťávu... Naštěstí konec to dohnal proto 80% ()

Uhura

Nic nového pod sluncem co se životopisného hudebního dramatu týče. Protože byl ale Ray Charles bůh a Jamie Foxx ho ztvárnil překvapivě dobře, tenhle film prostě baví. ()

stiewe

Raye Charlese jsem v podstatě skoro neznal a jeho hudební tvorba mi byla až na některé hity neznámá. O to víc mě překvapilo kolik nesmrtelných písní vzešelo z jeho jedinečného talentu, a i přes útrapy života v čele se slepotou a heroinem mu nedokázali zničit jeho lásku k hudbě a všemu co představovala. Jamie Foxx zahrál neskutečně..opravdu neskutečně a můžu s klidem říct, že Ray se stal jeho celoživotním dílem, který nebude jen tak něčím pokořen. Režie Taylora Hackforda vyzařovala velmi sebejistou tvorbou s jasným plánem na konečný výtvor. ()

Rodin

No soda. Ray byl vynikající muzikant a o jeho životě jsem už léta věděl skoro všechno, bál jsem se proto nestravitelné přeslazené limonády s kousky plovoucího kandovaného ovoce. Chyba lávky, nic z toho se nedostavilo a já jsem si medil od začátku až do konce. Velmi, velmi povedené. Velmi povedené. Jamie Foxx mě neskutečným způsobem překvapil. ()

matynka

Až na překotné vyřešení Rayovy fóbie na konci filmu, ke které stačilo opravdu málo (ale pokud to skutečně skutečnému Rayovi takto stačilo…), byl film vynikající. Jamie Foxx si Oscara rozhodně zasloužil. ()

RajCZitko

Už ze začátku jsem o tomto filmu věděl jedno. Budou zde lidi kteří ho budou milovat a potom ti, kterým se bude "jen" líbit. Záleží jak blízko mají srdce u této hudby. Jooo, to když jsem byl ještě malý Vojtíšek, todle jsme si pouštěli s opravdu celou rodinou od rána do večera. Ale zpátky k filmu. Samozřejmé je, že je našlapaný suprovou nářezovou muzikou, docela zajímavým příběhem, který se díva i do zákulisí života slepce, což bylo pro mě neprobádané území. Nicméně film rozhodně není na 100%, páč krom té muziky to bylo takové čumendo, kde si občas řeknete, že to je maník, některé scény opravdu rádoby dramata, ale stojí za prda, ale to opět vyvažuje suprózní hudba. 94% ()

Looka

90% Jakkoliv byl Ray parchant, který udělal z víry komerci (co jiného dělá církev?) a po lidské stránce to asi taky nebyla žádná sláva, jako hudebník byl naprostý génius a průkopník. ()

Sandler

Tohle pro mě byla velká síla...super hudba, neuvěřitelnej životní osud. Natočeno v jazzovym tempu...chvilku se jen tak ladně pohupujete dějem. Najednou je všechno jinak a napjatě hltáte každý okamžik. Pro mě vynikající filmový zážitek (pořádný repráky vám ho ještě zvýrazní!).:) ()

Zeldur

Výborný životopisný snímek. Charlese a jeho styl hudby jsem nikdy moc nevyhledával, po shlédnutí tohoto filmu jsem si k němu však alespoň trochu našel cestu. ()

1mArc0

Ray Charles bol pán muzikant o tom niet pochýb. Majstrovsky spojil blues a gospel. Jamie Foxx svojím hereckým aj speváckym výkonom plnohodnotne dal česť tomuto majstrovi. Radosť vám prinesie aj to, že Jamie si tento film naspieval sám. Áno, film je hlavne o Rayovi, bohužiaľ miestami som mával pocit, že akoby film len a len o ňom a nie o ľuďoch, ktorý ho inšpirovali. Iným slovami, tvorcovia sústredili hlavnú pozornosť na Jamieovu postavu. Aj napriek tomuto nedostatku je to kvalitný životopisný snímok, ktorý si zaslúži, aby sa človek naňho pozrel. Kto má veľké búúú o Rayovi, nech si pozrie film. Osobne odporúčam si kúpiť alebo vypočuť Ray Cahrles Live At Newport Festival 1958, čo je bravúrny živák tohto pána. Jedno čo ma mrzí je to, že Ray Charles okrem toho, že hral na klavíri, tak aj hrával na saxofóne a že aj vedel! Vo filme sa nespomína, ani jeden jediný moment, kde by sa preukázal tento fakt. /75%/ ()

Amonasr

Solidně ztvárněná část biografie slavného hudebníka, která předkládá zejména zlomové okamžiky, jež formovaly jeho charakter i cestu na hudební Olymp. Zdařile ukazuje nejen jeho ohromnou vůli prosadit se navzdory nepřízni osudu, ale nevyhýbá se ani kontroverzním momentům v počátcích jeho úspěchů, kdy podléhal svodům, kterým takové celebrity těžko odolávají. Svůj nejtěžší boj však vybojoval se závislostí na heroinu, což se stává i nejdůležitější pointou celého filmu. Následujícímu 40letému období, kdy si mohl naplno užívat slávy, poté co překonal svého největšího démona, se už snímek věnuje jen několika větami. Nejde tedy o celý životopis, ale spíš o sondu do určitého období zpěvákova života, kdy se rozhodovalo o všem podstatném, co ho dovedlo až na vrchol a zároveň uchránilo od případného pádu na dno, který mu jistě reálně hrozil a jemuž se spousta jiných slavných vyhnout nedokázala. V tom je jistě i silný edukativní moment snímku, který je v této podobě i přínosný a vítaný a neubírá nic jeho kvalitě. ()

oldy

Po Elvisovi jsem se chtěl podívat i na tento film. Ale nebavil mě jako Elvis. Možná to bude tím,že je skoro o 20 let starší. Nebo že Ray není tak oblibený a znám jak Elvis. I tak to bylo  dobře natočeno a Foxx to zahrál dobře. 7/10 ()

Hydr0gen

Nejsem odpůrcem ani fandou hudby z 50.let-proste jsem k indiferentni. Ovsem tenhle film... Pravda je ze je trochu delsi a obcas nekompaktni diky nekterym dejovym prechodum, ale ja jsem se temer vubec nenudil. Film ma hodne zajimavou kameru, docela prijemne utika, cisi z nej vetsinu casu takova zivost, prijde mi, ze skvele vystihuje atmosferu. Pak samozrejme Jamie Foxx je kapitola sama pro sebe...Je ho vykon je proste dechberouci. Zejmene kvuli nemu 5*. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix